Jak wyglądać dobrze na wideokonferencjach?

Jak wyglądać dobrze na wideokonferencjach

Wymuszone przez zeszłoroczną pandemię przejście na home office sprawdziło się na tyle, że w wielu branżach pozostanie z nami na stałe. Oczywiście dla większości praca zdalna była nowością, więc należało się odpowiednio do niej przystosować i nauczyć zasad. W wielu przypadkach problem stanowiły telekonferencje, a w zasadzie wideokonferencje, podczas których pracownicy zaliczali niespodziewane wpadki w kwestii swojego wyglądu, czy zachowania. Co więc należy zrobić, by dobrze wyglądać podczas wideokonferencji?

Zadbaj o dobre światło i ustawienie kamery

W trakcie wideokonferencji, gdy na ekranie wyświetla się głównie nasza twarz, należy zadbać by oświetlenie było w jak największym stopniu naturalne. Bezwzględnie trzeba unikać światła padającego z za pleców, ponieważ wtedy twarz będzie zacieniona. Najlepiej zająć miejsce naprzeciwko dużego okna. Oczywiście w takiej sytuacji należy sprawdzić czy promienie słońca nie będą nas oślepiały. Poszukiwanie miejsca w domu, w którym jest najlepsze światło umożliwia skorzystanie z kamery w telefonie, z którym możemy chodzić i sprawdzać, gdzie wyglądamy najlepiej. Jeżeli trudno o takie miejsce, wtedy warto posiłkować się sztucznym oświetleniem, przy wykorzystaniu lampki, którą należy za kamerą. Nie będzie to rozwiązanie idealne, ale nasza twarz zostanie rozświetlona.

Jeżeli chodzi o kamerę to ważne jest jej właściwe ustawienie. Powinna znajdować się na wysokości twarzy, a nie poniżej, ponieważ wtedy jest ona zdeformowana. Aby to wykonać należy umieścić laptopa na dedykowanej podstawce lub wykorzystać w jej zastępstwie kilka książek. Należy pamiętać również, że kamera nie może znajdować się zbyt blisko twarzy, ponieważ również będzie zniekształcona. Ostatni ważny aspekt to uporządkowanie przestrzeni objętej kamerą. Bałagan za plecami, nie wygląda zbyt dobrze.

Zadbaj o odpowiedni strój, fryzurę i makijaż

Mino iż, pracujemy z domu to powinniśmy wyglądać profesjonalnie. Dzięki temu jesteśmy odbierani jako osoby, które będąc w domu poświęcają określony czas wyłącznie na pracę i są na niej skupione. Oczywiście można pozwolić sobie na delikatne poluzowanie i mniej oficjalny strój, ale ważne by z tym luzem nie przesadzić. W sytuacji, gdy decydujemy się na ubranie odpowiedni tylko górnej części ciała, warto wcześniej położyć wszystkie potrzebne rzeczy w zasięgu rąk. Unikamy wtedy skrępowania związanego z wstawaniem i chodzeniem po pokoju.

Oczywiście należy zadbać również o swoją fryzurę i odpowiedni makijaż. Jest to ważne szczególnie w przypadku kobiet, które mogą sądzić, że skoro nie wychodzą z domu to nie muszą się malować. Oczywiście takie przekonanie jest błędne, ponieważ odpowiedni make up i zadbana cera sprawia, że wyglądamy profesjonalnie. W sytuacji, gdy pracujemy zdalnie należy zadbać  o odpowiednią kondycję skóry, ponieważ kamera uwydatnia wszystkie niedoskonałości. Codzienną pielęgnację ułatwią odpowiednie kosmetyki do twarzy, które można zamówić na: https://www.skapiec.pl/cat/125/2.5.

Patrz prosto w kamerę

Podczas wideokonferencji, na ekranie komputera wyświetlają nam się twarze naszych rozmówców. Podświadomie patrzymy na nich, jednak oni mają wtedy wrażenie, że odwracamy wzrok. Należy patrzeć prosto w kamerę, co sprawi, że osoba po drugiej stronie będzie odbierała to jako patrzenie wprost na nią. Warto zachować odpowiedni balans pomiędzy patrzeniem prosto w kamerę, a odwracaniem wzroku w innym kierunku.

Wzrost popularności wideokonferencji wymusił poznanie zasad obwiązujących na takich spotkaniach oraz odpowiednie zadbanie o nasz wizerunek w kamerze. Wraz z rosnącą ilością spotkań online rośnie nasza świadomość w zakresie tego jak się zachowywać, by dobrze wyglądać po drugiej stronie ekranu. Oczywiście wpadki zdarzają się każdemu, ale należy minimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1