Płacisz kartą płatniczą? Przestrzegaj te zasady i bezpiecznie używaj!

Płacisz kartą płatniczą? Przestrzegaj tych zasad i bezpiecznie korzystaj z kart!

Płacenie kartami płatniczymi oprócz wielu korzyści i plusów posiada także kilka zagrożeń, na które należy uważać. Bardzo często nie mamy o nich pojęcia lub nie zwracamy na nie uwagi. Czasami jednak z braku takiej wiedzy w niektórych sytuacjach możemy być narażeni na utratę pieniędzy z naszego konta bankowego i okradzenie nas. W tym tekście przedstawiamy przydatne porady, na co uważać płacąc kartą płatniczą aby zminimalizować ryzyko okradzenia nas do minimum.

Sprawdź bankomat przed wypłatą

Pierwszą podpowiedzią, która zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo korzystania z kart płatniczych, jest sprawdzenie bankomatu z którego korzystamy. Przed skorzystaniem z niego należy dokładnie obejrzeć miejsce pod kątem budzących wątpliwości elementów. Przestępcy chcąc dokonać kradzieży, bardzo często instalują na bankomacie specjalne nakładki na wlot karty i klawiaturę, które mają zeskanować naszą kartę i zczytać kod pin. Mogą także instalować mini kamery, których zadaniem będzie zrobienie zdjęć danym z naszej karty umożliwiającym dokonanie płatności np. w internecie. Bankomat nie może mieć poluzowanych części, nienaturalnie dużych elementów czy ogólnie budzić podejrzeń. Bankomaty najczęściej posiadają zielony i podświetlony wlot na kartę oraz ściśle przylegającą klawiaturę. Wypłacając pieniądze z bankomatu, w ten sposób powinniśmy też na wszelki wypadek zakryć ręką klawiaturę gdy wpisujemy kod pin aby jego podejrzenie było niemożliwe.

Podpowiedź: Jeśli mamy do wyboru kilka bankomatów lub możemy wybrać go dowolnie, zdecydowanie warto korzystać z bankomatów znajdujących się w miejscach publicznych. Bankomaty w galeriach handlowych, centrach miast czy placówkach bankowych są pod stałym monitoringiem wielu kamer, a przestępcom znacznie trudniej manipulować przy nich niezauważenie w przeciwieństwie do bankomatów zlokalizowanych na obrzeżach miast czy w odludnych miejscach.

Zakrywaj kartę przy płatnościach w sklepie

Drugą poradą, która z kolei dotyczy płatności kartami płatniczymi w sklepach, jest ukrywanie ich przed wzrokiem innych osób. Na kartach płatniczych znajdują się numery oraz daty ważności i kody cvv. Samo ich poznanie umożliwia już dokonanie zakupów w internecie np. na zagranicznych stronach na nasze nazwisko, o ile sklepy nie posiadają weryfikacji sms itp. Jeśli zatem chcemy płacić kartą płatniczą w sklepie nie powinniśmy wyjmować jej wcześniej aniżeli w momencie wyświetlania się sumy na terminalu.

Zawsze jedna strona karty powinna być skierowana w dół lub zasłonięta ręką. Może być to rewers karty z datą ważności i kodem bezpieczeństwa. Dzięki temu nie ma fizycznej możliwości podejrzenia wszystkich danych. W celu ochrony wydawcy kart nie wyróżniają czcionki innym kolorem czy wielkością, aby wczytanie danych z daleka było niemożliwe, a możliwe było jedynie ich odczytanie przez posiadacza. Warto pamiętać o tym i nie ułatwiać zadania przestępcom, którzy mogą korzystać z ukrytych kamer robiących zdjęcia osobom płacącym kartami płatniczymi.

Nie afiszuj się z kartą płatniczą

Jedną z najlepszych porad, jakie można udzielić osobom płacącym kartami płatniczymi, jest ta odnośnie nie afiszowania się z nimi. Jest to prosta porada zwiększająca nasze bezpieczeństwo, z której niestety korzysta mało osób. Karty płatnicze stają się coraz powszedniejsze i nie mamy w zwyczaju ich szczególnie chronić, co jest błędnym myśleniem. W dalszym ciągu kradzieże kieszonkowe czy poprzez wyrwanie portfela z ręki są spotykane i nie są niczym nadzwyczajnym.

Przestępcy atakują jedynie te osoby, które obserwują i mają co do nich pewność, że posiadają znaczne środki pieniężne. Jeśli będziemy zatem afiszowali się z portfelem z wieloma kartami płatniczymi w sklepie, możemy znaleźć się na celowniku przestępców. Jak zatem chronić się przed taką sytuacją? Karty płatnicze warto trzymać w niewidocznych zamykanych przegródkach portfela. Nie powinniśmy przekładać ich też w miejscach publicznych do innych kieszeni tak, aby wiele osób widziało nasz ruch.

Ołowiane etui na karty

Pewnego rodzaju zagrożeniem, które istnieje naprawdę jest zeskanowanie karty przez przestępców z odległości kilku centymetrów, kiedy naszą kartę mamy w kieszeni wraz z portfelem. Polega ono na tym iż przestępcy posiadający sprzęt o funkcjonalności terminalu płatniczego np. w swojej kieszeni stają blisko nas w komunikacji miejskiej czy w miejscach zatłoczonych. Urządzenie to potrafi zbliżeniowo odczytać dane z naszej karty dzięki którym przestępcy mogą wypłacić z niej pieniądze.

Jest to zaawansowany system kradzieży używany jedynie przez profesjonalistów, ale przypadki takie były i są odnotowywane. Aby uniemożliwić zeskanowanie zdalne naszej karty, warto zakupić w cenie kilkunastu złotych cienki pokrowiec na naszą kartę. Ma on w sobie wtopione niski metalu, który uniemożliwiają łączenie się karty z terminalem lub dokonanie przestępstwa. Kartą w takim pokrowcu nie dokonamy też płatności w sklepie, co najlepiej ukazuje że karta jest w nim całkowicie bezpieczna.

Płać w sieci kartami wirtualnymi

Ważnym elementem dbania o bezpieczne płacenie kartami płatniczymi jest zwrócenie uwagi na płatności internetowe. W sieci czyha na nas wiele niebezpieczeństw takich jak sfałszowane strony internetowe, które są tworzone wraz z atrakcyjnymi promocjami jedynie w celu wyłudzenia danych naszej karty płatniczej. Nawet legalnie działające sklepy internetowe mogą stać się ofiarami ataku hakerskiego oraz utracić dane naszej karty, co nie jest niemożliwym przypadkiem. Jeśli więc zatem chcemy płacić w sieci, warto do tej czynności używać kart przedpłaconych lub kart wirtualnych.

Karty wirtualne generowane są w bankowości elektronicznej, mają wszystkie dane potrzebne do wpisania na stronie i dokonania transakcji oraz oddzielne saldo, na które wpłacamy pieniądze. Jeśli nawet płacąc taką kartą nasze dane zostaną przejęte przez przestępców, stracimy tylko tyle pieniędzy, ile znajduje się na saldzie karty wirtualnej, a nie wszystkie oszczędności z konta gdybyśmy płacili kartami debetowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1