Czyste powietrze w domu i biurze – 8 sposobów na świeże powietrze

Czyste powietrze w domu i biurze - 8 sposobów na świeże powietrze

Wierzmy lub nie, ale powietrze w naszym domu może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Ostatnie badania wykazały, że powietrze w naszych domach może być trzy do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Szczególnie w zimie jakość powietrza wewnątrz pogarsza się, ponieważ okna i drzwi są zamknięte, aby utrzymać ciepło wewnątrz. I to zanieczyszczone powietrze może mieć wpływ na nasze i innych zdrowie.

Uwięzione zanieczyszczenia i alergeny są podstawową przyczyną wielu chorób. Poznajmy więc 8 sposobów na utrzymanie czystego i świeżego powietrza w domu i biurze przez cały rok!

1. Oczyśćmy swój dom

Odkładanie prac porządkowych może być kuszące, zwłaszcza jeśli harmonogram jest napięty. Konieczne jest jednak regularne dokładne czyszczenie domu, aby usunąć alergeny i substancje drażniące. Korzystanie z miotełki z piór może wydawać się łatwe i skuteczne, ale wilgotna ściereczka lepiej sprawdza się w chwytaniu i usuwaniu mikrocząstek z powierzchni.

Pamiętajmy o trudno dostępnych miejscach, takich jak wentylatory sufitowe i za lodówką. Używajmy nietoksycznych, bezzapachowych, bez aerozoli środków czyszczących, które nie zawierają szkodliwych oparów. Kupmy odkurzacz z filtrem, aby wychwytywać wszystkie drobne cząstki. Pamiętajmy, aby regularnie zmieniać filtry.

2. Rośliny oczyszczające powietrze

Niektóre rośliny mogą być używane do oczyszczania powietrza w zamkniętych przestrzeniach. Te, które wymagają niewielkiej ilości światła, lepiej absorbują zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawiają jakość powietrza w domu i biurze.

Wśród tych roślin w doniczkach są: bluszcz angielski, stokrotki Gerbera, draceny. Inne to drzewo kauczukowe czy lilia pokojowa.

3. Wyeliminujmy źródło zanieczyszczeń powietrza

Wykonujemy kilka regularnych czynności, które zmniejszają zanieczyszczenie powietrza w domu. Obejmują one unikanie palenia w domu / biurze i nie rozgrzewanie samochodu podczas przebywania w garażu przymocowanym do domu. Używanie nawilżaczy powietrza w okresie zimowym w celu ochrony powietrza przed wyschnięciem może również prowadzić do powstania pleśni, która wytwarza zarodniki pleśni, które są niebezpieczne dla ludzi podczas wdychania. Użyjmy miernika nawilżacza, aby zmierzyć poziomy wilgoci i zachować kontrolę.

Podczas gotowania użyjmy wentylatora wyciągowego lub otwórzmy okno kuchenne, aby wypłukać dym. Upewnijmy się, że właściwie utrzymujemy wszystkie urządzenia do spalania paliwa, aby zapobiec emisji zanieczyszczeń do domu. Umieszczenie detektorów tlenku węgla w domu i biurze może monitorować i ostrzegać o takich problemach.

Unikajmy używania chemikaliów i włókien syntetycznych do czyszczenia i innych celów, takich jak malowanie domu / biura, zamiast tego szukajmy naturalnych alternatyw dla chemikaliów. Spróbujmy wyeliminować ich jak najwięcej, a powietrze w będzie znacznie czystsze, bardziej świeże i zdrowe.

4. Zwiększmy wentylację

Oprócz otwierania okien musimy zrobić więcej. Otwory powinny umożliwiać pełny obieg w domu. Ponieważ powietrze zewnętrzne może być mniej zanieczyszczone, wymagany jest odpowiedni przepływ, aby odświeżyć powietrze w środku. Czasami w ciągu dnia przyda się otworzyć szerzej drzwi zewnętrzne i balkonowe(szczególnie jeśli zadbaliśmy o zainstalowanie w nich specjalnych siatek przeciw przedostaniu się do domu pewnych owadów).

5. Naturalna klimatyzacja

Zamiast po prostu otwierać okna w miesiącach letnich, aby wspomóc cyrkulację powietrza, rozważmy dodatkowe opcje, takie jak użycie wentylatorów sufitowych, zainstalowanie zabiegów blokujących ciepło i uprawy roślin w cieniu.

6. Używajmy świec woskowych

Aby uzyskać naturalne światło, używajmy świece woskowe zamiast świec parafinowych, które uwalniają produkty uboczne z ropy naftowej do domowego powietrza. Wosk pszczeli spala się bardzo czysto, jonizuje powietrze w celu zneutralizowania zanieczyszczeń i związków toksycznych. Poza tym ten wosk pali się bardzo powoli, co oznacza, że ​​nie trzeba go tak często wymieniać.

7. Lampy solne

Jest to naturalny jonowy oczyszczacz powietrza, który skutecznie wyciąga toksyny z powietrza i neutralizuje je. Ta himalajska różowa lampa solna może być używana w każdym pomieszczeniu zarówno ze względu na swoją funkcjonalność, jak i jako dekoracja.

8. Węgiel aktywowany

Użyj węgla aktywowanego, aby oczyścić powietrze w domu. Ten bezwonny i wysoce chłonny materiał jest również znany jako węgiel aktywny i może skutecznie filtrować powietrze zatrzymujące mikrocząsteczki z pomieszczenia.

Podsumowanie: Musimy wiedzieć, że nawet jednorazowe narażenie na zanieczyszczone powietrze może powodować suche oczy, kichanie, bóle głowy, senność i wysypki skórne. Bardziej dotknięte mogą być dzieci i osoby starsze, a także osoby wrażliwe na chemikalia. Dlatego starajmy się zadbać o czyste i świeże powietrze w domu i biurze.

2 Comments

  1. Aleksy

    To bardzo ważne, aby w domu powietrze było czyste, co przekłada się na wiele korzyści. Przede wszystkim jesteśmy dzięki temu zdrowsi, mamy lepszą odporność. Warto wdrożyć wszelkie środki zapobiegawcze, aby móc oddychać czystym powietrzem, bez żadnych zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1