Google Search Console - jak dodać stronę, mapę xml?

Google Search Console - jak dodać stronę, mapę xml?

Coś nowego cz.2 z mojego kursu online. Tym razem, jak skorzystać z narzędzia Google Search Console, w którym możesz dodać strony www i dalej je monitorować. Poznaj go bliżej, a dowiesz się, co na Twoich stronach www warto byłoby ulepszyć i jak poprawić pozycjonowanie.

poniżej instrukcja, jak dodać stronę www do GSC.

A następnie jak dodać mapę strony XML oraz plik Robots.txt gdy zachodzi taka potrzeba. Zapraszam!


Dodaj stronę i mapę XML do GSC

Film z kanału JakSieRozwijac:

Więcej o kursie "Ogarnij Pozycjonowanie" dowiesz się w artykule: "Jak stworzyłem kurs online?" . Zapraszam tych, którzy chcieliby uczestniczyć w kursie bądź dowiedzieć się, jak mogliby go przygotować 🙂 Dodatkowe info na stronie kursu "Ogarnij Pozycjonowanie".


Artykuł:

Narzędzie Google Search Console to prezent od Google, które mówi Ci, jak działa Twoja strona i czy jest ona poprawnie indeksowana w wyszukiwarce. Wyszukaj to narzędzie GSC. Przejdź do niego i utwórz swoje konto. W tym celu musisz posiadać konto Google. Więcej wyjaśnień krok po kroku w osobnym artykule: "Jak dodać stronę do Google Search Console?".

Jak dodać mapę strony XML do GSC?

Mam nadzieję, że już udało Ci się dodać swoją stronę do Google Search Console. Jeśli tak, to przejdź do GSC. I tam kliknij w dodaną stronę. Następnie pojawi Ci się taki panel.

Google search console - panel główny strony

To panel zarządzania Twoją stronę. Za jego pomocą możesz dodać mapę strony XML. Rozwijasz po lewej stronie kategorię "Skanowanie" i "Mapa witryny", a następnie po prawej stronie klikasz "DODAJ/TESTUJ MAPĘ WITRYNY".

Google search console - ustawienie mapy witryny xml

To może sprawić, że Twoja strona będzie bardzo dobrze indeksowana przez wyszukiwarkę Google. A właśnie na tym powinno Ci zależeć!

Jak dodać plik Robots.txt do GSC?

Klikasz także po lewej stronie w "Skanowanie" i "Tester pliku robots.txt". Tutaj możesz sprawdzić bieżący plik robots.txt i go aktualizować.

Google search console - dodanie pliku robotstxt

Wcześniej taki plik robots.txt możesz utworzyć przez wtyczkę Yoast SEO, klikając w "narzędzia" i następnie "edytor plików" - utwórz plik robots.txt. Gdy już go utworzysz, to ponownie sprawdzasz w Google Search Console i to wszystko.

Wtyczka Yoast SEO - utworzenie pliku robotstxt

ps. Jeżeli plik robots.txt jest Ci w ogóle potrzebny. Ten plik stosujesz, gdy chcesz zablokować pewne zasoby na swojej stronie. Na przykład posiadając stronę na WordPressie blokujesz katalog wp-admin czy inne miejsca(gdy utworzysz ten plik za pomocą wtyczki yoast seo, to ona automatycznie Ci zaproponuje zablokowanie katalogu wp-admin). A jeśli udostępniasz całą stronę, to ten plik robots.txt nie jest Ci w ogóle potrzebny.


Google Search Console - korzystaj dalej

To już Twoje początki z GSC, z którym warto, abyś się zaprzyjaźnił. Ono przecież będzie Cię również monitorować o tym, jakie błędy pojawiają się na stronie, jakie błędy w jej indeksowaniu. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci ocenić, co należy jeszcze poprawić.

W tym zakresie wykorzystaj jeszcze cenny artykuł "Instrukcja obsługi Google Search Console".

Dowiesz się z niej, jak wprowadzić ważne ustawienia witryny, połączyć GSC z Google Analytics oraz jak korzystać z całego bocznego panelu po lewej stronie.

ps. a gdybyś miał pytania bądź własne spostrzeżenia, daj o nich znać w komentarzu 🙂

 

Zobacz także: Jak ustawić tytuł i opis strony www?

Zadania i cele życiowe

Top Książki – jakie warto przeczytać?

 

Chcesz bardziej poznać techniki pozycjonowania i opanować SEO?!

Zapraszam Cię do mojego kursu online "Ogarnij Pozycjonowanie".

 

Google Search Console – jak dodać stronę, mapę xml?
5 (100%) 18 votes
One Response

Dodaj komentarz :)