Jak radzić sobie z brakiem asertywności wobec kolegów z zespołu?

Jak radzić sobie z brakiem asertywności wobec kolegów z zespołu

Asertywność nie jest cechą, z którą się rodzimy, dlatego dobra wiadomość jest taka, że możemy ją w sobie wyrobić. Czym jest asertywność oraz jak radzić sobie z jej brakiem? Czy szkolenia z asertywności to dobre rozwiązanie oraz czy będą w stanie nam pomóc w pracy zespołowej? O tym piszemy poniżej.

Czym tak naprawdę jest asertywność?

Asertywność to nic innego jak szacunek do samego siebie, to umiejętność stawiania granic w odpowiedni sposób, jednak z poszanowaniem uczuć oraz zdania drugiej osoby. To coś więcej, niż powiedzenie “NIE”, to dbanie o siebie, wiedza na temat tego, co tak naprawdę nam służy, a czego lepiej unikać i w co lepiej się nie angażować. Czy jest możliwe zachowanie równowagi wewnętrznej, a jednocześnie posiadanie dobrych relacji z innymi ludźmi? Oczywiście, że tak. O asertywności mówi się bardzo dużo w kontekście braku pewności siebie oraz poczucia niskiej wartości. I słusznie, bo te zagadnienia bezpośrednio się ze sobą wiążą. Wiele osób myli asertywność szkolenie z nieżyczliwym, niemiłym odmawianiem, jednak to nie to samo. Osoba asertywna jest w stanie odmówić w ten sposób, aby druga strona nie czuła się źle i niekomfortowo. Asertywność pomaga także w takich kwestiach jak budowanie zespołu w pracy, dlatego działy HR bardzo często organizują szkolenia oraz kursy z asertywności. Warto wybrać się na takie zajęcia, gdyż wiedza dotycząca asertywności przyda się nie tylko w pracy, ale może odmienić także nasze życie prywatne na lepsze.

Czy można nauczyć się asertywności?

Asertywność jest umiejętnością stawiania granic z poszanowaniem zdania drugiej osoby. Niestety w dalszym ciągu zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym wiele osób zmaga się z brakiem asertywności, co dodatkowo negatywnie wpływa na ocenę samych siebie oraz poczucie własnej wartości. Czy asertywności można się nauczyć? Jeżeli jak, to w jaki sposób można to zrobić?

Czy można nauczyć się asertywności szkolenie

Szkolenia z asertywności – czy warto?

Nie każdy do końca zdaje sobie z tego sprawę, ale asertywności można się nauczyć i bez wątpienia warto zainteresować się tematem szkoleń, jeśli zależy nam na poprawie jakości swojego życia. Szkolenia z asertywności mogą pomóc zarówno w relacjach w życiu prywatnym, jak i zawodowym, dlatego bez wątpienia warto w nich uczestniczyć. Brak takiej umiejętności może skończyć się dla nas bardzo źle, szczególnie jeśli trafimy na osoby, które będą chciały wykorzystać nasze słabości dla własnych celów. Osoby, które nie są w stanie, przykładowo odmówić pomocy kolegom z pracy, będą obciążać się dodatkowymi zadaniami, nie otrzymując nic w zamian. W tym wypadku asertywność może pomóc, aby powiedzieć stop i nie dać się wykorzystywać. Oczywiście to nie jedyna sytuacja, w której asertywność się przydaje. Doskonale sprawdzi się podczas budowania zespołu, dzięki temu będzie nam się lepiej współpracować z innymi, to bardzo istotna umiejętność, którą warto posiadać. Działy HR bardzo często organizują szkolenia z asertywności, aby móc osiągnąć lepsze rezultaty w danej firmie, co jest zupełnie zrozumiałe. Nawet jeśli w naszym miejscu pracy nie możemy skorzystać z takiego kursu, czy szkolenia, warto zapisać się na takie zajęcia na własną rękę, gdyż jest to bardzo dobra inwestycja w przyszłość.

Jak radzić sobie z brakiem asertywności wobec kolegów z zespołu? Najprościej mówiąc – trzeba postawić granicę, oczywiście z poszanowaniem uczuć innych osób. Komunikując wprost o swoich potrzebach oraz o tym, jakie mamy granice, z pewnością współpraca w grupie będzie układać się dużo lepiej, niż byśmy przewidywali.

Asertywność popłaca w każdej sytuacji, zarówno prywatnej, jak i zawodowej, dlatego warto ćwiczyć tę umiejętność, dzięki temu będziemy z siebie bardziej zadowoleni, nie będziemy wykonywać prac, których tak naprawdę wolelibyśmy uniknąć. Asertywność zwiększy naszą pewność siebie oraz poczucie własnej wartości, co pozytywnie wpłynie na całe nasze życie i sprawi, że będzie ono lepsze.

Asertywność jest umiejętnością, dlatego bez wątpienia da się jej nauczyć. Przy odpowiednim naszym zaangażowaniu, szkolenie na pewno nam w tym pomoże, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla każdego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą szkoleniową Integra-consulting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1