Czym jest Hosting? Pytania i odpowiedzi!

Poniżej krótkie Q&A o hostingu. Dzięki niemu dowiesz się coś więcej w tym temacie, rozwiejesz swoje wszelkie wątpliwości. Nie tylko poznasz odpowiedź na pytanie czym jest hosting? Ale na wiele innych. A jeśli posiadasz jeszcze inne pytania o hostingu, to daj znać w komentarzu. Chętnie odpowiem.

Już dzieli Cię krok przed poznaniem hostingu, tego czym jest, jak działa i dlaczego jest ważny dla stron www i dla wyszukiwarki Google!


Czym jest hosting – Pytania i odpowiedzi:

1. Czym jest hosting?

To miejsce, na której przechowujesz dane, pliki i materiały dotyczące naszej strony internetowej. Dzięki nim nasza strona działa poprawnie i jest dostępna w Internecie. Od jakości serwera zależy czy strona będzie bezpieczna i czy działa. Nie chcesz przecież, aby nasi klienci trafiali na stronę, która nie działa bądź wczytuje się zbyt długo. Warto wyszukać hosting, który zapewnia nam szybkie ładowanie się strony i szybki kontakt ze wsparciem (support), jeśli zachodzi taka potrzeba.

Sprawdź: Co to jest hosting stron WWW? – najważniejsze pytania i odpowiedzi.

2. Jaki najlepszy hosting?

Jest ich naprawdę wiele. Na przestrzeni kilku lat sprawdzałem kilka. Polecam 2 hostingi w Polsce – o nich więcej w artykule „Najlepszy hosting www„. Dlaczego polecam właśnie te hostingi? Za szybkość, sprawny support, atrakcyjne warunki i bezpieczeństwo. Te parametry powinny być dla Ciebie najważniejsze 🙂

3. Jak zainstalować WordPress na własnym hostingu?

Jest to możliwe za pomocą narzędzia Direct Admin i instalacji przez niego aplikacji WordPress. Więcej o tym w artykule „Jak wygląda instalacja WordPress w Direct Admin„.

4. Co jeśli nie opłacę mojego hostingu w terminie?

Firmy hostingowe standardowo wystawiają fakturę Pro Forma 30 dni przed zakończeniem się ważności usługi hostingowej. Później co tydzień nam o tym przypominają mailowo, a nawet telefonicznie (gdy im na to pozwoliliśmy).

Nawet po zakończeniu nieopłaconej usługi hostingowej zazwyczaj hosting działa nadal. Przynajmniej przez pewien czas. To ostateczny czas, kiedy firma hostingowa próbuje się z nami skontaktować. Jeśli jednak płatność nie zostanie uregulowana w przeciągu 2 tygodni, to hosting przestanie działać. Czasami termin zaległej płatności może wynosić 30 dni, co dokładnie wynika z podpisanej umowy.

5. Czym jest hosting / serwer wirtualny?

Serwer wirtualny to serwer działający na dysku serwera fizycznego. Cena jego utrzymania jest o wiele niższa, od kosztu utrzymaniu serwera fizycznego. Jest to możliwe, ponieważ jeden serwer fizyczny może posiadać wiele serwerów wirtualnych.

6. Zmiana hostingu – czy otrzymam zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres hostingu?

Większość firm hostingowych nie daje nam takiej możliwości. Z tego względu zmiany serwera dokonujesz tylko przed terminem zakończenia się aktualnego hostingu.

7. Czy mogę liczyć na pomoc podczas zmiany hostingu czy przeniesieniu strony na inny serwer?

Cenione firmy hostingowe zapewniają nam takie wsparcie. Czyni tak na przykład Cyber_Folks (wykorzystaj kod rabatowy74916045, który zmniejszy koszt zakupu hostingu i domeny WordPress, Woocommerce i Pretashop o minimum 10%.) i Atthost oraz LH (wykorzystaj kod rabatowy „jaksierozwijac” zmniejszający cenę hostingu o -20%). Pomagają bezpłatnie przenieść każdą stronę na serwer. Ukazują, jak należy to uczy nić krok po kroku bądź zajmują się tym samodzielnie. Wystarczy się z nimi skontaktować w tej sprawie.

8. Czy każda strona potrzebuje hostingu?

Tak, każda witryna internetowa, aby działała w Internecie, musi pojawić się na serwerze i posiadać przypisaną domenę. Hosting nie jest potrzebny tylko wtedy, gdy posiadasz własne serwery.

9. Czym się różnią serwery dedykowane, VPS i współdzielone?

Przede wszystkim różnią się pojemnością i szybkością działania. Serwery dedykowane to drogie i profesjonalne serwery, które są dopasowane do potrzeb danego klienta. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku większych portali.

Serwery VPS to także szybkie serwery, posiadające mniejszą ilość stron, oddzielonych osobnym systemem. To sprawia, że działają szybciej i dlatego polecane są dla stron internetowych średniej jakości i ilości odwiedzin internautów, na przykład blogów, sklepów internetowych, stron firmowych – gdzie wymaga się sprawnego działania strony przez cały czas.

Serwery współdzielone cechują się najniższa jakością, ponieważ posiadają kilka stron. Działają sprawnie, gdy znajdują się na nich strony z małą ilością danych i niską odwiedzalnością internautów.

Najczęściej wybierane i oferowane przez firmy hostingowe są serwery VPS.

ps. Masz jeszcze inne pytania na temat hostingu czy domen? Jestem na to gotowy. Daj o nich znać w komentarzu, a odpowiem i przy okazji zaktualizuję ten artykuł. Z góry dziękuję Ci za pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *