Pozycjonowanie filmów na Youtube – 7 zasad | Optymalizacja kanału YT

Youtube to od wielu lat najpopularniejszy kanał społecznościowy wideo. Pozwala wielu osobom prowadzić skuteczne kampanie reklamowe, sprzedawać produkty i usługi, a zarazem zarabiać na reklamach Adsense i wiele więcej. Staje się to możliwe, gdy nasz kanał zyskuje na popularności, a każdy kolejny film jest oglądany przez setki tysięcy czy miliony internautów. Ale, jak do tego dojść? Jak odbywa się pozycjonowanie filmów na YouTube i czy każdy może sobie z tym poradzić? Okazuje się, że TAK.

Już niedługo i Twój kanał YT znacznie się poprawi

Zapewne utworzenie konta na YT nie sprawi Ci najmniejszych trudności. Ale zapewne zastanawiasz się, co uczynić, aby dodane przez Ciebie filmy na tym serwisie zyskały na popularności. I właśnie tutaj kłania się skuteczne pozycjonowanie filmów na Youtube bądź samego kanału Youtube. Przekonajmy się, o czym warto szczególnie pamiętać. Wykorzystaj Youtube i docieraj do milionów odbiorców!


Pozycjonowanie filmów na Youtube – 7 głównych zasad:

 1. Miniaturka – nie tytuł miniaturki odgrywa znaczenie, lecz sama miniaturka – warto, aby miniaturka dokładnie przedstawiała, o czym jest dany film! Może przedstawiać ciekawe tło z tytułem naszego filmu. Wykorzystaj do tworzenia takich miniatur program Canva, którego używa się online. Wystarczy się zarejestrować i daje Ci naprawdę szerokie możliwości. A przy okazji za darmo! Poniżej krótki przykład mojego autorstwa.
  miniaturka filmu youtube wpływa na pozycjonowanie
 2. Wysoka jakość filmu – sam film powinien być wysokiej jakości, pod względem rozmiarów (HD czyli 720p bądź 1080). Dodatkowo dbaj o wysoką jakość dźwięku. Tutaj przyda Ci się mikrofon zewnętrzny (ja polecam i stosuję w najnowszych filmach tani i dobry Boya By-M1) i kamera zewnętrzna (np. Logitech C920).
 3. Wysoka wartość filmu – twórz filmy z cenną wartością merytoryczną. Te, które odpowiadają na ważne pytania internautów, rozwiązują ich problemy, ukazują im coś oryginalnego. Taka treść na pewno szybko się sprzeda.
 4. Skrót filmu na wstępie – poinformuj na początku o czym będzie film, aby zachęcić widzów do obejrzenia całego filmu. Gdy nie dasz takiej informacji, to mogą zrezygnować z jego dalszego oglądania, a tego byś nie chciał.
 5. Tytuł filmu – wykorzystaj propozycje od wyszukiwarki Google i od Planera Słów kluczowych. Więcej wskazówek w tym zakresie masz w artykule “Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania” – koniecznie zajrzyj!
 6. Opisy – pierwsze 2 linijki chwytliwe, a później możesz się rozpisać 🙂
  Ważne, aby były unikalny – pisane Twoimi słowami, bez błędów i byków!
 7. Komentarze – po dodaniu filmu w “ustawienia zaawansowane” ustal komentarze. Gdy pod Twoim filmem będą pojawiać się komentarze, szczególnie te pozytywne, to masz gwarancję, że one dodatkowo wpłyną na promocję i pozycjonowanie filmów. Gdy blokujesz komentarze, to znaczy, że coś jest nie tak!
 8. Napisy i tłumaczenia –  po załadowaniu nowego filmu w “tłumaczenia” możesz dodać język (polski), a następnie tłumaczenie działa, gdy dodasz napisy. Musisz najpierw opublikować film i przejść do niego by się wyświetlił. Wtedy poniżej filmu będzie opcja “CC” i tutaj klikasz w “Dodaj napisy” Polskie i przesyłasz gotowy plik bądź tworzymy napisy w prostym kreatorze. Zwiększasz dzięki temu popularność filmu i jego dostępność dla osób, które cenią sobie filmy z tekstami (niepełnosprawne i nie tylko). Ułatwia to również późniejsze tłumaczenie filmów na język obcy, na przykład angielski 🙂

Pozycjonowanie filmów na Youtube – wnioski

pozycjonowanie filmów i stron na youtube - wnioski

Zauważyłeś już, co musisz poprawić w swoich filmach na YT. A może zdziwiłeś się, że pozycjonowanie filmów na Youtube nie jest tak przeraźliwie trudne, jak Ci się wydawało?! Jeśli tak, to postaraj się jak najszybciej wprowadzić te zmiany. Już po kilku tygodniach, a nawet wcześniej, zauważysz o wiele lepsze efekty, gwarantuję!

Z czasem będziesz mógł zaopatrzyć się w jeszcze lepszy mikrofon bądź inne narzędzia, dzięki którym zaczniesz tworzyć naprawdę świetne filmy i kanały na YT.

Do nakręcania filmów YouTube używam:

Możesz zacząć od zwykłego smartfonu, a później rozwiniesz się jeszcze bardziej. Spróbuj, naprawdę warto. A jeśli masz do zaproponowania swój czy inny ciekawy kanał na YouTube, to daj znać w komentarzu. Chętnie zajrzę, a może i podzielę się nim na blogu!

4 Comments

 1. Janusz Kamiński

  Stworzyłem swój kanał i te porady są wartościowe. 🙂

 2. adamb468

  Ponoć używanie podczas filmu słów kluczowych w swoich wypowiedziach, podnosi dany film w rankingu Youtube – czy może być to prawdą?

  1. Jak Się Rozwijać

   Nie słyszeliśmy jeszcze o tym, więc jeśli masz gdzieś link do źródła to daj znać. Aktualnie najważniejsze czynniki rankingowe YouTube to: jakość contentu, jakość filmów, jakość kanału, konkretne dane dotyczące kondycji kanału, dane dotyczące kondycji filmu, atrakcyjność filmu dla wyszukiwarki Google i użytkowników oraz stopień optymalizacji filmu (słowa kluczowe w nazwie pliku, tytule, tagach i opisie). To wszystko na tą chwilę. Więcej w naszym kurs o YouTube Marketing 🙂

 3. Jak Się Rozwijać

  Ciekawe, szczególnie ten pierwszy przypadł mi do gustu 🙂 Powodzenia w dalszym prowadzeniu, choć radzimy skupić się szczególnie na 1 kanale na Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1