Work life balance w Polsce i na świecie – zalety takiej idei pracy i rady

Work life balance w Polsce i na świecie - zalety takiej idei pracy i rady

Towarzyszy ci w pracy podwyższony poziom stresu? Ciągle słyszysz że praca jest nieefektywna? Nie umiesz już odpoczywać? Pora poznać work life balance. Teoria ta polega na porzucenie pewnych ograniczeń, które niesie za sobą uczucie ciągłego napięcia.

Idea WLB to równowaga między karierą, a rodziną, hobby, pasją itp.

Przyjrzyjmy się jej jeszcze bliżej, aby przekonać się czy i My nie moglibyśmy osiągnąć takiej równowagi w swoim życiu. Równowagi między życiem zawodowym, a tym prywatnym, co nie zawsze okazuje się takie proste.

Work life balance w Polsce

Polska uzyskuje 7 miejsce jako najbardziej zapracowany kraj w gronie 35 państw OECD(zgodnie z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Bardziej zapracowani są jeszcze Koreańczycy, Rosjanie, Grecy, Chilijczycy, Meksykanie i Kostarykańczycy.

W ciągu roku Polak pracuje około 1930 godzin, natomiast Niemcy tylko 1360 godzin. To pokazuje, że w kwestii work-life balance mamy jeszcze wiele do nadrobienia.

Work Life Balance – skąd się wzięło?

Work life balance utworzyło się w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 70. i 80 XX wieku(w momencie gdy przepracowani pracownicy, nie dawali już rady). Doprowadziło to do tego, że ludzie zaczęli domagać się rozdzielenia życia prywatnego od zawodowego.

Odbijało się to między innymi na spadku kreatywności podwładnego, a także zaangażowaniu w swoje obowiązki w pracy. Pracodawcy również zauważyli brak efektywności pracowników oraz zmniejszenie ich wydajności.

Zdecydowali się więc na wdrożenie pewnych działań, które aktualnie wspólnie nazywamy work life balance. Chcieli w ten sposób zadbać o wydajność pracowników, jak i o ich życie prywatne. Programy WLB uzyskiwały bardzo pozytywne wyniki wtedy i podobnie jest także dziś.

Tym bardziej warto przyjrzeć się zaletom takiej idei uzyskania równowagi między pracą, a życiem prywatnym i zdrowiem. A następnie przeanalizować, jak taką ideę pracy jesteśmy w stanie zastosować u siebie!

Work Life Balance – Zalety:

 • Poprawa wydajności pracowników. Duża ilość godzin nie jest równoznaczna, z wykonywaniem większej ilości zadań. Wręcz odwrotnie. Gdy za długo pracujemy, zmniejsza się nasza chęć do wykonywanie pracy. Obniża się kreatywność. Zarazem ciężko jest nam się skoncentrować na zadaniach.
 • Wypoczęty pracownik, może rozwijać się na różnych płaszczyznach. Dzięki temu podnosi swoje kwalifikacje. Są to kolejne korzyści dla pracodawcy. Poszerzenie swoich horyzontów, zdobywanie nowej wiedzy, a także umiejętność stosowania nabytych kompetencji w pracy, sprawia że taki pracownik wydaję się jeszcze bardziej pożądany na rynku pracy.
 • Stosowanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym pomaga zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy. Dodatkowo wypoczęty pracownik ma większy zapał do wywiązywania się ze swoich obowiązków.
 • WLB sprzyja zapobieganiu wypalenia zawodowego. Osoba, która stosuje tę metodę, jest mniej zestresowana. Dodatkowo zwiększenie ilości wolnego czasu sprzyja podjęciu się aktywności fizycznej. Poprawa samopoczucia i zdrowia, sprawia że mamy więcej energii, za czym idzie lepsza organizacja w pracy.
 • Pracodawcy, którzy stosują work life balance cieszą się większym zaufaniem oraz lojalnością pracowników. Zaletą tego jest to, iż pracodawcy cieszący się dobrą reputacją są chętniej polecani. Firmy które praktykują tę metodą przyciągają do siebie najlepszych specjalistów w danej dziedzinie.
 • Imprezy integracyjne z rodzinami i znajomymi – poza standardowymi imprezami integracyjnymi, część pracodawców organizuje taką integrację z rodzinami i znajomymi pracowników. Mogą oni wtedy lepiej poznać daną firmę i miło spędzić czas z najbliższymi.
 • Zwierzęta w pracy. Pewni pracodawcy, którzy mają taką możliwość, oferują pracownikom zabranie raz w tygodniu bądź częściej swojego zwierzaka(psa, kota itp.) do pracy. Na pewno pozwoli on rozładować codzienne emocje towarzyszące podczas pracy.
 • Biuro w dobrej lokalizacji. Ułatwianie pracownikom w dojazdach do pracy to wspaniały kierunek. Nie muszą dzięki temu poświęcać na dojazdy kilka godzin dziennie, stojąc w korkach i zatłoczonych ulicach. Pracodawcy w tym celu poszukują biur w lepszej lokalizacji, bardzo często w budynkach mieszkalnych, które łatwo można przekształcić na przyjemne biuro.
 • Dłuższe urlopy. Wszyscy pracownicy powinni w pewnym momencie mieć czas na zresetowanie się. Najbardziej pomagają w tym długie urlopy, nawet 3-4 tygodniowe. Po takim wypoczynku pracownik z chęcią wraca do pracy i stara się w niej wysilać jak najlepiej przez długi czas.
 • Ankiety i spotkania z pracownikami. Pozwala to jeszcze lepiej poznać położenie pracowników i przekonać się, co jeszcze warto zmienić, aby pracowało im się lepiej. Można wtedy pytać o kwestie zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym(work-life balance), szczególnie jeśli ktoś przesadzałby z ilością czasu poświęcanego na pracę.

Życie zgodnie z ideą WLB przynosi naprawdę wiele zalet. Jak jednak pracodawcy mogą dbać o to, aby w ich firmach pojawił się ten work life balance? Kilka wskazówek poniżej!

Work Life Balance wprowadzany przez pracodawców:

 • Wprowadzenie elastycznych godzin pracy. Wpływa to na lepszą organizację pracownika. Codzienne pracowanie w sztywnych ramach czasowy, uniemożliwiają załatwieniu wielu spraw urzędowych, czy też wizyt lekarskich.
 • Kolejnym działaniem, które może podjąć pracodawca, to możliwość pracy zdalnej. Pozwala to na załatwianie codziennych obowiązków pracownika. Sprawia że, podwładny może podejść do pracy, w momencie w którym jest najbardziej efektywny.
 • Inwestowanie w pracownika, czyli opłacanie szkoleń oraz kursów, które podnoszą jego kwalifikację. Podwładny, który się rozwija, ma poczucie że idzie na przód. Tu korzyści są dwie. Satysfakcja pracownika oraz lepsza wydajność związana z rozszerzeniem kompetencji.
 • Coraz więcej firm proponuje pracownikowi prywatną opiekę medyczną czy wprowadza dietetyczny catering. Dużą popularnością cieszy się również karta MultiSport, aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego.
 • Dbałość o zdrowie i efektywność pracownika. Np. wprowadzenie skutecznej ochrony przed światłem niebieskim (pochodzi ono z komputera, urządzeń mobilnych, oświetlenia LED itp.) poprzez specjalne okulary Eyeshield w wersji na dzień i na noc. Decydując się na ich ofertę pamiętaj, by wykorzystać kod rabatowy: “jaksierozwijac“. Zmniejszy to koszt zamówienia o -5%.

Stosując tą metodę pamiętajmy, że całkowite postawienie granicy między pracą, a życiem prywatnym jest nie możliwe. Szczególnie gdy nasza praca jest naszą pasją. Najlepiej wyważyć tak zwany złoty środek. Opracować plan działania, w którym znajdziemy czas na odpoczynek, aktywność fizyczną i relaks.

Jeśli połączymy ze sobą te obszary życia, możemy uniknąć zbędnemu stresu czy też wypalenia zawodowego. Jeśli będziemy odpowiednio zarządzać czasem, to uda nam się zrównoważyć te obszary życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1