Kalkulator brutto netto VAT produktu i usługi

Kalkulator brutto netto VAT produktu / usługi

Prowadząc już własny biznes dokonujesz stałej sprzedaży pewnych produktów czy usług. Prowadzisz wtedy własną firmę lub spółkę i dlatego musisz poza ceną netto produktu, uwzględnić jeszcze podatek VAT. Jeśli więc chcesz szybko dowiedzieć się, ile powinna wynosić cena Brutto lub Netto Twojego produktu/usługi przy danej stawce VAT, to skorzystaj z poniższych kalkulatorów brutto netto VAT. Zobacz poniżej, jak one działają!

Kalkulator brutto netto VAT – jak użyć?!

Kalkulator Brutto Netto VAT” pozwoli Ci dowiedzieć, ile powinien kosztować Twój produkt/usługa, gdy znasz już kwotę Netto, a musisz tylko doliczyć kwotę podatku VAT.

Wystarczy, że podasz kwotę Netto swojego produktu/usługi. A następnie zaznaczysz odpowiednią stawkę podatku VAT, który musisz płacić jako przedsiębiorca(standardowa stawka VAT to 23%).

A ten “Kalkulator Brutto Netto VAT” przyda Ci się, gdy znasz już cenę Brutto produktu/usługi, a chcesz poznać jego cenę Netto, czyli po odliczeniu od niego podatku VAT.

Skorzystaj z “kalkulatora brutto netto VAT“, a następnie wystaw poprawną Fakturę z ceną Netto i Brutto wszystkim swoim Klientom. Powodzenia!

Jak rozliczyć przychody ze sprzedaży produktów / usług?

Jak się później rozliczyć co miesiąc z takich przychodów – ze sprzedaży swoich produktów i usług? Warto spojrzeć na tą kwestię przynajmniej z 2 popularnych stron – z pozycji Freelancera i Przedsiębiorcy.

Jak rozlicza przychody ze sprzedaży produktów/usług Freelancer?

Jeśli wystawiamy Faktury klientom przez serwis Useme, to tam automatycznie jest pobierana część środków na podatek dochodowy i przy okazji część prowizji dla tego serwisu. Wystarczy więc, że tam wystawiając Faktury swoim Klientom będziemy podawali poprawną sumę netto, czyli te środki, które My otrzymamy na czysto po odjęciu wszystkich kosztów -prowizji dla Useme i podatku dochodowego. Tak, jak widać poniżej!

wystawienie Faktury VAT przez Freelancera z serwisu Useme

Gdy przenosi się prawa autorskie na Klienta, to te działanie nie ma już wpływu na zmniejszenie się kwoty podatku dochodowego. Dawniej miało to znaczenie i podatek był niższy. Natomiast aktualnie po zmianie przepisów koszty podatku dochodowego są takie same dla wszystkich Freelancerów rozliczających się na podstawie umów zlecenie/o dzieło. No cóż, musisz to zaakceptować, jeśli chcesz działać bez firmy 🙂

Od Ciebie zależy ile wystawisz Faktur w miesiącu swoim wszystkim Klientom. Ty i tak współpracujesz z serwisem Useme na podstawie umowy o dzieło. Nie musimy czynić nic więcej, ponieważ za opłacenie Twojego podatku dochodowego jest już odpowiedzialny ten serwis. Ty tylko w kolejnym roku podatkowym jako Freelancer jesteś odpowiedzialny za uwzględnienie rozliczeniu się z wszystkich otrzymanych od pracodawców(także z serwisu Useme) deklaracji PIT-11. Z nich dokładnie wynika, ile zarobiłeś na takiej współpracy(przez umowy o dzieło/zlecenie). I później te przychody wklepujesz przy rozliczeniu rocznym do deklaracji PIT-37, którą wysyłasz do 31 kwietnia każdego roku, do Urzędu Skarbowego.

Pytanie od jednego czytelnika: “Czy można wystawiać Faktury samemu bez serwisu Useme jako Freelancer / osoba fizyczna?”?

Odpowiedź: Nie ma takiej opcji. Tylko prowadząc działalność gospodarczą możemy wystawiać faktury VAT i inne na nasze dane firmowe. Z tego względu, jeśli chcemy swoim Klientom wystawiać faktury VAT jako Freelancerzy / osoby fizyczne, to koniecznie musimy korzystać z serwisu Useme. Wtedy on podejmuje z nami współpracę zatrudniając nas na umowę o dzieło. Ponosimy przez to pewne koszty prowizji dla serwisu, ale oni zajmują się całą obsługą zleceń, opłaceniem podatku dochodowego i sami przygotowują nam wszystkie dokumenty. Dlatego warto korzystać z ich wsparcia. Jeśli jednak chcesz te mikroskopijne koszty(przynajmniej dla mnie) ominąć, to wystarczy znajdywać Firmy, którzy zawsze podejmą z Tobą współpracę na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej firm nie chce zatrudniać freelancerów w taki sposób. Wolą od nich otrzymać Fakturę VAT. A wtedy serwis useme jest nam potrzebny…Bądź możemy myśleć o założeniu własnej firmy, która rozlicza się trochę inaczej, o czym wspominam poniżej.

Jak rozliczyć przychody jako firma?

Gdy jednak rozliczasz się już jako firma, na przykład prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, to koniecznie skorzystaj z usług firmy księgowej. Oni zapewnią Ci już wyliczenie wszystkich kosztów podatkowych(np. podatek dochodowy, podatek VAT, składki ZUS itp.) i przypomną Ci, ile i kiedy należy to wszystko opłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1