Jak zostać YouTuberem i zarabiać na kanale YouTube? Poradnik YT!

Jak zostać YouTuberem i zarabiać na kanale YouTube w 2020 roku

YouTube na przestrzeni lat stał się czymś więcej niż tylko serwisem, który umożliwia publikowanie własnych filmów za jego pośrednictwem. Można z całą pewnością założyć tezę, że platforma Google jest w dzisiejszych czasach pełnoprawnym fenomenem kultury popularnej, a także nieodłączną częścią codzienności nie tylko ludzi młodych, ale już na dobrą sprawę każdej grupy wiekowej.

Dodatkowo na tym kanale YouTube można dzielić się wiedzą, która okazuje się pomocna drugim, albo treściami, które po prostu innych bawią. Wszystko zależy od tego, w jaką tematykę kanału pójdziemy!

Dalej wyjaśnię, jak mimo wszystko można rozwinąć swój kanał YouTube i kiedy można liczyć na większe zarobki. Natomiast jeszcze wcześniej zwrócę uwagę na wyniki mojego kanału YouTube.

Film z kanału #JakSieRozwijac:

Mój kanał YouTube #JakSieRozwijac

Mam nadzieję, że już subskrybujesz mój kanał YouTube #JakSieRozwijac. Aktualnie posiada on blisko 6000 subskrypcji. Ale liczba ta ciągle rośnie i są to naturalni użytkownicy, którzy pozostają na stałe. Co miesiąc przybywają kolejni w przedziale od 100-300 bądź więcej.

Tematyka mojego kanału to Edukacja (praca zdalna, biznes online, marketing, grafika itp.). Prowadzę ten kanał od lipca 2016 roku i już co tydzień od tego czasu publikuję w nim nowe filmy. Udało się i tutaj wypracować pewną dyscyplinę!

Zgodnie z poniższymi statystykami z serwisu Social Blade, udało mi się już opublikować blisko 200 filmów. Obejrzeń wszystkich filmów było już blisko pół miliona. Na tą chwilę w przeciągu miesiąca moje filmy są wyświetlane blisko 40 tysięcy razy. Nie jest źle i tendencja jest wzrostowa, więc będzie lepiej!

Dążę do tego, aby w niedługim czasie uzyskać 10 tysięcy subskrybentów, więc i oglądalność wtedy wzrośnie. Mam nadzieję, że już mi w tym pomogłeś, czyli subskrybujesz ten kanał. Dodatkowo możesz go polecić swoim bliskim krewnym czy przyjaciołom, oni także mogą dzięki niemu się rozwinąć!

Ile zarabiam na kanale YouTube?

Powyżej widać, że na reklamach Google mógłbym zarabiać na tym kanale w zakresie od 120-1900 dolarów. Ale jak to wygląda naprawdę? Otóż miesięcznie na tym kanale udaje mi się zarobić blisko 400 zł z samych reklamch Adsense. Poniżej zdjęcie potwierdzający moje statystyki zarabiania z kanału YouTube sprzed ostatnich 28 dni:

Mimo więc, że kanał nie jest jeszcze aż tak popularny, nie posiada jeszcze 100 tysięcy subskrybentów czy większej ilości, to już każdego miesiąca pozwala mi otrzymywać ciekawy przychód pasywny. Tutaj dodatkowy dowód:

przychody z reklamy google adsense na kanale YouTube #JakSieRozwijac

Dodatkowo na swoim kanale YouTube zarabiam promując swoje kursy online i książki. Promuje też tam pewne narzędzia i produkty, w ramach współpracy afiliacyjnej. A dodatkowo zdarza się co jakiś czas współpraca z pewną marką/firmą, którą promuje. A wtedy zarobki są znacznie wyższe.

Oczywiście dalej muszę pracować nad tym kanałem, tworzyć co tydzień nowe filmy i je skutecznie promować. W ten sposób kanał dalej się rozwija i zarobki te również się zwiększają. Dam znać, gdy przekroczę poziom 500 zł co miesiąc z reklam Adsense.

Jakie możliwości daje platforma YouTube twórcom?

YouTube zapewnia możliwość wyrazu twórcom o wiele bardziej niszowym i wyspecjalizowanym, a także przedstawicielom wszystkich ras, orientacji seksualnych czy zwolenników wszelakich poglądów politycznych, rzecz jasna wykluczając przy tym treści, których podstawą jest dyskryminowanie i odbieranie drugiemu człowiekowi praw do godnego życia.

Swoista wszechstronność YouTube jest naturalnie wielką zaletą dla odbiorców, którzy mogą na żądanie oglądać wysokiej jakości materiały tworzone przez pasjonatów, otrzymujących przy okazji sowitą zapłatę(jeśli tylko o to zadbają) za łączenie pracy z zainteresowaniami i bycie skutecznym pod względem marketingowym(uczę tego w moim kursie online “YouTube Marketing – jak stworzyć, rozwijać i zarabiać na kanale YouTube?“. Jego najlepsza oferta, i wielu innych kursów, w zakładce sklep).

Może i Ty chciałbyś zaliczyć się do takich twórców YouTube? Bądź po prostu chcesz tam promować swój biznes? Co jeśli masz obawy?

Jeśli obawiasz się wybić na kanale YouTube?

Różnorodność i ogromna ilość aktualnych kanałów YouTube, YouTuberów, odbija się czkawką wszystkim początkującym twórcom, którzy niejednokrotnie czują się przytłoczeni naturalną konkurencją operującą w ramach serwisu i nie wiedzą zbytnio, co powinni robić, by na platformie osiągnąć sukces. A chcieliby dołączyć do tego swoistego panteonu ludzi, którzy mogą się pochwalić nie tylko olbrzymią popularnością, ale również możliwością opłacenia rachunków i godnego życia za przychody uzyskiwane z reklam. Co wtedy?

Wyrzuć te obawy w daleko w las. Konkurencja jest niemalże wszędzie. Od Ciebie jednak zależy, jak poprowadzisz swój kanał YouTube. Możesz uczynić to w taki sposób, by inni chcieli Cię obserwować. Będzie to wynikać z Twoich oryginalnych filmów i regularności w ich publikowaniu. Możesz inspirować się innymi, tworzyć podobne filmy czy prowadził kanał o podobnej tematyce. Również wtedy uzyskasz ciekawe rezultaty.

Pamiętaj, że nikt nie będzie Tobą, jeśli więc stworzysz swój kanał YouTube, to zawsze będzie on pod pewnymi względami inny od wszystkich.

Kiedy możliwe większe zarobki na YouTube?

Aby móc liczyć na godne zarobki, pracując jako youtuber, paradoksalnie wcale nie trzeba myśleć o przesadnym wyróżnianiu się i oferowaniu potencjalnym odbiorcom treści niszowej i wyspecjalizowanej.

YouTube zresztą nie ukrywa, że najbardziej premiuje twórców uniwersalnych, którzy mogą się pochwalić bardzo sympatyczną aparycją, filmami, którym daleko od jakichkolwiek kontrowersji lub wulgaryzmów, a także śledzonych przez młodych odbiorców.

Takie reguły zostały poniekąd wprowadzone od czasu, gdy YouTube wprowadził w ramach serwisu standardy społeczności obowiązujące twórców, na podstawie przestrzegania których decydował o tym, czy odciąć twórcy możliwość zarabiania na swoim dziele, czy wręcz przeciwnie, promować jego twórczość z zyskiem dla obu stron.

Gdybyś więc w swoich filmach używał pewnej muzyki czy treści filmów, które są własnością kogoś innego, to automatycznie zarobki z takiego Twojego filmu byłyby niższe. Dlaczego? Część przychodów z reklam trafiałaby do właściciela danego dzieła(utworu muzycznego, filmu itp.). Mimo wszystko czasami i tak się opłaci.

Nie jest to oczywiście kwestia złośliwości, lecz po prostu realiów rynku – reklamodawcy nie chcą reklamowania swoich produktów przed filmami twórców kontrowersyjnych, co jest zupełnie zrozumiałe.

Aby więc najwięcej zarabiać na samych reklamach Adsense, na swoim kanale YouTube, warto korzystać z muzyki i innych dzieł, do których mamy pełne prawa autorskie. A gdy prowadzimy kanał w tematyce “Edukacja” bądź podobny, to nie musimy zastosować żadnej muzyki. Dla odbiorców liczy się najbardziej treść danego filmu(tak, by przez nasz materiał mogli rozwiązać swój problem bądź rozwinąć się w pewnym kierunku). Co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć swoje zarobki na kanale YouTube?

Czy można zrobić karierę i zacząć zarabiać na YouTube?

Obecnie karierę na YouTube można zrobić, będąc kolejnym z youtuberów zajmujących się grami komputerowymi, stylem życia czy makijażem. Nie liczy się unikalność twórczości, lecz po prostu jej klikalność – im bardziej uniwersalne filmy zrobimy, które będą trafiały do ludzi z wszystkich grup wiekowych, tym szybciej zorientujemy się, że YouTube aktywnie pomaga nam w promowaniu naszej twórczości, co szybko przełoży się na zwiększone zyski z reklam i ułatwi nam dalszą karierę.

Dodatkowo, gdy już Twój kanał YouTube będzie popularny, obserwowany przez tysiące, a nawet setki subskrybentów, to możesz pomyśleć o stworzeniu własnych produktów, które także tam będziesz promować(np. kursy online, książki, własne kubki czy bluzy, koszulki z nadrukiem itp.). Wtedy z reklam Adsense otrzymasz dodatkowy przychód, natomiast ze sprzedaży własnych, ciekawych i przydatnych dla Twoich odbiorców kanału, zarobisz znacznie więcej. Dodatkowo na swoim kanale będziesz mógł rozpocząć współpracę z pewnymi markami, firmami, które będą chciały, byś tam polecił ich pewien produkt czy usługę. Aby tak zarabiać, możesz zaoferować reklamę na swoim kanale już w takich popularnych serwisach, jak LinkHouse czy WhitePress. Logujesz się tam wtedy jako Bloger/Vloger oraz jako Wydawca i możesz zaoferować tam, ile inni musieliby zapłacić za reklamę na Twoim kanale YouTube. Wtedy po czasie będą Ci spływać pewne oferty współpracy!

Zajrzyj również do artykułu “Jak promować swój kanał YouTube i pozycjonować filmy?“. Dzięki zastosowaniu przedstawionych tam wielu wskazówek uzyskasz większą ilość subskrybentów i zwiększysz oglądalność swoich filmów. Gwarantuję!

Wiesz więc, że można się nadal wyróżnić na kanale YouTube i warto to robić. A jeśli chcesz się rozwinąć jeszcze bardziej, to koniecznie dołącz do kursu “YouTube Marketing – jak stworzyć, rozwijać i zarabiać na YouTube“.

2 Comments

  1. Piotr

    Ciekawy case study. Życzę wytrwałości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1