Google Analytics co to i jak dodać stronę WWW do GA?

Co to jest Google Analytics i jak dodać stronę do GA

Chcesz skutecznie monitorować swoją stronę www? Wiedzieć, jak wielu użytkowników na nią wchodzi, skąd się oni pojawiają, w jakim są wieku, jakie posiadają zainteresowania? I jak zwiększyć ruch na stronie? I co ważne, to narzędzie do analizy seo jest w pełni za darmo od Google. Musisz więc dowiedzieć się, co to jest Google Analytics. Jeśli jeszcze z niego nie skorzystałeś, to poznaj jego podstawowe i średnio-zaawansowane funkcje.

Pamiętaj: Nie musisz być programistą, aby zrozumieć Google Analytics

Tutaj otrzymasz kilka ciekawych wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć to narzędzie. Dzięki temu dowiesz się, jak połączyć swoją stronę z GA. A następnie, jak korzystać z informacji, które ukazuje Ci Google Analytics na temat Twojej strony www. Powodzenia 🙂


Czym jest Google Analytics?

Google Analytics to darmowe narzędzie do analizy danych i statystyk witryn internetowych oferowane przez firmę Google. Najnowsza wersja tego narzędzia to Google Analytics 4, która została wprowadzona w 2020 roku.

Google Analytics 4 to kompletnie nowa wersja tego narzędzia, która została zaprojektowana od podstaw z myślą o lepszym zrozumieniu zachowań użytkowników na stronach internetowych. Dawna wersja to Google Analytics Universal, która nie będzie już działać od 1 lipca 2023 roku. To tym bardziej zachęca, aby jak najszybciej przejść do GA4.

Jak dodać stronę do Google Analytics?

  • Musisz posiadać swoje konto Google (założoną pocztę Gmail, jeśli jeszcze tego nie posiadasz, to wybierasz opcję “Utwórz nowe konto”. Po utworzenia konta Google/Gmail wracasz do powyższego linku Google Analytics i logujesz się). Teraz po zalogowaniu widzisz takie okno. Informuje ono, że dzieli Cię tylko kilka kroków przez monitorowaniem swojej strony www. Wybierasz tutaj opcję po prawej stronie “Sign up“.

Teraz wypełniasz formularz założenia konta Google Analytics, w którym przedstawiasz już pierwsze informacje na temat witryny, którą chcesz monitorować.

Po wypełnieniu klikasz na samym dole w “Get Tracking ID” i wyświetli się formularz z regulaminem, który musisz potwierdzić i kliknąć w “Accept

Teraz trafiasz już na swoje konto Google Analytics na ustawienia dotyczące monitorowania strony internetowej. Tutaj już dowiadujesz się, co musisz uczynić, aby zacząć monitorować swoją pierwszą stronę www.

Zaznaczasz ten kod, a następnie musisz go umieścić na swojej stronie www w sekcji <head></head>. Jeśli Twoja strona jest stworzona w technologii html czy php bądź podobnej, to musisz edytować plik strony głównej i tam wyszukać tą sekcję. I na samym końcu (przed znacznikiem </head>) wkleić ten kod do śledzenia strony od Google Analytics.

A gdy posiadasz stronę WordPress, to tutaj zalogować się do swojego panelu administracyjnego. Tam przejść do “Wygląd” – “Edytor“. Następnie w ustawieniach motywu wyszukać plik “Header.php“. I tam szukasz już w kodzie motywu sekcji <head></head>. Tam właśnie wklejasz swój kod śledzenia od Google Analytics, jak poniżej. Po wklejeniu takiego kodu wystarczy kliknąć “Zaktualizuj plik” i później oczyścić przeglądarkę z pamięci podręcznej (gdy korzystasz w WordPressie z takich wtyczek, jak Autoptimize czy W3C Total Cache).

Gdy to uczyniłeś, to teraz możesz przejść ponownie do swojego konta Google Analytics. Tam dostrzeżesz, że monitorowanie twojej strony www zostało już rozpoczęte.

Już na Stronie głównej Google Analytics możesz zdobyć z czasem, po następnych tygodniach i miesiącach, cenne informacje na temat swojej strony. Na przykład:

  • Jak wiele użytkowników znajduje się na Twojej stronie www?
  • Jak pozyskujesz użytkowników (z jakiego medium/stron www)?
  • Jakie trendy przeważają wśród aktywnych użytkowników w danym czasie?
  • W jakim stopniu udaje Ci się utrzymać użytkowników na stronie?
  • Kiedy użytkownicy odwiedzają Twoją witrynę?
  • Gdzie znajdują się użytkownicy Twojej witryny?
  • Jakie urządzenia są najpopularniejsze wśród Twoich odbiorców(komputery, telefony, tablety)?
  • Jakie strony najczęściej odwiedzają Twoi użytkownicy

Tak to wygląda u mnie, gdzie w styczniu 2019 na blog JakSieRozwijac.pl trafia blisko 10 tysięcy użytkowników. A liczba ta regularnie się zwiększa.

google analytics wyniki styczeń 2019 bloga jaksierozwijac

Już po kilku miesiącach znacząca poprawa, ponieważ w lipcu 2019 blog uzyskuje już miesięcznie 16 tysięcy unikalnych wyświetleń, co widać poniżej. Aktualnie jest ponad 50 tysięcy użytkowników co miesiąc, co dokładnie ukazuję w zakładce Współpraca.

Statystyki z Google Analytics dla bloga jaksierozwijacpl o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online

Już w pewnym stopniu wiesz, co to jest Google Analytics. I mam nadzieję, że udało Ci się dodać pierwszą stronę do GA. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci ocenić, jak zadbać o użytkowników, którzy trafiają na Twoją stronę www. I czy wszystkie zmiany, które wprowadzasz są przez nich dobrze odbierane.

To darmowe monitorowanie strony www i analiza SEO, z której warto skorzystać. Z czasem ukaże kilka nowych wskazówek na temat tego narzędzia Google Analytics!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1