Breadcrumbs WordPress czyli nawigacja okruszkowa na stronie WWW

Breadcrumbs WordPress czyli nawigacja okruszkowa na stronie WWW

Breadcrumbs to inaczej “nawigacja okruszkowa“. Dzięki niej użytkownik widzi, w jakim miejscu się znajduje na danej stronie WWW względem strony głównej. To sprawia, że użytkownik chętnie pozostaje na dłużej i korzysta z innych materiałów dostępnych na witrynie. Twórcy stron WWW chętnie wykorzystują breadcrumbs, aby zbudować menu nawigacyjne w postaci odpowiednich linków, z których później użytkownik ma możliwość korzystać. Przyjrzyj się temu bliżej i zobacz, jak zastosować breadcrumbs na własnej stronie WordPress. 

Największą korzyść z zastosowania breadcrumbs odczują właściciele rozbudowanych stron WWW (np. blogi, sklepy i inne większe witryny). Właściciele stron jednopoziomowych(tzw. wizytówek itp.) nie muszą decydować się na zastosowanie nawigacji okruszkowej. 

Pochodzenie definicji breadcrumbs

Ciekawostką jest to, skąd wzięło się powiedzenie “breadcrumbs” oznaczające “okruszki chleba”. Otóż nazwa ta wywodzi się z baśni “Jaś i Małgosia”. Jeśli ją znasz, to pamiętasz, że dzięki okruszkom chleba udało się znaleźć drogę powrotną do domu. 

Breadcrumbs – wszystkie zalety nawigacji okruszkowej:

  • lokalizacja – użytkownik dzięki tej nawigacji widzi, gdzie się znajduje, a dodatkowo dostrzega, czego dotyczy dana podstrona. 
  • przekierowanie na inne podstrony – użytkownik dostrzega inne linki, które pozwalają mu przejść do innych części witryny. Jest więc duża szansa, że zerknie na pozostałe podstrony. A nawigacja okruszkowa pojawi się na kolejnej podstronie, więc użytkownik do zwiedzania witryny będzie wielokrotnie zachęcony. 
  • SEO – breadcrumbs może wyświetlać się w wyszukiwarce internetowej Google. Dzięki temu dodatkowo informuje użytkownika, co znajduje się na danej podstronie. Gdy nawigacja okruszkowa jest poprawnie ustawiona, to taki link będzie pojawiał się w wynikach organicznych poniżej tytułu strony. 

Breadcrumbs to ciekawe udogodnienie dla użytkowników, które może poprawić oglądalność naszej witryny(ilość wyświetleń i długość każdej sesji). Dzięki temu za pomocą nawigacji okruszkowej nasza strona WordPress jest w stanie uzyskiwać znacznie lepszą pozycję w wynikach organicznych. Jeśli więc chcesz zastosować breadcrumbs na własnej stronie WWW, to przekonaj się, dzięki czemu jest to możliwe. 

Breadcrumbs na stronie WordPress

W celu zainstalowania nawigacji okruszkowej “breadcrumbs” na stronie WordPress nie musimy dokonywać dużych zmian w kodzie strony WWW. Są 2 proste rozwiązania:

  1. Breadcrumbs w motywie strony WordPress – zdarza się, że twórcy motywu strony WP zadbali o to, aby pojawiła się tam opcja włączenia nawigacji okruszkowej breadcrumbs. Można w tym celu zajrzeć do “Wygląd” i “Dostosuj”. Wtedy przeniesie nas do panelu, w którym możemy dokonywać ważnych ustawień na naszej stronie WordPress. Mogą tam pojawić się ustawienia dotyczące breadcrumbs, więc wystarczy je włączyć i przekonać się, jak to później wygląda na naszej stronie WordPress. Jeśli dobrze, to ustawienia to możesz pozostawić.
  2. Wtyczka Breadcrumb NavXT – korzystasz z popularnej wtyczki Breadcrumb NavXT. Po zainstalowaniu tej wtyczki, aktywacji, przechodzisz do jej ustawień. Można pozostawić standardową konfigurację bądź samodzielnie wprowadzić dodatkowe ustawienia. Możesz tam zadecydować, w jakim miejscu na stronie WWW ma działać nowa nawigacja okruszkowa breadcrumbs. Standardowa konfiguracja sprawia, że breadcrumbs wyświetla się we wszystkich wpisach, kategoriach, archiwach i innych(nie wyświetla się na zwykłych podstronach). Jeśli chcesz, aby nawigacja okruszkowa pojawiła się także na zwykłych podstronach, to musisz wprowadzić zmianę w plikach motywu czyli w sekcji <head> bądź <body> musisz dodać odpowiedni kod. 

Więcej w filmie na kanale YouTube jaksierozwijac:

Dzięki “breadcrumbs” (nawigacji okruszkowej) sprawiasz, że doświadczenia użytkownika na witrynie WordPress są znacznie lepsze. I dodatkowo ta strona WWW uzyskuje lepszą pozycję w Google. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1