Nie mogę znaleźć pracy po szkole i studiach - 10 powodów i rozwiązanie

Wiele młodych osób po skończeniu osiemnastu lat chce zarobić parę groszy i podjąć się pierwszej poważnej pracy. Koszenie trawników, wychodzenie z psami czy pomoc sąsiadce w zakupach nie jest już dla nich satysfakcjonująca. Przez to spotyka ich pewien problem czyli “nie mogę znaleźć pracy“, która by mi odpowiadała. Może i my mieliśmy kiedyś podobnie…

Sam kończąc technikum ekonomiczne nie mogłem znaleźć pracy, która wydawałaby mi się idealna, więc przez kilka miesięcy pracowałem jako wulkanizator samochodów osobowych i ciężarowych. Pracowałem po 10 godzin od poniedziałku do soboty i zarabiałem blisko 2000 zł. I nie żałuję tego doświadczenia!

Tak, jak ja wcześniej, tak i teraz osoby młode zaczynają szukać pracy w Internecie i tutaj ich zapał początkowo wzrasta. Odnajdują wiele ofert pracy brzmiących “Praca z domu dla młodych! Wysokie zarobki”, “praca przez pół godziny dziennie, zarobki od 2000 do 10000 tysięcy” itp. Ale jak to wygląda później…

Przede wszystkim warto spojrzeć na pracę w szerszym kontekście i zastanowić się, czy nasze oczekiwania są realistyczne. Czy posiadamy odpowiednie umiejętności i doświadczenie, które przyciągną uwagę pracodawców? Kolejnym aspektem jest skuteczne promowanie siebie i swoich umiejętności na rynku pracy.

W artykule omawiamy różne metody i narzędzia, które mogą pomóc w budowaniu swojego wizerunku zawodowego. Nie daj się zniechęcić i wykorzystaj nasze porady, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Przekonaj pracodawców, że jesteś właśnie tym, którego szukają!

Spis treści:

  1. Rzeczywistość zarabiania i znalezienia dobrej pracy
  2. Brak wymaganego doświadczenia w pracy, ale…
  3. Małe miasto = mało pracy
  4. Miła aparycja mile widziana
  5. Mało ofert / miejsc pracy a dużo chętnych
  6. Zapominanie o klauzuli w CV
  7. Nie mogę znaleźć pracy jako programista? Co robić!
  8. Nie mogę znaleźć pracy! Przejdę kursy online!
  9. Skuteczne strategie poszukiwania pracy
  10. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
  11. Wykorzystanie platform rekrutacyjnych online
  12. Jak budować kontakty zawodowe i relacje
  13. Podsumowanie i porady na dalsze poszukiwanie pracy

Rzeczywistość zarabiania i znalezienia dobrej pracy

Zarobki, które miały być adekwatne do zaangażowania zmieniają się w “dostępne zlecenia”, których akurat w tym czasie jest mało. Wypełnianie ankiet działa na podobnych warunkach: nie ma ankiet – nie ma pieniędzy. Innym razem pracodawcy każą otwierać takiej osobie dziesiątki kont w najróżniejszych bankach. Zapał młodej osoby z każdą kolejną tego typu ofertą spada, aż całkowicie zanika.

Ale na szczęście są inne oferty pracy(te odpowiednie, na które warto zareagować), gdzie pracodawcy nie zawsze wymagają doświadczenia. Ba! Chcą nawet przyjąć do pracy uczniów czy studentów. Więc dlaczego młodym osobom tak trudno znaleźć pracę? Poniżej kilka popularnych powodów!

1. Brak wymaganego doświadczenia w pracy, ale…

Zdarza się, że pracodawcy nie wymagają wiele. “Miła aparycja, chęć pracy, zaangażowanie, praca w grupie…”. Nie chcą nawet doświadczenia twierdząc, że sami nas wszystkiego nauczą. Ale czy na pewno zawsze tak jest? Otóż… nie.

Jeżeli do pracodawcy zgłosi się hipotetyczny Antek i Karol, gdzie Antek podejmował już inne prace w grupie, a dla Karola to pierwsza praca, pracodawca wybierze Antka. Jest to pierwszy i bardzo ważny powód, przez który młode osoby często są skreślane, czyli brak doświadczenia.

Ciężko mieć jakiekolwiek doświadczenie skoro nadal się uczymy lub dopiero co skończyliśmy szkołę…

Rozwiązanie: Wybierzmy się na staż do pewnej firmy, może on być zorganizowany także online i odnosić się do tematyki, w której chcesz się rozwijać. Ja (Szymon) w wieku 16 lat korzystałem z praktyk organizowanych przez pewną firmę w Krakowa, która poszukiwała copywritera. Dzięki temu bardziej poznałem tą branżę. Praktyki te trwały ponad 2 miesiące, odbywały się online, wszystkie zadania i pomocne narzędzia otrzymywałem na e-mail. W efekcie po wielu latach sam stworzyłem firmę zajmującą się usługami copywritingu i SEO (CopywriterExpert), a dodatkowo uczę teraz innych przez mój kurs “Jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów?“. Możesz nasze kursy online otrzymać w najlepszej cenie zaglądając do zakładki “sklep” (zaufało nam już ponad 35 tysięcy osób).

Analiza Twoich umiejętności i doświadczenia

Pierwszym krokiem w zwiększeniu swoich szans na znalezienie pracy jest dokładna analiza Twoich umiejętności i doświadczenia. Zastanów się, jakie umiejętności posiadasz i jakie doświadczenie zdobyłeś/aś w swojej dotychczasowej karierze. Czy Twoje umiejętności są zgodne z wymaganiami rynku pracy? Jeśli nie, może warto zainwestować czas i środki w rozwój tych umiejętności.

Pamiętaj również, że nie tylko umiejętności techniczne są ważne. Pracodawcy często poszukują osób z umiejętnościami miękkimi, takimi jak komunikacja, współpraca w zespole czy umiejętność rozwiązywania problemów. Zastanów się, jakie umiejętności miękkie posiadasz i jak możesz je wykorzystać, aby wyróżnić się na rynku pracy.

2. Małe miasto = mało pracy

W miasteczkach gdzie problem z pracą mają nawet osoby po studiach i z bagażem doświadczeń, uczniowi tym bardziej trudno znaleźć pracę. W małych miastach mamy do czynienia z błędnym kołem. Jakim?

Ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy do większych miast, przez co nie otwierają firm w swoim małym, rodzinnym miasteczku. Następnie brakuje pracy i kolejne osoby wyjeżdżają nie inwestując we własne działalności, a im mniejsza populacja tym mniejsze fundusze na rozbudowę miasta, bo przecież i tak nie będzie miał kto pracować w nowych miejscach pracy. I tak w kółko.

A w to wszystko zaplątane są młode osoby, które często nie mogą opuścić rodzinnego miasta przez brak funduszy lub szkołę, do której uczęszczają, a jednocześnie nie mogą znaleźć pracy w swoim mieście.

Rozwiązanie: Teraz bardzo popularna staje się praca zdalna. Mieszkając na wsi, możemy wysilać się dla firmy z Warszawy czy innych wielkich miast w naszym kraju bądź za granicą. Sam się o tym przekonałem, gdy wysilałem się od 2006 roku jako Freelancer. Oferowałem już wtedy pewne usługi copywritingu i seo(ponieważ w tych tematach najbardziej się rozwijałem i uzyskiwałem coraz lepsze wyniki). Teraz uczę innych przez mój kurs “Jak zostać freelancerem i pracować zdalnie?“. Wyjaśniam w nim, jak bez zakładania firmy, korzystając z serwisu useme i wielu innych, pozyskiwać coraz to nowych Klientów i dbać o swój dalszy rozwój. Można więc bez względu na swoje miejsce zamieszkania nauczyć się pracować zdalnie. Wtedy nawet część dni w tygodniu poświęcamy na pracę zdalną, a pozostałe dni na pracę w biurze czy w terenie(wtedy dojeżdżamy do większych miast). Bądź pracujemy zdalnie każdego dnia.

3. Miła aparycja mile widziana

Może i ciężko w to uwierzyć, ale osobom z delikatną i społecznie uważaną za “ładną” aparycją o wiele łatwiej znaleźć pracę, ponieważ wzbudzają większe zaufanie w pracodawcach. Kolczyki, tatuaże czy kolorowe włosy często odstraszają potencjalnych pracodawców.

Trzeba też pamiętać, że praca dla młodych osób zazwyczaj wiąże się z kontaktem z innymi ludźmi. Pracodawca może uznać, że specyficznie wyglądająca osoba odstraszy aktualnych i nowych klientów. Czy jest to poprawne? Nie. Jednak nadal często spotykane.

Rozwiązanie: Warto dbać o siebie. Tak, aby w krew nam weszło dokładne mycie zębów(i nitkowanie), dbałość o czystość naszego ciała, dieta i aktywność fizyczna. Gdy do tego jeszcze mamy dobrany odpowiednie ubrania i dodatki(np. okulary, zegarek, pasek itp.), to zaczynamy prezentować się bardzo dobrze. Wzbudzamy u drugich większe zaufanie do naszej osoby, a przy okazji sami znacznie lepiej się czujemy. Jeśli potrzebujemy wsparcia w tym kierunku, zawsze można poobserwować pewne osoby znające się na modzie(np. Mr Vintage czy Zophia Stylistka), diecie i sporcie.

4. Mało miejsc pracy, a dużo chętnych osób

Zdarza się też tak, że przy każdej nowej ofercie pracy składają CV osoby, które już pracę mają. Przez co chętnych jest jeszcze więcej, a co za tym idzie, mniejsze szanse na dostanie pracy. Osoba z zerowym doświadczeniem w jakiejkolwiek profesji nie ma praktycznie szans na to, aby zostać zauważoną.

Czasami praca jest, ale jest również bardzo dużo osób chętnych na jej podjęcie, tym bardziej jeżeli oferta jest bardzo atrakcyjna.

Rozwiązanie: Zgadza się, to prawda, że czasami na 1 ofertę pracy zgłasza się kilkadziesiąt czy kilkaset osób. Ale co z tego? To nie powinno nas zniechęcać do poddania się. Aktualnie jest wiele ofert pracy na rynku, więc w ciągu dnia będziemy mogli wysłać CV w sprawie wielu ofert pracy. Należy jednak pamiętać, by do każdego oferty o pracę podejść indywidualnie. Gdy jest to możliwe, to wyróżnijmy się i napiszmy także list motywacyjny, w którym damy znać, dlaczego chcemy tą pracę i dlaczego My powinniśmy ją dostać. Tak podchodząc do poszukiwań pracy, wysyłania CV i listów motywacyjnych, o wiele łatwiej będzie nam coś znaleźć.

5. Zapominanie o klauzuli w CV

Kiedy już dokładnie przeanalizujesz swoje umiejętności i doświadczenie, czas zająć się tworzeniem profesjonalnego CV i listu motywacyjnego. Pamiętaj, że te dokumenty będą Twoją wizytówką w oczach pracodawcy, dlatego ważne jest, aby były klarowne, zwięzłe i starannie przygotowane.

W CV skup się na najważniejszych informacjach dotyczących Twojego doświadczenia zawodowego i edukacji. Staraj się opisywać swoje osiągnięcia w sposób konkretny i mierzalny. Unikaj ogólników i starań się dopasować informacje do wymagań poszukiwanego stanowiska.

Nie wszystkie ogłoszenia o pracę tego wymagają i nie wszystkie podają wzór, który należy umieścić w swoim CV. Czytając pięćdziesiąte ogłoszenie ludzie skupiają się jedynie na wymaganiach i obowiązkach nie czytając do końca. Serwisy stosują nawet ułatwienia w postaci jednego kliknięcia, aby jednocześnie dołączyć CV i wygenerować wiadomość do pracodawcy.

List motywacyjny powinien być spójny z Twoim CV i stanowić uzupełnienie informacji zawartych w nim. W liście motywacyjnym możesz opisać, dlaczego jesteś zainteresowany(a) daną firmą i stanowiskiem, jakie korzyści możesz przynieść pracodawcy oraz dlaczego jesteś odpowiedni(a) kandydatem/kandydatką.

Rozwiązanie: Jeżeli w ogłoszeniu wyraźnie jest napisane, aby do swojego dokumentu dołączyć klauzulę to musimy to zrobić. W przeciwnym razie nasza kandydatura nie zostanie wzięta pod uwagę, a nawet zrazimy tym potencjalnego pracodawcę(może uznać, że jego ogłoszenia było dla nas tak mało interesujące, że nawet nie skończyliśmy czytać, albo, że nie potrafimy czytać ze zrozumieniem).

Należy też dobrze znać swoje słabe i mocne strony. Jeżeli jesteśmy osobami towarzyskimi i otwartymi zamiast składać CV, może lepiej będzie zadzwonić pod podany numer. A jeżeli wolimy pisać niż rozmawiać postarajmy się dopracować nasze CV jak najlepiej potrafimy.

Zamiast wysyłać wygenerowaną przez serwis wiadomość postarajmy się napisać coś od siebie. Istnieją również prace zdalne jak na przykład call center, które możemy wykonywać z domu jeżeli nie mają one biura w naszym mieście.

A jeżeli wypróbowaliśmy już wszystkie znane nam metody to przejdźmy się po sklepach, restauracjach, kawiarniach i zapytajmy czy nie szukają pracownika. Nie wszystkie firmy wystawiają ogłoszenia w Internecie. Bądź zdecydujmy się pracować zdalnie, jako freelancer, copywriter, YouTuber czy prowadząc inny biznes online!

Nie mogę znaleźć pracy jako programista

Jeśli tak jest, to najlepiej będzie, gdy zdecydujesz się na dodatkowe szkolenie w tym kierunku. Zapewne jako programista kojarzymy Macieja Aniserowicza. On wiele lat pracował jako programista, teraz już przestał, ale na swoim kanale YouTube dzieli się wskazówkami i narzędziami przydatnymi dla programistów. Stworzył także książkę “Zawód: Programista“, w której tłumaczy, jak osoba początkująca może krok po kroku się rozwijać i starać się o uzyskanie coraz to lepszej pracy jako programista. Sam jednak nie czytałem tej książki, więc nie jestem w stanie jej polecić. Najlepiej poczytać recenzje na jej temat, nie tylko na popularnych serwisach, ale również na blogach prowadzonych przez osoby czytające książki i wystawiające recenzje na ich temat. Przykład jednej takiej recenzji o tej książce blogu książkowym w artykule “Dlaczego żałuję, że kupiłem książkę Zawód Programista?“.

Zamiast więc popełniać różne błędy w tym, aby zostać programistą i zyskać dobrą pracę, o wiele lepiej skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie. Kolejny z nich to Roman, który prowadzi kanał na YT “Hello Roman“, który dzieli się cenną wiedzą przydatną dla początkujących programistów. Uwielbiam jego żarty na początku każdego odcinka.

Gdy zastosujemy powyższe wskazówki, to sami już nie będziemy wypowiadać haseł typu “nie mogę znaleźć pracy od miesiąca / roku”, “nie mogę znaleźć pracy na wakacje” “nie mogę znaleźć pracy w roku 2020”. Raczej będziemy zmieniać co jakiś czas pracę na lepszą bądź zbudujemy swój własny biznes. Pomóc nam w tym mogą poniższe kursy online. Przekonajmy się, dlaczego!

Nie mogę znaleźć pracy? Przejdę kursy online!

Jeśli jeszcze nie możemy znaleźć pracy, to warto się rozwinąć w pewnych kierunkach. Czasami wymaga poświęcić kilka tygodni, miesięcy, aby zostać specjalistą w pewnej dziedzinie i móc już pracować. Mogą Ci w tym pomóc moje kursy online.

