Jak założyć własną firmę krok po kroku i dlaczego warto?

Jeśli planujesz założyć własną firmę i zastanawiasz się jak to zrobić, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Po przeczytaniu będziesz wiedział jak założyć własną firmę i dlaczego warto to zrobić. Dodatkowo poznasz plusy i minusy jednoosobowej działalności gospodarczej, a także spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ułatwi ci to stawianie pierwszych kroków w prowadzeniu własnego biznesu. 

Wiele osób zastanawia się nad otwarciem własnej firmy, co często jest jedynym sposobem na większe zarobki. Oczywiście wyższe dochody nie są jedynym plusem płynącym z prowadzenia własnej firmy. Niektórzy zaczynają od prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, co pozwala nam zdobyć pierwszych klientów i doświadczenie w branży. Niemniej jednak limit dochodowy sprawia, że szybko konieczne będzie założenie firmy, na co mamy 7 dni. Dlatego też warto wiedzieć jak to robić, aby być gotowym do podjęcia odpowiednich działań. 

Jak założyć własną firmę?

Zanim zdecydujemy się na założenie firmy, warto sporządzić biznesplan, który da nam wiedzę na temat potrzebnych środków, a także potencjalnych zysków. Będzie to konieczne, jeśli planujemy uzyskać dotację bądź inną formę wsparcia finansowego. Stworzenie biznesplanu pozwala nam realnie ocenić szanse na sukces naszej przyszłej firmy. Jest to również możliwość zaplanowania pierwszych kroków w biznesie i wybranie formy działalności. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie działalność gospodarcza, gdyż w początkowym etapie można skorzystać z ulgi na start, która daje nam 2,5 roku niższych składek ZUS. Jednak kiedy planujemy obracać dużym kapitałem, a ryzyko strat jest duże bezpieczniejsza będzie spółka zoo

Firmę możemy założyć bez wychodzenia z domu, wypełniając formularz CEIDG. Wiele banków czy biur księgowych oferuje również założenie za nas firmy, jeśli w zamian za to skorzystamy z ich usług. W przypadku banku będzie konieczne otwarcie konta, a w przypadku biura księgowego podpisanie umowy na korzystanie z ich usług. Tutaj polecam Ci rozwiązanie, które zapewnia inFakt (z tego linku otrzymasz 10% rabatu na ich usługi księgowe) czyli program do prowadzenia księgowości + pomoc księgowego. My skorzystaliśmy. Czy warto było? TAK!!! To dzięki nim byliśmy w stanie założyć firmę w kilka prostych kroków. Wszelkie formalności wykonał za nas księgowy, którego udało się nam wybrać i zapewnić mu odpowiednie uprawnienia. Zero biegania po urzędach itp. Sami nie musimy przejmować się o księgowość. Po prostu wystawiamy FV, paragony itp. A to księgowy inFakt odpowiada za wyliczenie nam składki do ZUS-u czy US. Nie musimy więc być na bieżąco z przepisami. I co ważne, taki kontakt z księgowym jest bardzo prosty, zarówno telefoniczny i mailowy. Jeśli więc coś chcemy wyjaśnić, zapytać, to zawsze jest taka opcja. Więcej o nich wspominam w poniższym materiale wideo.

Jak założyć własną firmę w inFakt:

Jeśli decydujemy się na założenie spółki, niezbędna będzie współpraca z księgowym, który zna się na prowadzeniu tego typu działalności. Bowiem spółka jest osobowością prawną i należy w odpowiedni sposób dokumentować wszelkie wydatki czy zyski. Z kolei w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzenie księgowości można zrobić samodzielnie, dzięki jednemu z dostępnych programów. 

Ważną różnicą między założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej jest to, że ta pierwsza jest darmowa. Natomiast założenie spółki wymaga poniesienia opłat, chociażby tych związanych ze sporządzeniem umowy u notariusza czy rejestracji w krajowym rejestrze sądowym. Prowadzenie spółki wymaga nieco wiedzy, dlatego też konieczna będzie pomoc prawna i księgowa, a to kolejne wydatki. Niemniej jednak za wszelkie zadłużenia spółki nie odpowiadamy własnym majątkiem. Natomiast w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie mamy podziału na majątek firmowy i prywatny. Za wszelkie firmowe zaległości odpowiadamy prywatnym majątkiem, dlatego też trzeba określić poziom ryzyka już na etapie biznesplanu. Spółka pozwala na swobodne przekazanie udziałów inwestorom, co przydaje się kiedy potrzebujemy środków na start.

Trzecią, mało znaną opcją jest korzystanie z inkubatorów przedsiębiorczości, co najczęściej wykorzystywane jest przez freelancerów. To proste rozwiązanie, które umożliwia nam zarabianie bez konieczności zakładania firmy. Korzystając z osobowości prawnej inkubatora przedsiębiorczości możemy podpisywać umowy z klientami, wystawiać faktury i płacić niższe podatki, a to wszystko za niewielką opłatą. Z reguły miesięczny koszt korzystania z tego rozwiązania to 200-300 złotych, co jest dużo bardziej opłacalne niż prowadzenie firmy, zwłaszcza kiedy nie możemy skorzystać z ulgi na start.

My jednak polecamy początkującym freelancerom współpracę z serwisem useme, dzięki któremu są w stanie wystawiać FV swoim klientom (bez posiadania firmy). Więcej w naszym kursie “Jak zostać freelancerem i pracować zdalnie? Praca online!“. Zobacz film promocyjny do tego kursu:

Dlaczego warto założyć własną firmę?

Prowadzenie własnej firmy ma wiele korzyści, takich jak chociażby samodzielne ustalanie godzin pracy. To duże ułatwienie dla rodziców, ale również i dla singli, gdyż możemy pracować w godzinach, w których jesteśmy najbardziej produktywni. W ten sposób naszą pracę wykonamy znacznie szybciej i więcej czasu będziemy mieć na przyjemności. Pracując na etacie często nie mamy wpływu na grafik, gdyż jest on z góry narzucony. Z resztą podpisując umowę akceptujemy pracę w trybie zmianowym, dlatego też nie ma co się dziwić, że tego od nas wymaga pracodawca. Pracowanie na własny rachunek to niewątpliwie duży atut bycia przedsiębiorcą. W końcu pracując na etacie tak naprawdę pracujemy na sukces naszego przełożonego, który pracuje na sukces swojego szefa, i tak dalej aż do właściciela firmy. Zatem trudno się dziwić, że zarobki na niskich stanowiskach są stosunkowo niskie.

Większe zarobki są niewątpliwą zaletą prowadzenia własnego biznesu, gdyż to co wypracujemy idzie w stu procentach do nas. Dlatego też będziemy musieli poświęcić czas na znalezienie klientów, a także utrzymanie ich przy sobie, aby nie poszli do konkurencji. Plusem pracy na własny rachunek jest również to, że możemy wybierać, które zlecenia realizujemy. Oczywiście czasem będziemy zmuszeni do wykonania zleceń, których nie chcielibyśmy robić, a zwłaszcza na początku kiedy to każda kwota się przyda. Jednak z czasem na tyle rozwiniemy skrzydła, że będziemy mogli sobie pozwolić na robienie tego co chcemy i w czym czujemy się dobrze. W ten sposób staniemy się niejako ekspertem w danej dziedzinie, co przyciągnie wymagających klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *