Nietrudno zauważyć, że język C# przeszedł pewną ewolucję. Technologie Windowsa umożliwiają tworzenie aplikacji zarówno mobilnych jak i desktopowych. Mówi się tutaj o pewnej uniwersalności języka, który sprawdza się dobrze zarówno jeśli chodzi o aplikacje internetowe jak i mobilne.
Język C# w programowaniu aplikacji internetowych
Język C# cechuje różnorodność nie tylko pod względem wieloplatformowości, ale także większych możliwości. W programowaniu aplikacji internetowych stosujemy różne schematy, który pozwalają otrzymać wartościową aplikację niskim kosztem pracy. Dla przykładu, .NET Core jest frameworkiem, który absolutnie został zbudowany od podstaw. Dostarczył on wielu nowych rozwiązań jak chociażby CoreFx i CoreCLR.
Multiplatformowość jest bardzo ważna w programowaniu, dlatego to kolejny dowód na to, że język C# jest uniwersalnym językiem. Z kolei MVC (model-view-controller) niewiele zmienił się na przestrzeni lat. Najnowsza wersja oferuje nam chociażby Tag Helpers, View Components czy też Dependency Injection. MVC także doskonale współpracuje z Entity Framework, gdzie utworzymy bazę danych. Chociaż większą wagę przywiązujemy do tego, jak aplikacja będzie wyglądała po stronie użytkownika, to nie powinniśmy zapominać o jej zapleczu.
Programowanie aplikacji internetowych
Chociaż kiedyś tworzyliśmy aplikacje webowe w oparciu o WebForms, tak dzisiaj możemy to zrobić za pomocą MVC. Całe projektowanie polega na wyeliminowaniu logiki z procedury obsługi zdarzenia strony. Zasada działania modelu MVC polega na odwołaniu się do osobnego obiektu. Chociaż implementacja może sprawić trochę problemów, to mimo wszystko jest to wygodne rozwiązanie w programowaniu aplikacji internetowych. Uwzględniono standardy HTTP i HTML co było dość istotne.
Testowanie aplikacji przed jej wdrożeniem jest bardzo ważne, dlatego stało to się jedno z głównych założeń projektowych. Dowolnie można rozbudować projekt na każdym etapie, co czyni framework funkcjonalnym. Zasada działania polega na przesłaniu żądania do kontrolera, on z kolei wybiera i renderuje odpowiednie dane bądź inicjuje je w modelu. W przypadku drugiego procesu dane są przygotowywane do wyświetlenia po stronie użytkownika, aż trafiają do widoku. Kiedy mamy już odpowiedź od HTTP to możemy mówić, że cały proces zakończył się powodzeniem. Model MVC dostarcza nam mnóstwo ciekawych rozwiązań.
Aplikacje desktopowe – to już przeszłość?
Warto zwrócić także uwagę na uniwersalność języka C# w aplikacjach desktopowych i mobilnych. Często ich pisanie przebiega za pomocą platformy Xamarin. Umożliwia ona między innymi tworzenie natywnych aplikacji na smartfony z systemem Android i iOS. Sam proces tworzenia zaczyna się od wyboru od odpowiedniego środowiska programistycznego.
Do niedawna wszyscy byliśmy pewni, że wszystkie aplikacje przenoszą się do przeglądarek internetowych. Jak się okazuje, tradycyjne aplikacje desktopowe nie są takie złe, a mogą wydać się koniecznością w przypadku początkujących start-upów. To prawda, że w przypadku aplikacji internetowych nie musimy się przejmować aktualizacjami. Warto jednak podkreślić, że aplikacje desktopowe posiadają pewne zalety, których nie zastąpi nam żadna przeglądarka. Przede wszystkim mamy do nich łatwy dostęp, wystarczy odpowiedni skrót klawiszowy, abyśmy znów mieli konkretne narzędzie pod ręką. Chociaż skala zjawiska jest duża, to niestety nie można tutaj mówić o wielkim powrocie aplikacji desktopowych. Tak czy inaczej – ciężko je wyprzeć ze środowiska programistycznego.
Fenomen aplikacji mobilnych
Natomiast aplikacje mobilne dość szybko zostały wprowadzone do życia codziennego i trudno wyobrazić sobie bez nich życia. Dzięki aplikacjom mobilnym rozwinął się także kierunek marketingu internetowego, gdzie zdobywanie zaufania konsumentów jest bardzo ważne dla producentów. Najczęściej możemy się spotkać z aplikacjami mobilnymi, które są tworzone w oparciu o Xamarin Forms, ale także z powodzeniem wykorzystuje się Xamarin Native. Po pierwsze, Xamarin umożliwia nam tworzenie wieloplatformowych aplikacji, w tym mobilnych. Mówimy tutaj o osobnych narzędziach jak Xamarin. iOS i Xamarin. Android, które są wiodącymi implementacjami dla systemów mobilnych.
Po co pisać aplikacje w Javie czy też Objective-C, skoro możemy uzyskać to samo pisząc w języku C#? Uniwersalność microsoftowego języka pozwala nie tylko na szybkim zaimplementowaniu tego, co jest dla nas najważniejsze, ale także umożliwia tworzenie wieloplatformowych aplikacji za pomocą jednej platformy.
Platforma Xamarin dla małych firm
Xamarin często jest stosowany głównie przez klientów biznesowych. Chociaż każda aplikacja może być rozwijana w innej technologii, to często tracimy na implementację zbyt dużo czasu. Ponadto, do stworzenia aplikacji potrzebujemy trzech zespołów programistów, co z kolei przekłada się na większe koszty. Innym przykładem mogą być aplikacje hybrydowe, które współdzielą kod, ale jest napisany jeden raz. Chociaż założenia są naprawdę obiecujące, tak realizacja projektu może być kiepska. Aplikacje mogą nie spełnić oczekiwań bardziej wymagających użytkowników.
Xamarin wychodzi nam naprzeciw, ponieważ jest optymalnym sposobem na stworzenie jednej aplikacji na różne platformy, dajmy na to Android i iOS. Daje nam także możliwość stworzenia aplikacji, które są bardzo łatwe w utrzymaniu. Warto pamiętać, że żadna stworzona aplikacja po stworzeniu nie powinna być porzucona, tylko pod stałym nadzorem. Chociaż Xamarin jest nowym podejściem do tworzenia natywnych aplikacji, to okazuje się najciekawszym wyborem. Znajduje zwolenników nie tylko wśród programistów, ale także małych firm.
Widzisz więc, że opanowanie języka C# i wielu innych narzędzi daje Ci szerokie możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Zastanów się nad tym. Mogą Ci w tym pomóc najlepsze darmowe i płatne kursy online o programowaniu i innych tematach. Ale to nie wszystko.
To zamiast pliku Excela, który mam na telefonie mogę w Xamarin napisać sobie aplikację na Androida? (Dość dobrze znam podstawy Javy).
Pozdrawiam
🙂