W WordPress korzystasz z odpowiedniego motywu. Dzięki niemu Twoja strona posiada odpowiedni wygląd. I zdarza się, że edytujesz taki motyw i wprowadza zmiany w jego kodzie (w nagłówkach, stopce, pliku css). Jeśli nie posiadasz utworzony motyw potomny, a dojdzie później do aktualizacji motywu, to wprowadzone przez Ciebie zmiany w kodzie motywu zostałyby usunięte. I właśnie tutaj na ratunek przychodzi motyw potomny znany również jako „child theme„.
Oznacza dziecko rodzica motywu(kopia), którą można dowolnie modyfikować. Kiedy więc dojdzie do aktualizacji motywu podstawowego (tak zwanego rodzica), to motyw potomny nadal zachowa swoje dane, które w nim wprowadziliśmy. Już wiesz, po co Ci motyw potomny, więc teraz zachodzi pytanie, jak go stworzyć?
Jak stworzyć motyw potomny / child theme?
Film z kanału #JakSieRozwijac:
Artykuł:
Wykorzystaj do tego wtyczkę „Child Theme Configurator„. Wyszukaj, zainstaluj i włącz.
Do ustawień wtyczki przechodzisz przez „Narzędzia” i „Child Theme„.
Następnie wybierasz z listy motyw rodzic, który jest aktualnie wykorzystywany na stronie WordPress.
Klikasz w Analyze. I jeśli wszystko odbyło się poprawnie, to pojawia się informacja: „This theme appears OK to use as a Child Theme”. Gdyby pojawił się pewien błąd, to prawdopodobnie musisz usunąć bądź wyłączyć pewną wtyczkę (np. SEO Auto Linker). Ustawiasz nazwę motywu i możesz pozostawić ustawienia podstawowe (bądź ustawić wedle swoich potrzeb). Następnie zjeżdżasz na sam dół i klikasz w „Utwórz nowy motyw child theme (dla dzieci)”.
To wszystko. Tak oto udało Ci się stworzyć motyw potomny. Ale przekonaj się jeszcze, jak go poprawnie ustawić.
Sprawdzenie i ustawienie motywu potomnego / child theme
Kiedy taki motyw już stworzyłeś, to następnie warto, abyś przekonał się czy poprawnie działa. Czy tak samo wyświetla Twoją stronę WordPress, jak to było w przypadku motywu rodzic (podstawowego). Na samej górze klikasz w „Preview your child theme” (najlepiej otwórz w nowym oknie przeglądarki).
Dzięki temu możesz przekonać się w Personalizacji motywu czy poprawnie wyświetla on Twoją stronę WordPress. Jeśli czasami musisz coś poprawić, to przechodzisz w innym oknie przeglądarki do panelu administracyjnego WordPressa, gdzie nadal dla Twojej strony WordPress jest ustawiony motyw rodzic (ten podstawowy). Klikasz w wygląd i Personalizacja (także otwórz w nowym oknie przeglądarki). Dzięki temu możesz porównać personalizację motywu rodzic i personalizację motywu potomnego. Jeśli coś należy poprawić, to tak uczyń.
Po odpowiednim ustawieniu motywu potomnego (jego personalizacji) możesz wrócić do panelu administracyjnego WordPress – Wygląd – Motywy i tam włączyć motyw potomny już jako podstawowy. Możliwe, że w Personalizacji motywu potomnego pojawi się również opcja „Aktywuj i opublikuj”. Wtedy możesz i na nią się zdecydować.
Co jeszcze? Pamiętaj o usunięciu dodatkowej wtyczki (Child Theme Configurator), która już nie będzie Ci potrzebna. Przynajmniej przez pewien czas, a to sprawi, że pozbawisz swoją stronę niepotrzebnych wtyczek, które spowalniają ładowanie się strony WordPress.
ps. Gdybyś miał pewne trudności, pytania, sugestie, to daj o nich znać w komentarzu. A jeśli szukasz ciekawe motywy na swoją stronę www to wykorzystaj moje „najlepsze motywy na bloga” i „najlepsze motywy na stronę firmową„!
A przykładowo, które pliki dodatkowo tam dać. Jak jakiś powiedzmy header plik chcemy aby się nie zmieniał wyglądem, a mamy w tym pliku tylko wyciętą 1 linijkę kodu. Bo nie chcemy widoku kategorii na górze. To zostawić taki plik w potomnym z wyciętym też źle – bo mogą być aktualizowane pozostałe treści kodu. Jak takie cos można by rozwiązać?
Motyw zawsze warto aktualizować i gdy o to dbasz, to nie ma problemu z jego bezpieczeństwem i szybkością działania strony WWW. Wystarczy wykorzystać wtyczkę child theme w WordPress, jak to ukazałem. Pozdrawiam.
Dzięki za artykuł. Mam dwa pytania.
pytanie 1. czy można stworzyć motyw potomny po wprowadzonych już zmianach w kodzie?
pytanie 2. zrobiłam jak powyżej, czyli stworzyłam motyw potomny już po realizacji strony i teraz mam tak, że motyw potomny nie wyświetla prawidłowo menu (czego jeszcze nie sprawdzałam), czy mogę to poprawić w motywie potomnym, i czy mam w motywie rodzica usunąć wszystkie kody, które zostały wcześniej napisane, czy nie jest to konieczne?
Witaj Agnieszka. Motyw potomny możesz stworzyć mimo wprowadzonych zmian. Gdy chcesz coś zmieniać i nie zawsze uzyskujesz oczekiwanych wyników, to sprawdzaj zarówno w motywie potomnym i motywie rodzica.
Przydatny wpis
Wtyczka przetestowana jest wporzadku☺
Wspaniale 🙂