Jak i dlaczego stworzyć motyw potomny / child theme?

Jak i dlaczego stworzyć motyw potomny / child theme?

W WordPress korzystasz z odpowiedniego motywu. Dzięki niemu Twoja strona posiada odpowiedni wygląd. I zdarza się, że edytujesz taki motyw i wprowadza zmiany w jego kodzie (w nagłówkach, stopce, pliku css). Jeśli nie posiadasz utworzony motyw potomny, a dojdzie później do aktualizacji motywu, to wprowadzone przez Ciebie zmiany w kodzie motywu zostałyby usunięte. I właśnie tutaj na ratunek przychodzi motyw potomny znany również jako  „child theme„.

motyw potomny child theme w WordPress

Oznacza dziecko rodzica motywu(kopia), którą można dowolnie modyfikować. Kiedy więc dojdzie do aktualizacji motywu podstawowego (tak zwanego rodzica), to motyw potomny nadal zachowa swoje dane, które w nim wprowadziliśmy. Już wiesz, po co Ci motyw potomny, więc teraz zachodzi pytanie, jak go stworzyć?

Jak stworzyć motyw potomny / child theme?

Film z kanału #JakSieRozwijac:


Artykuł:

Wykorzystaj do tego wtyczkę „Child Theme Configurator„. Wyszukaj, zainstaluj i włącz.

wtyczka child theme configurator do tworzenia motywu potomnego w WordPress

Do ustawień wtyczki przechodzisz przez „Narzędzia” i „Child Theme„.

Child Themes wtyczka do tworzenia motywu potomnego

Następnie wybierasz z listy motyw rodzic, który jest aktualnie wykorzystywany na stronie WordPress.

Wybór motywu rodzica podczas tworzenia child theme

Klikasz w Analyze. I jeśli wszystko odbyło się poprawnie, to pojawia się informacja: „This theme appears OK to use as a Child Theme”. Gdyby pojawił się pewien błąd, to prawdopodobnie musisz usunąć bądź wyłączyć pewną wtyczkę (np. SEO Auto Linker). Ustawiasz nazwę motywu i możesz pozostawić ustawienia podstawowe (bądź ustawić wedle swoich potrzeb). Następnie zjeżdżasz na sam dół i klikasz w „Utwórz nowy motyw child theme (dla dzieci)”.

utwórz nowy motyw potomny child theme w WordPress

To wszystko. Tak oto udało Ci się stworzyć motyw potomny. Ale przekonaj się jeszcze, jak go poprawnie ustawić.

Sprawdzenie i ustawienie motywu potomnego / child theme

Kiedy taki motyw już stworzyłeś, to następnie warto, abyś przekonał się czy poprawnie działa. Czy tak samo wyświetla Twoją stronę WordPress, jak to było w przypadku motywu rodzic (podstawowego). Na samej górze klikasz w „Preview your child theme” (najlepiej otwórz w nowym oknie przeglądarki).

Kiedy taki motyw już stworzyłeś, to następnie warto, abyś przekonał się czy poprawnie działa. Czy tak samo wyświetla Twoją stronę WordPress, jak to było w przypadku motywu rodzic (podstawowego).

Dzięki temu możesz przekonać się w Personalizacji motywu czy poprawnie wyświetla on Twoją stronę WordPress. Jeśli czasami musisz coś poprawić, to przechodzisz w innym oknie przeglądarki do panelu administracyjnego WordPressa, gdzie nadal dla Twojej strony WordPress jest ustawiony motyw rodzic (ten podstawowy). Klikasz w wygląd i Personalizacja (także otwórz w nowym oknie przeglądarki). Dzięki temu możesz porównać personalizację motywu rodzic i personalizację motywu potomnego. Jeśli coś należy poprawić, to tak uczyń.

porównywanie personalizacji motywu rodzica i child theme motywu potomnego

Po odpowiednim ustawieniu motywu potomnego (jego personalizacji) możesz wrócić do panelu administracyjnego WordPress – Wygląd – Motywy i tam włączyć motyw potomny już jako podstawowy. Możliwe, że w Personalizacji motywu potomnego pojawi się również opcja „Aktywuj i opublikuj”. Wtedy możesz i na nią się zdecydować.

Co jeszcze? Pamiętaj o usunięciu dodatkowej wtyczki (Child Theme Configurator), która już nie będzie Ci potrzebna. Przynajmniej przez pewien czas, a to sprawi, że pozbawisz swoją stronę niepotrzebnych wtyczek, które spowalniają ładowanie się strony WordPress.

ps. Gdybyś miał pewne trudności, pytania, sugestie, to daj o nich znać w komentarzu. A jeśli szukasz ciekawe motywy na swoją stronę www to wykorzystaj moje „najlepsze motywy na bloga” i „najlepsze motywy na stronę firmową„!

O WordPress znacznie więcej dowiesz się w moim kursie online „Ogarnij WordPress i tworzenie stron www„. A jeśli chcesz proście, to dołącz do kursu „Tworzenie stron WIX – jak stworzyć stronę, bloga, sklep w 1 godzinę„. Zapraszam!

6 Comments

 1. ToTemat

  A przykładowo, które pliki dodatkowo tam dać. Jak jakiś powiedzmy header plik chcemy aby się nie zmieniał wyglądem, a mamy w tym pliku tylko wyciętą 1 linijkę kodu. Bo nie chcemy widoku kategorii na górze. To zostawić taki plik w potomnym z wyciętym też źle – bo mogą być aktualizowane pozostałe treści kodu. Jak takie cos można by rozwiązać?

  1. Szymon Owedyk

   Motyw zawsze warto aktualizować i gdy o to dbasz, to nie ma problemu z jego bezpieczeństwem i szybkością działania strony WWW. Wystarczy wykorzystać wtyczkę child theme w WordPress, jak to ukazałem. Pozdrawiam.

 2. Agnieszka

  Dzięki za artykuł. Mam dwa pytania.
  pytanie 1. czy można stworzyć motyw potomny po wprowadzonych już zmianach w kodzie?
  pytanie 2. zrobiłam jak powyżej, czyli stworzyłam motyw potomny już po realizacji strony i teraz mam tak, że motyw potomny nie wyświetla prawidłowo menu (czego jeszcze nie sprawdzałam), czy mogę to poprawić w motywie potomnym, i czy mam w motywie rodzica usunąć wszystkie kody, które zostały wcześniej napisane, czy nie jest to konieczne?

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Agnieszka. Motyw potomny możesz stworzyć mimo wprowadzonych zmian. Gdy chcesz coś zmieniać i nie zawsze uzyskujesz oczekiwanych wyników, to sprawdzaj zarówno w motywie potomnym i motywie rodzica.

 3. abcseo.pl

  Przydatny wpis
  Wtyczka przetestowana jest wporzadku☺

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *