Jak zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego, wysłać PIT i obniżyć podatki

Zleceń sporo, pieniądze wpływają, kupiłeś właśnie mieszkanie a tu księgowa podsyła e-mail, że trzeba zapłacić wyjątkowo wysoką zaliczkę na podatek dochodowy. Sytuacja jakiej każdy by sobie życzył, gdyż oznacza że biznes jest dochodowy. Co można zrobić w takiej sytuacji, aby szybko zaspokoić organ i nie dopuścić do powstania odsetek, zwłaszcza gdy na horyzoncie nie widać znaczącej gotówki.

Sposobów jest kilka, jednak w pierwszej kolejności skupmy się na załatwieniu sprawy w urzędzie, gdzie możemy ubiegać się o odroczenie bądź też rozłożenie na raty zapłaty podatku.

Informacje te mogą przydać się Tobie bądź Twoim bliskim. Ukazuje w nim także kilka przydatnych wskazówek pomocnych podczas wypełniania PIT-u do Urzędu Skarbowego, więc jeśli jeszcze nie złożyłeś deklaracji bądź masz pewne pytania, jak to zrobić, to zapoznaj się z całym artykułem. Zapraszam!

Jak zapłacić za podatek do urzędu skarbowego?

Od nowego roku, 2020, każdy z podatników ma dodatkowo mikro rachunek podatkowy, na który zobowiązany jest dokonywać wpłaty, numer rachunku będzie mógł sobie sam wygenerować na stronie Ministerstwa Finansów.

Udostępniono tam generator mikrorachunku podatkowego służący do wygenerowania i sprawdzenia indywidualnego rachunku podatkowego, na który od 1 stycznia 2020 należy wpłacać podatki takie jak PIT, CIT i VAT.

Wystarczy tam podać swój numer Pesel(jako osoba fizyczna) bądź NIP(jako firma) i dzięki temu otrzymamy nasz indywidualny rachunek podatkowy, przez który następnie płacimy wszystkie podatki.

Mi udaje się na koncie osobistym w mBanku przejść wtedy do bankowości elektronicznej, do pozycji przelewy, dalej wybieram przelew podatkowy. Tam następnie wpisuje mój indywidualny numer podatkowy i płacę za podatki. Zaznaczam, za co jest dany podatek(VAT, PIT, CIT itp.) w pozycji „Typ Formularza” i następnie przelewam odpowiednią sumę i zaznaczam termin rozliczenia(miesiąc, kwartał lub rok). W pozycji „Identyfikator zobowiązania” zazwyczaj nic nie wpisuję.

Przelew podatkowy w mbank za podatki do Urzędu Skarbowego

Sposoby na późniejszą zapłatę podatku w US

Podatnikiem zgodnie z polskim prawem definiuje się osobę fizyczną, osobę prawną bądź też jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, co oznacza że jeśli prowadzimy firmę jako osoba fizyczna to w swoim imieniu złożymy wniosek. Jeśli jest to inna jednostka organizacyjno-prawna wniosek niekoniecznie możemy złożyć sami, m. in. możemy potrzebować zgody i podpisów wspólników.

Przepisy Ordynacji podatkowej w przypadku braku pieniędzy przewidują dwa rodzaje wniosku:

  • o odroczeniu terminu płatności podatku
  • o rozłożeniu na raty zapłaty podatku

Kryterium, według którego organ rozpatruje powyższe wnioski to ważny interes podatnika lub interes publiczny.

O ważnym interesie podatnika można mówić, gdy niemożność zapłaty zachodzi wskutek niedających się przewidzieć losowych, nadzwyczajnych zdarzeń np. zapłata prowadzi do zagrożenia egzystencji podatnika lub jego rodziny, powodując niezdolność do utrzymania się, ale dotyczy to także sytuacji, gdy wskutek zapłaty zdolność finansowa firmy do funkcjonowania na rynku uległaby znacznemu pogorszeniu. Przedstawione kryteria związane są z faktem, że organ podatkowy nie powinien kosztem innych podatników kredytować działalności innych. Jednak, gdy zachodzi taka potrzeba każdy z argumentów przedstawionych we wniosku oceniany jest z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji podatnika, gdyż lepiej mieć podatek płatny w ratach niż prowadzić postępowanie egzekucyjne w opisanym zakresie.

W przypadku wniosku o odroczenie terminu płatności, z uwagi na to że płatność dokonywana jest jednorazowo tylko w innym terminie wskazanie we wniosku swojego ważnego interesu związane jest z tymi samymi kryteriami, tylko należy pamiętać że terminy pozostałych płatności należnych do zapłaty nie zostaną automatycznie przesunięte i trzeba planować nowy termin odroczonego podatku z ich uwzględnieniem.
Zobowiązanie podatkowe to należność do zapłaty podatku w wysokości i terminie, a także miejscu określonym przez prawo podatkowe, istotne jest to, że za swoje zobowiązanie podatkowe podatnik odpowiada całym swoim majątkiem. Dlatego więc jakakolwiek zapłata musi pochodzić ze środków podatnika, zaś zapłata podatku z cudzego rachunku bankowego jest nieskuteczna, takie pieniądze organ nie uzna jako zapłatę za należne zobowiązanie.

Jednak ustawodawca nie przekreślił możliwości wpłaty pieniędzy przez inną osobę i w niektórych sytuacjach zapłata podatku przez osobę trzecią zostaje uznana za prawidłową.

Nastąpi to w sytuacji, gdy:

  • zapłata zostanie dokonana z rachunku bankowego małżonka, gdy istnieje wspólność majątkowa,
  • osoba wpłacająca została do tego upoważniona, czyli tylko technicznie wpłaca kwotę podatku na rzecz i w imieniu podatnika.

Jeśli więc zapłata zostanie dokonana z rachunku bankowego osoby trzeciej, w opisanych okolicznościach podatek powinien zostać uznany za zapłacony. Jest to istotne, gdyż w sytuacji, gdy organ podatkowy nie uznaje zapłaty podatku przez osobę trzecią, to podatnik musi zapłacić jeszcze raz pomimo, że na koncie organu istnieje wpłata z tego samego tytułu.

Dodatkowo przepisy Ordynacji podatkowej, zgodnie z art. 62b przewidują możliwość zapłaty podatku za podatnika przez:

  • członków najbliższej rodziny: jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę;
  • aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, w sytuacji, gdy podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową bądź zastawem skarbowym;
  • inny podmiot, jeżeli kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

W przypadkach, o których mowa jeżeli treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie podatnika uznaje się, że wpłata pochodzi ze środków podatnika. Powyższe uregulowania ułatwiły opisaną sytuację dla przedsiębiorców, jednak pamiętać należy, że w sytuacji, gdy przekroczymy kwotę 1000 złotych do zapłaty, to może ona zostać zapłacona jedynie przez podatnika lub członka jego najbliższej rodziny, gdyż inaczej kwota nie zostanie zaliczona na poczet zapłaty.

Jak wypełnić deklarację PIT-37 lub PIT-36?

Tutaj nie będę się rozwodził, ponieważ już kiedyś przygotowałem na blogu artykuły na ten temat, więc poniżej masz linki, na które warto zajrzeć. Ukazuje w nich, jak rozliczyć się z przychodów z Urzędzie Skarbowym jako Freelancer(rozliczający się na podstawie umów o dzieło i zlecenie + dodatkowo uzyskujący gdzieś przychody. Jego obowiązuje PIT-37) oraz jak rozliczyć się jako firma(tutaj należy wypełnić deklarację PIT-36).

Najłatwiej jest aktualnie wypełniać deklaracje na stronie rządowej Podatki.GOV.PL, która jest również do tego przeznaczona. Otrzymujemy tak dokładne wskazówki, a zarazem tam są też zapisane dodane przez naszych pracodawców rozliczenia z umów o dzieło czy umów o pracę, więc od razu będziemy mogli je wliczyć w naszej deklaracji.

Przypominam, że gdy uzyskujemy przychody z reklamy Google Adsense, to nie musimy jej doliczać do przychodów zagranicznych, lecz do przychodów z „innych źródeł”. Podobnie tam uwzględniamy przychody z udziału z pewnych programach partnerskich. A jeśli sprzedajemy swoje kursy online czy inne produkty naszego autorstwa, to można pomyśleć o zaliczeniu ich do przychodów ze sprzedaży „praw majątkowych”(do których można zaliczyć aż 50% kosztów uzyskania przychodów). Więcej tutaj.

Jak najniższy podatek dochodowy

Mam nadzieję, że jak najniższe podatki przyjdzie Ci zapłacić do Urzędu Skarbowego. Może już kilka moich wskazówek Ci się przydało, mam taką nadzieję. Dodatkowych informacji w tym kierunku uzyskasz od doświadczonej księgowej/ego, którzy są zapoznani z wszelkimi aktualnościami podatkowymi.

Będę wdzięczny, gdy artykułem tym podzielisz się ze swoimi bliskimi, aby również im było łatwiej rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. A jeśli masz pewne pytania bądź chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat, to czekam na Twój komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *