Jak planować dzień i realizować cele życiowe, zadania i marzenia?

Cele życiowe zadania jak wyznaczać, planować i realizować

Planowanie dnia, marzeń, celów życiowych i zawodowych to coś normalnego. I powinno być naszą codziennością. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam coś realizować i mieć z tego zadowolenie. Ale jak planować? To planowanie nie jest takie trudne, ponieważ wystarczy uwzględnić kilka prostych narzędzi i prosty sposób planowania, znany jako „trzy poziomy”, dobrze wypromowany przez Mirka Burnejko.

3 poziomy planowania i ocena własnych planów. Do dzieła!

W tym miejscu chętnie podzielę się także swoimi planami i zadaniami, które zamierzam realizować przez najbliższe lata. Dzięki temu udaje mi się wyznaczać, planować i realizować nowe cele życiowe i zawodowe. Zapraszam do szkolenia o planowaniu!


Spis treści:

 1. Zasady planowania według ideologii 3 poziomy planowania i realizacji celów
 2. Najlepsze aplikacje do planowania dnia, tygodnia, miesiąca i roku
 3. Jak planować cele życiowe?
 4. Jak planować marzenia?
 5. Jak planować wydatki i zakupy?
 6. Jak planować pracę + gotowy wzór Planu pracy
 7. Jak planować naukę + Kalendarz ucznia i Plan Lekcji
 8. Jak planować dzień i czas + gotowy Harmonogram Dzienny
 9. Jak planować posty na Instagramie i FB?
 10. Planowanie podróży + gotowy arkusz
 11. Planowanie ślubu + gotowy arkusz
 12. Jak planować posiłki?

Zasady ideologii 3 poziomy planowania i realizacji celów

3 poziomy czyli jak skutecznie planować czas, zadania, pracę i zycie

Dzielisz wszystkie plany, cele i zadania na 3 poziomy – łatwy, średni i trudny. Po uzyskaniu każdego poziomu zapewniasz sobie pewną nagrodę. Dla każdego poziomu ma być inna nagroda(trzymaj się zasady „im wyższy poziom, tym lepsza nagroda”).

Aplikacje do planowania dnia, tygodnia, miesiąca, roku

Z aplikacji ToDoIst korzystam każdego dnia. (ps. Link nie jest afilacyjny, polecam po prostu narzędzie, z którego chętnie korzystam). Dawniej wielu zachęcało mnie do Nozbe i przyznam, że jest ona również godna uwagi. Natomiast mi bardziej przypasowała apliacja ToDoIst. I dlatego korzystam z niej już od kilku dobrych miesięcy. Udało mi się wykonać już ponad blisko 10 tys. zadań z tą aplikacją i przez to uzyskałem poziomExpert” a już niedługo „Mistrz”.(aktualnie 11.05.2018 r. poziom „Mistrz” osiągnięty!).

aplikacja todoist szymon owedyk wyniki

Nie zatrzymuje się w miejscu, lecz postaram się poprawić ten wynik i Ci również życzę jak najlepszych rezultatów 🙂

Zalety aplikacji do planowania ToDoIst:

 • dostępność na wszystkie systemy (android, iOs, windows)
 • wersja darmowa, premium i dla firm
 • proste tworzenie projektów, filtrów i etykiet
 • proste planowanie zadań powtarzających się każdego dnia
 • przypomnienia o zadaniach w ciągu dnia
 • synchronizacja z innymi urządzeniami
 • prosty poradnik dostępny w języku polskim

Zachęcam do wypróbowania przez pierwszy miesiąc

Dzięki temu przekonasz się, że planowanie dnia, tygodnia, miesiąca i roku wychodzi Ci o wiele lepiej. Powodzenia!

Aktualnie używam Kalendarz Google i Nozbe

Kalendarz Google działa świetnie, powiadomienia i inne ustawienia są w pełni darmowe. Możemy w niej ustawiać rzeczy, które się powtarzają, na przykład praca i treningi. Gdy dodajemy praca, trening, książki, film, randka czy inne, to dodatkowo wyświetla się nam motywujące zdjęcie. Gdy wykonałem pewną rzecz w danym dniu, to klikam w usuń dane wydarzenie, ale nie usuń wszystkie te wydarzenia – by te powtarzające się w następnych dniach i tygodniach były nadal widoczne.

Powoli też przekonuję się do aplikacji Nozbe, którą łatwo jest połączyć z kalendarzem Google. Dzięki niej ustalam z dużym wyprzedzeniem cele i zadania na każdy dzień. Planuję także ważniejsze cele raz w tygodniu. A później co wieczór ustalam jeszcze wiele innych celów i zadań na następny dzień, które porządkuje wedle odpowiedniej godziny.

Aktualnie nie mogę rozstać się od tej aplikacji, ponieważ zachęca, by wywiązać się z wszystkich zadań. Gdy się ukończy, to można kliknąć odpowiedni haczyć i wtedy jest dużo radości! Dodatkowo cieszy mnie to, że na komputerze mogę przejść do tej aplikacji i dostrzec, jak wiele zrobiłem w ciągu tygodnia, miesiąca, roku. I łatwiej mi jest ustalać zadania priorytetowe.

Mimo, że za aplikację Nozbe płaci się sporo, to jest warta swojej ceny. A ja dodatkowo dołączyłem do programu partnerskiego. Gdy więc zamówisz tą aplikację z mojego linku, to będę miał jeszcze taniej. Z góry dzięki!

A do skutecznego wywiązywania się z różnych nawyków korzystam z aplikacji „Habits„, którą także i Ty możesz przetestować!

Jak planować cele życiowe?

Cele życiowe posiada każdy z nas. A jeśli nie, to jak najszybciej warto to zmienić. Mogą to być cele dotyczące założenia rodziny, wyprowadzki, wyjazdu za granicę, kupna domu/mieszkania, znalezienia nowej pracy i wiele innych.

Na zwykłej kartce papieru, w dokumencie excel, można stworzyć listę takich celów życiowych. To podstawa!

Gdy przygotowaliśmy sobie listę celów życiowych(dotyczących nas i naszych bliskich), to następnie warto zgodnie z zasadą „Trzech poziomów” ustalić, jak zrealizujemy te cele. Nie będzie to możliwe od razu, wymaga czasu, poświęcenia, mniejszych i większych starań. Natomiast podczas realizacji skupiamy się na wykonaniu 1 etapu danego celu życiowego(nie myślimy wtedy o etapie 2 czy 3, które są znacznie trudniejsze). Po wykonaniu 1 etapu, mierzymy się z kolejnym. Z czasem część celów życiowych będziemy mogli zrealizować do poziomu 3(a nawet wyżej), choć nigdy byśmy się tego nie spodziewali. Miło się tak zaskakiwać!

Jak planować marzenia?

Może słyszeliśmy już, że marzenia się spełniają? Okazuje się, że nie jest to w pełni prawdziwe stwierdzenie. Bardziej wiarygodne jest to, że „Marzenia się spełnia!”. Skoro tak jest, to tylko wystarczy ustalić, jak można przejść do realizacji naszych marzeń. Zanim jednak do tego przejdziemy, to ustalmy, jakie posiadamy marzenia.

Mogą to być marzenia z dzieciństwa, te mniejsze i większe. Wypiszmy je sobie wszystkie. Można także zapytać innych, naszych rodziców, krewnych, co było dawniej naszym marzeniem jako dziecko.

Ja na przykład marzyłem o tym, aby jeździć na nartach czy grać w tenisa ziemnego. I okazało się, że z czasem mogłem powrócić do tych marzeń i je zrealizować. Najpierw z pomocą rodziców, a później już samodzielnie!

Po wyznaczeniu sobie takich marzeń, można zastanowić się, jak do nich dojść. Dzielimy więc dojść do danego marzenia na kilka etapów(nie zawsze muszą to być 3 etapy, czasami mniej bądź więcej). Gdy posiadamy już etapy dojścia do naszego marzenia, to rozłóżmy realizację tych etapów w danym czasie(roku, miesiącu, tygodniu i w danym dniu). Dalej to tylko zachowanie wytrwałości może nas zaprowadzić do naszych marzeń.

Jak planować wydatki i zakupy?

Wystarczy za każdym razem tworzyć listę zakupów. Bez listy nigdy nie wybierajmy się do marketów(a tym bardziej do galerii handlowych). Dzięki temu pozbawimy się zakupów rzeczy, które nie są nam w ogóle potrzebne bądź tych, na które nas teraz nie stać.

Są dostępne różne aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki którym łatwo jest planować wydatki, np. Listonic. Tam również można uzyskać porady dotyczące przygotowania pewnych posiłków i wskazówki, gdzie otrzymamy dane produkty w najlepszej cenie(w jakich sklepach i marketach).

Planujmy przy tym na początku miesiąca, ile mogą wynieść nasze wydatki na zakup. Ustalmy sobie jakiś cel(np. 1500 zł na jedzenie dla 3 osobowej rodziny, rodzice i 1 dziecko). Doliczmy do tego opłaty stałe(śmieci, prąd, woda i ścieki, abonamenty na telefon, telewizor i internet itp.). Gdy otrzymamy wypłatę, to podzielmy ją na kilka kopert(bądź kont bankowych). W jedym miejscu niech pojawią się ustalone pieniądze na jedzenie. W drugim miejscu pieniądze na inne wydatki stałe. W trzecim i kolejnym miejscu pozostałe wydatki, z którymi musimy się liczyć.

To sprawi, że nie będziemy musieli się zastanawiać cały miesiąc czy na coś nas stać czy nie bądź czy starczy nam do końca miesiąca pieniędzy. Wszystko będzie z góry zaplanowane!

Jak planować pracę?

Pomocna jest tutaj lista zadań, które po prostu realizujemy od momentu, gdy rozpoczynamy pracę, aż do jej ukończenia. Gdy jesteśmy w pracy nie musimy się zastanawiać, co tu by najpierw zrobić. Wszystko mamy już wcześniej zaplanowane i określone, do jakich celów ma nas to doprowadzić.

Do planowania pracy polecam aplikację Nozbe, ale oczywiście także zwykły arkusze Excel czy kartka wystarczy. Poniżej przykład polecanego arkusza do planowania dnia pracy i ustalenia, jakie zadania musimy wykonać oraz w jakim czasie. Można także odhaczać te zadania, które wykonaliśmy. Kliknij w ten formularz, a przeniesie Cię do niego w wersji online, więc możesz go sobie skopiować do swojego konta Google. Wystarczy, że tam klikniesz w „Plik” i „Utwórz kopię”. Zapisujesz u siebie i uzupełniasz dany dzień pracy odpowiednimi zadaniami. Regularnie aktualizujesz.

Lista zadań czyli planowanie dnia, tygodnia, miesiąca i roku

Jak planować naukę?

Przyda się plan lekcji, dzięki któremu rozplanujemy, jakie przedmioty mamy w poszczególne dni nauki w szkole. Najlepiej, gdy posiadamy tutaj dostęp do kalendarza wraz z planem lekcji w wersji online. Z pomocą przychodzi pomownie Arkusz Excel, którzy jest do dyspozycji.

Na pierwszej stronie widoczny jest Kalendarz roku 2020. Natomiast poniżej są zakładki i tam można przejść do poszczególnych miesięcy, gdzie w prosty sposób można wpisać, jakie mamy lekcje na dany dzień, czego musimy się nauczyć, do jakiego sprawdzianu czy egzaminu przygotować itp. Taki kalendarz i plan lekcji można dowolnie konfigurować. Wystarczy, że klikniemy w poniższe zdjęcie przedstawiające ten Arkusz Google. Następnie na samej górze w „Plik” i po rozsunięciu się menu wybieramy „Utwórz kopię” i zapisuje się już na naszym koncie. Teraz już uzupełniamy i planujemy swoją naukę. Tak, by uzyskiwać coraz lepsze oceny!

Kalendarz 2020 do planowania nauki dla dzieci plan lekcji

Jak planować dzień i czas?

Harmonogram dnia to dobre rozwiązanie, ponieważ w przeciwnym razie będziemy tracić zbyt wiele czasu na sprawy mało ważne. Każdy dzień posiada 24 godziny. Z czego około 8 godzin dziennie śpimy. Pozostaje nam więc 16 godzin do zagospodarowania. Na co je przeznaczymy? To już kwestia każdego z nas, ale również wtedy przydaje się planowanie.

Dzienny harmonogram łatwo planować już z pewnym wyprzedzeniem(np. przed rozpoczęciem się nowego tygodnia, ustaliśmy harmonogram na cały nowy tydzień. Bądź wieczorem zawsze ustalć harmonogram następnego dnia). Do dyspozycji jest Arkusz Google „Harmonogram dnia”. Aby z niego korzystać, także należy kliknąć w zakładkę na górze „Plik” i następnie „Utwórz kopię”, dzięki czemu ten arkusz zapisuje się na naszym koncie Gooogle. Można również taki plik pobrać na swoje urządzenie w różnych formatach(.xlsx, .xls, .ods, .pdf itp.). Jest on bardzo prosty w obsłudze i można go dowolnie modyfikować!

harmonogram dzienny i tygodniowy czyli planowanie dnia, tygodnia, miesiąca i roku

Jak planować posty na Instagramie i FB?

Aktualnie tylko jedno z narzędzi pozwala na planowanie postów na koncie Instagram, a mianowicie Later. Dzięki niemu można planować posty na różnych kanałach Social Media(np. Facebook, Twitter, Pinterest czy Instagram). W tym celu wystarczy poprzez stronę Later czy aplikację Later na urządzenia mobilne zaplanować post na naszym koncie Instagram.

Wybieramy tam wtedy opcję „Auto Publish” i dzięki temu taki post zostanie opublikowany na naszym koncie Instagram(w postaci zdjęcia dodanego do naszego Feeda czy Relacji). Można wtedy ustalić także opisy do naszych postów, hashtagi i inne ustawienia. Aby planowanie takich postów na Instagramie było możliwe, to musimy mieć wykupioną już subskrypcję Later(przynajmniej tą podstawową). Ja korzystam z wersji płatnej, aby móc częściej publikować treści w Social Media(i nawet przypominam tam o artykułach i filmach opublikowanych sprzed kilku lat, stosując tak zwany content reuse).

W wersji darmowej można publikować na swoich 4 różnych kanałach Social Media do 30 postów w ciągu miesiąca(i nie działa wtedy automatyczna publikacja na Instagramie).

A jak planować posty na FB? W przypadku Facebooka można jeszcze wykorzystać(na stronach WordPress) wtyczkę Jetpack. Gdy publikujemy nowy artykuł na blogu, to automatycznie informacja o tym może trafić na nasze konto Facebook bądź Fanpage. Tam również jest możliwość podpięcia innych serwisów społecznościowych(np. LinkedIn, Twitter itp.).

Planowanie podróży + Arkusz Plan Podróży

Podróżowanie to dla wielu z nas możliwość edukacji, poznawania nowych ludzi, kultur, a zarazem możliwość korzystania z różnych atrakcji i zabytków. By każda podróż / wycieczka, były udane, warto je wcześniej zaplanować. Pomoże nam w tym gotowy arkusz „Plan podróży”, który można dowolnie zmieniać.

Aby z niego korzystać, także należy kliknąć w niego, a później gdy się otworzy, to w zakładkę na górze „Plik” i następnie „Utwórz kopię”, dzięki czemu ten arkusz zapisuje się na naszym koncie Gooogle. Można również taki plik pobrać na swoje urządzenie w różnych formatach(.xlsx, .xls, .ods, .pdf itp.). Jest on bardzo prosty w obsłudze i można go dowolnie modyfikować!

Plan podróży czyli planowanie wakacji i wycieczki

Już za pomocą taiego planu podróży o wiele łatwiej jest nam zaplanować zwiedzanie „najpiękniejszych zabytków Unesco w Polsce” i wielu innych miejsc.

Planowanie ślubu + arkusz Plan Ślubu

Ślub i wesele to dla wielu z nas jeden z najważniejszych dni w naszym życiu. Aby więc pozostały po nim tylko miłe wspomnienia, to warto go wcześniej dobrze zaplanować. Organizacja ślubu to dość duże przedsięwzięcie, więc warto przekonać się, co należy dokładnie przygotować i w jakim czasie. Pomocny w tym będzie poniższy arkusz „Plan Ślubu”, w który wystarczy kliknąć.

Aby z niego korzystać, także należy kliknąć w zakładkę na górze „Plik” i następnie „Utwórz kopię”, dzięki czemu ten arkusz zapisuje się na naszym koncie Gooogle. Można również taki plik pobrać na swoje urządzenie w różnych formatach(.xlsx, .xls, .ods, .pdf itp.). Jest on bardzo prosty w obsłudze i można go dowolnie modyfikować!

Plan ślubu planowanie ślubu uroczystości weselnej i ślubnej

Jak planować posiłki?

Już niedługo…

Poznaliśmy tutaj różne cele życiowe, biznesowe i sposób na ich realizację. Oceńmy teraz, które cele, marzenia i narzędzia do planowania okażą się najlepsze dla nas. I sukcesywnie przejdźmy do ich realizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.