Jak zostać najlepszym freelancerem i jak pozyskiwać klientów?

Jak zostać najlepszym freelancerem i jak pozyskiwać klientów?

Zastanawiasz się czy freelancing jest dla ciebie? Jak zostać najlepszym freelancerem i jak pozyskiwać klientów? Po przeczytaniu artykułu dowiesz się wszystkiego na temat pracy jako freelancer. 

Freelancer, czyli z angielskiego wolny strzelec to osoba, która decyduje się pracować na własnych zasadach. Najczęściej wolni strzelcy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, gdyż rozliczanie się na podstawie faktury VAT jest korzystne dla klientów, którzy prowadzą swoje firmy. Oczywiście jest też inne rozwiązanie czyli współpraca z serwisami dla freelancerów, które pomagają zdobywać zlecenia i oferują możliwość wystawiania klientom faktur VAT. Aby zostać freelancerem niezbędna jest samodyscyplina, zapał do pracy, umiejętności w danej dziedzinie, a także wiedza na temat marketingu, która przydaje się do pozyskiwania klientów.  

Czy każdy może zostać freelancerem?

Freelancing dotyczy pewnych zawodów, których wykonywanie na własną rękę jest korzystniejsze niż praca na etacie. Może być to traktowane jako podstawowe źródło dochodu, ale również jako dodatek do pracy na etacie. W pierwszym przypadku freelancerzy zazwyczaj zakładają jednoosobowe działalności gospodarcze. Co prawda wiele początkujących wolnych strzelców rozpoczyna swoją przygodę z inkubatorem przedsiębiorczości, gdyż ułatwia to rozwinięcie skrzydeł w biznesie. Inkubator przedsiębiorczości sprawdzi się również, jeśli traktujemy freelancing jako dodatkowe źródło dochodu. Freelancer to najczęściej copywriter, grafik, korektor tekstu, tłumacz, programista, fotograf, księgowy, trener personalny, dietetyk, przedstawiciel handlowy, pozycjoner stron internetowych, a także osoba tworząca strony czy sklepy internetowe. Oczywiście to tylko niektóre z przykładów pracy, jaką może podjąć freelancer. 

Do pracy freelancera niezbędne są pewne umiejętności, takie jak samodyscyplina, wiedza w danej dziedzinie i zapał do pracy. Konieczne jest umiejętne planowanie czasu pracy, zachowując zasady work-life balance, co zwłaszcza w początkowym etapie może być trudne. W końcu chcemy, żeby nasza firma szybko się rozwinęła, jednak nadmiar pracy może w krótkim czasie doprowadzić nas do wypalenia zawodowego. Stąd też jeśli zdecydujemy się zostać freelancerem, musimy oddzielać czas pracy od tego prywatnego, co nie tylko wpływa na jakość samej pracy, ale również ma pozytywny wpływ na psychikę. Po zakończeniu pracy, starajmy się o niej nie myśleć, aż do kolejnego dnia. Freelancerzy muszą umieć rozmawiać z klientami, a także dostrzegać ich potrzeby. 

Jak zostać najlepszym freelancerem?

Wiele osób błędnie myśli, że do osiągnięcia sukcesu zawodowego niezbędne są studia w danej dziedzinie, co nie zawsze jest prawdą. W końcu ukończenie studiów nie oznacza, że coś z nich wynieśliśmy, a dla klientów liczą się przede wszystkim nasze umiejętności. Stąd też najlepsi freelancerzy to ci, którzy mają duże doświadczenie w branży i znają podstawy marketingu. Doświadczenie to można zdobywać na wiele sposobów, i wcale nie są to studia czy staż pracy. Obecnie wiele możemy nauczyć się z książek, e-booków czy kursów online, które są skarbnicą niezbędnej wiedzy. Najważniejsze dla klientów będą nasze umiejętności, dlatego też musimy zadbać o dobre portfolio i referencje osób, dla których wykonywaliśmy zlecenia. Przykładowo copywriter może prowadzić bloga, dzięki któremu potencjalni klienci mogą zobaczyć jego umiejętności. Z kolei dla fotografa lepszy będzie Instagram, gdyż może tam publikować swoje zdjęcia i filmy. 

Najkorzystniejszą opcją dla klientów jest możliwość rozliczania się na podstawie faktury VAT, dlatego też musimy oferować taką możliwość. Aby tak było, konieczne jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, co jest darmowe i w początkowym okresie stosunkowo tanie, gdyż możemy skorzystać z ulgi na start. Alternatywą jest inkubator przedsiębiorczości, czyli możliwość korzystania z osobowości prawnej danej fundacji czy podmiotu, a to wszystko za niewielką opłatą. Rozwiązanie to jest opłacalne, gdyż możemy wystawiać faktury czy podpisywać umowy z klientami, a jednocześnie nie płacimy składek ZUS i korzystamy z niższej stawki podatku. Ale dość często wybieraną opcją jest korzystanie z serwisu useme, poprzez który freelancer ma możliwość budować portfolio, zdobywać zlecenia, a przede wszystkim może jako osoba fizyczna wystawiać faktury VAT swoim klientom (a całą tą papierologią zajmuje się ten serwis, on odprowadza podatki, więc My nie musimy się o nic martwić).

Jak pozyskać klientów jako freelancer?

Rynek freelancerów prężnie się rozwija, co sprawia, że w wielu branżach panuje duża konkurencja. Wciąż jednak jest miejsce dla nas, jeśli zaciekawimy klientów swoją ofertą i przekonamy ich do skorzystania z naszych usług. Stąd też decydując się na pracę jako wolny strzelec, musimy liczyć się z tym, że oprócz wykonywania zleceń, będziemy poświęcać czas na pozyskiwanie nowych klientów. Kiedy rozwiniemy skrzydła będziemy mogli sobie pozwolić na zlecenie marketingu jednej z dostępnych agencji bądź freelancerowi. To dobre rozwiązanie, gdyż pozwala nam zaoszczędzić czas, który możemy wykorzystać na kontakt z klientami czy pracę. 

W dzisiejszych czasach niezbędne jest posiadanie firmowej strony internetowej i profilu w social mediach. To nie tylko wizytówka firmy, ale również sposób na reklamę i pozyskanie klientów. Prowadząc stronę czy konto na Instagramie możemy pokazać potencjalnym klientom swoje umiejętności, co ułatwia nawiązanie współpracy biznesowej. To również dobry sposób na sprawdzenie swoich umiejętności, gdyż ludzie trafiający na naszą stronę czy profil w mediach społecznościowych mogą oceniać naszą pracę. Początkowo warto realizować nawet małe zlecenia, gdyż w ten sposób zdobywamy doświadczenie i pierwsze środki na rozwój firmy.

Chcesz zostać freelancerem? Otrzymać wsparcie od osoby, która we freelancingu czuje się jak ryba w wodzie (wysila się w tym od 2006 roku)? W takim razie dołącz do kursu online “Jak zostać freelancerem i pracować zdalnie? Praca online“.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1