Szkolenie psa powinniśmy zacząć już od jego pierwszego dnia w naszym domu. Na początku powinno być to ustalenie zasady, które panują w naszym domu. Dla przykładu jeśli nie chcemy, żeby pies wskakiwał na łóżko, to od początku mu na to nie pozwalajmy. Warto wspólnie z innymi domownikami ustalić reguły, których będziemy przestrzegać. W ten sposób pies szybko nauczyć się co może, a czego mu nie wolno.
Wychowanie i szkolenie psa – co warto wiedzieć?
Pierwszą rzeczą, która warto nauczyć naszego pupila jest załatwianie się na matę. Dotyczy to tylko szczeniaków. Jeśli adoptujemy dorosłego psa, to tutaj od początku nagradzamy go za załatwianie się na zewnątrz. Z kolei szczeniaki załatwiają swoje potrzeby po jedzeniu, piciu i po zabawie. Dlatego nauka załatwiania się na matę jest ważna. Mata powinna stać obok legowiska i misek tak, żeby szczeniak miał łatwy dostęp do niej. Kiedy widzimy, że pies kręci się po pomieszczeniu w poszukiwaniu miejsca do załatwienia się, to zanosimy go szybko na matę. Gdy załatwi się w wyznaczonym miejscu, musimy go nagrodzić smakołykiem. W ten sposób szczeniak skojarzy sobie załatwianie na macie z czymś przyjemnym. Kolejnym krokiem będzie nauka załatwiania na dworze. Na początku możemy wynosić zużytą matę na dwór. Dzięki temu pies szybciej załatwi się na dworze. Tutaj również chwalimy go i nagradzamy za każdym razem. Z czasem pies zrozumie o co nam chodzi, i będzie dawał sygnały kiedy będzie chciał wyjść na zewnątrz. Takim znakiem może być piszczenie pod drzwiami.
Spacery są nieodłącznym elementem posiadania psa. Dlatego od początku warto uczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Polega to na tym, że kiedy pies ciągnie, to musimy się zatrzymać. Możemy również cofnąć się o kilka kroków. W ten sposób pokażemy psu, że jeśli chce dojść w jakieś miejsce, to nie może ciągnąć. W przypadku większych psów dobrze sprawdzą się szelki, które posiadają karabińczyk z przodu. W ten sposób kiedy pies będzie próbował nas ciągnąć, obróci się w naszą stronę. Tymi sposobami nauczymy psa chodzenia na smyczy bez ciągnięcia, co wpłynie na nasz wspólny komfort podczas spacerów.
Oprócz tego podczas wspólnych wędrówek przydatna będzie komenda równaj. Polega to na tym, że pies idzie przy naszej nodze. W ten sposób bez problemu ominiemy pieszych. W nauce tej komendy pomocne będą przysmaki. Pokazujemy psu smakołyk i trzymamy go przy nodze. Kiedy pies podejdzie do nogi wydajemy komendę równaj i nagradzamy go. Następny etap to zrobienie kilku kroków z psem przy nodze.
Podczas spacerów przydatna będzie również nauka przywoływania. Dotyczy to szczególnie psów, które wymagają dużej dawki ruchu w ciągu dnia. Dzięki temu będziemy mogli spuścić psa ze smyczy bez obawy, że do nas nie wróci. Na początku warto kupić linkę treningową. Ma ona długość 10-15 metrów. Dzięki temu kiedy pies zacznie nam uciekać, bez problemu dobiegniemy do liny i nadepniemy na nią. W ten sposób łatwo zatrzymamy psa. Kiedy pies biega swobodnie pokazujemy mu ulubioną zabawkę lub smakołyk, a następnie wołamy go. Zaczynamy chwalić psa w momencie, w którym zacznie iść w naszym kierunku. Przysmak dajemy kiedy zwierzę podejdzie do nas i zatrzyma się w miejscu. Po kilku próbach pies nauczy się, że za każdym razem kiedy do nas przyjdzie będzie czekać na niego coś dobrego. Dzięki temu kiedy go zawołamy, to szybko do nas przybiegnie.
Szkolenie i tresura psa – przydatne komendy
Niektóre komendy przydadzą się również w domu. Do nich można zaliczyć siad, leżeć, zostań i daj łapkę. Z jednej strony komendy ułatwią nam kontrolę nad psem, a z drugiej nauka nowych rzeczy pozytywnie wpływa na rozwój zwierzaka. Naukę powinniśmy zacząć od siadania. Stajemy przed psem i pokazujemy mu przysmak. W ten sposób zyskamy jego uwagę. Następnie przesuwamy smakołyk przed jego nos, po czym kierujemy rękę nad głowę psa. Taki ruch sprawi, że zwierzę odchyli się do tyłu i dzięki grawitacji siądzie na ziemi. Kiedy tak się stanie, wydajemy komendę siad i nagradzamy psa. Następnie z pozycji siadania w łatwy sposób nauczymy naszego pupila leżenia. Kiedy pies siedzi, pokazujemy mu przed nosem smakołyk. Następnie przesuwamy rękę w dół wzdłuż tułowia psa. Kiedy smakołyk znajdzie się na ziemi powoli przesuwamy go w naszym kierunku. Zwierzak będzie pochylał się ku ziemi, aż w końcu się położy. Następnie wydajemy komendę leżeć i nagradzamy psa.
Nauka zostawania w danym miejscu przyda się zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Najlepiej uczyć psa tej komendy dopiero kiedy opanuje siadanie i leżenie. Na początku wydajemy komendę siad. Następnie wyciągamy dłoń przed głowę psa i mówimy zostań. Kiedy ten się nie ruszy, nagradzamy go. W kolejnym etapie oddalamy się kilka kroków do tyłu. Następnie powinniśmy móc chodzić swobodnie wokół psa, a ten ma się nie ruszać. Komenda ta przyda się zwłaszcza w większych miastach. Dzięki niej w łatwy sposób nauczymy psa np. zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych.
I pamiętaj: najlepszą ofertę wszystkich moich kursów (które mogą wpłynąć na Twój rozwój bądź przydać się innym) znajdziesz w sklepie na tej stronie.