Chcesz zarabiać na swoim hobby? Zacznij stosować tych 7 złotych zasad!

Chcesz zarabiać na swoim hobby? Zacznij stosować tych 7 złotych zasad!

Praca jako freelancer, założenie własnego biznesu czy zwyczajne podreperowanie budżetu domowego może być poniekąd przyjemne. Wystarczy zacząć zarabiać na tym, co lubi się robić. O czym trzeba wiedzieć, żeby osiągnąć sukces?
 
Jest wiele powodów, dla których ludzie nie potrafią zarabiać na swoim hobby. Najczęściej są to blokady spowodowane niewłaściwym podejściem do tematu. Uważasz, że nie możesz chcieć zapłaty za realizowanie swoich zainteresowań? Myślisz, że Twój produkt nie jest wystarczająco doskonały? Twierdzisz, że to nie wypada? Koniecznie zapoznaj się z poniższą listą!

Z chęcią przyjmuj pieniądze za swoje produkty i usługi…

Wiele osób ma liczne wymówki, przez które nie przyjmuje pieniędzy za to, co robi. Najczęściej powtarzanymi twierdzeniami są:

  • to tylko moje zainteresowanie
  • nie jestem w tym dość dobry, żeby brać za to pieniądze
  • nie wypada brać pieniędzy od znajomych
  • oczekiwanie zapłaty za realizowanie hobby jest krępujące

Najwyższy czas skończyć z takim myśleniem. Realizowanie każdego hobby wymaga nakładu czasu, pracy, a często też pieniędzy. Czemu w takim razie tego nie wycenić? Jeśli są ludzie, którym podobają się Twoje produktu lub usługi, to aż samo się prosi, aby zacząć na tym zarabiać.

Reklama i strona internetowa

Te dwie rzeczy wbrew pozorom są dość łatwe do zorganizowania. Jeśli tworzyć rysunki, teksty, obrazy, robisz zdjęcia, figurki, rzeźbisz, zajmujesz się rękodziełem czy cokolwiek innego, to koniecznie przemyśl kwestię założenia strony internetowej. Nie musi to być profesjonalna witryna. Wystarczy skorzystanie z prostych edytorów stron dostępnych w Internecie. Bądź po prostu przygotować taką witrynę w WordPress, co tłumaczę w moim kursie “WordPress tworzenie stron WWW + sklep Woocommerce“.
 
Jest to również pierwszy krok do reklamy i pokazania swojej twórczości. Warto przyciągać potencjalnych klientów i sprawić, aby zechcieli zostać na dłużej. Z łatwością będą mogli również dzielić się linkiem do Twojej strony ze swoimi znajomymi.
 
Drugim krokiem są media społecznościowe. Reklama ma wielką moc, a Instagram, Facebook czy YouTube to doskonały sposób na zainteresowanie szerszego grona osób. W tym celu mogą Ci się przydać kursy online “YouTube Marketing” oraz “Jak stworzyć, prowadzić i rozwijać fanpage czyli stronę na Facebooku“.
 
Dobrym pomysłem jest również zaprojektowanie prostych wizytówek, które można rozdawać na różnego rodzaju targach dla hobbystów, kiermaszach świątecznych czy konwentach fantasy. Możliwości są niemal nieograniczone!
 
Media społecznościowe można wykorzystać również do pokazania klientom procesu tworzenia. Jest to skuteczny sposób na znaczne pobudzenie ciekawości ludzi, a także zbudowanie ich więzi z produktem, który jeszcze nie jest nawet dostępny w sprzedaży.

Działalność gospodarcza nie jest konieczna

Nie lubisz papierkowych spraw i czujesz opory przed zakładaniem własnej firmy? Nic nie szkodzi! Sprzedawanie własnych wyrobów w małej ilości zgodnie z polskim prawem nie wymaga założenia własnej działalności gospodarczej.
 
W 2022 roku mała ilość oznacza, że miesięczny dochód nie może przekroczyć połowy minimalnej pensji, choć pojawiają się głosy, że w niedalekiej przyszłości kwota ma zostać podniesiona do wysokości minimalnej pensji.
 
Jest to działalność nierejestrowa. Oczywiście istnieje konieczność płacenia podatków w formie rozliczenia podatkowego, ale to już jest całkiem prosta sprawa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Za to odchodzą wszelkie opłaty związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej (a te potrafią być całkiem spore).

Rozmowa z klientami

Chociaż zaczynasz zarabiać na swoim hobby, to musisz także pamiętać o klientach i ich potrzebach. Jeśli mają płacić za Twoje produktu lub usługi, to muszą ich potrzebować i chcieć wydać pieniądze. Z tego względu zawsze warto rozmawiać z ludźmi i przeprowadzać proste badanie rynku.
 
Każde hobby można wykorzystać na różne sposoby. Jeśli dostosujesz się przynajmniej częściowo do oczekiwań klientów, to masz znacznie większe szanse na odniesienie sukcesu.

Zawsze bądź sobą

Jeśli jesteś małym twórcą, który zarabia na swoim hobby, to nigdy tego nie ukrywaj. Unikaj pompatycznych opisów i stwierdzeń pasujących bardziej do wielkiej korporacji. Są ku temu dwa powody:

  • klienci z łatwością wyczuwają brak autentyczności i szczerości
  • klienci zazwyczaj chętniej wspierają małych przedsiębiorców niż wielkie korporacje

Jeśli będziesz mówić otwarcie i szczerze o swoim hobby, to zyskasz uznanie, rozgłos i klientów. Tworząc produkty wieczorami w garażu. nie mów o siedzibe firmy, tylko o swoim rzczywistym miejscu pracy. Takie podejście do klientów wskaże na Twój szacunek do nich i pomoże nawiązać z nimi relację, która przełoży się na zyski.

Rozwijaj się

Każdy produkt z czasem przestaje być interesujący, a jego sprzedaż znacząco spada. Musisz przygotować się na ten moment. Najlepiej to zrobisz, jeśli wcześniej opracujesz kolejne warianty swojego dzieła. Mogą być to nowe przedmioty lub odświeżone wersje wcześniejszych towarów, a najlepiej jedno i drugie.

A poza tym możesz już wtedy wdrożyć bardziej rozwinięte działania marketingowe. Mowa tutaj o reklamach sponsorowanych (np. przez Google Ads). Gdy ktoś będzie korzystać w wyszukiwarki Google czy innych narzędzi Google i poszukiwać Twojego produktu, to właśnie wtedy może wyświetlić się mu Twoja reklama i zachęcić do skorzystania z Twojej oferty. Tak więc Google Ads jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala dotrzeć do klientów, którzy szukają w Internecie naszych produktów i do nich możemy skierować nasze reklamy.

Ale poza tym warto wykorzystywać platformę Facebook Ads. Ona została stworzona do generowania popytu. Czyli tworzysz tam reklamy i docierasz do odpowiednich grup odbiorców, których jesteś w stanie zainteresować i sprawić, że zdecydują się na zakup.

Nie musisz się stresować, że opanowanie takich kampanii sponsorowanych jest trudne. Od podstaw tłumaczę to w moich kursach “Facebook Ads Marketing: Tworzenie reklam na FB od A do Z” i “Google Ads Marketing: Tworzenie Reklam Google od Podstaw“.

Zacznij działać

Już teraz. Zacznij układać plan, zacznij tworzyć. Odkładanie wszystkiego w czasie jedynie utrudni całą drogę i nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów.
 
Jeśli chcesz zarabiać na swoim hobby, to musisz działać. Nie próbuj nieustannie udoskonalać każdego produktu, nie próbuj osiągnąć perfekcji. Pomijając już, że coś takiego właściwie nie istnieje, to osiągnięcie poziomu, który zadowoli Ciebie, może zająć zbyt długo. Ważne, żeby produkt lub usługa podobał się klientom, a wszystko inne przyjdzie z czasem. Pod warunkiem jednak, że zaczniesz działać już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1