Jak zrobić podcast? Jak zacząć szybko i za darmo?

Jak zrobić podcast? Jak zacząć szybko i za darmo?

Od kiedy zacząłem myśleć o tym "Jak zrobić podcast?". To pytanie zadawałem sobie, gdy słuchałem kilku świetnych podcastów, jak Projektant Życia, Mała Wielka Firma, WNOP i inne. Aktualnie podoba mi się Męskie Spotkania, Kropka nad M, Elite Mentality, Kwadrans Na Angielski, Świat W Trzy Minuty, Marketing School czy Z Pasją O Mocnych Stronach" i inne. Zobacz na całą moją polecaną listę podcastów w artykule "Najlepsze podcasty polskie i angielskie".

Słuchanie podcastów rozwija mnie od lat i zachęciło, by stworzyć własny podcast!

Szczególnie to mnie zachęciło, aby spróbować stworzyć swój podcast i dzięki temu docierać ze swoimi wskazówkami do nowych odbiorców. Jakich? Tych zabieganych i zapracowanych, którzy w wolnych chwilach uwielbiają słuchać podcastów. Do nich nie byłbym w stanie dotrzeć tylko za pomocą bloga czy kanału YT. I dlatego powstał mój Podcast Jak Się Rozwijać - Biznes Online i Praca Zdalna. Jak do tego doszło wyjaśniam poprzez wideo na moim kanale YouTube. I poniżej w formie poradnika wyjaśniam, jak następuje tworzenie podcastu na telefonie i komputerze. Zachęcam do przejrzenia tych materiałów!

Film z kanału #JakSieRozwijac:

Aplikacja Anchor do nagrywania podcastów

Dawniej uważałem, że nagrywanie podcastów to coś skomplikowanego. Trzeba mieć poważne studio nagraniowe, profesjonalny sprzęt, kontaktować się ze znanymi ludźmi i tak dalej. To także sprawiło, że mój podcast zaczynam nagrywać dopiero teraz. Na szczęście co jakiś czas obserwowałem taką postać, jak Mirek Burnejko, który prowadzi swój podcast od pewnego czasu o nazwie "Projektant życia". I właśnie on wyjaśnił mi w jednym ze swoich filmów na kanale YouTube, jak prosto i szybko tworzy odcinki do swojego podcastu. Wszystko za pomocą telefonu i aplikacji i serwisie Anchor(dostępność z aplikacji na telefonie i na komputerze), która jest w pełni darmowa. To była dla mnie szok, a zarazem strzał w 10, abym i ja zaczął tworzyć swój podcast. Dzięki Mirek!

Założyłem więc konto w tym serwisie, które potwierdziłem i już niedługo mogłem się zalogować. Tam więc szybko przeszedłem do "Ustawień/Settings", gdzie szybko mogłem ustawić tytuł podcastu, jego opis, kategorię, adres url i kilka innych opcji. Zajęło mi to około 5 minut 🙂

jak zrobić podcast, jak zacząć w aplikacji Anchor

Gdy ukończyłem ten etap przygotowania podcastu, to przyszła kolej na nagranie pierwszego odcinka. I nie musiałem zbyt długo zastanawiać się nad tym, jaki temat rozpocznę. Uznałem, że zwrócę uwagę na temat pracy freelancera. Przez to powstał odcinek "Freelancer kto to? I jak zostać Freelancerem krok po kroku?".

Wiedziałem, że na przyda się także pewne intro, które wykorzystam na początku podcastu, na końcu oraz czasami w środku, gdy zmieniam temat na inny. Ale to również nie było trudne. Anchor oferuje nam przeróżne propozycje intro, które wystarczy wcześniej przesłuchać i wybrać te, które nam odpowiadają. Ja postawiłem na "Gosling". Z czasem może to zmienię, ale na razie pozostaje tak, jak jest.

Jak zacząć podcast krok po kroku na Anchor?

A. Na telefonie:

Wystarczy pobrać aplikację przez sklep Google Play. Zainstalować i tam utworzyć swoje konto. Następnie możemy także tam z poziomu aplikacji przejść do ustawień i nadać tytuł, opis i kilka innych informacji na temat naszego podcastu. Gdy to uczynimy, to przechodzimy do "Nowy odcinek".

I wtedy mamy do wyboru narzędzia na samym dole, czyli na środku przycisk "+". Klikamy tam i wybieramy: nagrywanie, biblioteka, wiadomość głosowa i intro.

Na początek najlepiej, gdy ustalimy nasze "intro". Później nagrywanie. I tutaj zanim przystąpimy do nagrywania, to dobrze byłoby posiadać taki smartfon, jak minimum Iphone, który posiada wysokiej klasy mikrofon. Gdybyśmy posiadali inne smartfony, jak ja, to dobrze zaopatrzyć się w zewnętrzny mikrofon. Ja korzystam ze swojego Boya M-1. Podłączam go do wejścia słuchawkowego. Ustawiam w tym mikrofonie na pozycję "SmartPhone". Druga pozycja to "Camera", którą używam, gdy ten mikrofon służy mi do nagrywania filmów i podcastu z pozycji komputera.

Gdy już jakość nagrywania jest zapewniona, wystarczy przejść do "Nagrywanie/Record".

Od razu wspomnę, że może pojawić się na początek stres, chrypka i inne utrudnienia. W tym celu dobrze jest postarać się przed nagrywaniem o wejście do cichego pomieszczenia, na przykład do naszego gabinetu, biura. Dodatkowo zabierzmy ze sobą szklankę wody, najlepiej z cytryną. I gdy już włączamy nagrywanie, to się odstresujmy i przekażmy treści, które mogą okazać się dla słuchaczy wartościowe. Nie skupiajmy się na swoim głosie. A jeśli jest moment, gdy musimy zrobić szybko przerwę, to wystarczy kliknąć na "pauzę" i możemy po chwili dalej kliknąć "play" nagrywania.

Zdarza się, że 1 odcinek podcastu zajmuje nam kilkadziesiąt minut, a nawet dłużej. Wtedy dobrze jest go podzielić na części. Gdy omówimy jeden temat, który trwa od kilku do kilkunastu minut, to klikamy w "pauza", a następnie po prawej stronie w "zapisz". Wtedy nadajemy tytuł tej części podcastu. Ponownie możemy wrzucić "intro", a następnie tworzyć nowe "nagranie". Może być tak, że część słuchaczy będzie zainteresowana wysłaniem tylko pewnych części danego odcinka podcastu. To dla nich duże ułatwienie. Jeśli już cały odcinek mamy gotowy, to ustalamy jeszcze końcowe "intro" i "publikujemy". To czas, gdy tworzymy "tytuł odcinka podcastu" i "opis". Możemy jeszcze od razu zdecydować się na jego promowanie w naszych serwisach społecznościowych. Ale o tym jeszcze poniżej. Tak oto nagraliśmy pierwszy odcinek swojego podcastu na telefonie!

B. Na komputerze:

Po zalogowaniu się do Anchor i wprowadzeniu ustawień naszego podcastu(tytuł, opis itp.) przechodzimy do pozycji "Nowy odcinek / New episode".

Nagrywanie podcastu na komputerze przez Anchor

Teraz możemy na początek wyszukać ciekawe "Intro", które zastosujemy na początek. Wystarczy przejść na strzałkę na dole oznaczoną jako "Przejścia / Transitions".

Dodanie intra do odcinka podcastu w Anchor na komputerze

Gdy dodaliśmy "intro" to teraz już wybieramy opcję "Nagrywanie / Record". Oczywiście dobrze, gdy posiadamy wysokiej klasy mikrofon. Zazwyczaj mikrofon zainstalowany na laptopie nie spełni tych oczekiwań. Dlatego warto postarać się o zewnętrzny mikrofon, na przykład wyżej wspomniany i tani "Boya M-1". Wtedy go podcinamy pod kartę dźwiękową w pozycji "Mikrofon". W tym mikrofonie zewnętrznym Boya ustawiamy "Camera". I gdy w Anchor klikamy w "Nagrywanie / Record" to możemy tam wybrać, z jakiego mikrofonu ma być pobrany dźwięk. Wybieramy więc "zewnętrzny mikrofon USB".

Gdy chcemy zrobić przerwę, to tutaj nie ma opcji kliknięcie w "pauzę", co jest możliwe na smartfonie przez aplikację Anchor. Dodatkowo jest na komputerze jeszcze inne ograniczenie. Otóż możemy nagrać 1 odcinek o maksymalnej długości 30 minut. Gdyby więc nasz odcinek podcastu byłby dłuższy, to musimy go nagrać na telefonie.

Gdy nagraliśmy pewną część odcinka, która wypełnia 1 temat, to warto kliknąć w "Koniec nagrywania / Stop Record" i wtedy nadajemy tej części pewien tytuł. Następnie możemy znów wrzucić pewne "intro" i dalej rozpocząć nagrywanie dalszej części naszego odcinka podcastu. Później na koniec się żegnamy i także pozostawiamy końcowe "intro". I publikujemy, nadając naszemu odcinkowi odpowiedni tytuł, opis. I możemy następnie tym odcinkiem podzielić się w swoich mediach społecznościowych.

U mnie wygląda to tak, że nagrywam kolejne odcinki podcastu zarówno na telefonie i komputerze, w zależności od tego, jak rozbudowany temat będę omawiał.

Jak promować swój Podcast?

Gdy opublikujemy już pierwszy odcinek w serwisie Anchor, to jest on przez pewien czas sprawdzany. Gdy już zostanie zatwierdzony nasz podcast, to będzie widoczny nie tylko w bibliotece Anchor, ale również na Spotify. Z czasem będzie udostępniany dalej, czyli w takich serwisach, jak: Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts, RadioPublic i Stitcher.

Dalej dobrze jest publikować swój podcast w innych popularnych serwisach stworzonych na rzecz podcastów czyli najlepiej przez popularny Spreaker. Dołączenie tam naszego podcastu okazuje się bardzo proste. Wystarczy tylko na naszym koncie Anchor przejść do "ustawienia" i tam do pozycji "zaawansowane" i tam mamy coś takiego, jak "rss feed". Kopiemy to. I następnie tworzymy swoje konto w serwisie Spreaker. Gdy potwierdziliśmy, to logujemy się do tego serwisu i tam uzupełniamy swoje konto w prawym górnym rogu przechodząc do "ustawienia". Uzupełniamy tam informacje na nasz temat, pewną biografię, linki do social media itp. Teraz klikamy już na samej górze w "Stwórz/Create" i klikamy w 3 opcję "Move to Spreaker/Przenieść do Spreaker".

Przenieś podcast do spreaker by go dalej promować

Gdy klikniemy tą 3 opcję, to wtedy zostaniemy przeniesieni na inną stronę, gdzie po prostu musimy wkleić ten "RSS Feed" z serwisu Anchor. Możemy więc tam zwrócić, skopiować i teraz wkleić ten link. Wtedy zatwierdzamy "Wyślij link".

wyślij rss swojego podcastu w serwisie spreaker

Dzięki temu cały podcast z ustawieniami i wszystkie odcinki z serwisu Anchor zostaną przeniesione także do Spreaker, jak to było u mnie.

Przeniesienie podcastu z Anchor do Spreaker

Tutaj też można od razu ustawić udostępnienie informacji o nowym odcinku(w sposób automatyczny) w różnych naszych Social Media, jak Facebook, Twitter, YouTube, SoundCloud czy Tumblr.

Następnie swój odcinek podcastu publikuję także na blogu dołączając do poszczególnych artykułów. Widać to na przykładzie artykułu "Freelancer kto to? I jak zacząć krok po kroku?". Tak, jak poniżej:

Publikowanie odcinków podcastu na blogu

Czy warto zrobić podczas i zacząć nagrywać pierwsze odcinki?

ZDECYDOWANIE TAK. I dlatego moje wstępne założenie to przygotowanie 10 odcinków i poczekanie na feedback. A następnie kolejnych 5. Zobaczymy, jak to wszystko pójdzie. Na pewno poszerzy to moje kwalifikacje, doświadczenie związane z nagrywaniem swojego głosu i tworzeniem podcastu.

A dodatkowo umożliwi mi dotrzeć do osób, które uwielbiają słuchać podcastów, a może nie koniecznie chcą czytać artykuły na moim blogu. To również będzie niezmiernie ciekawe.

Zachęcam więc do obserwowania mojego podcastu "Jak Się Rozwijać - Biznes Online i Praca Zdalna". Już niedługo kolejne odcinki.

Jak zrobić podcast? Jak zacząć szybko i za darmo?
5 (100%) 3 vote[s]
4 Responses
  1. Dobra decyzja z podcastem, mam nadzieję, że będzie się szybko rozwijał 🙂
    Polecam też pomyśleć o oddzielnej stronie dla podcastu lub wydzielić sekcję na blogu dedykowaną podcastowi.

  2. Tworzenie podcastów to obecnie bardzo modne zjawisko. Sam również słucham kilku. Przetestuję aplikację, o której wspomniałeś.
    Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz :)