Jak napisać felieton i reportaż? Poradnik!

Jak napisać felieton i reportaż

Przekazywanie informacji w postaci artykułów, felietonów czy reportaży, niesie ze sobą szereg zobowiązań dotyczących konstrukcji przekazywanej treści. Warto więc dobrze wiedzieć, jak napisać felieton i reportaż poprawnie. Wtedy taka treść będzie bardzo dobrze oddziaływać na czytelników, czyli ich wciągać od początku od samego końca.

Przygotuj się do pisania. Może już niedługo będzie z Ciebie dobry copywriter zapewniający różnorodne teksty, w tym także felietony i reportaże!

Weryfikacja charakteru, w jakim występuje osoba pisząca, jest szalenie istotnym elementem, który należy dokładnie przemyśleć przed rozpoczęciem pisania.

Więcej wskazówek, krok po kroku + moje wsparcie w zakresie Copywritingu zapewniam w kursie online “Jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów“. Po jego ukończeniu polecam Ci jeszcze przejść kurs “Jak zostać freelancerem – pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online“. I pamiętaj: najlepszą ofertę wszystkich moich kursów online (które mogą wpłynąć na Twój rozwój bądź przydać się innym) znajdziesz w sklepie na tej stronie.


Spis treści:

  1. Charakter osoby piszącej
  2. Charakter autora
  3. Dlaczego piszesz?!
  4. Jak napisać felieton, reportaż i artykuł?! Wnioski

Jak napisać felieton?! Charakter osoby piszącej

Osoba tworząca treść pisemną musi ściśle sprecyzować, czy będzie obecna w treści komunikatu lub przyjmie formę bezosobową. Jest to bardzo istotna funkcja, gdyż gatunek dziennikarski narzuca pewne kanony. W felietonie autor zmuszony jest do pisania w osobie pierwszej. Gatunek dziennikarski narzuca przez swą formę taką, a nie inną wersję osobową.

Autor felietonu pisze o swoich odczuciach, wyraża własne subiektywne poglądy dotyczące omawianego problemu. Dopuszczalne jest używanie inwektyw, aby podkreślić silne przywiązanie do omawianego podmiotu czy problemu. Felieton to nic innego jak opinia autora, więc trudno opisywać wydarzenie i je omawiać bezosobowo w formie bezokolicznikowej.


Charakter autora

jak napisać artykuł i felieton - charakter autora

Drugim szalenie ważnym czynnikiem jest określenie charakteru autora przekazywanych informacji. Osoba pisząca teksty powinna określić swoją rolę, jaką będzie konsekwentnie przybierać w całym komunikacie. Przybierając rolę eksperta, należy podkreślić w tekście wiedzę, jaką się posługuje, jej źródła oraz własne kompetencje w omawianej dziedzinie.

Dobrym sposobem jest umieszczenie tytułu naukowego związanego z omawianą dziedziną, ukończone kursy szkolenia czy wspominając uczelnię, która gwarantowałaby profesjonalizm autora treści. Przykładem może być praca naukowa, którą tworzy doktor lub profesor wykształcony w kierunku dotyczącym omawianych faktów, problemów.

Innym sposobem podkreślenia wartości merytorycznych przekazywanych treści w postaci uwierzytelnienia wiedzy autora jest wplątanie wspomnień z wydarzeń, które świadczą o zdobywaniu doświadczenia w omawianej dziedzinie. Wspomnienia ze studiów, kursów czy zajęć praktycznych uświadomi czytelnika, iż autor tekstu jest osobą kompetentną.


Jak napisać felieton / reportaż? Odpowiedz sobie “Dlaczego piszesz?!”

Trzecim czynnikiem, który determinuje samą treść jest rola społeczna nadawcy komunikatu. Student, który piszę pracę licencjacką z góry ma narzucony zakres wiedzy ze względu na dobór tematu. Student także nie ma dowolności w zakresie doboru wiedzy, którą się posługuje podczas tworzenia pracy. Wpływ osób trzecich ma niebagatelne znaczenie dla samego przekazu.

Pan profesor, który pisze książkę, posiada dowolność w tworzeniu teorii, jej podważania lub potwierdzania. Wobec studenta piszącego pracę licencjacką określa lub narzuca ramy w jakich student musi się zamknąć. Zależność studenta od swego promotora jest ogromna, gdyż determinuje cały charakter jego twórczości.

Podobna sytuacja ma miejsce w redakcjach dziennikarskich. Osoba nieznająca realiów omawianej dyscypliny sportu jest wstanie napisać wyłącznie newsa, podczas gdy osobą znająca, wręcz pasjonująca się omawianą dyscypliną, może budować felietony, reportaże ze względu na zakres kompetencji i możliwości uwiarygodnienia przekazu. Charakter osoby tworzącej komunikat pisemny jest jednym z punktów wyjścia przed rozpoczęciem technicznej pracy nad treścią.


Jak napisać felieton i reportaż?! Wnioski

jak napisać felieton reportaż - wnioski

Wiarygodność oraz forma nadawcy treści to pierwszy etap, jaki musi nastąpić przed rozpoczęciem pracy związanej z pisaniem. Wiarygodność autora oraz jego rola względem artykułu czy felietonu to podstawowe prawidła poprawnego komunikatu.

Czytelnicy muszą Ci uwierzyć, zaufać, na podstawie utworzonej przez Ciebie treści (patrz. Jak pisać artykuły na bloga?)

Jeśli odbiorcy treści nie uwierzą w kompetencje autora lub nie będę mogli określić jego roli w tekście to odrzucą na samym wstępie opinie, teorie oraz wiedzę zawarte w przekazie pisemnym. Dalsze tworzenie treści bez określenia wiarygodności oraz roli autora jest bezcelowe, gdyż przekaz będzie nieefektywny.

Podsumowanie: Napisanie felietonu / reportażu nie okazuje się takie proste. Natomiast zdolny copywriter / redaktor, na pewno sobie z tym poradzi. Daj znać czy i Tobie udało się napisać ciekawy felieton lub reportaż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz kompletny kurs o Canva!

Ponad 30h wideo, od podstaw do kwestii zaawansowanych, gotowe szablony, wsparcie i dużo więcej. Zapraszamy!

Kurs o CANVA
1