Tworzenie sklepu internetowego zacznij od dogłębnej analizy rynku, zastanów się, czy twój biznes rzeczywiście jest potrzebny – czy odpowiada na potrzeby konsumentów. Następnie opracuj strategię sklepu i pomyśl nad chwytliwą nazwą.
Gdy już to zrobisz, możesz przejść do bardziej technicznej części tworzenia e-sklepu, o której opowiadamy w poradniku.
Jak założyć sklep internetowy?
Samodzielne pisanie sklepu internetowego to zadanie dla programistów, więc jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tym obszarze, od razu możesz zrezygnować z samodzielnego pisania. Zostaje więc gotowe rozwiązanie, czyli oprogramowanie e-commerce, takie jak Shopify. PrestaShop, Shoper i wiele innych.
Platform e-commerce jest naprawdę dużo, różnią się one płatnościami, funkcjonalnością, intuicyjnością, dodatkowymi rozszerzeniami, itp. Musisz więc dokładnie zapoznać się z każdą z tych platform (a przynajmniej każdą z tych najpopularniejszych) i wybrać tę najlepiej dopasowaną do potrzeb twojego przyszłego biznesu. Aby nieco ułatwić ci to zadanie, omówimy pokrótce najpopularniejsze gotowe sklepy internetowe.
Sklep internetowy – jakie oprogramowanie e-commerce wybrać?
Musisz wiedzieć, że oprogramowania e-commerce dzielą się na SaaS (platforma w rozliczeniu abonamentowym) oraz Open Source. Różnica polega m.in. na tym, że w pierwszym przypadku nie otrzymujesz kodu na własność, więc gdy przestaniesz płacić – twój sklep internetowy przestanie działać.
Open Source daje większe możliwości, ale wymaga też znacznie większych nakładów finansowych na początek. Każde z tych rozwiązań moze okazać się dobre. Warto zastanowić się nad tym które wybrać, biorąc pod uwagę m.in. profil swojej działalności, ilość produktów w sklepie internetowym.
A jakie są najpopularniejsze platformy e-commerce?
Sklep internetowy możesz otworzyć na Shopify, platformie, która sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i średnich i dużych przedsiębiorstw. Shopify (sklepy internetowe) szybko rozwija się w Polsce dzięki agencjom Shopify, które pomagają otworzyć e-sklep na tej platformie lub przenieść go z innego systemu e-commerce. A jakie są zalety tej platformy? Shopify charakteryzuje się świetną wydajnością i bezpieczeństwem, posiada prosty i intuicyjny panel administratora oraz elastyczny design. Udostępnia mnóstwo szablonów, które w prosty sposób możesz dopasować do potrzeb twojego sklepu internetowego.
PrestaShop to jedna z popularniejszych platform Open Source. Daje możliwość tworzenia kont o różnych uprawnieniach, posiada także wiele funkcji wspierających działania SEO. PrestaShop jest przygotowany do skalowania i dość wydajny. Z kolei do jego wad należy stosunkowo trudna edycja szablonów i mniej intuicyjna obsługa niż w przypadku Shopify.
Do popularnych platform należy również Shoplo, który gwarantuje darmowy dostęp do podstawowych szablonów, nieograniczone miejsce na dysku czy ponad 100 integracji i rozszerzeń. Ponadto pozwala na prowadzenie sklepu internetowego w obcych językach.
Jak otworzyć sklep internetowy na WordPress?
Jest jeszcze jedna opcja na otworzenie własnego sklepu internetowego, która świetnie się sprawdzi, gdy masz już stronę firmową na WordPressie. WooCommerce to wtyczka WordPress, która pozwoli ci przekształcić twoją dotychczasową stronę w sklep internetowy.
Zaletą tego rozwiązania jest bardzo duża dostępność dodatkowych wtyczek rozszerzających funkcjonalność e-sklepu, prosty i intuicyjny panel administracyjny czy spore możliwości w obrębie pozycjonowania twojego sklepu internetowego.