Historia kredytowa: Jak zbudować i dlaczego jest to ważne!

Historia kredytowa: Jak zbudować i dlaczego jest to ważne!

Pozytywna historia kredytowa to jeden z ważniejszych elementów budowania zdolności kredytowej. Wiele osób nie docenia jej wagi lub do końca nie wie, że warto o nią zadbać, gdy w najbliższym lub odleglejszym czasie planujemy wziąć kredyt. Czynnik ten może wpływać znacząco na decyzje banku o przyznaniu nam nowego kredytu oraz pomóc zwiększyć nam jego kwotę. W tym tekście odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące pozytywnej historii kredytowej oraz podpowiadamy, dlaczego warto ją budować.

Czym jest i dlaczego warto budować pozytywną historię kredytową?

Pozytywna historia kredytowa to jeden z najwyższych czynników zdolności kredytowej. Decyduje ona o naszej wiarygodności w oczach banku, która jest jednym z najistotniejszych elementów przyznania kredytu — tuż przy wysokości pensji czy braku zadłużenia. Ogólnie historia kredytowa to historia zaciąganych zobowiązań. Pozytywna historia kredytowa jest zaś historia zobowiązań, które spłacamy regularnie. Historię taką da się stworzyć samodzielnie. Nie jest to proces, który wykonamy w ciągu kilku tygodni czy od ręki. Jest to proces ciągły, o którym warto pomyśleć na długo przed wzięciem właściwego kredytu myślą o przyszłości. Od technicznej strony pozytywna historia kredytowa to zapisy w banku oraz baz typu BIK o naszych terminowo spłacanych rozwiązaniach. Idealną sytuacją jest posiadanie wielu kredytów spłaconych regularnie i zgodnie z terminem.

Budowanie aktywnej historii kredytowej jest ważne z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że jest ona kluczowym i często decydującym czynnikiem o tym, czy kredyt bankowy zostanie nam przyznany w ogóle lub w takiej kwocie, o którą wnioskujemy. Budowanie pozytywnej historii kredytowej przez wiele lat regularnie może pomóc nam w przyszłości uzyskać np. kredyt mieszkaniowy i warto mieć to na uwadze, jeśli chcemy kiedyś zakupić własne mieszkanie. Cały proces nie jest trudny, skomplikowany i nie wymaga posiadania wiedzy finansowej. Wymaga jedynie poświęcenia pewnej ilości czasu i uwagi.

Bierz kredyty na raty 0%

Pierwszym sposobem na budowanie pozytywnej historii kredytowej jest branie kredytów 0% na sprzęt agd/rtv. Raty na sprzęt są standardowymi kredytami udzielanymi jedynie na miejscu w sklepie. Działają one na takiej samej zasadzie co kredyty gotówkowe w banku i dotyczą sprzętu. Jest to najpopularniejsza i dająca duże możliwości opcja na budowanie pozytywnej historii kredytowej. W sklepie na raty 0% możemy wziąć wiele produktów o różnej wartości. Mogą być to nawet słuchawki za kilkadziesiąt złotych, które będą idealnie nadawały się do rozpoczęcia budowania historii kredytowej, gdyż żaden inny bank nie udzielić nam dużego kredytu z uwagi na młody wiek.

Raty 0% w sklepach elektronicznych pozwalają również na zakup danej rzeczy bez ponoszenia kosztów oprocentowania. Jest to ważne, gdyż budując historię kredytową, nie powinniśmy płacić za każdym razem odsetek i tracić środków. Korzystając z tego sposobu, warto kupować na raty przedmioty, które i tak mamy kupić i na które posiadamy gotówkę w portfelu. Wzięcie rat w sklepie elektronicznym jest proste i polega jedynie na wypełnieniu kwestionariusza — wniosku wraz z doradcą.

Karta kredytowa i limit w koncie

Karta kredytowa i limit w koncie to dwa najlepsze produkty bankowe do zbudowania historii kredytowej tuż za ratami 0% i stałymi kredytami. Oba produkty działają na podobnej zasadzie. Umożliwiają pożyczenie pieniędzy w elastyczny sposób oraz ich spłatę w określonym lub nieokreślonym terminie. Karta kredytowa jest wydawana wraz z limitem, z którego możemy korzystać elastycznie, wydając środki przez kartę i spłacając zadłużenie w banku, a limit w koncie jest saldem ujemnym konta, z którego możemy skorzystać w razie skończenia się własnej gotówki.

Warto korzystać z obu tych rozwiązań a głównym celem jest spłacanie ich w dowolny sposób — ale nie przekraczając maksymalnych terminów. Ogólnie spłacać limity i karty kredytowe możemy bardzo elastycznie, dlatego możemy samodzielnie decydować jakie sumy oraz na ile czasu pożyczymy. W ten sposób możemy też wspomóc swoje inne cele i plany, zamiast pożyczać środki od rodziny. Jeśli zależy nam, aby sposoby te nie generowały dodatkowych kosztów, należy przestrzegać okresów bezodsetkowych — które też są coraz częściej oferowane nawet przy limitach do konta. Korzystając aktywnie i rzetelnie z tych dwóch produktów bankowych, bank i rejestry uzyskają informacje o tym, iż posiadamy obrót finansowy oraz jesteśmy solidnymi klientami. Środki możemy obracać (wpłacać i wypłacać) przy okazji innych czynności w banku i nie wymagają one dużego zaangażowania.

Budowanie historii od młodego wieku

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo ważne w ogólnym rozumieniu. Ważnym czynnikiem jest długość naszej aktywności finansowej, więc warto rozpocząć ją od najwcześniejszych lat. Warto zaciągać tylko kredyty i nie korzystać z prywatnych firm pożyczkowych, które nie są najlepiej odbierane przez banki. Dotyczy to zwłaszcza chwilówek.

Jeśli nie mamy wiedzy finansowej, zdecydowanie warto zgłębiać ją właśnie w zakresie budowania historii kredytowej. Możemy sprawdzić też, co wpływa na naszą zdolność kredytową oraz wykonywać pewne czynności w tym kierunku i unikać pewnych zachowań. Wszystko to pozwoli świadomie i skutecznie zbudować i pozytywną historię kredytową.

Zgoda na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach

Mniej znanym sposobem na budowanie historii kredytowej jest wyrażenie zgody w bazach typu BIK na przetwarzaniu naszych danych osobowych po spłaceniu zobowiązań. Pozytywnie i regularnie spłacone kredyty znikają po ich zamknięciach z baz danych, a banki standardowo nie widzą ich przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego.

Warto zatem sprawdzić lub upewnić się w danej bazie np. w BIKu jak możemy wyrazić zgodę, aby wpisy o spłaconych kredytach pozostały w niej. W ten sposób banki będą miały długą listę pozytywnie spłaconych kredytów i będą mogły lepiej nas ocenić. Jest to element, o którym nie myśli wiele osób bazując na tym, iż jeśli spłacamy dany kredyt, będzie on zawsze widoczny we wszystkich bazach. Jest to myślenie błędne, które często niweczy wiele naszych starań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1