PIT 36 PDF – druk wzór – dla prowadzących działalność gospodarczą

PIT 36 PDF - druk i wzór - dla prowadzących działalność gospodarczą

Każdy podatnik, który w danym roku podatkowym uzyskał pewne przychody, jest zobowiązany do dokonania rozliczenia podatku dochodowego. Tytuł(inaczej źródło) pozyskiwanych przychodów ma wpływ na złożenie odpowiedniej deklaracji. Tutaj wyjaśniam, kto rozlicza się za pomocą znanego formularza PIT 36. Możliwe, że właśnie taki formularz musisz pobrać, poprawnie wypełnić i dostarczyć do Urzędu Skarbowego.

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy PIT jest podatkiem obowiązkowym, którego rozliczenie muszą dokonać wszystkie osoby fizyczne i osoby prawne. Wysokość tego podatku jest różna, w zależności od osiągniętych przychodów.

Deklarację PIT 36 wypełniają podatnicy:

 • prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych(skala podatkowa 18% lub 32%);
 • prowadzący specjalne działy produkcji rolnej;
 • uzyskujący przychody z dzierżawy i najmu, poddzierżawy, opodatkowane na zasadach ogólnych;
 • uzyskujący zagraniczne przychody (np. z Google Adsense)
 • uzyskujący przychody z innych źródeł(z których to ani płatnik, ani podatnik nie w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzenia zaliczek)
 • korzystający z kredytu podatkowego(zwolnienie zgodnie z art. 44 ust. 7a);
 • sporządzający remanent likwidacyjny w grudniu ubiegłego roku podatkowego;
 • doliczający do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci(np. renta rodzinna);
 • obniżający dochód o straty z lat ubiegłych;
 • dokonujący doliczenia zgodnie z art. 44 ust. 7f ustawy o PIT;
 • wykazujący należny zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z art. 29, 30 i 30a ustawy, gdy podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Małżonkowie mogą wspólnie wypełniać deklarację podatkową. Jeśli minimum jeden ze współmałżonków spełnia jeden z powyższych kryteriów, to mogą oni wspólnie rozliczyć się za pomocą deklaracji PIT 36. Gdy 1 współmałżonek mógłby rozliczyć deklarację PIT 37, a mimo wszystko chce rozliczyć się wspólnie z drugim współmałżonkiem, to i tak wypełniają deklarację przez PIT 36.

Jeśli więc musisz wypełnić taką deklarację, to poniżej możesz ją pobrać. Wystarczy, że wypełnisz ten druk PIT 36 zgodnie z instrukcją, która jest w nim zawarta. A poniżej zapoznaj się jeszcze z ulgami podatkowymi, które mogą pomniejszyć wysokość Twojego podatku dochodowego.

Pobierz “PIT 36 PDF Druk Wzór Online“.

pit 36 pdf druk wzór online

Jakie ulgi dla podatników w deklaracji PIT 36?

Jeśli jako podatnik musisz rozliczyć się za pomocą formularza PIT 36, to dobrze, abyś poznał wszelkie ulgi podatkowe.

Ulgi podatkowe w deklaracji PIT 36:

 • ulga na Internet – max do 760 zł, gdy wspólne rozliczenie z małżonkiem to razy dwa czyli do 1520 zł.
 • ulga prorodzinna – możliwość skorzystania z rocznego odliczenia podatku w wysokości 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko; 2000,04 zł na trzecie dziecko, 2700 zł na czwarte i kolejne dziecko.(Jest jednak pewien wyjątek: gdy małżonkowie wspólnie wychowujący 1 dziecko uzyskują łączny dochód przekraczający 112 000 zł, to nie mogą skorzystać z takiej ulgi).
 • ulga rehabilitacyjna – udzielana np. za utrzymanie psa przewodnika(do 2280 zł), za opłacenie przewodników(do 2280 zł), za leki(nadwyżka ponad 100 zł/miesiąc), za używanie samochodu osobowego w ramach transportu osoby niepełnosprawnej(do 2280 zł).

Deklarację PIT 36 możesz złożyć:

 • bezpośrednio w urzędzie skarbowym – gdy poprawnie wypełniliśmy deklarację PIT 36, to następnie zabieramy ją do Urzędu Skarbowego. Tam mogą ją od razu sprawdzić i jeśli należałoby jeszcze coś poprawić, to nie będziemy już ponownie wzywani.
 • listownie – gdy pobierzesz deklarację PIT 36 PDF, wydrukujesz i poprawnie ją wypełnisz. Wystarczy ją następnie wysłać na adres Twojego Urzędu Skarbowego(list za potwierdzeniem odbioru, wtedy na pewno dotrze). Maksymalny termin wysłania tego listu to 30 kwiecień.
 • elektronicznie – wygodne rozwiązanie, na które warto sobie pozwolić, jeśli chcemy zaoszczędzić sobie czas i kolejki w urzędach. A przy tym nie musimy płacić za list i od razu dowiadujemy się też czy deklaracja została poprawnie przygotowana. Od wielu lat wykorzystuje w tym celu serwis Podatnik.Info i właśnie tam wypełnić możemy wszelkie deklaracje roczne, w tym także PIT 36. Wystarczy założyć swoje konto i już co roku będziemy mogli wysyłać do naszego Urzędu Skarbowego odpowiednie dokumenty. Dodatkowo są one tam zawsze zachowane, więc jeśli zajdzie potrzeba, to możemy wrócić do naszych dawniejszych deklaracji podatkowych.

Powodzenia w wypełnieniu deklaracji PIT 36. A jeśli okazuje się, że musisz wypełnić inną deklarację, to zajrzyj do artykułu “PIT 37 PDF druk online“.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1