Jak stworzyć kurs online? Sprzęt i nagrywanie!

Jak stworzyć kurs online Sprzęt i nagrywanie!

Możesz masz w pewnym temacie doświadczenie, kwalifikacje? A może nawet jesteś w czymś ekspertem lub mistrzem? Jeśli tak, to czemu jeszcze nie stworzyłeś własnego kursu online. Po co? To właśnie dzięki niemu ze znacznie większą grupą odbiorców podzielisz się czymś naprawdę ciekawym. I dodatkowo pozwoli Ci to uzyskać jeszcze większe dochody. Tym bardziej musisz spróbować.

Stworzenie kursu online nie jest takie trudne.

Wystarczy tylko, że poświęcić w tygodniu od 2 godzin, a już to może sprawić, że za jakiś czas, tygodnie lub miesiące, Twój kurs online będzie już gotowy. Mi już udało się wydać ponad 20 kursów online. Zobacz, jak mógłbyś przygotować się pod względem nagrywania odpowiednich filmów wideo. Co jest Ci potrzebne i jak po kolei z tych narzędzi korzystać? Oto krótkie wyjaśnienie 🙂

Jak stworzyć kurs online – sprzęt

Oświetlenie – jeśli do naszego biura lub innego miejsca wpada wiele naturalnego światła w ciągu dnia, to może okazać się na początek wystarczające. Gdy już chcesz zyskać bardziej profesjonalne oświetlenie, to wtedy przydaje się zasłonić światło naturalne przez rolety bądź żaluzje. A zaopatrzyć się musisz w odpowiednie boxy i lampy, które nie są aż tak drogie. Na Allegro jesteś w stanie uzyskać specjalne zestawy oświetlenia do nagrywania filmów na YouTube czy do kursów online. Te podstawowe zestawy oświetleniowe kosztują już od 200-500 zł, więc nie jest to zbyt wygórowany budżet. A bardziej profesjonalny, na początek bądź później, to tak zwany zestaw oświetleniowy bezcieniowy.

Podłączenie mikrofonu i kamery – na początek wystarczy mikrofon BOYA M-1, który zakupisz już za 50 zł. Taki mikrofon jesteś w stanie także podłączyć do smartfonu, którym nagrywasz film. Natomiast nie każdy telefon, gdy włączymy aparat, umożliwia nam nagrywanie dźwięku za pomocą tego podłączonego mikrofonu. Ale najczęściej nagrywamy filmy do kursów online za pomocą kamery internetowej. Warto więc postarać się o wysokiej jakości kamerę internetową USB. Nie operuj na tej podstawowej, którą posiadasz, ponieważ tam jakość obrazu jest bardzo niska. Moja propozycja na początek to kamera internetowa Logitech HD Pro C920, którą zakupimy już za około 300 zł. Dzięki niej nagrałem swoje wszystkie kursy online, więc naprawdę polecam!

Program Screencast-o-matic – to jeden z najlepszych programów do nagrywania ekranu i obrazu z kamery internetowej. Dzięki niemu nagrasz w tym samym momencie dźwięk z podłączonego do komputera mikrofonu i obraz z kamery. Możesz również edytować nagrane wideo i wrzucić do niego osobny dźwięk lub wideo nagrane przez inny sprzęt. Podczas edycji masz do dyspozycji wiele innych możliwości, jak przycinanie, dodawanie muzyki w tle, tworzenie napisów i tak dalej.

Aparat – Na wysokiej jakości aparat warto się zdecydować, gdy chcesz stworzyć kurs online, na którym nie ma być widoczna tylko nasza twarz i dłonie, ale coś więcej. Możliwe, że planujesz również na pewnej tablicy wyjaśniać różne zagadnienia. W takim wypadku kamerka internetowa nie spełni swojej roli. Tutaj już musisz postawić na taki aparat cyfrowy, jak Canon PowerShot GT X Mark II lub lustrzankę Sony Alpha 6300. Oczywiście do takiego sprzętu przyda się nam odpowiedni stojak na aparat. Dzięki temu będziesz w stanie nagrywać siebie, innych oraz tworzyć wiele innych ciekawych ujęć, które mogłyby pojawić się w kursie online.

Agenda– To lista spraw, które zamierzasz poruszyć w danej lekcji kursu, którą właśnie chcesz nagrać. Wystarczy mieć ją przed sobą na biurku, stoliku bądź w innym miejscu. I jeśli zajdzie potrzeba, to do niej zajrzyj. Po skończeniu nagrania będziesz mógł usunąć w programie Screencast-o-matic te momenty, gdy spojrzałeś na kartkę i wiele innych. Ja jednak polecam inną opcję, gdy chcemy spojrzeć na agendę bądź zrobić sobie przerwę. W tym programie możemy sobie ustawić, za pomocą jakich klawiszy zapewniamy sobie “pauzę”. U mnie jest to zestaw klawiszy “CTRL+X”. Dzięki temu nie trzeba za dużo czasu poświęcić na edytowanie nagranego filmu i jego całkowite zmontowanie.

Zapisywanie – od początku nagrywania warto sprawdzić czy posiadasz sprawne karty SD, czy poprawnie włączyłeś mikrofon i kamerę, czy działa program do nagrywania. Warto wcześniej zrobić kilka testów. A następnie zapisać ten test i obejrzeć. Dzięki temu ocenisz czy wszystko działa tak, jak należy.

Już wiesz, jak stworzyć kurs online, zaopatrując się w odpowiedni sprzęt do nagrywania dźwięku, obrazu i obróbki wideo. Wykorzystaj już te wskazówki, aby już niedługo stworzyć swój własny kurs online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1