Jak planować dzień i realizować cele życiowe, zadania i marzenia?

Jak planować dzień i realizować cele życiowe, zadania i marzenia?

Planowanie dnia, pracy, nauki, marzeń, celów życiowych i zawodowych to coś normalnego. I powinno być Twoją codziennością. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci coś realizować i mieć z tego zadowolenie. Ale jak planować? To planowanie nie jest takie trudne, ponieważ wystarczy uwzględnić kilka prostych narzędzi i prosty sposób planowania, znany jako “poziomy” czy “etapy”.

Kilka poziomów planowania i efekt murowany. Do dzieła!


Spis treści o planowaniu:

 1. Podziel plany, cele i marzenia na kilka poziomów / etapów
 2. Najlepsze aplikacje do planowania dnia, tygodnia, miesiąca i roku
 3. Jak planować cele życiowe?
 4. Jak planować marzenia?
 5. Jak planować wydatki i zakupy?
 6. Jak planować pracę + gotowy wzór Planu pracy
 7. Jak planować naukę + Kalendarz ucznia i Plan Lekcji
 8. Jak planować dzień i czas + gotowy Harmonogram Dzienny
 9. Jak planować posty na Instagramie i FB?
 10. Planowanie podróży + gotowy arkusz
 11. Planowanie ślubu + gotowy arkusz
 12. Jak planować posiłki?

Podziel plany, cele i marzenia na kilka poziomów / etapów

3 poziomy czyli jak skutecznie planować czas, zadania, pracę i zycie

Dzielisz wszystkie plany, cele i marzenia na kilka etapów (np. łatwy, średni i trudny bądź na 4 czy 5 poziomów lub więcej). Po uzyskaniu każdego etapu zapewnić sobie pewne nagrody. Dla każdego poziomu inna nagroda (trzymaj się zasady “im wyższy etap, tym lepsza nagroda”). Oto kilka przykładów:

Marzenie: “Zdobycie KGP (Korony Gór Polskich)”:

 1. START: “Wyrobienie sobie książeczki KGP” + odpowiednich ubrań w góry i dbanie o kondycję (np. trening 2-3 razy w tygodniu).
 2. CO DALEJ: Planowanie 1 wyjazdu w góry w okolice Karpacza i zdobycie pierwszych 8 szczytów KGP.
 3. NASTĘPNIE: zaplanowanie i 2 wyjazd w góry na ok. 7 dni i zdobycie następnych 10 szczytów (okolice Żywca i Zakopanego, bez szczytu Rysy).
 4. OSTATNI ETAP: wyjazd w góry i zdobycie pozostałych 10 szczytów KGP (ostatni szczyt RYSY na sam koniec), wyrobienie sobie dyplomów i radość ze zrealizowanego marzenia 🙂

CEL: “Zarabiać w domu jako copywriter”:

 1. START: Poznanie pracy copywritera i możliwości zarabiania na pisaniu tekstów (np. poprzez kurs online “Jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów?“).
 2. CO DALEJ: zarabiać na znanych serwisach copywriterskich minimum 1000 zł miesięcznie netto.
 3. OSTATNI ETAP: zarabiać jako samodzielny copywriter, do którego chętnie zgłaszają się klienci na profesjonalne teksty na strony WWW, teksty do reklam, naming i wielu innych zastosować. Działanie w taki sposób na firmę (bądź jako freelancer) i zarabiać minimum 5000 zł miesięcznie netto 🙂

CEL: “Zakupić własne mieszkanie / dom”:

 1. START: Spłacenie wszystkich długów, rat, kredytów.
 2. CO DALEJ: zebrać na wkład własny minimum 20% wartości nieruchomości (np. 60 000 zł). Takie środki można odkładać na specjalnej lokacie. Poznaj aktualny ranking kont i lokat.
 3. CO JESZCZE: pracować na etacie na umowie o pracę z umową na czas nieokreślony i zarabiać minimum 5000 zł netto przez minimum 3-6 miesięcy (jeśli mam współmałżonka, to oboje uzyskują takie bądź wyższe wynagrodzenie). Opcją jest także posiadanie własnej firmy, z której uzyskujemy ciekawe comiesięczne przychody i prowadzimy taką działalność minimum 1 rok.
 4. NA KONIEC: po spełnieniu powyższych warunków, skontaktowanie się z osobą, która wyszuka nam najlepszego kredytu mieszkaniowego. W internecie są także porównywarki kredytów hipotecznych, które mogą pomóc. Wybranie kilku banków, w którym staramy się o kredyt. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, wyszukiwanie nieruchomości (dom, mieszkanie, działka jeśli chcemy sami budować).

