Błąd 404 jak naprawić i co oznacza?

Błąd 404 jak naprawić i co oznacza?

Dzień jak co dzień, przeglądasz strony internetowe w poszukiwaniu informacji lub rozrywki, gdy nagle pojawia się on, błąd 404. Jak naprawić błąd 404 czyli "not found" na swoich stronach www? I co on tak naprawdę oznacza? Przekonaj się poniżej krok po kroku.


Co oznacza błąd 404 i dlaczego się pojawia?

Komunikat na stronie o treści “błąd 404, nie można odnaleźć strony” oznacza, że nasza przeglądarka internetowa połączyła się z serwerem, jednak on nie jest w stanie odnaleźć stosownego pliku. Błąd tego typu jest jednym z najpopularniejszych w internecie. Często powstaje przez usunięcie lub niepoprawne skonfigurowanie plików podczas próby zmian, a jednocześnie adres URL nie został odpowiednio zmieniony.


Jak usunąć błąd 404 z naszej strony?

błąd 404 jak naprawić - jak usunąć z naszej stronyKiedy z naszego serwera usuniemy pliki, zalecane jest utworzenie permanentnego przekierowania301 Moved Permanently”. Dzięki temu internauci i roboty indeksujące Google'a zostaną natychmiast przeniesione na inną stronę np. w obrębie naszej domeny. Może to być strona główna serwisu, pokrewny temat czy inny, dostępny produkt. Rozwiązanie to jest przyjazne wyszukiwarkom, jednak w dużych ilościach może spowodować spadek w pozycjach wyników organicznych.

Aby przekierowanie 301 zadziałało, musimy w katalogu umieścić fragment kodu w pliku .php lub htaccess. Takie działanie jest bezpieczne dla strony, ponieważ nie traci ona swojej mocy. Oprócz tego musimy pamiętać o potencjalnych klientach oraz użytkownikach zaindeksowanej strony, którzy mogą powracać i niemile się zaskoczyć. W tym wypadku zostaną przekierowani, a współczynnik odrzuceń nie powinien się zwiększyć. Metoda przekierowań jest zalecana przez samego Google na oficjalnym blogu firmy, dlatego dbając o SEO powinniśmy zastosować to rozwiązanie na naszej stronie.

Inne dość popularne rozwiązanie to użycie kopii bezpieczeństwa tzw. Backup. Możemy tworzyć go co jakiś czas za pomocą naszego hostingu lub poprosić kogoś z obsługi o przywrócenie wersji sprzed ingerowania w pliki na serwerze.


Błąd 404 jak naprawić na stronach www?

O przekierowaniach już wspominaliśmy, a co w przypadku pojedynczego wystąpienia takiego komunikatu?

Warto zadbać o przyciągająca i oryginalną grafikę, która będzie zawierała:

  • Informację-Nie można odnaleźć strony. Przekaz musi być prosty i zrozumiały dla wszystkich, dlatego oprócz komunikatu“404 page not found” powinna znaleźć się wiadomość o przyczynie.
  • Widoczny link do strony głównej. Może to być nasze logo lub napis sporych rozmiarów. W e-commerce często stosuje się dyskretne przedstawienie klientowi innych produktów.
  • Wyszukiwarkę wewnętrzną serwisu, w której użytkownik szybko odnajdzie pokrewną treść.
  • Ankietę lub formularz kontaktowy w celu zgłoszenia usterki. Przyspieszy to naszą reakcję, a nasza witryna zyska “zachowania”.

 

W przypadku WordPressa możemy wykorzystać wtyczkę "404 to 301". Dzięki niej automatycznie przekierowujemy wszystkie niedziałające linki na naszej stronie na naszą główną stronę. Jeśli nie dawniej mieliśmy błędy 404, które pojawiały się nam w Google Search Console, to już nie będziemy mieć z nimi problemów. A dodatkowo pozytywnie wpłynie to na pozycjonowanie. Przecież internauci już nigdy nie wejdą na Twoją stronę z błędem 404, lecz zostaną przekierowani na stronę główną. Możesz dodatkowo niedziałające linki przekierować na indywidualny adres, np. do pewnej strony www czy artykułu, co wzmacnia go pod względem SEO.


Błąd 404 jak naprawić podczas przeglądania internetu?

Czasem problem nie dotyczy bezpośrednio naszej witryny internetowej. Robiąc zakupy, szukając informacji czy oglądając serial, możemy natrafić nagle na komunikat 404. Co zrobić w takim wypadku? Spróbuj:

  • Ponownie wpisać poprawny adres,
  • Odświeżyć stronę,
  • Usunąć pliki cookies w przeglądarce,
  • Wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki,
  • Za pomocą antywirusa przeskanować komputer,

Jeśli żadna z podanych metod nie zadziała, pozostaje nam tylko czekać na interwencję właściciela strony.


Błąd 404 i jego negatywny wpływ na ranking twojej strony

błąd 404 i jego negatywny wpływ na ranking strony w googlePoniekąd ta kwestia została już poruszona wyżej. Błąd 404 powoduje, że roboty Google uznają stronę za nieistniejącą i usuwają ją ze swojego indeksu. Stanowisko najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki jest jasne - błąd tego typu może się zdarzyć, ale jest bardzo niepożądany, zwłaszcza w dużych ilościach.

Dlatego stosowanie przekierowań jest najlepszą formą zachowania mocy/jakości strony (Pagerank) oraz co najważniejsze, odbiorców w obrębie naszej witryny. Należy to jednak robić z głową. Odsyłanie internautów do starych treści, niezwiązanych z poszukiwaną treścią, doprowadzi do utraty konwersji i oddali nas od zdobycia wyznaczonego celu.

Unikaj błędów

Trochę jak w życiu, możemy się mylić, ale robienie tego zbyt często może doprowadzić do katastrofy. Błąd 404 jest naturalną częścią internetu. Jeśli zależy Ci na mocnej pozycji i niezrażaniu do swojej witryny internautów-zadbaj o przekierowania lub niwelowanie zaistniałych błędów.

 

Zobacz także: Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania? Poradnik!

Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Najlepszy program do wystawiania faktur i księgowości online

 

Błąd 404 jak naprawić i co oznacza?
5 (100%) 8 vote[s]

Dodaj komentarz :)