Q&A o hostingu i domenach

Q&A o hostingu i domenach

Poniżej krótkie Q&A o hostingu i domenach. Dzięki niemu dowiesz się coś więcej w tym temacie, rozwiejesz swoje wątpliwości. A gdybyś miał jeszcze inne pytania o hostingu i domenach, to daj znać w komentarzu 🙂


Pytania i odpowiedzi o Hostingu:

1. Czym jest hosting?

To miejsce, na której przechowujesz dane, pliki i materiały dotyczące naszej strony internetowej. Dzięki nim nasza strona działa poprawnie i jest dostępna w Internecie. Od jakości serwera zależy czy strona będzie bezpieczna i czy działa. Nie chcesz przecież, aby nasi klienci trafiali na stronę, która nie działa bądź wczytuje się zbyt długo. Warto wyszukać hosting, który zapewnia nam szybkie ładowanie się strony i szybki kontakt ze wsparciem (support), jeśli zachodzi taka potrzeba.

2. Jaki najlepszy hosting?

Jest ich naprawdę wiele. Na przestrzeni kilku lat sprawdzałem kilka. Polecam 2 hostingi w Polsce - o nich więcej w artykule "Najlepszy hosting www". Dlaczego polecam właśnie te hostingi? Za szybkość, sprawny support, atrakcyjne warunki i bezpieczeństwo. Te parametry powinny być dla Ciebie najważniejsze 🙂

3. Jak zainstalować WordPress na własnym hostingu?

Jest to możliwe za pomocą narzędzia Direct Admin i instalacji przez niego aplikacji WordPress. Więcej o tym w artykule "Jak wygląda instalacja WordPress w Direct Admin".

4. Co jeśli nie opłacę mojego hostingu w terminie?

Firmy hostingowe standardowo wystawiają fakturę Pro Forma 30 dni przed zakończeniem się ważności usługi hostingowej. Później co tydzień nam o tym przypominają emailowo, a nawet telefonicznie (gdy im na to pozwoliliśmy).

Nawet po zakończeniu nieopłaconej usługi hostingowej zazwyczaj hosting działa nadal. Przynajmniej przez pewien czas. To ostateczny czas, kiedy firma hostingowa próbuje się z nami skontaktować. Jeśli jednak płatność nie zostanie uregulowana w przeciągu 2 tygodni, to hosting przestanie działać. Czasami termin zaległej płatności może wynosić 30 dni, co dokładnie wynika z podpisanej umowy.

5. Co to jest serwer wirtualny?

Serwer wirtualny to serwer działający na dysku serwera fizycznego. Cena jego utrzymania jest o wiele niższa, od kosztu utrzymaniu serwera fizycznego. Jest to możliwe, ponieważ jeden serwer fizyczny może posiadać wiele serwerów wirtualnych.

6. Zmiana hostingu - czy otrzymam zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres hostingu?

Większość firm hostingowych nie daje nam takiej możliwości. Z tego względu zmiany serwera dokonujesz tylko przed terminem zakończenia się aktualnego hostingu.

7. Czy mogę liczyć na pomoc podczas zmiany hostingu czy przeniesieniu strony na inny serwer?

Cenione firmy hostingowe zapewniają nam takie wsparcie. Czyni tak na przykład Hekko i Atthost. Pomagają bezpłatnie przenieść każdą stronę na serwer. Ukazują, jak należy to uczynić rok po kroku bądź zajmują się tym samodzielnie. Wystarczy się z nimi skontaktować w tej sprawie.

8. Czy każda strona potrzebuje hostingu?

Tak, każda witryna internetowa, aby działała w Internecie, musi pojawić się na serwerze i posiadać przypisaną domenę. Hosting nie jest potrzebny tylko wtedy, gdy posiadasz własne serwery.

9. Czym się różnią serwery dedykowane, VPS i współdzielone?

Przede wszystkim różnią się pojemnością i szybkością działania. Serwery dedykowane to drogie i profesjonalne serwery, które są dopasowane do potrzeb danego klienta. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku większych portali.

Serwery VPS to także szybkie serwery, posiadające mniejszą ilość stron, oddzielonych osobnym systemem. To sprawia, że działają szybciej i dlatego polecane są dla stron internetowych średniej jakości i ilości odwiedzin internautów, na przykład blogów, sklepów internetowych, stron firmowych - gdzie wymaga się sprawnego działania strony przez cały czas.

Serwery współdzielone cechują się najniższa jakością, ponieważ posiadają kilka stron. Działają sprawnie, gdy znajdują się na nich strony z małą ilością danych i niską odwiedzalnością internautów.

Najczęściej wybierane i oferowane przez firmy hostingowe są serwery VPS.

ps. jeszcze inne pytania na temat hostingu? Daj znać w komentarzu 🙂


Pytania i odpowiedzi o Domenach:

1. Czym jest domena?

Domena to inaczej unikalne adres usług internetowych, najczęściej stron www. Znane są nam takie domeny, jak google.pl, wikipedia.org czy blog.copywriterexpert.pl 🙂 Tak naprawdę usługi internetowe identyfikuje się poprzez numery IP (np. 197.145.1.2), natomiast korzystanie z nich nie byłoby wygodne. Domena to nazwa o wiele prostsza do zapamiętania. Po wpisaniu jej do przeglądarki, jest możliwość wyszukania danych na jej temat i ukazania odpowiedniego serwisu www.

2. Czy rejestracja i korzystanie z domeny jest trudne?

Nie, ponieważ wymaga tylko zarejestrowania za pomocą firmy hostingowej. A następnie należy ją przydzielić do odpowiedniego hostingu. Każda firma hostingowa dokładnie tłumaczy nam, jak należy uczynić to krok po kroku. Do domeny można utworzyć również skrzynkę pocztową, co jest możliwe w panelu firmy hostingowej (np. cPanel, Direct Admin). Dzięki temu posiadasz własną skrzynkę e-mail, która działa szybko i sprawnie. Więcej o tym w artykule "Jak założyć własną pocztę e-mail?".

3. Dlaczego domena nie jest na własność?

Nigdy nie jesteś właścicielem, lecz dzierżawisz ją każdego roku. Takie odnawianie zmusza do analizowania czy stać Cię nadal na utrzymywanie kosztów domeny na kolejny rok. Każda firma hostingowa wysyła powiadomienia 30 dni przed.

4. Jak opłacić domenę?

W przypadku domeny .pl możesz zapłacić nawet 10 lat do przodu, jeśli obawiasz się, że zapomnisz o odnowieniu.

5. Czy warto bloga tworzyć na subdomenie czy jako podstronę na blogu?

Blog pod stroną główną domeny mojadomena.pl/blog - tutaj moc seo będzie przekazywana z bloga na stronę główną. Natomiast subdomenta czyli blog.mojadomena.pl to jest odbierana przez Google jako inny link, więc moc seo nie będzie już tak przekazywana. Jeśli więc chcesz tworzyć bloga, który dodatkowo ma pozycjonować stronę główną, to lepiej stworzyć go jako podstronę na blogu.

6. Co jeśli dawniej prowadziliśmy blogi na blogspot czy wordpress.com?

Zakładamy nową domenę na odpowiednim hostingu i tworzymy na nim przekierowanie z dawnego bloga/ów. Dzięki temu nasza strona wyświetla się już na naszej domenie, dzięki czemu wzbudzamy większe zaufanie internautów do naszej oferty. Dodatkowo nowa domena uzyskuje moc seo pozycjonowanych dawniej blogów. Z czasem będzie widoczna na odpowiednie słowa kluczowe w Google.

7. Co gdy zmieniamy domenę na nową?

Warto zrobić przekierowanie i dalej opłacać poprzednią domenę. W przeciwnym razie ktoś mógłby przejąć dawniejszą domenę i źle ją wykorzystać.

8. Jakie są rodzaje domen internetowych?

Domeny dzielimy na krajowe (.pl, .com.pl, .org.plorg.pl), regionalne (.warszawa.pl, .zakopane.pl), europejskie (.eu) i globalne (.com, .net, .org, .info, .biz).

9. Jak przenieść domenę na inny hosting?

Musisz zgłosić się do aktualnej firmy hostingowej, gdzie zarejestrowałeś domenę i płacić za przedłużenie domeny. Komunikujesz, że zależy Ci na przeniesieniu domeny na inny hosting, więc chcesz uzyskać kod AUTHINFO. Kod taki zostaje przydzielony każdej domenie przez NASK i ułatwia bezpieczne przenoszenie domen.

Czasami zamiast przenieść domenę do innej firmy hostingowej, wystarczy zadbać o ustawienie u aktualnego rejestratora domen nazwy serwerów DNS z nowego hostingu. Pytasz więc nową firmę hostingowa, jak ustawić nazwy serwerów DNS, aby przekierować domenę.

10. Na ile lat można przedłużyć domenę?

Domenę można przedłużyć na 1 rok, 2 lata, 5, 10, a nawet więcej. Nie ma limitów. Natomiast im dłużej, tym koszt większy. Firma hostingowa przypomina Ci o terminie wygaśnięcia domeny. Nie chcesz zapominać o opłaceniu domeny, ponieważ ktoś inny mógłby stać się jej właścicielem. I przez to cały wysiłek związany z jej pozycjonowaniem poszedłby na marne. Będąc więc właścicielem domen internetowych musisz regularnie dbać o ich przedłużenie. W tym celu niektórzy decydują się, aby z góry opłacić domenę na kilka lat. Wybór należy do Ciebie 🙂

11. Jak skutecznie pozycjonować domenę?

Jest na to wiele sposobów. Istota polega na skutecznej promocji domeny w Internecie. Jak o to zadbać? Dokładnie to opisałem w artykułach:

  1. 10 sposobów jak skutecznie pozycjonować stronę www
  2. Jak pozycjonować sklep internetowy?
  3. Pozycjonowanie sklepu internetowego

 

12. Jak monitorować pozycję domeny w Google?

Wystarczy wykorzystać płatne bądź darmowe narzędzia / serwisy www do monitorowania pozycji stron internetowych. Pisałem o nich w poradniku "Jak sprawdzić pozycję strony w Google".

ps. jeszcze inne pytania na temat domen? Daj znać w komentarzu 🙂

 

Q&A o hostingu i domenach
5 (100%) 18 vote[s]

Dodaj komentarz :)