Jak zarabiać online i budować budować biznes online?

Jak budować biznes online i zarabiać

Wiele powstających biznesów online nie działa w oparciu o odpowiednie strategie marketingowe. W wyniku tego sprzedaż nie jest zadowalająca. A to sprawia, że dany biznes online nie zawsze jest w stanie przetrwać 2 lat. W większości wypadków po tym czasie on zanika, ponieważ zbliża się duży ZUS, a przedsiębiorca nie jest w stanie już znieść takich i innych kosztów. Czy tak jednak musi być za każdym razem? Nie, jeśli tylko budujemy biznes online z głową. Jak to osiągnąć?

Jak poprawnie budować biznes online?

Na samym początku musimy ustalić, jaki produkt lub usługę chcielibyśmy dostarczyć. I ocenić czy znajdziemy Klientów, którzy się tym zainteresują. Możemy w tym kierunku przeprowadzić pewne badania rynkowe, a nawet stworzyć próbkę, którą dostarczymy za darmo. Dzięki temu otrzymamy cenny feedback i dowiemy się, czy powinniśmy dalej iść w tym kierunku. Możliwe, że tak i właśnie dalsza promocja i sprzedaż danego produktu / usługi okaże się bardzo prosta. Natomiast innym razem zrezygnujemy z danego pomysłu, ponieważ społeczeństwo i by z niego nie skorzystało, nie ważne, jak byśmy go zareklamowali. I właśnie dlatego warto jest wcześniej poważnie zastanowić się nad tym, co chcemy sprzedać.

Kolejny etap zyskownego biznesu online to strategia. Dzięki niej dokładnie wiemy, co chcemy uczynić krok po kroku, aby rozwijać swój biznes i zwiększać sprzedaż. Pozwala to dokładnie ocenić, co nas czeka i jak możemy się do tego przygotować.

Zadaj więc sobie takie pytania:

 1. Dlaczego chce budować ten biznes online? Jakie są moje cele prywatne i firmowe?
 2. Jaka jest misja mojej działalności?
 3. Komu chcę pomóc?
 4. Jakie posiadam mocne i słabe strony?
 5. Czy muszę założyć firmę lub spółkę czy będę działał jako freelancer?
 6. Czy potrzebuję wspólnika?
 7. Jakie wyposażenie jest mi potrzebne
 8. Jakie działania marketingowe przeprowadzę na początku?
 9. Jak zbuduję społeczność wokół swojego biznesu? (może poprzez prowadzony blog, sklep)
 10. Czy ten biznes online ma prawdziwy sens?

Jeśli myślisz o własnym biznesie online, to przygotuj sobie białą kartkę i długopis. A następnie szczerze odpowiedz na te pytania. Dzięki nim dokładnie ustalisz swój cel biznesu. I dodatkowo będzie to już Twój początkowy biznesplan. Co później. Przejdź poniżej do 6 kroków budowy biznesu online. I oceń, jak jeszcze musisz się do tego przygotować. Ale pamiętaj o najważniejszym: “działaj i się nie zatrzymuj” 🙂

6 Kroków budowy biznesu online:

 1. Poszukaj wspólnika, jeśli chcesz i jest to możliwe – najlepiej osobę całkowicie inną od Ciebie, która pomoże Ci w innych aspektach prowadzenia biznesu online. Jeśli ty znasz się na sprzedaży, to poszukaj specjalistę od SEO, stron www itp. Pamiętaj, że dobrze, gdy nie są to twoi bliscy krewni czy przyjaciel, ponieważ na takich relacjach możesz się często przejechać.
 2. Przygotuj MVP (minimum viable product) i pamiętaj “Done is better than perfect” – wykonaj minimalną wersję produktu / usługi. Podziel się nim z odpowiednią grupą docelową. A dzięki temu dowiesz się, czy są nim zainteresowani.
 3. Wprowadź klienta do produktu – tłumacz w nim wszystko krok po kroku, edukuj o jego zaletach, korzyściach itp.
 4. Uruchom sprzedaż: na początek sam prowadź sprzedaż wysyłając oferty potencjalnym klientom, skup się na ilości kontaktów, postaw na bezpośredni kontakt i promocję produktu/usługi, przygotuj na maxa spersonalizowane wiadomości ofertowe, stwórz chat na stronie skracający czas kontaktu z klientem – messenger lub inny oraz .
 5. Nie szukaj na siłę inwestora, lecz klientów, którzy będą budować biznes.
 6. Zachowaj cierpliwość – zbudowanie silnego i dochodowego biznesu online poparcie jest ogromnymi wysiłkami i wyrzeczeniami. Jeśli więc chcesz coś takiego osiągnąć, to musisz być wytrzymały i zdeterminowany, szczególnie podczas pojawiających się trudności. Jeśli to przebrniesz, to będziesz już blisko sukcesu.

Zastosowanie tych kroków jest w stanie sprawić, że sprawdzisz swój pomysł na biznes online, a następnie zadbasz o jego skuteczną sprzedaż. Aby to wszystko udało się jak najlepiej, to na koniec zobacz, jakie są najczęstsze błędy budowania biznesu online. I staraj się ich unikać, jak ognia.

Najczęstsze błędy budowania biznesu online:

 • brak strategii
 • zbyt późne wystartowanie
 • ciągłe udoskonalanie produktu / usługi
 • brak ustalonej grupy docelowej (klienta idealnego)
 • omijanie testów i badań rynkowych
 • źle dopasowana oferta
 • brak szukania i otwartości na feedback od klientów
 • unikanie samodzielnej sprzedaży
 • brak skutecznej promocji(FB, Adwords itp.)
 • brak mierzenia i optymalizacji
 • robienie wszystkiego samemu
 • brak cierpliwości i determinacji

Co jeszcze, gdy budujesz biznes online?

Gdy budujesz swój biznes online, to pamiętaj o obietnicach, które składasz swoim klientom. Nie mają być one puste, lecz zawsze posiadać wiarygodne pokrycie. Dodatkowo przez pierwszy rok lub 2 lata prowadzenia biznesu musisz się w poważnie poświęcić. Pracować efektywnie nawet cały etat, a czasami więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Unikaj wtedy imprez, oglądania telewizji i innych rzeczy, które mogłyby sprawić, że twoja kondycja fizyczna i psychiczna będzie o wiele słabsza. Dbaj jednak o pewien sport (np. bieganie) oraz dietę (polecam zdrową żywność i różne ciekawe diety w SportFood). A dzięki temu staniesz się jeszcze lepszym przedsiębiorcą. Nie będzie łatwo, ale takie poświęcenie pozwoli Ci wyjść na prostą pod względem finansowym.

Dopiero później możesz zoptymalizować czas poświęcony na pracę i dalej zarabiać poważne pieniądze, realizując więc swoje marzenia. Życzę powodzenia w budowaniu własnego biznesu online!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1