Jak i dlaczego stworzyć motyw potomny / child theme?

Jak i dlaczego stworzyć motyw potomny / child theme?

W WordPress korzystasz z odpowiedniego motywu. Dzięki niemu Twoja strona posiada odpowiedni wygląd. I zdarza się, że edytujesz taki motyw i wprowadza zmiany w jego kodzie (w nagłówkach, stopce, pliku css). Jeśli nie posiadasz utworzony motyw potomny, a dojdzie później do aktualizacji motywu, to wprowadzone przez Ciebie zmiany w kodzie motywu zostałyby usunięte. I właśnie tutaj na ratunek przychodzi motyw potomny znany również jako  "child theme".

motyw potomny child theme w WordPress

Oznacza dziecko rodzica motywu(kopia), którą można dowolnie modyfikować. Kiedy więc dojdzie do aktualizacji motywu podstawowego (tak zwanego rodzica), to motyw potomny nadal zachowa swoje dane, które w nim wprowadziliśmy. Już wiesz, po co Ci motyw potomny, więc teraz zachodzi pytanie, jak go stworzyć?

Jak stworzyć motyw potomny / child theme?

Film z kanału #JakSieRozwijac:


Artykuł:

Wykorzystaj do tego wtyczkę "Child Theme Configurator". Wyszukaj, zainstaluj i włącz.

wtyczka child theme configurator do tworzenia motywu potomnego w WordPress

Do ustawień wtyczki przechodzisz przez "Narzędzia" i "Child Theme".

Child Themes wtyczka do tworzenia motywu potomnego

Następnie wybierasz z listy motyw rodzic, który jest aktualnie wykorzystywany na stronie WordPress.

Wybór motywu rodzica podczas tworzenia child theme

Klikasz w Analyze. I jeśli wszystko odbyło się poprawnie, to pojawia się informacja: "This theme appears OK to use as a Child Theme". Gdyby pojawił się pewien błąd, to prawdopodobnie musisz usunąć bądź wyłączyć pewną wtyczkę (np. SEO Auto Linker). Ustawiasz nazwę motywu i możesz pozostawić ustawienia podstawowe (bądź ustawić wedle swoich potrzeb). Następnie zjeżdżasz na sam dół i klikasz w "Utwórz nowy motyw child theme (dla dzieci)".

utwórz nowy motyw potomny child theme w WordPress

To wszystko. Tak oto udało Ci się stworzyć motyw potomny. Ale przekonaj się jeszcze, jak go poprawnie ustawić.

Sprawdzenie i ustawienie motywu potomnego / child theme

Kiedy taki motyw już stworzyłeś, to następnie warto, abyś przekonał się czy poprawnie działa. Czy tak samo wyświetla Twoją stronę WordPress, jak to było w przypadku motywu rodzic (podstawowego). Na samej górze klikasz w "Preview your child theme" (najlepiej otwórz w nowym oknie przeglądarki).

Kiedy taki motyw już stworzyłeś, to następnie warto, abyś przekonał się czy poprawnie działa. Czy tak samo wyświetla Twoją stronę WordPress, jak to było w przypadku motywu rodzic (podstawowego).

Dzięki temu możesz przekonać się w Personalizacji motywu czy poprawnie wyświetla on Twoją stronę WordPress. Jeśli czasami musisz coś poprawić, to przechodzisz w innym oknie przeglądarki do panelu administracyjnego WordPressa, gdzie nadal dla Twojej strony WordPress jest ustawiony motyw rodzic (ten podstawowy). Klikasz w wygląd i Personalizacja (także otwórz w nowym oknie przeglądarki). Dzięki temu możesz porównać personalizację motywu rodzic i personalizację motywu potomnego. Jeśli coś należy poprawić, to tak uczyń.

porównywanie personalizacji motywu rodzica i child theme motywu potomnego

Po odpowiednim ustawieniu motywu potomnego (jego personalizacji) możesz wrócić do panelu administracyjnego WordPress - Wygląd - Motywy i tam włączyć motyw potomny już jako podstawowy. Możliwe, że w Personalizacji motywu potomnego pojawi się również opcja "Aktywuj i opublikuj". Wtedy możesz i na nią się zdecydować.

Co jeszcze? Pamiętaj o usunięciu dodatkowej wtyczki (Child Theme Configurator), która już nie będzie Ci potrzebna. Przynajmniej przez pewien czas, a to sprawi, że pozbawisz swoją stronę niepotrzebnych wtyczek, które spowalniają ładowanie się strony WordPress.

ps. Gdybyś miał pewne trudności, pytania, sugestie, to daj o nich znać w komentarzu. A jeśli szukasz ciekawe motywy na swoją stronę www to wykorzystaj moje "najlepsze motywy na bloga" i "najlepsze motywy na stronę firmową"!

O WordPress znacznie więcej dowiesz się w moim kursie online "Ogarnij WordPress i tworzenie stron www". A jeśli chcesz proście, to dołącz do kursu "Tworzenie stron WIX - jak stworzyć stronę, bloga, sklep w 1 godzinę". Zapraszam!

2 Responses

Dodaj komentarz :)