Jak dodać stronę do Google Search Console?

Jak dodać stronę do Google Search Console

Google Search Console to wspaniałe i bezpłatne narzędzie, dzięki któremu udaje się przeprowadzić dokładny monitoring każdej strony www i sklepu internetowego.

GSC zbiera informacje związane z daną domeną

Pozwala to monitorować i usuwać wszelkie problemy związane z indeksacją domeny w wyszukiwarce, zgłoszenie sitemap xml, kontrolowanie czy na stronę nie został nałożony filtr ręczny i wiele innych.


Spis treści:

  1. Informacje i narzędzia od Google Search Console
  2. Jak dodać stronę do GSC – Start!

Informacje i narzędzia od Google Search Console

  • Wygląd w wyszukiwarce: dane uporządkowane, karty informacyjne, marker danych, udoskonalenia HTML, przyspieszone strony mobilne AMP.
  • Ruch związany z wyszukiwaniem: analityka wyszukiwania, linki do Twojej witryny, linki wewnętrzne, ręczne działania, kierowanie międzynarodowe, obsługa na urządzeniach mobilnych.
  • Indeks Google: stan indeksowania, zablokowane zasoby, usuń adresy URL.
  • Indeksowanie: błędy indeksowania, statystyki indeksowania, pobierz jako Google, tester pliku robots.txt, mapy witryn, parametry w URL-ach.
  • Narzędzia internetowe: raport na temat widoczności reklam, narzędzia testujące, inne zasoby (google moja firma, domeny google, pagespeed insights, akademia dla webmasterów, twoja wyszukiwarka, google merchant center).

Jak dodać stronę do GSC? Start!

Wejdź przez wyszukiwarkę do Google Search Console. Zaloguj się przez swoje konto Gmail bądź przejdź do jego zarejestrowania tutaj. Po zalogowaniu się do GSC (Google Search Console) możesz dodać swoją witrynę.

Wybierz rodzaj witryny do Search Google Console

Należy ją dodać dla wszystkich przedrostków, czyli:

  • http://mojadomena.pl
  • http://www.mojadomena.pl
  • https://mojadomena.pl
  • https://www.mojadomena.pl

Sposoby na zweryfikowanie strony w GSC:

1. Przez konto GA (Google Analytics)

jak dodać stronę www do google search console przez konto Google Analytics

Jeżeli posiadasz konto w GA na danym emailu to możesz zweryfikować swoją witrynę przez Google Analytics. Dzięki temu już po chwili masz zainstalowane narzędzie Google Search Console dla pierwszej wersji domeny. Na początku będzie brak analitycznych danych, ponieważ to narzędzie zostało zainstalowane na tej stronie po raz pierwszy i właśnie od tej chwili te dane będą zbierane.

Następnie dodajemy tą samą domenę w pozostałych 3 wersjach, o czym pisałem wyżej.

2. Przez plik HTML

jak dodać stronę www do google search console przez plik HTML

Musisz pobrać plik weryfikacyjny na pulpit komputera, a następnie wgrać go na serwer. W tym celu uruchamiasz program do połączenia z serwerem, na przykład FileZilla, Total Commander czy online.

Nawiązujesz połączenie z serwerem, przechodzisz do katalogu domain, a następnie public_html. Właśnie tutaj wgrywasz swój plik z Google Search Console. Pamiętaj, aby tego pliku nie przenieść w miejsce innego katalogu, musi być on dostępny z katalogu public_html. Weryfikujesz plik i wtedy bezpiecznie znajduje się on na serwerze.

Gdy wgrałeś już ten plik na serwer, to następnie wracasz do konta Google Search Console i potwierdzasz weryfikację. Dzięki temu udało się dodać to narzędzie do wybranej domeny. Podobnie możesz uczynić w przypadku pozostałych 3 wersji domeny, ponieważ ten sam plik będzie weryfikowany.

3. Przez Tag HTML

jak dodać stronę www do google search console przez tag HTML

Wybrany metatag wklejasz na stronę główną witryny w sekcji HEAD przed pierwszą sekcją BODY. Tak, jak instalowałeś narzędzie GA, instalujesz ten metatag, dzięki czemu zweryfikujesz i zainstalujesz narzędzie Google Search Console dla wybranej witryny.

Jeżeli masz stronę zainstalowaną na WordPressie, to wystarczy przejść do sekcji „Wygląd”, a następnie „Edytor”. Następnie klikasz w sekcję „Header.php” znajdującą się w kolumnie po prawej stronie. W przypadku braku takiego pliku warto jest wyszukać „index.php”, gdzie prawdopodobnie może także znajdować się sekcja HEAD naszej witryny. Na końcu sekcji HEAD, przed tagiem BODY wklejamy kod metatag. Pamiętajmy o zapisaniu pliku. Czasami nie ma możliwości modyfikacji takich plików przez panel administracyjny WordPressa. Wtedy musisz zalogować się na serwer przez panel Direct Admin i tam dotrzeć do plików domeny, następnie public_html, wp_content, theme, twój szablon WordPress, i tam wyszukujesz header.php, który edytujesz, wklejach metatag i zapisujesz.

Na koniec weryfikujesz i dzięki temu udało się dodać narzędzie Google Search Console dla kolejnej witryny. Podobnie czynisz w przypadku tej samej witryny z pozostałymi przedrostkami.

Tak oto dodałeś stronę www do Google Search Console!

Dzięki temu możesz monitorować odpowiednie dane, mieć stały dostęp do cennych narzędzi Google i dbać o skuteczne pozycjonowanie strony www.

Czasami jednak chcemy przydzielić komuś dostęp do takich danych w GSC dla wybranej domeny. Jak należy to uczynić? Przejdź do artykułu „Zarządzanie uprawnieniami w Google Search Console – 3 sposoby!„. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1