Jak wystawić fakturę bez firmy jako Freelancer?

Jak wystawić fakturę bez firmy jako Freelancer

Praca zdalna cieszy się tak wysoką popularnością w naszym kraju, że powstaje na jej temat coraz więcej kursów, szkoleń itp. Sam wydałem kurs online „Zostań freelancerem – pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online” (jego najlepsza oferta w zakładce „sklep„). Ale nie wszyscy początkujący freelancerzy wiedzą, że mają możliwość wystawiania faktur bez firmy. Właśnie coś takiego oferuje im faktura w serwisie Useme. W tym celu musisz na sam początek zarejestrować się do serwisu Useme.eu.

Jeśli to uczyniłeś, to naucz się wystawiać fakturę bez firmy. Jak to robić, tłumaczę dalej.


Wystaw Fakturę w useme bez firmy

Musisz zalogować się na swoje konto Useme i uzupełnić w dane swojego konta.

Następnie klikasz na samej górze w zakładkę „Wystaw fakturę bez firmy„.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 1

Wpisujesz e-mail swojego zleceniodawcy i klikasz „Następny krok„.

Teraz, gdy zleceniodawca nie ma założonego konta w serwisie Useme, to musisz wprowadzić jego dane (osoby fizycznej lub firmy). I wtedy klikasz na samym dole „Następny krok„.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 2

Teraz wypełniasz informacje na temat danego zlecenia: Kategorie prac, Tytuł, Opis rozliczanej pracy, Etapy / Zaliczka. Jeśli w ramach zlecenia przenosisz też prawa autorskie do dzieła, to musisz zaznaczyć haczyk „Przeniesienie praw autorskich” i później przesłać do serwisu „Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich”.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 3

Teraz ustalasz cenę zlecenia wpisując ją w pozycji „Stawka„. Poniżej widzisz „ile zarabiasz” i „ile zapłaci Zleceniodawca”.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - część 4

Następnie ustalasz jeszcze „Termin płatności faktury” i „Dni pracy” na realizację zlecenia. Później klikasz na sam koniec „Wystaw fakturę„. Gdy wszystko poszło dobrze, to przeniesie Cię do strony z zawartą umową z Klientem. Tam Ty musisz przesłać swoje „dzieło”, „oświadczenie o przekazaniu praw autorskich”. A zarazem masz dostęp do „ProFormy” i później (gdy klient opłaci) do jego Faktury Vat.

wystaw fakturę bez firmy przez useme - ukończenie faktury useme

Pamiętaj: Wiesz już, że jak wystawić fakturę bez firmy jako Freelancer / Pracownik zdalny. Gdy podejmujesz taką współpracę z serwisem Useme, to nie musisz się obawiać, że zapuka do Ciebie Urząd Skarbowy. Przecież z tym serwisem rozliczasz się na podstawie Umowy o Dzieło. I on odpowiada za płacenie podatku dochodowego z każdej umowy(Ty nie musisz się tym przejmować).

W serwisie Useme możesz także znajdować ciekawe zlecenia i klientów, więc decyduj się na ich przeglądanie klikając na samej górze w pozycje „Znajdź zlecenie”. A kiedy wystawiasz fakturę bez firmy, to staraj się zawsze oczekiwać od Klienta wpłacenia zaliczki (szczególnie wtedy, gdy dopiero rozpoczynacie współpracę). Powodzenia!

Jeśli chcesz pracować zdalnie i uzyskać wsparcie w tym kierunku, to koniecznie dołącz do kursu online „Jak zostać freelancerem – pracować zdalnie i rozwijać biznes online„, w którym możesz liczyć na moje indywidualne wsparcie. A jeśli chcesz wysilać się szczególnie jako copywriter, to przygotowałem specjalny kurs „Jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów?„. Najlepsze oferty tych kursów (i wielu innych) otrzymasz w zakładce „sklep„.

10 Comments

 1. Frida

  Dzień dobry, czy jest jakiś miesięczny maksymalny limit zarobku na stronie useme?

  1. Szymon Owedyk

   Nie ma. Ale, gdy w ciągu roku przekroczysz pewną sumę, to możliwe, że musisz zapłacić wyższe podatki. Ale useme dba o odprowadzanie za Ciebie podatków, więc i o to nie musisz się martwić, będą Cię informować na bieżąco.

   1. Frida

    Dziękuje za odpowiedź 🙂

    1. Szymon Owedyk

     Ciesze się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam!

 2. Natalia

  Witam, korzystałam już wcześniej z useme.pl do poszukiwania zleceń, i wiem że serwis działa. Obecnie jednak chcę podjąć stałą współpracę z klientem który chciałby otrzymywać ode mnie faktury co miesiąc, na trochę większe już kwoty. Wtedy odpycha mnie trochę prowizja pobierana przez ten serwis. Czy ma Pan też do polecenia jakieś serwisy które robiłyby to taniej? Bo zakładam że w Polce nie ma serwisów które robiłyby to zupełnie za darmo 😉

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Natalia. Nie ma jeszcze w Polsce innego serwisu, który zapewniałby Ci coś takiego. Dzięki Useme możesz klientom wystawiać FV, a wygląda to tak, że useme zatrudnia Cię na umowę o dzieło. Jeśli masz już faktury na wyższe kwoty od jednego klienta, to zawsze możesz poprosić, aby ten klient zatrudnił Cię na podstawie umowy o dzieło czy zlecenie czy zapewniając umowę o pracę. A jeszcze inna opcja, to założenie własnej firmy. Życzę powodzenia 🙂

 3. Ewa Waslicka

  Czy można wystawić fakturę firmie nie zarejestrowanej w Polsce? Raczej oni nie rozliczą się z US, więc mam wątpliwości

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Ewa i dzięki za pytanie. Oczywiście, że tak, fakturę możesz wystawić przez serwis useme także firmom zagranicznym i osobom fizycznym z zagranicy. Wtedy fakturę można wystawiać nawet w różnych językach(angielski, rosyjski itp.). W razie czego pytaj się serwisu useme, a chętnie Ci wszystko wytłumaczą 🙂

 4. Kamil

  Polecam, korzystałem i wszystko przebiegło bezproblemowo. Pieniądze po wpłacie klienta są u nas na drugi dzień roboczy 😉 fajnie to działa.

  1. Szymon Owedyk

   Zgadza się Kamil, ja korzystam od kiedy ten serwis zaczął istnieć, więc już kilka dobrych lat. Gdy już założyłem własną firmę i prowadziłem ją przez 2 lata, to już nie musiałem z nimi współpracować. Natomiast dla Freelancera Copywritera, Freelancera Grafika, Freelancera programistę czy innego Freelancera, który nie chce zakładać firmy, wystawianie faktur przez Useme to idealne rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *