Prędkość ładowania strony internetowej jest fundamentalne, aby ustawić ją w pierwszych wynikach wyszukiwania Google. Jest to niezbędne, aby przyciągnąć odwiedzających lub klientów na twoją stronę internetową.Często zdarza się, że strony internetowe mają atrakcyjny wygląd, ale ich ładowanie zajmuje zbyt dużo czasu. To tylko sprawi, że odwiedzający będą zmęczeni czekaniem i po prostu wkrótce wyjadą, nie dając nawet szansy twoim treściom, produktom czy usługom.
Wszyscy surfowaliśmy w internecie i znaleźliśmy wolne strony. Pamiętajcie, ile razy opuszczaliście stronę, bo ładowała się za wolno?
Prędkość ładowania jest jednym z istotnych czynników, aby osiągnąć dobre pozycjonowanie stron internetowych i zaoferować dobre doświadczenie dla odwiedzających, którzy mogą być sfrustrowani i nie wrócić na twoją strone, jeśli jest to powolne i nudne.
Czym jest prędkość ładowania strony WWW?
Prędkość ładowania strony internetowej to średni czas potrzebny do wyświetlenia strony na ekranie. Jest on obliczany od uruchomienia (po kliknięciu adresu URL lub wpisaniu adresu strony internetowej w przeglądarce) do zakończenia (po pełnym załadowaniu strony internetowej do przeglądarki).
Dlaczego prędkość ładowania strony internetowej jest tak ważna dla Google?
Ty i ja jesteśmy użytkownikami Google. Aby pozostać wiernym swoim narzędziom i nadal być liderem w branży, Google stara się świadczyć najlepsze możliwe usługi. Dlatego tak dużą wagę przykładają do wydajności strony internetowej. Internet jest pełen stron internetowych i blogów o tematyce lub oferujących produkty i usługi podobne do Twoich, więc jeśli Twoja strona jest wolna, potencjalni klienci natychmiast trafią do Twojej konkurencji.
10 narzędzi do sprawdzenia prędkości strony WWW:
- Google PageSpeed Insights – Google stworzyło narzędzie do pomiar szybkości stron internetowych, działający na oprogramowaniu open-source’owym Lighthouse.
- Google Mobile Speed Test – działa jak wyżej wymieniony PageSpeed Insights, natomiast skupia się na prędkości strony WWW na urządzeniach mobilnych. Jeśli strona WWW wtyczuje się długo bądź ma pewne błędy, to ukazuje konkretne działania, które należy podjąć, aby je wyeliminować.
- WebPageTest – najbardziej rozbudowane narzedzie do badania prędkości strony WWW. Jego twórcą jest Patrick Meenan(działający również w firmie Google). Test prędkości trwa znacznie dłużej nich w innych narzędziach, ponieważ przeprowadza kilka testów i uśrednia wyniki ostateczne.
- Web.dev – kolejne narzędzie wydane przez firmę Google, bazuje także na Lighthouse. Przedstawie więcej zaleceń pozwalających na zwiększenie szybkości strony internetowej.
- GTmetrix – przedstawia uśrednione wyniki z takich źródeł, jak YSlow(silnik wykonany przez Yahoo) czy Google PageSpeed. W wersji darmowej można pobrać raport szybkości strony w formacie PDF.
- Pingdom Website Speed Test – jeden z najstarszych narzędzi pozwalające na darmowy test prędkości ładowania strony internetowej. Zainteresowanie tym narzędziem jest spore, więc często przeprowadzenie tekstu trochę trwa, w wyniku kolejki. Ma możliwość sprawdzania 7 lokalizacji i zapewniania ciekawych, estetycznych wyników.
- KeyCDN Speed Test – narzędzie do badania szybkości ładowania strony z dużą ilością lokalizacji pomiarowych(globalna sieć KeyCDN). Wyniki ukazują podstawowe informacje.
- Dareboost – dzięki niemu za darmo przeprowadzimy tylko 1 test prędkości ładowania strony WWW. Następnie musielibyśmy zdecydować się na pewną subskrypcję.
- GiftOfSpeed – test szybkości strony WWW, badający 8 lokalizacji. W wynikach pojawiają się: zalecenia optymalizacyjne, lista najcięższych zasobów zewnętrznych i wewnętrznych oraz wykres kaskadowy.
- Szybkość Strony Super Monitoring – ostatnie, ale nie najgorsze narzędzie do badania szybkości strony internetowej. Także i tutaj możliwość sprawdzenia pomiaru z serwera zlokalizowanego w Polsce(podobnie jak w narzędziu WebPageTest). Dodatkowo posiada wyniki z Google PageSpeed.
Prędkość strony WWW – monitorowanie i wnioski
Gdy już nasza strona WWW szybko ładuje się na komputerze i urządzeniach mobilnych(w testach uzyskuje wyniki powyżej 90%), to warto co jakiś czas ten wynik monitorować. Aby sobie to ułatwić, jesteśmy w stanie wykorzystać 3 wspomniane wyżej narzędzia(Super Monitoring, Pingdom, GTmetrix), które mogą nas informować, gdy nasza strona internetowa będzie ładowała się wolniej. Zarazem prześlą nam informację, co moglibyśmy w tym kierunku poprawić.
Czasami do zwiększenia szybkości ładowania strony wystarczy nam optymalizacja plików graficznych, z których korzystamy. Innym razem musimy jeszcze zainwestować w dobry hosting czy wprowadzić zmiany programistyczne. Powodzenia w zwiększeniu prędkości ładowania własnej strony WWW, bloga czy sklepu internetowego!