Aplikacje do planowania dnia, tygodnia, miesiąca, roku

Z aplikacji ToDoIst korzystam każdego dnia. (ps. Link nie jest afilacyjny, polecam po prostu narzędzie, z którego chętnie korzystam). Dawniej wielu zachęcało mnie do Nozbe i przyznam, że jest ona również godna uwagi. Natomiast mi bardziej przypasowała apliacja ToDoIst. I dlatego korzystam z niej już od kilku dobrych miesięcy. Udało mi się wykonać już ponad blisko 10 tys. zadań z tą aplikacją i przez to uzyskałem poziomExpert” a już niedługo “Mistrz”.(aktualnie 11.05.2018 r. poziom “Mistrz” osiągnięty!).

aplikacja todoist szymon owedyk wyniki

Nie zatrzymuje się w miejscu, lecz postaram się poprawić ten wynik i Ci również życzę jak najlepszych rezultatów 🙂

Zalety aplikacji do planowania ToDoIst:

 • dostępność na wszystkie systemy (android, iOs, windows)
 • wersja darmowa, premium i dla firm
 • proste tworzenie projektów, filtrów i etykiet
 • proste planowanie zadań powtarzających się każdego dnia
 • przypomnienia o zadaniach w ciągu dnia
 • synchronizacja z innymi urządzeniami
 • prosty poradnik dostępny w języku polskim

Zachęcam do wypróbowania przez pierwszy miesiąc

Dzięki temu przekonasz się, że planowanie dnia, tygodnia, miesiąca i roku wychodzi Ci o wiele lepiej. Powodzenia!

Aktualnie używam Kalendarz Google i Nozbe

Kalendarz Google działa świetnie, powiadomienia i inne ustawienia są w pełni darmowe. Możemy w niej ustawiać rzeczy, które się powtarzają, na przykład praca i treningi. Gdy dodajemy praca, trening, książki, film, randka czy inne, to dodatkowo wyświetla się nam motywujące zdjęcie. Gdy wykonałem pewną rzecz w danym dniu, to klikam w usuń dane wydarzenie, ale nie usuń wszystkie te wydarzenia – by te powtarzające się w następnych dniach i tygodniach były nadal widoczne.

Poza kalendarzem Google polecam także aplikację Zadania oraz Lista zadań Google.

Powoli też przekonuję się do aplikacji Nozbe, którą łatwo jest połączyć z kalendarzem Google. Dzięki niej ustalam z dużym wyprzedzeniem cele i zadania na każdy dzień. Planuję także ważniejsze cele raz w tygodniu. A później co wieczór ustalam jeszcze wiele innych celów i zadań na następny dzień, które porządkuje wedle odpowiedniej godziny. Aktualnie nie mogę rozstać się od tej aplikacji, ponieważ zachęca, by wywiązać się z wszystkich zadań. Gdy się ukończy, to można kliknąć odpowiedni haczyć i wtedy jest dużo radości! Dodatkowo cieszy mnie to, że na komputerze mogę przejść do tej aplikacji i dostrzec, jak wiele zrobiłem w ciągu tygodnia, miesiąca, roku. I łatwiej mi jest ustalać zadania priorytetowe. Mimo, że za aplikację Nozbe płaci się sporo, to jest warta swojej ceny. A ja dodatkowo dołączyłem do programu partnerskiego. Gdy więc zamówisz tą aplikację z mojego linku, to będę miał jeszcze taniej. Z góry dzięki!

A do skutecznego wywiązywania się z różnych nawyków korzystam z aplikacji “Habits“, którą także i Ty możesz przetestować!

Jak planować cele życiowe?

Cele życiowe posiada każdy z nas. A jeśli nie, to jak najszybciej warto to zmienić. Mogą to być cele dotyczące założenia rodziny, wyprowadzki, wyjazdu za granicę, kupna domu / mieszkania, znalezienia nowej pracy i wiele innych.

Na zwykłej kartce papieru, w dokumencie excel, można stworzyć listę takich celów życiowych. To podstawa!

Gdy przygotujesz sobie listę celów życiowych (dotyczących Ciebie i bliskich), to następnie warto zgodnie z zasadą “poziomów / etapów” ustalić, jak zrealizujesz te cele. Nie będzie to możliwe od razu, wymaga czasu, poświęceń, mniejszych i większych starań. Natomiast podczas realizacji skupiasz się na wykonaniu 1 etapu danego celu życiowego (nie myślisz wtedy o etapie 2 czy 3, które są znacznie trudniejsze). Po wykonaniu 1 etapu, mierzysz się z kolejnym. Z czasem część celów życiowych będziesz mogł zrealizować do najwyższego poziomu, choć dawniej nigdy byś się tego nie spodziewał. Miło się tak zaskakiwać!

Jak planować marzenia?

Może słyszałeś już, że marzenia się spełniają? Okazuje się, że nie jest to w pełni prawdziwe stwierdzenie. Bardziej wiarygodne jest to, że “marzenia się spełnia!”. Skoro tak jest, to tylko wystarczy ustalić, jak można przejść do realizacji marzeń. Zanim jednak do tego przejdziesz, to ustal, jakie posiadasz marzenia.

Mogą to być marzenia z dzieciństwa, te mniejsze i większe. Wypisz je sobie. Można także zapytać innych, naszych rodziców, krewnych, co było dawniej naszym marzeniem jako dziecko.

Ja na przykład marzyłem o tym, aby jeździć na nartach czy grać w tenisa ziemnego. I okazało się, że z czasem mogłem powrócić do tych marzeń i je zrealizować. Najpierw z pomocą rodziców, a później już samodzielnie!

Po wyznaczeniu sobie takich marzeń, możesz zastanowić się, jak do nich dojść. Dzielisz więc dojście do danego marzenia na kilka etapów (nie zawsze muszą to być 3 etapy, czasami mniej bądź więcej). Gdy posiadasz już etapy dojścia do naszego marzenia, to rozłóż realizację tych etapów w danym czasie (roku, miesiącu, tygodniu i w danym dniu). Dalej to tylko zachowanie wytrwałości może Cię zaprowadzić do Twoich marzeń.


Przykład: Marzyłem, aby nauczyć się grać na gitarze. Poziom 1 polegał na zdobyciu gitary i nauczeniu się poprawnego trzymania gitary i kilku chwytów gitarowych, następny poziom to nauczanie się gry jednego bardzo prostego utworu opartego o 4 akordy. A kolejny etap to nauka 10 utworów, każdy coraz trudniejszy. Tutaj marzenie to nie ma końca, bo dalej mogę się uczyć czegoś nowego 🙂

Jak planować wydatki i zakupy?

Wystarczy za każdym razem tworzyć listę zakupów. Bez listy nigdy nie wybieraj się do sklepów i marketów (a tym bardziej do galerii handlowych). Dzięki temu pozbawisz się zakupów rzeczy, które nie są Ci w ogóle potrzebne bądź tych, na które Cię teraz nie stać.

Są dostępne różne aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki którym łatwo jest planować wydatki, np. Listonic. Tam również można uzyskać porady dotyczące przygotowania pewnych posiłków i wskazówki, gdzie otrzymamy dane produkty w najlepszej cenie(w jakich sklepach i marketach). Podczas zakupów wykorzystujemy też aplikację “Zdrowe Zakupy“, aby kupować zdrowszą żywność, dzięki której lepiej się czujemy, rzadziej chorujemy i jesteśmy w lepszej kondycji (przekłada się to także na naszą efektywność w pracy).

Planuj przy tym na początku miesiąca, ile mogą wynieść Twoje wydatki na zakup. Ustal sobie jakiś cel (np. 2000 zł na jedzenie dla 2 osobowej rodziny). Dolicz do tego opłaty stałe (czynsz, wynajem, śmieci, prąd, woda i ścieki, abonamenty na telefon, telewizor i internet itp.). Gdy otrzymamy wypłatę, to podziel ją na kilka kopert (bądź kont bankowych). W jednym miejscu niech pojawią się ustalone pieniądze na jedzenie (polecam skusić się na zdrową żywność i dietę w SportFood). W drugim miejscu pieniądze na inne wydatki stałe. W trzecim i kolejnym miejscu pozostałe wydatki, z którymi musisz się liczyć.

To sprawi, że nie będziesz musiał się zastanawiać cały miesiąc czy na coś Cię stać czy nie bądź czy starczy Ci do końca miesiąca. Wszystko będzie z góry zaplanowane!

Jak planować pracę?

Pomocna jest tutaj lista zadań, które po prostu realizujesz od momentu, gdy rozpoczynasz pracę, aż do jej ukończenia. Gdy jesteś w pracy nie musisz się zastanawiać, co tu by najpierw zrobić. Wszystko masz już wcześniej zaplanowane i określone, do jakich celów ma Cię to doprowadzić.

Do planowania pracy polecam aplikację Nozbe, ale oczywiście także zwykły arkusze Excel czy kartka papieru wystarczy. Poniżej przykład polecanego arkusza do planowania dnia pracy i ustalenia, jakie zadania musisz wykonać oraz w jakim czasie. Można także odhaczać te zadania, które zostały wykonane. Kliknij w ten formularz, a przeniesie Cię do niego w wersji online, więc możesz go sobie skopiować do swojego konta Google. Wystarczy, że tam klikniesz w “Plik” i “Utwórz kopię”. Zapisujesz u siebie i uzupełniasz dany dzień pracy odpowiednimi zadaniami. Regularnie aktualizujesz.

Lista zadań czyli planowanie dnia, tygodnia, miesiąca i roku

Jak planować naukę?

Przyda się plan lekcji, dzięki któremu rozplanujesz, jakie przedmioty masz w poszczególne dni nauki w szkole. Najlepiej, gdy posiadasz tutaj dostęp do kalendarza wraz z planem lekcji w wersji online. Z pomocą przychodzi pomownie Arkusz Excel, którzy jest do dyspozycji.

Na pierwszej stronie widoczny jest Kalendarz roku. Natomiast poniżej są zakładki i tam można przejść do poszczególnych miesięcy, gdzie w prosty sposób można wpisać, jakie masz lekcje na dany dzień, czego musisz się nauczyć, do jakiego sprawdzianu czy egzaminu przygotować itp. Taki kalendarz i plan lekcji możesz dowolnie konfigurować. Wystarczy, że klikniesz w poniższe zdjęcie przedstawiające ten Arkusz Google. Następnie na samej górze w “Plik” i po rozsunięciu się menu wybierasz “Utwórz kopię” i zapisuje się już na Twoim koncie. Teraz już uzupełniasz i planujesz swoją naukę. Tak, by uzyskiwać coraz lepsze oceny!

Kalendarz 2020 do planowania nauki dla dzieci plan lekcji

Jak planować dzień i czas?

Harmonogram dnia to dobre rozwiązanie, ponieważ w przeciwnym razie będziesz tracić zbyt wiele czasu na sprawy mało ważne. Każdy dzień posiada 24 godziny. Z czego około 8 godzin dziennie śpimy. Pozostaje nam więc 16 godzin do zagospodarowania. Na co je przeznaczysz? To już kwestia każdego z nas, ale również wtedy przydaje się planowanie.

Dzienny harmonogram pozwala łatwo planować z pewnym wyprzedzeniem (np. przed rozpoczęciem się nowego tygodnia, ustal harmonogram na cały nowy tydzień. Bądź wieczorem zawsze ustal harmonogram następnego dnia). Do dyspozycji jest Arkusz Google “Harmonogram dnia“. Aby z niego korzystać, także należy kliknąć w zakładkę na górze “Plik” i następnie “Utwórz kopię”, dzięki czemu ten arkusz zapisuje się na Twoim koncie Google. Można również taki plik pobrać na swoje urządzenie w różnych formatach (.xlsx, .xls, .ods, .pdf itp.). Jest on bardzo prosty w obsłudze i można go dowolnie modyfikować!

harmonogram dzienny i tygodniowy czyli planowanie dnia, tygodnia, miesiąca i roku

Jak planować posty w social media?

Aktualnie tylko jedno z narzędzi pozwala nam na planowanie postów we wszystkich social media, a jest nim Buffer. Idealnie sprawdza się do planowania zwykłych postów (w postaci tekstu czy zdjęć), a zarazem ciekawych rolek, relacji itp. Posty publikujemy w takich mediach społecznościowych, jak: Instagram, Twitter, LinedIn, Pinterest, TikTok, Facebook, YouTube, Profil Google itp. Zawsze możesz zajrzeć do naszych social media (widoczne na dole tej strony) i przekonać się, jak regularnie udaje się nam publikować różne posty. To sprawia, że jesteśmy na bieżąco z naszymi obserwującymi, a zarazem docieramy do nowych osób. Teraz najczęściej publikujemy tam materiały wideo, ale nie tylko.

jak planować posty do social media w aplikacji buffer

A wszystko odbywa się w aplikacji Buffer, więc nie musimy nigdzie indziej niczego planować. Każdego miesiąca staramy się poświęcać kilka godzin na zaplanowanie postów do wszystkich social media.

Planowanie podróży + arkusz plan podróży

Podróżowanie to dla wielu z nas możliwość edukacji, poznawania nowych ludzi, kultur, a zarazem możliwość korzystania z różnych atrakcji i zabytków. By każda podróż / wycieczka, były udane, warto je wcześniej zaplanować. Pomoże nam w tym gotowy arkusz “plan podróży“, który można dowolnie zmieniać.

Aby z niego korzystać, także należy kliknąć w niego, a później gdy się otworzy, to w zakładkę na górze “Plik” i następnie “Utwórz kopię”, dzięki czemu ten arkusz zapisuje się na naszym koncie Gooogle. Można również taki plik pobrać na swoje urządzenie w różnych formatach (.xlsx, .xls, .ods, .pdf itp.). Jest on bardzo prosty w obsłudze i możesz go dowolnie modyfikować!

Plan podróży czyli planowanie wakacji i wycieczki

Planowanie ślubu + arkusz plan ślubu

Ślub i wesele to dla wielu z nas jeden z najważniejszych dni w naszym życiu. Aby więc pozostały po nim tylko miłe wspomnienia, to warto go wcześniej dobrze zaplanować. Organizacja ślubu to dość duże przedsięwzięcie, więc warto przekonać się, co należy dokładnie przygotować i w jakim czasie. Pomocny w tym będzie poniższy arkusz “plan ślubu“, w który wystarczy kliknąć.

Aby z niego korzystać, także należy kliknąć w zakładkę na górze “Plik” i następnie “Utwórz kopię”, dzięki czemu ten arkusz zapisuje się na Twoim koncie Gooogle. Można również taki plik pobrać na swoje urządzenie w różnych formatach (.xlsx, .xls, .ods, .pdf itp.). Jest on bardzo prosty w obsłudze i możesz go dowolnie modyfikować!

Plan ślubu planowanie ślubu uroczystości weselnej i ślubnej

Jak planować posiłki?

Najczęściej zajmuje się tym moja żona. Ja gotuję zazwyczaj raz w tygodniu. Ale nie oznacza to, że ją wykorzystuję. Mamy taki podział i nam obu to pasuje. Ja wykonuję inne zadania w domu, w tym także sprzątanie czy pewne męskie sprawy, które wymagają większego wysiłku.

Posiłki przygotowujemy na 2 dni, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty z nim związane. Staramy się korzystać z żywności dostępnej na targach, od rolników, dzięki czemu jest pozbawiona dużej ilości chemii. Ale nie zawsze gotujemy.

Zdarza się, że raz na 2 tygodnie jemy coś na mieście. No i czasami wybieramy sobie pewne diety online bądź soki na oczyszczenie organizmu. Podoba się nam oferta w SportFood, więc może i Tobie przypadnie do gustu.

Poznałeś tutaj różne cele życiowe, biznesowe i sposób na ich realizację. Oceń teraz, które cele, marzenia i narzędzia do planowania okażą się najlepsze dla Ciebie. I sukcesywnie przejdź do ich realizacji. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1