  1. Kurs online jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów? – dzięki niemu uczymy się, jak pisać teksty przeznaczone na strony www, do reklam, ofert handlowych i wielu innych zastosowań. Otrzymujemy garść narzędzi przydatnych Copywriterowi w codziennej pracy i wytłumaczenie, jak rozliczać się z takich przychodów i pozyskać coraz więcej Klientów. Wszystko może odbywać się zdalnie, z firmą bądź bez firmy.
  2. Kurs Jak zostać freelancerem? – w nim jeszcze bardziej zagłębiamy się w tajniki pracy zdalnej. Tak, aby móc pracować w domu jeszcze skuteczniej i produktywnie. Wskazówki udzielone przez Freelancera działającego już od roku 2006. Dodatkowo otrzymujemy konkretne rady, jak rozwinąć różne biznesy w Internecie(jako Freelancer Grafik, Programista, Specjalista typu Handmade – wielu z nich odnajdziemy na kanale Rękodzięlnicy na Instagramie).
  3. Kurs YouTube Marketing – od samego początku może pomóc nam lepiej promować siebie i swój biznes(bez względu na to, jaki prowadzimy bądź zamierzamy prowadzić w przyszłości). Już osoby młode, które mają ukończone 15 lat, mogą stworzyć własny kanał YouTube i zacząć na nim zarabiać. Także i tacy młodzi uczestnicy pojawiają się w tym kursie online, ale najwięcej z nich to osoby prowadzące już własny biznes, freelancerzy i inni, którzy chcą skutecznie promować się na kanale YouTube.
  4. Tworzenie stron www WordPress i WIX – przejście takich kursów nie wymaga poznania kodowania i innych skomplikowanych rzeczy. Tutaj tworzenie stron www, bloga czy sklepu, odbywa się krok po kroku na podstawie prostych motywów i szablonów. Wystarczy tylko korzystać z ustawień, które daje WordPress bądź WIX. Po takim kursie można tworzyć stronę dla siebie bądź nawet oferować innym tworzenie stron www(by już w taki sposób zarabiać). Postaw więc na kurs “Ogarnij WordPress i tworzenie stron www / bloga” i/lub “Tworzenie stron www, bloga i sklepu online w 1 godzinę WIX“.
  5. SEO i Pozycjonowanie – Właściciele wszystkich stron w Internecie chcą uzyskać jak najwyższą pozycję w Google. My możemy im w tym pomóc, dbając o właściwą optymalizację ich strony www i jej promowanie w Internecie. Nie jest to takie trudne, co tłumaczę w kursie “Ogarnij SEO“. W nim dokładne wskazówki, jak można zostać Specjalistą SEO oraz jak samemu pozycjonować swoje strony www / blogi / sklepy internetowe.
  6. Prowadzenie biznesu na Amazon KDP – sprzedaż swoich produktów elektronicznych na Amazon jest możliwe. Wystarczy stworzyć produkty na podstawie gotowych szablonów zeszytów, planerów i kalendarzy. Zmieniamy tylko okładkę i tytuły. Bądź uczymy się wystawiać swoje ebooki i książki w języku angielskim. Nie musimy znać języka angielskiego, aby się tym zająć(kwestie tłumaczenia można komuś zlecić).
  7. Tworzenie i sprzedaż swoich kursów online – gdy jesteśmy ekspertami w pewnej dziedzinie (czyli wiemy o 1% więcej od innych), to właśnie tą wiedzą można podzielić się w innymi. Niech dany kurs online rozwiąże ich pewien problem, mniejszy czy większy.

Wszystkie te kursy są dostępne w naszej akademii. Jeśli chcesz je otrzymać w najlepszej cenie, to koniecznie zajrzyj do zakładki “sklep“.

Skuteczne strategie poszukiwania pracy

Poszukiwanie pracy to zadanie, które wymaga skutecznych strategii. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą Ci pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy:

  1. Wykorzystaj różne źródła: Nie ograniczaj się tylko do jednego źródła poszukiwań pracy. Skorzystaj z internetowych platform rekrutacyjnych, portali branżowych, ogłoszeń prasowych, a także mediów społecznościowych, gdzie często pojawiają się oferty pracy.
  2. Personalizuj swoje aplikacje: Zamiast wysyłać masowe aplikacje, staraj się personalizować swoje aplikacje pod każde stanowisko. Dostosuj swoje CV i list motywacyjny do konkretnych wymagań pracy.
  3. Bądź aktywny(a) w sieci: Załóż profesjonalne profile na platformach społecznościowych, takich jak LinkedIn, gdzie możesz promować swoje umiejętności i doświadczenie. Bądź aktywny(a) w grupach związanych z Twoją branżą, udzielaj się, dziel się swoją wiedzą i buduj swoją markę osobistą.
  4. Wykorzystaj swoje kontakty: Nie zaniedbuj rozwijania swojej sieci kontaktów. Pamiętaj, że wiele ofert pracy nie jest publikowanych publicznie, ale dostępne są tylko dla osób z odpowiednimi rekomendacjami. Wykorzystaj swoje kontakty i poproś o polecenie lub rekomendację.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to często decydujący moment w procesie rekrutacyjnym. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Zbadaj firmę: Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się jak najwięcej o firmie, dla której aplikujesz. Zapoznaj się z ich misją, wartościami, produktami/usługami oraz aktualnymi wydarzeniami. To pokaże Twoje zaangażowanie i zainteresowanie daną firmą.
  2. Przygotuj odpowiedzi na pytania: Przeanalizuj swoje umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia, aby móc odpowiedzieć na pytania rekrutera. Przygotuj konkretny przykład z Twojego doświadczenia, który pokazuje Twoje umiejętności i jak sobie radzisz w różnych sytuacjach.
  3. Ćwicz swoją prezentację: Przed rozmową kwalifikacyjną przećwicz swoją prezentację. Staraj się być pewny(a) siebie, mówić wyraźnie i spokojnie. Skup się na pokazaniu swoich mocnych stron i tego, dlaczego jesteś odpowiednim(a) kandydatem/kandydatką.

Wykorzystanie platform rekrutacyjnych online

W dzisiejszych czasach wiele rekrutacji odbywa się online za pomocą różnych platform rekrutacyjnych. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie wykorzystać takie platformy:

  1. Uzupełnij swoje profile: Jeśli korzystasz z platform rekrutacyjnych, upewnij się, że Twoje profile są w pełni uzupełnione. Dodaj wszystkie istotne informacje dotyczące Twojego doświadczenia, umiejętności i wykształcenia.
  2. Dostosuj swoje preferencje: W ustawieniach platformy rekrutacyjnej możesz określić swoje preferencje dotyczące stanowiska, lokalizacji, wynagrodzenia itp. Dostosuj te ustawienia, aby otrzymywać oferty pracy, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom.
  3. Bądź aktywny(a): Regularnie odwiedzaj platformę i aplikuj na interesujące Cię oferty pracy. Nie czekaj na to, aż pracodawcy się do Ciebie zgłoszą – bądź aktywny(a) i podejmuj inicjatywę.

Jak budować kontakty zawodowe i relacje

Budowanie kontaktów zawodowych i relacji to ważny element w procesie poszukiwania pracy. Oto kilka wskazówek, jak zbudować swoją sieć kontaktów:

  1. Udzielaj się w branżowych wydarzeniach: Bierz udział w konferencjach, seminarium i szkoleniach związanych z Twoją branżą. To doskonała okazja do poznania innych profesjonalistów i nawiązania cennych kontaktów.
  2. Dołącz do grup zawodowych: Wiele branż posiada grupy zawodowe, zarówno online, jak i offline. Dołącz do takich grup i aktywnie się udzielaj. Poznawaj innych specjalistów, dziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.
  3. Wykorzystaj LinkedIn: Załóż profesjonalny profil na LinkedIn i aktywnie buduj swoje kontakty. Zapraszaj innych specjalistów do połączenia, uczestnicz w dyskusjach i dziel się wartościowymi treściami.

Podsumowanie i porady na dalsze poszukiwanie pracy

Podsumowując, znalezienie pracy może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Pamiętaj, że każdy ma swój własny czas i drogę do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Oto kilka ogólnych porad na dalsze poszukiwanie pracy:

  1. Bądź cierpliwy(a): Proces poszukiwania pracy może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy(a) i nie zniechęcaj się, jeśli nie odniesiesz sukcesu od razu.
  2. Utrzymuj pozytywne podejście: Zachowaj pozytywne podejście i wiarę we własne umiejętności. To pomoże Ci przetrwać trudne momenty i utrzymać motywację.
  3. Ucz się na porażkach: Jeśli nie dostaniesz oferty pracy, której się spodziewałeś/aś, nie poddawaj się. Zamiast tego analizuj swoje błędy oraz porażki i ucz się na nich. Każda taka lekcja może być szansą na dobre przygotowanie się do kolejnej okazji.

Pamiętaj, że znalezienie pracy wymaga czasu, determinacji i pracy. Wykorzystaj nasze wskazówki, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *