Czym kierować się w wyborze procesora? Co stanowi o jakości CPU?

Czym kierować się w wyborze procesora Co stanowi o jakości CPU

Procesor to serce każdego komputera. Od jego efektywności zależy wydajność i komfort twojej codziennej pracy, jak i rozrywki. Nie zawsze jednak warto kupować najdroższy sprzęt. Kluczem do sukcesu jest umiejętne dobranie modelu procesora do Twoich potrzeb. 

Spis treści:

  1. Czy najlepszy procesor zawsze jest wart swojej ceny?
  2. Procesor i5 czy i7?
  3. Kryteria oceny procesora

Czy najlepszy procesor zawsze jest wart swojej ceny?

Procesory wraz z wielkością pamięci RAM to dwa najważniejsze elementy budowy komputera, które wpływają na jego wydajność. Ich dobór powinien być więc dostosowany do realnych potrzeb użytkownika. Oczywiście najlepszy procesor w połączeniu z odpowiednio dużą pamięcią RAM gwarantuje wyjątkowo szybkie działanie sprzętu. Jest to rozwiązanie, które warte jest swojej ceny dla osób, które rzeczywiście pracują z ogromną ilością danych, zaawansowanymi aplikacjami, w swojej pracy nieustannie przełączają się między różnymi programami, a działanie ich wszystkich unosić musi sprawnie działający system operacyjny.

W przypadku osób pracujących głównie z prostymi aplikacjami biurowymi, wykorzystujących komputer do pisania tekstów, tworzenia prostych prezentacji, przeglądania Internetu i robienia zakupów online, tak zaawansowany sprzęt jest zupełnie niepotrzebny. Nie oznacza to jednak, że kwestię wyboru procesora można zupełnie zlekceważyć. W każdym przypadku warto przyjrzeć się oferowanym przez producentów rozwiązaniom z danej półki cenowej.

Podstawą jest jednak określenie swoich potrzeb. Na przykład wymagania gamingowe bywają bardziej szczegółowe. Wynika to ze znacznie wyższego zużycia energii przy obsłudze tego typu aplikacji.

Procesor i5 czy i7?

Absolutnie najpopularniejszym typem procesorów na polskim rynku są procesory Intel, choć dużym zainteresowaniem cieszą się także procesory AMD Ryzen. W przypadku tych pierwszy obecnie trwa cały czas ożywiona dyskusja czy opłaca nie kupować procesory generacji i5 czy i7. Generacja i5 ma bardzo przyzwoite parametry, gwarantuje optymalne wykorzystanie mocy procesora przez zwykłych użytkowników. Mowa tutaj zarówno o pracownikach biurowych, grafikach czy miłośnikach gamingu. Urządzenia ten mieszczą się w średnim pułapie cenowym, przy tym cechują się naprawdę dobrą wydajnością oraz długą żywotnością.

W przypadku procesorów i7 mowa o sprzęcie znacznie bardziej zaawansowanym. Natychmiast przekłada się to więc na cenę CPU. Niektóre procesory mają nawet 10 rdzeni, co gwarantuje naprawdę duże pokłady pamięci podręcznej, a to z kolei przekłada się na niespotykaną wydajność. Są to procesory, które poleca się zaawansowanym grafikom, przedstawicielom biznesu pracującym na Big Data. W końcu po tego typu procesory korzystają także zaawansowani gracze. 

Kryteria oceny procesora

Przy ocenie modelu procesora koniecznie zwróć uwagę na:

  • rdzenie – chodzi przede wszystkim o ich ilość, która przekłada się na jakość pracy komputera i płynność w realizacji poleceń, niestety im więcej rdzeni, tym cena procesora znacząco idzie do góry;
  • wątki – chodzi o jak najwyższą wielowątkowość, przekłada się ona bowiem na oc sprzętu i możliwość obsługi wielu działań jednocześnie; 
  • taktowanie – pozwala zmierzy poziom wydajności urządzenia, im wyższe jest taktowanie – tym szybciej działa sprzętu; parametr ten jest oznaczany przez wskazanie liczby wykonywanych cykli na sekundę, szybkość jest podawana w gigahercach. Ma to bardzo duże znaczenie na przykład dla miłośników gamingu;
  • zintegrowany układ graficzny – dzięki temu nie musisz inwestować w osobą kartę, przy okazji jest to rozwiazanie energooszczędne; najnowsze modele dają możliwość korzystania z 4K. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1