Chcesz założyć swoją własną stronę internetową? Świetnie. Czy myślisz, że hosting to to samo, co nazwa domeny? Błąd. Łatwo jest pomylić hosting z nazwą domeny i pomyśleć, że odnoszą się one do tego samego. Od początku. Hosting to usługa, w której właściciel domeny może przechowywać swoją stronę internetową. Przykładowo stworzyłeś piękną stronę internetową w jednym z wielu programów WYSIWYG. Masz jej wszystkie pliki na swoim dysku, jednakże aby ją opublikować potrzebujesz mieć serwer, który działa 24 godziny na dobę 365 dni w roku, tak aby Twoja strona internetowa była dostępna dla użytkowników przez cały czas. Oczywiście mógłbyś taki serwer wykonać samodzielnie w domu ze swojego prywatnego komputera, ale jest to nie poręczne.
Dodatkowo, co by się stało gdyby w danym czasie Twoją stronę zaczęło odwiedzać przykładowo milion osób? Musiał byś zainwestować w bardzo szybkie połączenie internetowe, z pewnością oparte o infrastrukturę światłowodową, aby móc obsłużyć tak duży ruch na Twojej stronie www. Dlatego też istnieją wyspecjalizowane firmy, oferujące hosting stron www, które posiadają odpowiednie zaplecze techniczne umożliwiające Twojej stronie internetowej działanie non-stop i pozwalające na obsługę naprawdę dużego ruchu na Twojej stronie internetowej. To tyle jeżeli chodzi o hosting.
Natomiast nazwa domeny to rzeczywista nazwa Twojej witryny internetowej, np. google.com, amazon.com. Mówiąc prościej, nazwa domeny jest w rzeczywistości nazwą domu, w którym mieszkasz, jego numer, nazwa ulicy i nazwisko a usługodawcą hostingowym jest fizyczny dom. Czy możesz mieć stronę internetową bez jednego lub drugiego? Nie. Domena i hosting idą ze sobą w parze i są nierozłączne. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu tematowi.
Co to są domeny?
Wszyscy słyszeliśmy o adresach IP. Są to ciągi liczb używane w odniesieniu do witryny internetowej i określają jej miejsce w całym Internecie. Jednak kto ma zamiar wpisywać do przeglądarki tak długą serię liczb. Nie warto. Są prostsze sposoby. W tym miejscu pojawia się wynalazek domeny. Właściciel witryny rejestruje nazwę domeny, która jest następnie używana do kierowania jej na określony adres IP witryny. Zasadniczo jest nazwa domeny jest wskaźnikiem i sama w sobie nic nie znaczy. Wszystkim kieruje adres IP.
Razem czy osobno zakupić domenę i hosting?
Czy powinieneś kupić domenę i hosting od różnych firm czy od jednej? Wiele witryn hostingowych zapewnia również możliwość zarejestrowania w nich domeny, ale nie wszystkich. Jeśli kupujesz te dwie usługi od różnych firm, będziesz musiał edytować ustawienia DNS swojej nazwy domeny, aby skierować ją na adres IP swojej witryny. Musisz mieć pod ręką dane logowania do swojego konta.
Kupowanie domeny i hostingu od jednej firmy jest wygodne i łatwiejsze w zarządzaniu oraz nie wymaga zmiany jakichkolwiek ustawień. Nie oznacza to jednak, że jeśli zdecydujesz się przenieść hosting, będziesz potrzebować nowej nazwy domeny. Jesteś właścicielem nazwy domeny i wystarczy ją przenieść w sposób jaki opisałem to wcześniej.
Polecamy kupowanie domeny i hostingu w takich firmach, jak: Cyber_Folks (wykorzystaj kod rabatowy: 74916045, który zmniejszy koszt zakupu hostingu i domeny WordPress, Woocommerce i Pretashop o minimum 10%.), LH (kod rabatowy: „jaksierozwijac” zmniejszy koszt hostingu o -20%) i Atthost oraz Bluehost (jedna z najlepszych zagranicznych firm hostingowych, zachwalana przez większość twórców online, w szczególności przez blogerów).
Jak wybrać domenę?
Istnieje wiele artykułów opisujących, jak wybrać firmę hostingową dla Twojej firmy, ale trudniej znaleźć szczegółowe wskazówki na temat wyboru nazwy domeny. Niemniej jednak jest to tak samo ważne zadanie do wykonania jak wybór hostingu, ponieważ będzie to Twoja tożsamość online. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci kupić odpowiednią nazwę domeny:
- Przeprowadź swoje badania. Zanim podejmiesz pochopną decyzję i kupisz cokolwiek, co przyszło Ci do głowy, zastanów się dwa razy i dokonaj mądrego wyboru. Spójrz na witryny konkurencji i zobacz, jakie nazwy są dostępne, oraz sprawdź u jakich usługodawców zarejestrowali swoje domeny.
- Niech nazwa stanie się Twoją marką. Staraj się nie używać nazwy produktu, który sprzedajesz w stylu: stół, wózek, widelec, itd. w nazwie domeny, a raczej żadnego innego źle kojarzącego się słowa. Nie używaj bardzo popularnych słów, o których ludzie zapominają lub mogą mylić Twoją nazwę z nazwami konkurencyjnych marek. Nazwa powinna być łatwa do zapamiętania i nie może zawierać trudnej pisowni. Krótko mówiąc, im krótsza nazwa domeny, tym bardziej przyjazna dla odbiorcy i łatwiejsza do zapamiętania. Ale nie używaj nazwy ogólnej. Staraj się nie używać slangu ani liczb w nazwie.
- Sprawdź media społecznościowe. Upewnij się, że nazwa domeny, której użyłeś, nie jest już używana jako nazwa strony na Facebooku lub na Twitterze.
Pamiętaj, że wybór nazwy dla swojej domeny to bardzo istotna kwestia i nie możesz jej zaniedbać. Zawsze też możesz zarezerwować dla siebie nazwę i stworzyć dla niej znak towarowy przez co będzie Ci łatwiej dochodzić praw do niej, jeżeli ktoś zacznie podszywać się pod Twoje produkty i będzie stosował nieuczciwą konkurencję wobec Twojej oferty.
Zarówno wybór domeny, jak i hostingu jest bardzo ważny i zależy od tego działanie naszej strony. Warto pomyśleć o hostingu w chmurze, który obecnie jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem. Ponadto wiele usług może być realizowanych w chmurze. Wystarczy zdać się na wiedzę ekspertów w tej kwestii, jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności w tym zakresie.
Oczywiście, to też pewna alternatywa, nad którą warto się zastanowić 🙂