Wirtualna asystentka to jeden z najszybciej rozwijających się cyfrowych zawodów. Obecnie przenoszenie działań biznesowych do sieci czy działania online w różnych kategoriach sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się korzystać właśnie z usług asystentów wirtualnych. Dla również dużej grupy osób profesja wirtualnego asystenta jest bardzo tajemnicza i zagadkowa.
W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o wirtualnych asystentkach oraz odpowiadamy na najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Kim jest wirtualna asystentka?
Wirtualna asystentka to osoba, która oferuje swoją wirtualną pomocą jako asystent osobom potrzebującym wsparcia zawodowego. Osoby takie są asystentami zleceniodawcy, ale jedynie wirtualnie. Poświęcają one swój czas, będąc przed komputerem w sieci i wykonują różne zlecone zadania. Obecnie wiele prac czy obowiązków można zlecić wirtualnie, dzięki czemu asystenci tego typu mogą wykonywać wiele prac. Profesja asystenta wirtualnego jest coraz popularniejsza, choć w dalszym ciągu nie jest szeroko wykorzystywana. Na rynku pracuje w ten sposób wiele osób. Są to osoby, które świadczą różne typy usług z różnych zakresów i dziedzin.
Wirtualne asystentki wspomagają zatem zleceniodawców na różne sposoby zdalnie.
Rozliczanie się z wirtualną asystentką może mieć kilka form. Najczęściej jest to wykupienie pakietu godzin, w ramach których za określoną opłatą wirtualny asystent wykonuje prace przez nas zlecone. Pakiety takie mogą dotyczyć zarówno kilku godzin pojedynczych lub być pakietem kilkunastu — kilkudziesięciu godzin miesięcznie. Z wirtualnymi asystentami można rozliczać się także ryczałtowo za określone obowiązki czy podpisać umowę cywilnoprawną lub o pracę. Najczęściej jednak wirtualni asystenci są freelancerami działającymi niezależnie. Cena jednej godziny pracy wirtualnej asystentki wahać się może od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Możemy znaleźć ich na portalach dla freelancerów, portalach ogłoszeniowych czy w sieci prywatnych stronach internetowych.
Jakie usługi świadczy wirtualna asystentka?
Wirtualn asystenci świadczą bardzo szeroki zakres usług. Podstawowym, który świadczy przeważnie większość wirtualnych asystentek i asystentów, jest prowadzenie spraw biurowych. Jest to wypełnienie dokumentacji, tworzenie raportów, zestawień i statystyk Osoby takie mogą również oprócz porządkowania dokumentacji zajmować się prowadzeniem biura np. odbierać telefony, zajmować się korespondencją czy prowadzić grafik spotkań i umawiać wizyty. Osoby, które specjalizują się w usługach biznesowych, mogą też pomagać rozwijać firmę lub markę, pozyskiwać klientów czy wręcz zajmować się konkretnymi działaniami danej firmy. Drugim typem usług, jakie najczęściej wykonują asystenci wirtualni, są prace związane z social mediami. Mogą oni prowadzić nasze profile, odpowiadać na wiadomości czy zajmować się kontami naszej marki na różnych portalach. Wraz z obsługą mediów społecznościowych wirtualni asystenci oferować mogą też działania promocyjne marketingu cyfrowego takie jak promowanie firmy w sieci, nadzorowanie kampanii reklamowych czy tworzenie materiałów promocyjnych. Niektórzy wirtualni asystenci zajmują się też obsługą sklepów internetowych.
Oprócz najpopularniejszych usług, jakie świadczą wirtualni asystenci, znajdziemy w ich cennikach również nieco mniej popularne prace. Przeważnie są to usługi związane już ściśle z daną branżą lub specjalizacją danego wirtualnego asystenta. Wielu z nich oferuje również indywidualne wyznaczenie obowiązków, których nie mają w spisie. Bardzo często osoby chcące zatrudnić wirtualną asystentkę mają niestandardowe lub specyficzne potrzeby zawodowe np. związane z nadawaniem fizycznie poczty. Wirtualni asystenci ustalają wtedy samodzielnie czy są w stanie wykonywać daną pracę i czy mogą podjąć współpracę.
Kiedy warto skorzystać z takiej usługi wirtualnej asystentki?
Z usług wirtualnych asystentów skorzystać można w kilku przypadkach. Z pewnością jest to doskonały sposób na doraźną pomoc, gdy nie potrzebujemy dodatkowego pracownika, a jedynie okresowo chcemy wesprzeć się czyjąś pomocą. Jest to też dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy środków na utworzenie nowego stanowiska pracy, a chcemy skorzystać z usług asystenckich.
Z usług wirtualnych asystentów mogą korzystać zarówno osoby związane z biznesem, prowadzące swoje firmy, jak i osoby prywatne prowadzące projekty. Wykupywanie usług wirtualnych asystentów to też dobry sposób na rozwiązanie problemów z brakiem mocy przerobowych okresowo lub punktowo, jeśli potrzebujemy regularnie co jakiś czas pomocy, ale nie jest to ciągła sytuacja.
Korzyści i plusy:
Korzystanie z usług wirtualnych asystentów ma bardzo wiele plusów. Pierwszym z nich jest niezależność. Możemy skorzystać z ich pomocy w niezobowiązujący osób tylko wtedy kiedy tego potrzebujemy. Będziemy zatem płacili i ponosili koszty takiej pomocy jedynie wtedy, kiedy naprawdę będziemy tego potrzebowali.
Usługi wirtualnych asystentów to też elastyczność. Możemy chcąc skorzystać z ich pomocy w większym zakresie, podpisać umowę na dłuższy termin z atrakcyjniejszymi stawkami.
Samo korzystanie z wirtualnych asystentów jest niezwykle proste i niezależne. Aby skorzystać z ich usług, wystarczy odnaleźć danego asystenta, co nie jest trudne i porozumieć się z nim. Przeważnie mają oni wolne terminy i są gotowi do działania od razu. Nie musimy też zobowiązywać się na jakąkolwiek współpracę, a możemy zlecać zadania pojedynczo. Gdy dany asystent nie spełni naszych oczekiwań możemy po prostu nie kontynuować dalszej współpracy.
Zatrudnianie wirtualnych asystentów ma także wiele korzyści od merytorycznej strony. Wybierając ich niezależnie, będziemy mogli skorzystać z takiej osoby, która specjalizuje się w danej dziedzinie lub typie pracy. Wirtualni asystenci są też doświadczeni i posiadają często szeroką wiedzę na tematy, w których się obracają. Pozwala to uzyskiwać szybką i fachową pomoc.
Wartością dodaną, na którą nie zwraca uwagi wiele osób, jest fakt elastyczności wirtualnego asystenta. Dzięki temu oprócz osoby, która wykona nasze obowiązki, zyskujemy osobę, do której będziemy mogli zwrócić się po pomoc w kryzysowych sytuacjach np. w razie problemów za granicą z prośbą o zmianę rezerwacji czy wyszukanie w krótkim czasie potrzebnych informacji.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to pomyśl o zatrudnieniu wirtualnej asystentki(bądź asystenta, mężczyzna także może wysilać się w takim zawodzie). A może szukasz pracy i sposobu na dodatkowy dochód. Wtedy praca wirtualnej asystentki może być dla Ciebie strzałem w 10!