Czym jest domena? Pytania i odpowiedzi

Domena to pojęcie, z którym spotykamy się dość często, gdy korzystamy z Internetu. A jeśli jeszcze jesteśmy właścicielami pewnej strony www, o znajomość domeny jest już dla nas koniecznością. Przekonaj się więc czym jest domena, jak możesz nią zarządzać i zadbać o jej właściwą nazwę.

Domena to w skrócie nazwa Twojej strony www widoczna w przeglądarce internetowej po wyrażeniu https://www. czyli na przykład “domena.pl”

Czym jest domena? Pytania i odpowiedzi:

1. Czym jest domena?

Domena to inaczej unikalne adres usług internetowych, najczęściej stron www. Znane są nam takie domeny, jak google.pl, wikipedia.org czy blog.copywriterexpert.pl 🙂 Tak naprawdę usługi internetowe identyfikuje się poprzez numery IP (np. 197.145.1.2), natomiast korzystanie z nich nie byłoby wygodne. Domena to nazwa o wiele prostsza do zapamiętania. Po wpisaniu jej do przeglądarki, jest możliwość wyszukania danych na jej temat i ukazania odpowiedniego serwisu www.

2. Czy rejestracja i korzystanie z domeny jest trudne?

Nie, ponieważ wymaga tylko zarejestrowania za pomocą firmy hostingowej. A następnie należy ją przydzielić do odpowiedniego hostingu. Każda firma hostingowa dokładnie tłumaczy nam, jak należy uczynić to krok po kroku. Do domeny można utworzyć również skrzynkę pocztową, co jest możliwe w panelu firmy hostingowej (np. cPanel, Direct Admin). Dzięki temu posiadasz własną skrzynkę e-mail, która działa szybko i sprawnie. Więcej o tym w artykule “Jak założyć własną pocztę e-mail?“.

3. Dlaczego domena nie jest na własność?

Nigdy nie jesteś właścicielem, lecz dzierżawisz ją każdego roku. Takie odnawianie zmusza do analizowania czy stać Cię nadal na utrzymywanie kosztów domeny na kolejny rok. Każda firma hostingowa wysyła powiadomienia 30 dni przed.

4. Jak opłacić domenę?

W przypadku domeny .pl możesz zapłacić nawet 10 lat do przodu, jeśli obawiasz się, że zapomnisz o odnowieniu.

5. Czy warto bloga tworzyć na subdomenie czy jako podstronę na blogu?

Blog pod stroną główną domeny mojadomena.pl/blog – tutaj moc seo będzie przekazywana z bloga na stronę główną. Natomiast subdomenta czyli blog.mojadomena.pl to jest odbierana przez Google jako inny link, więc moc seo nie będzie już tak przekazywana. Jeśli więc chcesz tworzyć bloga, który dodatkowo ma pozycjonować stronę główną, to lepiej stworzyć go jako podstronę na blogu.

6. Co jeśli dawniej prowadziliśmy blogi na blogger/blogspot czy wordpress.com?

Zakładasz nową domenę na odpowiednim hostingu i tworzysz na nim przekierowanie z dawnego bloga/ów. Dzięki temu Twoja strona wyświetla się już na naszej domenie, dzięki czemu wzbudzasz większe zaufanie internautów do naszej oferty. Dodatkowo nowa domena uzyskuje moc SEO pozycjonowanych dawniej blogów. Z czasem będzie widoczna na odpowiednie słowa kluczowe w Google.

7. Co gdy zmieniamy domenę na nową?

Warto zrobić przekierowanie i dalej opłacać poprzednią domenę. W przeciwnym razie ktoś mógłby przejąć dawniejszą domenę i źle ją wykorzystać.

8. Czym jest domena? Rodzaje domen!

Domeny dzieli się na krajowe (.pl, .com.pl), regionalne (.warszawa.pl, .zakopane.pl), europejskie (.eu) i globalne (.com, .net, .org, .info, .biz).

9. Jak przenieść domenę na inny hosting?

Musisz zgłosić się do aktualnej firmy hostingowej, gdzie zarejestrowałeś domenę i płacisz za przedłużenie domeny. Komunikujesz, że zależy Ci na przeniesieniu domeny na inny hosting, więc chcesz uzyskać kod AUTHINFO. Kod taki zostaje przydzielony każdej domenie przez NASK i ułatwia bezpieczne przenoszenie domen.

Czasami zamiast przenieść domenę do innej firmy hostingowej, wystarczy zadbać o ustawienie u aktualnego rejestratora domen nazwy serwerów DNS z nowego hostingu. Pytasz więc nową firmę hostingowa, jak ustawić nazwy serwerów DNS, aby przekierować domenę.

10. Na ile lat można przedłużyć domenę?

Domenę można przedłużyć na 1 rok, 2 lata, 5, 10, a nawet więcej. Nie ma limitów. Natomiast im dłużej, tym koszt większy. Firma hostingowa przypomina Ci o terminie wygaśnięcia domeny. Nie chcesz zapominać o opłaceniu domeny, ponieważ ktoś inny mógłby stać się jej właścicielem. I przez to cały wysiłek związany z jej pozycjonowaniem poszedłby na marne. Będąc więc właścicielem domen internetowych musisz regularnie dbać o ich przedłużenie. W tym celu niektórzy decydują się, aby z góry opłacić domenę na kilka lat. Wybór należy do Ciebie 🙂

11. Skuteczne pozycjonowanie domeny

Jest na to wiele sposobów. Istota polega na skutecznej promocji domeny w Internecie. Jak o to zadbać? Dokładnie to opisałem w artykułach:

  1. 10 sposobów jak skutecznie pozycjonować stronę www
  2. Jak pozycjonować sklep internetowy?
  3. Pozycjonowanie sklepu internetowego

12. Jak monitorować pozycję domeny w Google?

Wystarczy wykorzystać płatne bądź darmowe narzędzia / serwisy www do monitorowania pozycji stron internetowych. Pisałem o nich w poradniku “Jak sprawdzić pozycję strony w Google“.

Przydatne artykuły:

Artykuł przygotowany na podstawie informacji z serwisu Hosting Domeny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *