Jak wystawić fakturę bez firmy jako freelancer?

Jak wystawić fakturę bez firmy jako Freelancer

Praca zdalna cieszy się tak wysoką popularnością w naszym kraju, że powstaje na jej temat coraz więcej kursów, szkoleń itp. Sami wydaliśmy wiele lat temu kurs online “Zostań freelancerem – pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online“. Ale nie wszyscy początkujący freelancerzy wiedzą, że mają możliwość wystawiania faktur bez firmy. Właśnie coś takiego oferuje im faktura w serwisie Useme. W tym celu musisz na sam początek zarejestrować się do tego serwisu.

Jeśli to uczyniłeś, to naucz się wystawiać fakturę bez firmy. Jak to robić, tłumaczę dalej.


Wystaw fakturę w useme bez firmy

Musisz zalogować się na swoje konto Useme i uzupełnić w dane swojego konta.

Następnie klikasz na samej górze w zakładkę “Wystaw fakturę bez firmy“.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 1

Wpisujesz e-mail swojego zleceniodawcy i klikasz “Następny krok“.

Teraz, gdy zleceniodawca nie ma założonego konta w serwisie Useme, to musisz wprowadzić jego dane (osoby fizycznej lub firmy). I wtedy klikasz na samym dole “Następny krok“.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 2

Teraz wypełniasz informacje na temat danego zlecenia: Kategorie prac, Tytuł, Opis rozliczanej pracy, Etapy / Zaliczka. Jeśli w ramach zlecenia przenosisz też prawa autorskie do dzieła, to musisz zaznaczyć haczyk “Przeniesienie praw autorskich” i później przesłać do serwisu “Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich”.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 3

Teraz ustalasz cenę zlecenia wpisując ją w pozycji “Stawka“. Poniżej widzisz “ile zarabiasz” i “ile zapłaci Zleceniodawca”.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 4

Następnie ustalasz jeszcze “Termin płatności faktury” i “Dni pracy” na realizację zlecenia. Później klikasz na sam koniec “Wystaw fakturę“. Gdy wszystko poszło dobrze, to przeniesie Cię do strony z zawartą umową z Klientem. Tam Ty musisz przesłać swoje “dzieło”, “oświadczenie o przekazaniu praw autorskich”. A zarazem masz dostęp do “ProFormy” i później (gdy klient opłaci) do jego Faktury Vat.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - ukończenie faktury useme

Pamiętaj: Wiesz już, że jak wystawić fakturę bez firmy jako Freelancer / Pracownik zdalny. Gdy podejmujesz taką współpracę z serwisem Useme, to nie musisz się obawiać, że zapuka do Ciebie Urząd Skarbowy. Przecież z tym serwisem rozliczasz się na podstawie Umowy o Dzieło. I on odpowiada za płacenie podatku dochodowego z każdej umowy(Ty nie musisz się tym przejmować).

W serwisie Useme możesz także znajdować ciekawe zlecenia i klientów, więc decyduj się na ich przeglądanie klikając na samej górze w pozycje “Znajdź zlecenie”. A kiedy wystawiasz fakturę bez firmy, to staraj się zawsze oczekiwać od Klienta wpłacenia zaliczki (szczególnie wtedy, gdy dopiero rozpoczynacie współpracę). Powodzenia!

12 Comments

 1. Natalia_21

  Świetny, bardzo merytoryczny artykuł. Również polecam serwis Useme wszystkim osobom, które chcą wystawiać faktury przez ten portal.

  1. Jak Się Rozwijać

   Freelancerzy chętnie z niego korzystają. Przekonuje się o tym wiele uczestników naszego kursu “Jak zostać freelancerem i pracować zdalnie? Praca online!” oraz “Jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów? Copywriting!”. Pozdrawiamy.

 2. Frida

  Dzień dobry, czy jest jakiś miesięczny maksymalny limit zarobku na stronie useme?

  1. Jak Się Rozwijać

   Nie ma. Ale, gdy w ciągu roku przekroczysz pewną sumę, to możliwe, że musisz zapłacić wyższe podatki. Ale useme dba o odprowadzanie za Ciebie podatków, więc i o to nie musisz się martwić, będą Cię informować na bieżąco.

   1. Frida

    Dziękuje za odpowiedź 🙂

 3. Natalia

  Witam, korzystałam już wcześniej z useme.pl do poszukiwania zleceń, i wiem że serwis działa. Obecnie jednak chcę podjąć stałą współpracę z klientem który chciałby otrzymywać ode mnie faktury co miesiąc, na trochę większe już kwoty. Wtedy odpycha mnie trochę prowizja pobierana przez ten serwis. Czy ma Pan też do polecenia jakieś serwisy które robiłyby to taniej? Bo zakładam że w Polce nie ma serwisów które robiłyby to zupełnie za darmo 😉

  1. Jak Się Rozwijać

   Witaj Natalia. Nie ma jeszcze w Polsce innego serwisu, który zapewniałby Ci coś takiego. Dzięki Useme możesz klientom wystawiać FV, a wygląda to tak, że useme zatrudnia Cię na umowę o dzieło. Jeśli masz już faktury na wyższe kwoty od jednego klienta, to zawsze możesz poprosić, aby ten klient zatrudnił Cię na podstawie umowy o dzieło czy zlecenie czy zapewniając umowę o pracę. A jeszcze inna opcja, to założenie własnej firmy. Życzę powodzenia 🙂

 4. Ewa Waslicka

  Czy można wystawić fakturę firmie nie zarejestrowanej w Polsce? Raczej oni nie rozliczą się z US, więc mam wątpliwości

  1. Jak Się Rozwijać

   Witaj Ewa i dzięki za pytanie. Oczywiście, że tak, fakturę możesz wystawić przez serwis useme także firmom zagranicznym i osobom fizycznym z zagranicy. Wtedy fakturę można wystawiać nawet w różnych językach (angielski, rosyjski itp.). W razie czego pytaj się serwisu useme, a chętnie Ci wszystko wytłumaczą 🙂

 5. Kamil

  Polecam, korzystałem i wszystko przebiegło bezproblemowo. Pieniądze po wpłacie klienta są u nas na drugi dzień roboczy 😉 fajnie to działa.

  1. Jak Się Rozwijać

   Zgadza się Kamil, my korzystamy od kiedy ten serwis zaczął istnieć, więc już kilka dobrych lat. Gdy już założyliśmy własną firmę i prowadziliśmy ją przez 2 lata, to już nie musieliśmy z nimi współpracować. Natomiast dla freelancera copywritera, grafika, programistę czy innego freelancera, który nie chce zakładać firmy, wystawianie faktur przez useme to idealne rozwiązanie. W kursie o freelancingu dokładnie tłumaczymy, jak działać jako freelancer i wysilać się w useme oraz w wielu innych miejscach w Internecie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1