Freelancer kto to? I jak zacząć pracę freelancera krok po kroku?

Freelancer kto to I jak zacząć!

Słowo freelancer dla wielu z nas ciągle jeszcze brzmi obco. Co innego, kiedy powiemy ‘wolny strzelec’. Wtedy niektórym zaczyna już świtać myśl, że może chodzić tu o osobę, która wykonuje tak zwany wolny zawód. Nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Często osoba taka nie jest związana z żadnym konkretnym pracodawcą, a swoje usługi świadczy wielu odbiorcom, w zależności od tego, kto je zamówi i ile zapłaci.

Praca freelancera przez cały czas ewoluuje

Minimalnie dowidziałeś się kim jest freelancer. Czego jednak możesz dowiedzieć się o nim więcej? Na przykład jak się rozlicza freelancer i jak można nim zostać. O tym wszystkim poniżej!


Spis treści:

 1. Freelancer kto to?
 2. Dlaczego warto zatrudnić freelancera?
 3. Jak pracuje freelancer?
 4. Freelancer – dochodowa praca w IT
 5. Zawody, których nie znali nasi dziadkowie
 6. Jak zostać Freelancerem?
 7. Jak rozwijać się jako Freelancer?

Freelancer kto to?

Freelancer kto to?

Freelancer jest więc osobą, która nie wykonuje pracy na podstawie umowy o pracę, lecz najczęściej rozlicza się za pomocą umowy o dzieło czy zlecenie. Praca freelancera cechuje się przede wszystkim większą swobodą. Samodzielnie może ustalać godziny i miejsce pracy oraz wybór zleceń i klientów. Z tego względu wielu freelancerów pracuje we własnym domu, mieszkaniu, podróżując oraz w wielu innych miejscach. Tak naprawdę nic ich nie ogranicza. Ja swojego czasu pracowałem jako freelancer w górach, gdy wchodziłem ze swoim laptopem na kolejne szczyty 🙂

Pod freelancera można również podpiąć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Oni również mają wiele swobody w zakresie wyboru klientów, oferowanych usług czy ustalania godzin i miejsca pracy. Dlatego nadal uważam się za Freelancera 🙂

Zawód freelancer dotyczy bardzo często pracy twórczej, takiej jak: tłumaczenie, pisanie tekstów, programowanie, dziennikarstwo, pozycjonowanie, projektowanie stron www, fotografowanie, szkolenie. Aby móc wysilać się w tym zakresie i pozyskiwać poparcie u wielu klientów, partnerów, to należy posiadać bogatą wiedzę, doświadczenie i odpowiednie umiejętności. To zachęca freelancerów do ciągłego doskonalenia się w swoim zawodzie.

Kto pracuje jako Freelancer:

 • Copywriter
 • Pozycjoner
 • Dziennikarz
 • Aktor
 • Tłumacz
 • Grafik
 • Korektor
 • Projektant stron www
 • Fotograf
 • Coach / Trener Personalny / Szkoleniowiec
 • Psycholog
 • Przedstawiciel branży IT

Występuje na rynku coraz większa ilość zawodów, w których to pojawia się możliwość pracy jako wolny strzec. Wynika to także z rozwoju i popularności internetu. To właśnie dzięki niemu różnorodne firmy w przeciągu kilku chwil mogą znaleźć freelancerów i zlecić im odpowiednie zadania.

Kontakt z nim również jest ułatwiony. W bardzo prosty sposób udaje się podpisać umowę z freelancerem, jak i nawiązać stałą współpracę, a wynika to z możliwości przesyłania takich dokumentów (np. umowa o dzieło, zlecenie, faktura) w formie elektronicznej.


Dlaczego warto zatrudnić freelancera?

Forma takiej współpracy okazuje się korzystna dla obu stron. Freelancer ma przecież możliwość działać samodzielnie – nikt nad nim nie siedzi i samodzielnie dba o swój rozwój.

Natomiast firmy zatrudniające freelancerów nie ponoszą wysokich kosztów związanych z utrzymaniem takich pracowników. Nie muszą przecież opłacać składek ZUS – jeśli zatrudnią freelancera na umowę o dzieło. Dodatkowo dzieło / zlecenie, które zostało dla nich wykonane przez wolnego strzelca mogą opodatkować niższym podatkiem – jeśli jest ono związane z pracą twórczą. Czasami jeszcze freelancer wystawia swoim klientom faktury na podstawie serwisu useme. A inni posiadają własną firmę, więc sami są w stanie wystawić FV.

Szkoda, że freelancerzy prowadzący własną działalność gospodarczą, realizujące usługi twórcze (zdjęcia, programowanie, copywriting), nie mogą zaliczać do podatku 50% przychodów. Wtedy wysokość podatku dochodowego byłaby dwa razy niższa 🙂


Jak pracuje freelancer?

Jak twierdzą same osoby zarabiające w ten sposób, jest to bardzo wygodna, ale zarazem wymagająca forma zatrudnienia. Wygoda wynika z tego, że osoby te same ustalają sobie godziny pracy, same ustalają ceny swoich usług oraz nie mają nad sobą szefa wydającego rozkazy.

Zalety pracy freelancera:

 • szkolenie się w dobrej organizacji prac i samodyscypliny
 • duża swoboda
 • możliwość pracy w domu / brak dojazdów
 • nawiązywanie współpracy z różnymi klientami / firmami
 • mało kosztów – czasami wystarczy komputer i internet
 • brak sztywnych godzin pracy
 • możliwość dostosowania pracy do nas, a nie odwrotnie
 • ciągły rozwój
 • sposobność wykonywania wielu usług / dzieł i zleceń

Wady pracy freelancera:

 • utrudniona praca w domu przez rodzinę i sąsiadów
 • duża konkurencja – szczególnie na rynku it
 • prawdopodobieństwo wypalenia po pewnym czasie

Widzisz więc, że praca freelancera ma swoje dobre i złe strony. Ale jeśli miałbyś ją porównywać z pracą na etacie w korporacji czy na produkcji, to zapewne szybko doszedłbyś do wniosku, że stanowi o wiele lepszy wybór. Jeśli więc jeszcze nie byłeś freelancerem w swoim życiu, to może warto o tym pomyśleć!


Freelancer – dochodowa praca w IT

Nasze społeczeństwo się informatyzuje – to niepodważalny fakt, który przekłada się na daleko idące zmiany gospodarcze, techniczne, ekonomiczne i społeczne. Komputeryzacja wkracza praktycznie w każdą dziedzinę życia, co niektórych może przerażać, innych cieszyć. Obiektywne podsumowanie jednak wypada raczej na plus – dzięki temu coraz więcej procesów przyspiesza, stajemy się bardziej mobilni, a wiele usług i towarów powszednieje.

W związku z tym rośnie liczba freelancerów, którzy oferują usługi takie jak: projektowanie grafiki, pisanie programów i ich testowanie, zdalną pomoc informatyczna, zarządzanie stronami oraz wiele innych.

Dla nich odpowiedź na pytanie „jak zacząć zarabiać?” była prosta: “wystarczy iść tam, gdzie są największe pieniądze”


Zawody, których nie znali nasi dziadkowie

W ostatnim czasie powstało sporo nowych zawodów, których jeszcze jakiś czas temu zupełnie nie było na rynku. Szczególnie wiele zmian zachodzi w branży komputerowej, we wszystkim co dotyczy Internetu i najnowszych technologii. Kto z nas, korzystając pod koniec ubiegłego stulecia z sieci, mógł podejrzewać, że zajęcia takie jak moderacja, administracja, optymalizowanie i pozycjonowanie stron, będą wysoko opłacanymi, poszukiwanymi zawodami, w których stale będzie odbywać się rekrutacja, a kolejne agencje marketingu internetowego będą wyrastać jak grzyby po deszczu?

Kilkanaście lat temu temu nawet nie pomyślelibyśmy, że może to być potrzebne na tyle, żeby ktoś chciał za to płacić. Jednak życie nabiera tempa, a my musimy nadążać za najważniejszymi zmianami, tak aby nie zostać w tyle. Teraz wręcz wypada kształcić się w innowacyjnych kierunkach i zdobywać coraz to nowe doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości. Aby zarabiać zadowalająco, nie wystarczy już edukacja – potrzebny jest wszechstronny rozwój osobisty.

Stąd też freelancerzy często oferują po kilka usług naraz

To takie usługi, jak: pozycjonowanie, programowanie, copywriting, analiza stron pod kątem SEO, a także ich tworzenie czy administracja danych oraz wiele innych.

Łącząc kilka umiejętności znajdują sposób na dobry zarobek, a ich wszechstronność staje się przepustką do finansowej wolności i życia takiego, o jakim zawsze marzyli.


Jak zostać freelancerem?

Jak zostać freelancerem czyli jak pracować jako freelancer

Każdy może zostać freelancerem. Wiek i inne ograniczenia nie mają tutaj większego znaczenia. Natomiast, aby już przez wiele lat wysilać się jako freelancer, musisz posiadać pewną osobowość, a zarazem silny charakter. Dopiero dzięki temu będziesz w stanie nadal realizować różnorodne zadania, a zarazem dbać o swój dalszy rozwój. Dowiedz się krok po kroku, jak można szlifować swoją karierę jako freelancer.

