Sklep internetowy oparty o model dropshipping — pomysł na biznes z domu!

Coraz więcej osób szuka sposobu na prowadzenie jakiejś działalności z domu, przez Internet. Jedną z takich metod jest sklep internetowy. Oczywiście można otworzyć tradycyjny sklep internetowy, w którym najpierw trzeba sprowadzić towar, lub go wyprodukować, a następnie przechowywać w magazynie. Później czekać na spływające zamówienia oraz pakować i wysyłać sprzedane przedmioty. Można jednak działać także w takim modelu, w którym cała ta logistyka będzie po stronie firmy trzeciej. Jest to mianowicie dropshipping. To model, w którym próg wejścia jest najniższy — można pracować całkowicie z domu.

Co to dropshipping?

Jest to model sprzedaży, który opiera się na współpracy pomiędzy sklepem a hurtownią. Prowadząc taki sklep można normalnie, tak jak w każdym innym przypadku mieć własną witrynę, poprzez którą klienci będą kupować towar. Różnica polega jednak na tym, że towar będzie wysyłany bezpośrednio z hurtowni. Także hurtownia zajmuje się jego skompletowaniem. Działa to w ten sposób, że po złożeniu zamówienia trafia ono do hurtowni, która je realizuje. Jednak dla klienta sklepu to wciąż sklep jest sprzedawcą. Klient nie musi nawet wiedzieć, że sklep działa w ten sposób. Nie wpływa to w żaden sposób na sytuacje klienta. Kupuje on towar od sprzedawcy – sklepu i to on jest dla niego stroną transakcji.

1. Jak rozpocząć sprzedaż opartą o dropshipping?

Najpierw trzeba wybrać oczywiście oprogramowanie, na jakim będzie działać sklep. Dróg jest kilka. Można tworzyć takie od zera, czyli zatrudnić odpowiednich programistów, którzy napiszą idealnie skrojony system pod konkretny sklep. Jest to rozwiązanie na pewno najlepsze pod względem jakościowym, ale też najdroższe — jego cena może zaczynać się od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można też stworzyć system w oparciu o oprogramowanie open-source. Jest to trochę tańsze, jednak wciąż ktoś musi czuwać nad takim systemem, kto zna się na nim od strony technicznej. Najtańszą opcją jest oprogramowanie SaaS. W nim za wszystko odpowiedzialna jest firma, która je oferuje. To na jej serwerach jest ono uruchamiane, ma swoich techników, którzy odpowiadają na ewentualne problemy techniczne. Przykładem takiej platformy jest CStore.pl. Taki system to szereg korzyści o których więcej przeczytacie na stronie www.cstore.pl/sklep-dropshipping a pełną listę URLi z którym CStore może się zintegrować znajdziecie na stronie https://www.cstore.pl/funkcje-i-mozliwosci/hurtownie-dropshipping

A. Łatwość wdrożenia

Nie potrzeba posiadać żadnej wiedzy technicznej ani dużych środków. System SaaS to tak naprawdę gotowy sklep, który wystarczy wypełnić towarami i wykończyć. Wszystkie regały, lady, miejsce na szyld już tam są. Ze sprzedażą opartą o takie oprogramowanie można ruszać niemal natychmiast.

B. Niskie koszty

SaaS to także niskie koszty. Inne sposoby to przeważnie kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na start plus stałe koszty zatrudnienia obsługi technicznej, lub podzlecenia jej. Kosztuje również utrzymanie infrastruktury sieciowej. W przypadku SaaS jedynym kosztem jest stały, niewielki abonament miesięczny. Zaczyna się on już od 20 zł miesięcznie. Jest to więc model sprzedaży, w którym może zacząć działać niemal każdy. Łącząc to z dropshippingiem, nie potrzeba niemal żadnych środków na rozkręcenie biznesu.

C. Skalowanie wraz z rozwojem

Platforma z płatnościami opartymi o miesięczny abonament to także możliwość rozwoju od strony technicznej sklepu bez dużych inwestycji. W sytuacji, kiedy zechce się mieć w swojej ofercie więcej towarów, większą liczbę administratorów sklepu lub szersze funkcjonalności – wystarczy zmienić poziom abonamentu. Koszty nawet najdroższych są na tyle niskie, że bardzo łatwo powinno pokryć się tę różnicę, sprzedając odpowiednio więcej produktów miesięcznie.

2. Dropshipping – możliwość pracy zdalnej

Wspomniana w tytule artykułu zaleta to jedna z tych, które często decydują o tym, że ludzie wybierają ten tryb sprzedaży. Dropshipping pozwala pracować nie tylko z domu, ale tak naprawdę z każdego zakątka świata. Jest to świetny sposób na sprzedaż połączoną np. z podróżowaniem.

Cała obsługa klienta może odbywać się za pośrednictwem Internetu. Podobnie zresztą jak kontakty z hurtownią. Nie ma potrzeby samemu wysyłać ani pakować towaru, a wszystko inne łącznie z marketingiem można załatwić przez Internet.

3. Sprzedaż towarów z różnych branż

Brak konieczności posiadania na własność tego, co się sprzedaje pozwala, działać na szeroką skalę. Można dotrzeć do dużej liczby klientów zainteresowanych różnej maści towarami. Sprzedaż ubrań, części samochodowych, zabawek i wielu innych jednocześnie? Nie ma problemu. Oczywiście nie trzeba tego robić w ramach jednego sklepu.

Można mieć dla każdej z branży osobną markę. Jednak działanie w tak wielu branżach to znacznie większe możliwości, koordynując odpowiednio sprawnie działania, można po prostu zarobić więcej niż gdyby sprzedawało się tylko jeden typ artykułów.

4. Możliwość działania bez zakładania firmy

Dropshipping to także sprzedaż bez otwierania działalności gospodarczej. Jeśli przychód z działalności nie przekrzyczą połowy pensji minimalnej, która w tym roku wynosi 2800 PLN, można nie rejestrować swojej działalności. Brak składek ZUS, jak i całej roboty papierkowej to oszczędności nie tylko finansowe, ale też czasowe.

5. Sprzedaż w wielu miejscach

Dropshipping pozwala także na handel oczywiście nie tylko we własnym sklepie internetowym. Niezwykle popularne ostatnimi czasy są różne platformy sprzedażowe jak Allegro czy Amazon. Wiele klientów to właśnie wyłącznie na nich dokonuje zakupów, mając wszystko dostępne w jednej witrynie. Wyjście więc z ofertą w takie miejsce to potencjalni nowi klienci. Sprzedaż dropshippingową, wykorzystując odpowiednią platformę SaaS bardzo łatwo zintegrować z takim Amazonem czy Allegro.

Dropshipping to także możliwość dostarczania towarów z wielu krajów, jak i do różnych krajów. Można sprzedawać artykuły polskich hurtowni do zagranicznych klientów. Oczywiście trzeba się upewnić, że hurtownia oferuje taką wysyłkę, jednak jest to świetny sposób na dotarcie do klienta międzynarodowego z towarem, który być może jeszcze nigdy do niego nie dotarł. Dzięki temu modelowi można też sprzedawać towar z Chin do polskich klientów. Wszystko to w łatwy sposób integrując swój sklep z odpowiednią hurtownią.

6. Dropshipping – sposób na sprawdzenie pomysłu

Wszystkie powyższe zalety powodują, że dropshipping to świetny sposób na rozpoczęcie działalności w sprzedaży, Można niemal bezkosztowo przetestować swój pomysł na biznes. Jedynym stałym kosztem będzie abonament. Wszystkie inne rzeczy, takie jak marketing, regulaminy można organizować samemu – oczywiście trzeba poświęcić temu odpowiednią ilość czasu.

7. Dobry kontakt z hurtownią to wyższe rabaty

Przy pracy w tym modelu warto mieć jak najlepsze kontakty z hurtownią. Jeśli sprzedaż będzie odpowiednio wysoka można liczyć na dodatkowe rabaty, a co za tym idzie większe zarobki i bardziej konkurencyjne ceny dla swoich klientów.

8. Dla kogo jest dropshipping?

Jest to tak naprawdę rozwiązanie dla każdego. Jeśli ktoś zaczyna sprzedaż w Internecie to niski próg wejścia, brak konieczności inwestowania dużych pieniędzy i możliwość zrzucenia realizacji zamówienia na firmę trzecią bardzo ułatwia start. Jednak równie dobrze można w takim sklepie sprzedawać tysiące produktów i obsługiwać tysiące zamówień każdego dnia. Jest to idealny model do skalowania swojego biznesu. Jest to świetny sposób na zarobek dla tych, którzy wiedza jak dobrze wypromować sklep i zdobyć klientów i chcą tę wiedzę wykorzystać we własnym sklepie internetowym.

9. Dropshipping podsumowanie

Jest to więc model sprzedaży, który można uprawiać z każdego miejsca na ziemi – wystarczy łącze internetowe.  Da się więc połączyć go z częstymi wyjazdami czy pracą z różnych miejsc. Można też oczywiście pracować po prostu z domu. Dropshipping to świetny sposób na rozpoczęcie sprzedaży w Internecie, kiedy nie ma się dużego kapitału. Bardzo łatwo i szybko można takie przedsięwzięcie rozpocząć, jednocześnie ryzykując bardzo niewiele.

Ważne jedynie, aby wybrać odpowiednią hurtownię i dobrze zaplanować działania marketingowe, a wszystko powinno wtedy rozwijać się bardzo sprawnie. Równie szybko można rozwijać swoją sprzedaż o artykuły z kolejnych branż – wystarczy nawiązać współprace z kolejnymi hurtowniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *