Ile zarabia specjalista SEO / Pozycjoner stron WWW?

Ile zarabia specjalista SEO Pozycjoner

Coraz więcej małych i dużych przedsiębiorców decyduje się na inwestowanie w reklamę internetową. Jednym z najlepszych kanałów promocji, w którym możemy zaprezentować swoje produkty lub usługi są wyszukiwarki internetowe. Aby znaleźć się na szczycie organicznych wyników wyszukiwania konieczna, jest pomoc doświadczonego pozycjonera. Jak nim zostać? I ile zarabia specjalista SEO?

Na jakie zarobki możemy liczyć decydując się na ten zawód?

I jak różni się wynagrodzenie specjalisty SEO od zakresu umiejętności i miejsca zamieszkania? O tym poniżej 🙂


Spis treści:

 1. Kim jest specjalista SEO / Pozycjoner?
 2. Oczekiwane kompetencje SEO-wca
 3. Ile zarabia specjalista SEO
 4. Czy warto zostać specjalistą SEO / Pozycjonerem

Kim jest specjalista SEO?

Pozycjoner, a dokładniej Pracownik Pozycjonowania Stron Internetowych znajduję się na liście Klasyfikacji Zawodów i Specjalności na Potrzeby Rynku Pracy pod numerem 351403. Zakres jego działań to głównie:

 • tworzenie i wprowadzanie na stronie strategii SEO,
 • optymalizacja oraz dobór treści na stronę; analiza słów kluczowych,
 • optymalizacja kodu strony,
 • monitorowanie konkurencji,
 • analiza wyników kampanii,
 • link building,

Oczywiście zakres obowiązków może różnić się w zależności od wybranej strategii, miejsca zatrudnienia, a także naszych umiejętności. Jeśli mowa o umiejętnościach, jakie powinien posiadać idealny pozycjoner?


Oczekiwane kompetencje SEO-wca

Ilość ofert pracy na tym stanowisku z roku na rok znacznie się zwiększa. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej kariery w branży SEO. Wymagane umiejętności to zazwyczaj:

 • znajomość branży SEO lub SEM,
 • umiejętności praktyczne XHTML/HTML, CSS,
 • znajomość trendów w internecie, tworzenie wartościowego contentu, podstawy marketingu,
 • analityczne myślenie,
 • Mile widziane jest wykształcenie wyższe w specjalności informatyka lub marketing.

Młodszy specjalista może posiadać podstawową wiedzę w obrębie tych zagadnień. Niektóre firmy oferują pełne szkolenie i wdrażanie w projekty osoby nieposiadające jeszcze doświadczenia. Wraz z rozwojem stanowiska lub zmiany formy pracy na zdalną (patrz praca zdalna) konieczne mogą być umiejętności w zakresie zaawansowanego budowania stron, programowania, analizy czy reklamy Adwords.


Ile zarabia specjalista SEO?

Pensję pozycjonerów zależą od zajmowanego stanowiska, umiejętności, formy zatrudnienia, a nawet miasta.

Średnie zarobki netto dla specjalistów prezentują się w następujący sposób:

 • Młodszy specjalista SEO – może on liczyć na średnią kwotę 2254 złote, premię w wysokości ok. 129 złotych w ramach umowy o pracę.
 • Specjalista SEO – jak deklarują osoby na tym stanowisku, ich średnia pensja oscyluje między 2501–3500 złotych. Mogą liczyć na premię w wysokości ok. 316 złotych.
 • Starszy specjalista SEO – 4267 złotych to średnie zarobki Seniorów. Premia ok. 602 złotych.
 • Kierownik działu/team leader – na jednym z najwyższych stanowisk, pracownik może liczyć na podstawę 5054 złote + 696 złotych premii.
 • Freelancer/własna działalność – w tym przypadku średnia płaca wynosi 4922 złotych. Specjalista może otrzymywać również premie w wysokości 497 złotych.

Dane pochodzą ze strony silesiasem.pl oraz wynagrodzenia.pl. Są to aktualnie jedne z najdokładniejszych wyliczeń, które w większości pokrywają się z realnymi stawkami na rynku pracy. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że ankieta dotyczyła głównie pracowników agencji oraz działów SEO, gdzie modele rozliczeń i umowy są specyficzne dla danej firmy. Co do osób pracujących jako freelancerzy-czasami ciężko oszacować stały miesięczny zysk.

Kontrowersje wzbudza natomiast opinia, że dochód firmy pozycjonującej oraz specjalistów jest pasywny. Wyniki pracy nad widocznością zauważalne są po pewnym czasie (nawet do kilkunastu miesięcy), dlatego niektórzy klienci uważają, że specjalista po wykonaniu wstępnych działań, nie pracuje już nad stroną. Oczywiście to zwykły mit, ponieważ na pozycję wpływa mnóstwo czynników, które muszą być na bieżąco monitorowane.

W którym mieście zarobimy najwięcej?

Jak podaje portal pracuj.pl średnio, najwięcej zarabiają (netto) specjaliści w:

 • Warszawie – 3300 złotych
 • Gliwicach – 3000 złotych
 • Gdańsku – 2850 złotych

Czy warto zostać specjalistą SEO / Pozycjonerem?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. SEO to dziedzina marketingu internetowego, która rozwija się coraz prężniej. Dzięki temu doświadczeni specjaliści mogą w przyszłości być warci o wiele więcej. Powyżej widzisz tylko, ile zarabia specjalista SEO biorąc pod uwagę statystyki, ale prawdziwe zarobki mogą być różne. Pozycjonerzy nie narzekają na brak nudy i emocji, zwłaszcza gdy dochodzi do kolejnej aktualizacji algorytmów.

6 Comments

 1. Bartłomiej Damek

  Podstawą zarobków jest to na ile wyceniamy swoją pracę. To podstawa, bo jeśli pozycjoner nie szanuje samego siebie i swoja pracę wycenia nisko to wiadomo, że jego zarobki będą dużo zaniżone z zarobkami specjalisty, który się ceni. Ale z Twoimi danymi się zgadzam.

  1. Jak Się Rozwijać

   Dokładnie Bartek. O tej podstawie nie warto zapominać, nawet gdy zaczynamy przygodę z pozycjonowaniem. Właśnie tego uczymy w naszym kursie o SEO, w którym biorą udział nie tylko właściciele stron firmowych i blogerzy, ale także osoby planujące niedługo pracować jako specjaliści SEO, od marketingu itp. 🙂

 2. Mariusz Kołacz

  Jak policzy się koszty własne, to tak różowo z zarobkami na seo freelancingu nie ma.

  1. Jak Się Rozwijać

   Masz w tym fachu Mariusz dość spore doświadczenie, więc zapewne sporo wiesz. Ale pamiętaj, że to w dużym stopniu zależy od każdego specjalisty SEO – od jego stawek, klientów i warunków pracy, które sobie stworzy. Takim fachowcom szczególnie polecam wyszukiwanie klientów premium, którym dostarczymy tą samą wartość, a nawet większą. A pozostaną z nami już na dłużej i zagwarantują o wiele wyższe przychody. Nie jest to proste, ale da się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1