Startupy to ciekawe rozwiązanie dla tych, którym marzy się własna działalność gospodarcza, a którzy boją się, że ich pomysł na biznes może się nie sprawdzić. Startupy w Polsce mogą być dla Ciebie dużą szansą na udany start oraz zapewnić Ci wielkie poczucie bezpieczeństwa. Przekonaj się, jakie możliwości startupowe pojawiają się w naszym kraju i dlaczego warto z nich korzystać!
Startupy w Polsce mogą przynieść Ci wiele korzyści – zachęcić do założenia własnego startupu bądź dać Ci pewien pomysł na własny biznes. Przekonaj się o tym poniżej!
Dla kogo startup jest dobrym rozwiązaniem?
Generalnie startup to idealne wsparcie dla młodych ludzi, którzy chcą zacząć swoją przygodę z biznesem IT. Błędne jest jednak zakładanie, iż tylko takie osoby mogą z owego rozwiązania skorzystać. Dobrze mogą sobie tu poradzić i osoby starsze, i ci, którzy mają ciekawy pomysł na działanie poza strefą IT.
Dlaczego warto postawić na startupy?
Startupy są rozwiązaniem, dzięki któremu początkujący przedsiębiorca może sporo zyskać. Dzięki nim można nawiązać sieć przydatnych kontaktów oraz łatwiej pozyskiwać środki finansowe, niezbędne do rozwijania własnej działalności. Wsparcie z Unii Europejskiej oraz z Powiatowych Urzędów Pracy to kolejna szansa na to, by odnieść sukces.
Jak wystartować?
Startup to wsparcie dla tych, którzy mają dobry pomysł na własny biznes i chcą go zrealizować. Gdy wizja jest gotowa, należy napisać dobry biznesplan oraz przeprowadzić badanie rynku. Ważne jest też ustalenie, jaką formę ma posiadać dany startup.
Możliwości jest sporo. Strona internetowa, mobilna aplikacja, bardziej rozbudowany projekt badawczy –oto wybrane możliwości, na które chętnie stawiają początkujący przedsiębiorcy. Startupy pozwalają im pozyskać środki niezbędne do realizacji swoich wizji oraz do skutecznego rozwijania własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu oni mogą się skoncentrować na pracy.
Startup łatwiej prowadzić przez platformy startowe
Prowadzenie własnej firmy nie jest czymś prostym, biorąc pod uwagę dostosowanie się do wielu przepisów. Dochodzą do tego jeszcze podatki, ZUS i inne koszty, z którymi musimy się liczyć. Zanim jednak opanujemy to wszystko, możemy pomyśleć o czymś takim, jak Startup. Szczególnie, że w naszym kraju, w Polsce, są organizowane specjalnie programy i platformy startapowe. Bardzo popularny jest już Program Polska Wschodnia. Właśnie tam początkujący przedsiębiorcy, startupowcy, mogą liczyć na pomoc i dofinansowanie.
Z pomocy platform startupowych mogą liczyć pojedyncze osoby i zespoły. Nie ma również znaczenia, gdzie mieszkamy. Wystarczy tylko spełnić 2 warunki:
- Zdecydujemy się założyć startup w Polsce Wschodniej(do wyboru województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie lub warmińsko-mazurskie).
- Pomysł na biznes musi być nowy i nie prowadziliśmy wcześniej podobnej działalności gospodarczej.
Platformy startowe mają na celu pomóc wschodzącym startupom wejść na rynek polski i zagraniczny. Pomagają poprzez edukację, partnerstwo, wyszukiwanie dofinansowań, wspólników i zapewniając wiele innych rozwiązań. Aby móc z takiej platformy skorzystać, należy jak najlepiej przedstawić swój pomysł na biznes. Dzięki temu nasz wniosek przejdzie przez proces inkubacji. W tym czasie inkubacji odbywa się szkolenie(w zakresie marketingu, informatyki, inżynierii itp.). Po pozytywnym przejściu programu inkubacji jest możliwość starania się o dofinansowanie w wysokości do 1 mln zł. Są one bezzwzrotne, co wydaje się tym bardziej interesujące.
Takich platform startowych jest kilka w naszym kraju, więc warto je wyszukiwać w Google i korzystać z tych, które pasują najlepiej do naszego regionu zamieszkania. A jeśli w innym miejscu moglibyśmy liczyć na taki rozwój startupu, to warto pomyśleć o przeprowadzce, przynajmniej na kilka lat.
Skarbnicą wiedzy na ten temat jest strona platformystartowe.gov.pl
Poniżej kilka pomysłów startupowych, które zostały zrealizowane dzięki takim platformom startowym:
Czy skalowalność jest ważna dla startupu?
Jak rozwijać startup od samego początku, do dobrze prosperującego biznesu? Są rzeczy, które musimy zrobić najpierw, zanim zaczniemy w ogóle myśleć o biznesie. Większość ludzi ma swoje własne zainteresowania. Głównie sukcesy odnoszą firmy, które są pasją ich właścicieli. Takie działalności łatwiej jest wyskalować. Pojawia nam się bowiem więcej pomysłów w głowie, jak rozpowszechnić nasz własny biznes.
Pierwszy startup w Polsce wbrew pozorom daje nam wiele nieograniczonych możliwości. Jeżeli mamy już pomysł, plan i zespół, śmiało możemy już od samych początków skalować nasz startup.
Trzeba pamiętać, że biznes internetowy różni się od biznesu stacjonarnego. W biznesie stacjonarnym potrzebujemy lokalizacji. Ważna jest dobra lokalizacja, gdzie zazwyczaj przechodzi dużo ludzi. W biznesie internetowym to wygląda zupełnie inaczej, przede wszystkim najważniejszy jest ruch na naszej stronie.
Startup a pozyskanie pierwszych i kolejnych Klientów
Największym problemem w startupach, jest pozyskanie Klientów. Dlatego skalowalność jest tutaj tak ważna.
Możemy oczywiście wykorzystywać darmowe formy działania, jak publikacje na Facebooku, czy YouTube bądź stosując możliwości innych social media.
W tym przypadku pomaga też zbudowanie własnej społeczności. Zanim założymy swój pierwszy startup, zbudujmy listę adresową. Można to robić poprzez pisanie na forach dyskusyjnych, bądź prowadząc własnego bloga.
Mając społeczność, warto zacząć komunikację. Ludzie muszą nas w jakiś sposób poznać, polubić. Wtedy możemy stworzyć własny produkt.
Skalować swój startup możemy oczywiście za pomocą płatnych opcji. Lepiej jest jednak zacząć od darmowych możliwości, po zdobyciu już odpowiedniej wielkości społeczności, dopiero dobrze jest pomyśleć o dodatkowych płatnych możliwościach skalowania własnego startupu.
Ranking najlepszych startupów w Polsce
Już wiele startupów w Polsce wystartowało i aktualnie to potężne firmy lub spółki, które działają na szeroką skalę. Poznaj pewne z nich, a może i dla Ciebie będą stanowić pewną inspirację.
- Tylko.com – technologia, dzięki którym projektowanie własnych mebli w domu czy mieszkaniu staje się jeszcze prostsze. Wszystko dzięki wykorzystaniu możliwości rozszerzonej rzeczywistości. Z takich usług zdążyło skorzystać już ponad kilkanaście tysięcy osób na świecie. Założycielami tego startupu są: Jacek Majewski, Hanna Kokczyńska, Mikołaj Molenda i Benjamin Kuna.
- CallPage – oprogramowanie dzięki któremu udaje się dodzwonić do Klientów w przeciągu 28 sekund, od ich pojawienia się na stronie firmowej. Gdy potencjalni Klienci pojawiają się na stronie i chcą uzyskać więcej informacji, pozostawiają swoje dane, na przykład numer telefonu. I wtedy w przeciągu 28 mogą liczyć na to, że ktoś do nich zadzwoni i udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania. Założycielami tego starupu są: Ross Knap, Andrey Tkachiv i Sergey Butko, którzy pochodzą z Ukrainy, ale poznali się w Krakowie, gdzie wpadli na ten pomysł i zaczęli go coraz bardziej rozwijać. Aktualnie z takiego oprogramowania korzysta ponad 3 tysiące firm na świecie.
- Booksy – platforma rezerwacji usług kosmetycznych, fryzjerskich i barberskich. Dzięki niej Klienci w prosty sposób mogą zarezerwować sobie wizytę w danym salonie. Wszystko odbywa się online i przy współpracy z najlepszymi platformami(np. Google, Instagram, Yelp czy Facebook). Twórcą tej aplikacji okazał się Stefan Batory, który aktualnie mieszka w San Francisco i stamtąd dalej rozwija swój biznes.
- StethoMe – poznańscy naukowcy i lekarze stworzyli pierwszy na świecie inteligentny stetoskop. Umożliwia pełną kontrolę pracy układu oddechowego. Jest aktualnie dostępny w ponad 10 krajach świata, testowany w coraz to nowych ośrodkach zdrowia. Działa na tej zasadzie, że przykłada się stetoskop do klatki piersiowej, który za pomocą smartfona, ostrzega o nierównej pracy bądź pewnych problemach. Pomaga także dokładnie ocenić kaszel dziecka. Wszystkie dźwięki są nagrywane, więc w prosty sposób można przesyłać je do lekarzy, aby ocenili zagrożenie. W 2019 roku TDJ Pintago zainwestowało w ten startup ponad 1,5 mln dolarów.
- Packhelp – samodzielne projektowanie i zamawianie spersonalizowanych opakowań. Jest ogromne zapotrzebowanie na takie usługi. Z tym startupem ruszyli: Maciej Woźniczko, Maciej Zając, Wojciech Sadowski i Konrad Kwiatkowski. Założyli go w roku 2015, kiedy to udało im się wykonać internetową platformę i aplikację, która ułatwia zamawianie spersonalizowanych opakowań. W efekcie otrzymali ogromne dofinansowania(37,9 mln, później 1,5 mln i dalej 9 mln). W efekcie aktualnie w firmie tej pracuje ponad 60 osób, którzy szczególnie wysilają się na rzecz takich firm, jak: H&M, Uber, Google, CD Projekt RED, BMW, Wrangler, EA czy L’Oréal.
- Fitqbe – narzędzie pozwalające pracodawcom zwiększać produktywność swoich pracowników. Założycielem tego pomysłu i całej platformy, okazuje się Tomasz Chaciński, 30 latek z dyplomem psychologa sportu i biznesu. Platforma Fitqbe zwiększa produktywność pracowników. Pracodawcy za jej pomocą mogą dbać o zdrowy tryb życia swoich pracowników, zachęcać ich do aktywności fizycznej(maratonu, wyjścia na siłownie, wspólnych meczy). W efekcie pracownikom udaje się spalać kalorie, które następnie mogą wymieniać na różne prezenty(np. zniżki do różnych sklepów, kin i innych miejsc).
- Infermedica – oprogramowanie zbierające podstawowe dane na temat pacjentów i oceniające dolegliwości oraz rekomenduje podjęcie konkretnych działań(np. urządzenie zachęca do złożenia wizyty u lekarza, zgłosić się na pogotowie bądź zrobić konkretne badania). Wszystko odbywa się na podstawie sztucznej inteligencji. Założycielem tego startupu okazał się wrocławianin Piotr Orzechowski. A pierwszym inwestorem był Piotr Willam, dzięki któremu aktualnie firma ta liczy ponad 70 osób i współpracuje z przeróżnymi firmami w Polsce i za granicą.
- Perfect Gym – oprogramowanie ułatwiające zarządzanie klubami fitness i siłowniami. Dzięki tej platformie właścicielom takich miejsc łatwiej jest dbać o wysoki poziom obsługi swoich Klientów. Mogą analizować statystyki ich aktywności, a zarazem kontrolować pracę wszystkich zatrudnionych trenerów. W takim systemie udało się wdrożyć również płatności i faktury, system kontaktowania się z Klientami(wysyłania e-maili, promocji, programów lojalnościowych). Aktualnie spółka ta jest popularna w ponad 20 krajach, najbardziej w Azji, Australii i Rosji. Największe dofinansowanie, jakie ten startup uzyskał to aż 19 milionów zł. Założycielami tego startupu są Jacek Szlandeka i Sebastian Szałachowski.
- VersaBox – robot przemysłowy, potrafiący podnosić, przenosić i porządkować ładunku o wadze do 700 kg, przez 8 godzin dziennie. Ułatwia to zarządzanie magazynami. Robot jest w stanie podczas wykonywania swojej pracy omijać ludzi i inne urządzenia. Wystarczy tylko zadbać o wskazanie, który ładunek ma przewieźć i gdzie. To konkurent dla popularnych robotów Amazona o nazwie Kiva. Aktualnie jest coraz większe zapotrzebowanie na te roboty na całym świecie. Ocenia się, że aktualnie firma VersaBox w ciągu roku musi dostarczać blisko 400 tys. sztuk tych robotów. Założycielem tego startupy jest Jakub Michalski wraz ze swoimi wspólnikami(Rafał Chojecki, Michał Walęcki i Mateusz Wiśniowski).
To tylko 10 popularnych startupów w Polsce, które osiągnęły sukces. Ale jest ich znacznie więcej, wybrałem tylko te, które mi szczególnie się spodobały.
Startupy w Polsce – czy warto?
Widzisz, że założenie Startupu w Polsce może mieć sens. Szczególnie, jeśli najpierw pozwolisz sobie na znalezienie wspólników, którzy będą Cię wspierać. A następnie zdecydujecie się na wykorzystanie platform startowych, dzięki którym znacznie łatwiej jest starać się o pewne dofinansowanie. Tam poszukiwanie inwestorów również jest łatwiejsze.
A może nie chcesz zakładać startupu, ponieważ masz już ciekawy pomysł na swój biznes i szansę na uzyskanie dotacji z urzędu pracy czy dotacji z UE. A innym razem nie potrzebujesz dofinansowania, aby dobrze zacząć prowadzić swój biznes. Jeśli tak, to życzę Ci powodzenia!