1. Wybór zawodu

Musisz dokładnie ustalić, czym chciałbyś się zajmować jako freelancerzy. Pomyśl o swoich umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu. Możliwe, że uwielbiasz kodować i dlatego warto byłoby działać jako freelancer programista. Innym razem jesteś świetnym grafikamiem i właśnie w tym kierunku chciałbyś dalej pójść. A część z nas uwielbia pisać i czytać, więc dobrze byłoby zająć się pisaniem tekstów.

Na początek polecam:

 • przejście szkolenia pozwalającego nam nabyć nowe umiejętności. Może być online i dotyczyć np. programowania, copywritingu, pozycjonowania stron www czy innych kierunków, w których chcielibyśmy się rozwijać. Do wyboru są darmowe i płatne. Jeśli miałbyś zainwestować w wyjątkowe szkolenie 100 zł czy nawet 1000 zł bądź więcej, to tutaj nie oszczędzaj. Pamiętaj, że to inwestycja w Twoją przyszłość.
 • jak najszybciej ogłaszaj swoje usługi i zdobywajcie klientów
 • przygotuj stronę ukazującą portfolio – na początek i później może być to blog
 • rozpocznij pracę w firmie czy serwisie dla freelancerów – istnieje kilka takich serwisów dla freelancerów, programistów czy grafików. O nich więcej pisałem tutaj “Jak zostać copywriterem – moja historia“.

2. Zorganizowanie i wszechstronność

Wolny strzelec” nie tylko realizuje swoje zlecenia, ale jeszcze dba o prowadzenie księgowości, marketing i reklamę, sprzedaż, wyszukiwanie i odpowiadanie na oferty / zlecenia.

Aby temu podołać, musisz być pracowity, zaradny i zdyscyplinowany

Na początku swojej kariery freelancer musi nawet pracować ponad etat. Wtedy się uczysz i nabierasz wprawy. To okres próbny, który po prostu powinieneś przebrnąć. Oczywiście tak nie musi być 🙂 Czasami możesz pracować jako freelancerzy po 2-4 godziny dziennie. Ale musisz wiedzieć, że czas poświęcony na pracę będzie miał później przełożenie na nasze wynagrodzenie. Sam, gdy jeszcze się uczyłem, to dorabiałem na freelancingu 200-400 zł, a później coraz coraz więcej. Poza pracą jeszcze się szkolisz i rozwijasz, więc także poświęcasz na to kilka bądź kilkanaście godzin w tygodniu.

Pomocna na pewno okaże się właściwa organizacja miejsca pracy i doskonalenie się w planowaniu i samodyscyplinie. Zapraszam do 2 innych artykułów na blogu, które tego dokładnie uczą:

3. Sposób rozliczenia dochodów freelancera

Freelancerzy uzyskują dochody z prowadzonej sprzedaży swoich dzieł czy realizacji pewnych zleceń. Muszą się z nich odpowiednio rozliczyć. W roku 2017 kwota wolna od podatku wynosi 6600 zł. Jeśli więc wolny strzelec uzyskuje w danym roku niższe dochody, to tutaj płacić podatku do Urzędu Skarbowego. Ale dotyczy to szczególnie tych freelancerów, którzy prowadzą samodzielną sprzedaż, na przykład tworzą pewne swoje dzieła typu “ręcznie robione” (ang. Hand Made) bądź kursy online i sprzedają je w serwisach ogłoszeniowych, na allegro czy na swoich stronach sprzedażowych. Opcja ta nie dotyczy osób, które współpracują z firmami na podstawie “umów śmieciowych”(zlecenie, o dzieło) – w takim wypadku to firma zatrudniająca freelancera opłaca podatek dochodowy.

Często freelancerzy współpracują z kilkoma firmami na podstawie umów o dzieło i zlecenie. Co roku muszą otrzymać od nich PIT-11, na podstawie którego będą w stanie wypełnić PIT-37 lub PIT-36. Dzięki temu freelancerzy mają możliwość uzyskania zwrotu za podatek dochodowy, który często wynosi około 550 zł. Przez wiele lat uzyskiwałem taki zwrot i zawsze przeznaczałem go na auto bądź inne wydatki!

Do wyboru mamy więc:

 • Samodzielna sprzedaż bez firmy do kwoty 6600 zł w ciągu roku – wtedy sprzedajemy swoje usługi/ dzieła innym osobom fizycznym
 • Umowa o dzieło / zlecenie – tutaj rozlicza nas dana firma
 • Wystawianie faktur jako osoba fizyczna przez serwis useme.eu – polega to na tym, że serwis wystawia dla nas fakturę na swoje dane firmowe – więc my nie widniejemy na fakturze. Serwis współpracuje z nami na zasadzie umowy o dzieło. My mamy taką korzyść, że możemy swoim klientom zaoferować fakturę, którą wliczą w koszty, a dodatkowo firmy te nie muszą nas zatrudniać i podpisywać z nami umów. Serwis Useme pobiera nam kilka procent prowizji za każdą fakturę, ale nie jest ona wysoka. Sam przez ponad rok korzystałem z takiego serwisu, więc przed poniższymi sposobami polecam.
 • Inkubator Przedsiębiorczości – przed założeniem własnej firmy, aby nie płacić ZUS-u i mieć wsparcie, dostępność do szkoleń itp. O tym będzie już niedługo rozbudowany artykuł 🙂
 • Jednoosobowa działalność gospodarcza – gdy już jesteśmy rozpoznawalni, posiadamy grono stałych i nowych klientów. Musimy mieć pewność, że bez problemu starczy nam na ZUS, podatek dochodowy i inne koszty.

4. Umowy i oświadczenia freelancera

Freelancer musi posiadać aktualne wzory umowy o dzieło, umowy o zlecenie i oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Może okazać się przydatne podczas nawiązywania nowych kontaktów.

Poniżej udostępniam Wam “Wzór oświadczenia o przekazaniu praw autorskich“:


Jak rozwijać się jako Freelancer?

Jak rozwijać się jako Freelancer?

Rozwój można porównać do ruchu czy drogi, rozwój freelancera to poruszanie się – po wyznaczonej w dużej mierze przez nas – trasie do celu lub donikąd. Całe życie będziesz w tej drodze, dlatego musi być ona na tyle przyjemna, że przestawisz swoje myślenie i będziesz czerpać satysfakcję z samego pokonywania jej, a nie tylko z chęci dotarcia do celu.

Freelancer musi o tym pamiętać, ponieważ w przeciwnym razie po pewnym czasie się wypali. Praca, która dawniej dawała tyle satysfakcji, z czasem nie będzie sprawiała już tak wiele przyjemności. Będzie wciąż ta sama i coraz bardziej nudna. Można jednak to zmienić. Wystarczy poza pracą dbać o ciągły rozwój osobisty. A masz tutaj naprawdę szerokie możliwości.

Należy zachować równowagę, aby się nie przepracować, blisko w prawy w domu o wypalenie zawodowe!

Wspominał o tym programista Maciej Aniserowicz, który w pewnym momencie pracował nawet kilkanaście godzin dziennie, ale na szczęście później to zmienił – prawdopodobnie dlatego po pewnym czasie udało mu się wydać własną książkę “Zawód Programista” 🙂 Przez pewien czas przepracowanie jest możliwe, ale później nasza efektywność spada i poza tym nasze życie rodzinne nie wygląda tak, jak powinno.

Jak traktować ciągły rozwój osobisty?

Masz być “nakręcony” w rozwoju osobistym jak nawigacja w samochodzie. Skupiony na wyznaczonym celu obierać najlepszą dla siebie i innych drogę. Kiedy coś Cię zaskoczy wyznaczasz trasę od nowa, nie poddajesz się. A kiedy dotrzesz na miejsce to wyznaczasz sobie nowy cel, bo rozwój osobisty to świadomość, że przez całe życie się rozwijasz. Ale możesz przez dany okres zrobić to lepiej lub gorzej, bardziej efektywnie lub mniej.

Ważne, aby cieszyć się odkrywaniem i rozwijaniem siebie, nauczyć się zdrowego podejścia do porażek, rozwijać się nawet w obliczu kryzysu czy wielkiego sukcesu, ponieważ ogromny sukces paradoksalnie może być zagrożeniem dla rozwoju osobistego, a nawet go zahamować. Nawet jeśli wejdziemy na jeden szczyt to rozwój osobisty ma być naszym sposobem na życie i pchać nas poza strefę naszego komfortu.

Freelancerzy, którzy tak na to patrzą, pracują dalej po 10, 20, 30 latach i cieszą się z wyników, jakie osiągnęli. Traktuj więc rozwój osobisty jako ciągły ruch, drogę do realizacji własnych ambicji, które nadają smak Twojemu życiu, a Ci wciąż będzie mało i mało. Powodzenia!

2 Comments

 1. Kaja

  Bardzo ciekawy i pomocny blog. Prowadzący budzi zaufanie i sympatię. Za mną już trochę filmów na yt i artykułów ale chętnie pochłonę kolejne. Pańska praca (pewnie również żony i pieska) pomogła mi uwierzyć, że mogę zajmować się tym o czym marzę od kilku lat i pokazuje jak to robić. Dziękuję za pomoc! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1