Bóle pleców podczas siedzenia i leżenia – jak zapobiegać? 5 sposobów!

Bóle pleców podczas siedzenia i leżenia - jak zapobiegać 5 sposobów!

Ból pleców jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych. W rzeczywistości 4 na 5 osób odczuwa ból dolnej części pleców w pewnym momencie swojego życia. Jest to jeden z głównych powodów utraty pracy przez ludzi. Ból pleców może być spowodowany wypadkiem lub urazem, ale w większości przypadków występuje z powodu niewłaściwego wykonywania codziennych czynności przez ludzi.

Jeśli niepokoi nas nasz ból pleców podczas siedzenia i leżenia, to poznajmy i wykorzystajmy 5 sposobów, które mogą okazać się nam bardzo pomocne.

1. Utrzymujmy prawidłową postawę

Większość ludzi w dzisiejszych czasach spędza dużą część dnia siedząc przed biurkiem. Niestety większość ma słabą postawę i ma tendencję do garbienia. Przygarbienie jest niezdrowe, ponieważ powoduje niepotrzebne obciążenie dolnej części pleców. Prowadzi to do zmęczenia, bólu pleców, szyi i ramion, a nawet nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa.

Dlatego bardzo ważne jest siedzenie prosto podczas pracy i nauki.

Aby to zrobić, upewnijmy się, że nasze krzesło i stanowisko pracy znajdują się w odpowiedniej odległości i wysokości. Sprawdźmy czy siedzimy na wygodnym krześle / fotelu, z odpowiednim podparciem pleców, ramion i szyi. Rozłóżmy masę ciała równomiernie na obu biodrach i utrzymujmy kolana równe lub nieco wyższe niż biodra za pomocą podnóżka, jeśli to konieczne. Nie siedźmy też przez dłuższy czas w tej samej pozycji; od czasu do czasu wstańmy i idźmy na spacer(nawet po swoim domu).

2. Ćwiczenia

Ludzkie ciało zostało naturalnie zbudowane, aby być aktywnym. Jeśli więc chcemy utrzymać ciało w najlepszej formie, to musimy regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i pomagają zachować ich elastyczność. Silne mięśnie są niezbędne do podtrzymania kręgów kręgosłupa. Słabe mięśnie powodują, że dyski kręgosłupa absorbują duże obciążenie, co może powodować ból pleców. Ponadto ćwiczenia utrzymują ciało w dobrej formie i utrzymują zdrową wagę. Problemy z kręgosłupem występują częściej u osób, które nie są w formie i są otyłe, ponieważ plecy muszą stale utrzymywać dodatkowe kilogramy.

Ćwiczenia są ważne, ale ważniejsze jest prawidłowe wykonywanie tych ćwiczeń. Unikajmy podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów, ponieważ obciążają one plecy. Zamiast tego trzymajmy się ćwiczeń, które poprawiają siłę rdzenia ciała i mięśni, takich jak trening siłowy, pływanie, brzuszki i pilates. A przy tym zadbajmy o regularność takich ćwiczeń, np. 3-5 razy w tygodniu.

3. Jedzmy właściwe jedzenie

Nasze ciało potrzebuje zdrowego, pożywnego zapasu żywności, aby nadal funkcjonować w najlepszym wydaniu. Zrównoważona dieta z różnorodnymi witaminami, minerałami, białkami i innymi odżywkami odżywi twoje kości, dyski i mięśnie oraz wzmocni twoje plecy.

Poza tym zdrowe jedzenie, z wystarczającą ilością świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa, produktów mlecznych i żywności bogatej w błonnik, utrzymuje układ trawienny w czystości i dobrze funkcjonuje. Powszechnie wiadomo, że podrażnione jelita i zaparcia mogą wywierać nacisk na dolną część pleców i powodować znaczny ból. Ponadto zbilansowana dieta utrzymuje wagę pod kontrolą, a tym samym może pomóc w uniknięciu związanych z wagą bólów pleców.

Z drugiej strony zapalne produkty spożywcze, takie jak ser topiony, wzbogacona biała mąka i napoje alkoholowe mogą nasilać ból pleców. Unikajmy także pikantnych potraw, śmieciowych i słodkich potraw, które są szkodliwe dla naszych pleców.

Polecam Ci zdrową żywność i przeróżne diety w SportFood.

4. Regularny masaż

Podobnie jak nasze ciało potrzebuje aktywności, potrzebuje również odświeżenia. Ludzie prowadzą bardzo stresujące życie – fizyczne i psychiczne wymagania dzisiejszego miejsca pracy są więcej niż wystarczające, aby każdy był wyczerpany. W przypadku braku odpowiedniego odpoczynku i relaksu nasze plecy mogą silnie cierpieć, ponieważ wywołane stresem napięcie mięśni może prowadzić do problemów z plecami.

Właściwy masaż jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na uwolnienie się od stresu i rozluźnienie mięśni.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy się do profesjonalnego masażysty, czy zdecydujemy się na fotel do masażu, włączenie masaży do schematu ćwiczeń sprawi cuda dla naszego zdrowia i kondycji. Możemy skorzystać z masażu całego ciała, aby odmłodzić swoje ciało, lub zdecydować się na masaż ukierunkowany, który koncentruje się na usuwaniu bólu z obolałych mięśni.

5. Rzućmy palenie

Oto jeszcze jeden powód, aby rzucić palenie: powoduje ból pleców. Liczne zagrożenia dla zdrowia wynikające z palenia papierosów są dobrze nagłośnione. Palenie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka, takiego jak rak płuc, dziąseł i jelita grubego. Zwiększa ryzyko zawałów serca, udarów mózgu i innych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak dławica piersiowa, i poważnych chorób płuc, takich jak zapalenie oskrzeli. Nawet problemy psychiczne, takie jak depresja i lęk, można przypisać paleniu.

Dodatkowo, palenie powoduje problemy z kręgosłupem. Spożycie nikotyny powoduje stwardnienie tętnic. W rezultacie przepływ krwi jest zmniejszony w rdzeniu kręgowym, przyspieszając zwyrodnienie dysku. Ponadto palenie zmniejsza wchłanianie wapnia, niezbędnego pierwiastka niezbędnego do utrzymania zdrowych i mocnych kości. Oczywiście rzucenie palenia jest łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia, ale jeśli jesteśmy wystarczająco wytrwali, to możemy to zrobić.

Już te 5 wskazówek może sprawić, że bóle pleców podczas siedzenia i leżenia nie będą nam już znane. To będzie już przeszłość. A teraźniejszość i przyszłość to zdrowy kręgosłup. Warto o to zadbać!

2 Comments

  1. Agata

    Dodatkowo polecam zainwestować w dobry, dopasowany do naszych potrzeb materac.

    1. Jak Się Rozwijać

      Zgadza się, jakość snu i naszych pleców również od tego zależy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1