Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze Kurs szybkiego pisania online

Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze czyli nauka szybkiego pisania

Interesuje Cię bezwzrokowe pisanie na klawiaturze? Chcesz pisać szybko i bezbłędnie? Jeśli tak, to podszkól się w tym zakresie i wykorzystaj sprawdzone kursy szybkiego pisania na klawiaturze. Część z nich to darmowe kursy, natomiast pewne z nich są płatne. Zapraszam!

Już niedługo zaczniesz pisać bezwzrokowo 🙂

Pamiętaj, że umiejętność bezwzrokowego pisania okazuje się bardzo przydatna, jeśli pracujesz przed komputerem i wykonujesz różnorodne zadania. Dzięki niej oszczędzasz na czasie, a zarazem zwiększasz zakres swoich umiejętności i kwalifikacji. A czasami szybkość pisania decyduje o tym, ile tak naprawdę zarabiasz!


Spis treści “Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze”:

 1. Zalety bezwzrokowego pisania
 2. Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – kursy
 3. Zasady bezwzrokowego pisania
 4. Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie?

Filmy z kanału #JakSieRozwijac ukazujący bezwzrokowe pisanie i moje wyzwanie 🙂


Zalety bezwzrokowego pisania:

 • szybko i wygodnie
 • zdrowo dla kręgosłupa i naszej postawy ciała
 • oszczędność czasu i sił
 • nowe kwalifikacje
 • większe zarobki?!

Jeśli Twoja motywacja do szybkiego pisania na klawiaturze się zwiększyła, to przejdź dalej 🙂

Chcesz tak pisać bądź podobnie? Jeśli tak, to zapoznaj się z listą przydatnych serwisów i kursów szybkiego pisania. I nie zapomnij o cennych radach umieszczonych na samym końcu wpisu!


Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – kursy:

 1. Pisaniebezwzrokowe.pl – darmowy i rozbudowany serwis, bogaty w z ciekawe lekcje i system, który kontroluje nasz postęp. Dzięki niemu jesteśmy na bieżąco z lekcjami i ćwiczeniami ułatwiającymi opanowanie pisania za pomocą poszczególnych palców.
 2. Touchtyping.guru – bardzo ciekawy i darmowy serwis, który w prosty sposób uczy bezwzrokowego pisania, przypadł mi do gustu. Organizowane są w nim pewne zawody, w których każdy może wziąć udział, a nawet stworzyć nowe wyzwanie i do niego dążyć.
 3. Piskle.pl – dostępny jest w wersji podstawowej i płatnej. Konto premium na pół roku kosztuje nas jedyne 39 zł, a zapewnia dostęp do zaawansowanych kursów i różnorodnych lekcji. Jeśli licząc korzyści wynikające z opanowania umiejętności szybkiego pisania to naprawę warto. Po drugie kursy szybkiego pisania organizowane w grupach kosztują o wiele drożej, nawet do 1800 zł, więc tak naprawdę można wiele zaoszczędzić. Ale zawsze możesz wybrać darmową wersję bądź inne kursy 🙂
 4. Bezwzrokowo.pl – serwis płatny, lecz bogaty w dodatkowe motywatory, jak przypomnienia na email o kolejnych lekcjach.
 5. Ratatype.com – kurs posiadający ciekawy interfejs i praktyczne ćwiczenia, natomiast uwzględnia tylko alfabet angielski, nie pozwala nam więc na ćwiczenie wszystkich polskich znaków.

Te pogrubione serwisy i kursy szybkiego pisania najbardziej przypadły mi do gustu, więc szczególnie polecam!


Zasady bezwzrokowego pisania

zasady bezwzrokowego pisania na klawiaturze czyli bezwzrokowe pisanie na klawiaturze porady

Przed rozpoczęciem nauki związanej z bezwzrokowym pisaniem warto jest opanować kilka ważnych podstaw. Dzięki nim o wiele łatwiej uzyskasz coraz lepsze rezultaty w pisaniu, a one tym bardziej zachęcą Cię do ukończenia kursu. A wtedy umiejętność szybkiego pisania pozostanie już na całe życie.

 • Po pierwsze musisz przypatrzyć się warunkom, które panują w pobliżu naszego komputera. O wiele łatwiej będzie przebiegać nauka szybkiego pisania, jeśli przyjmiesz wyprostowaną postawę. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiedni fotel bądź krzesło, z regulowaną wysokością oparcia i podłokietnikami. Wysokość siedzenia należy dostosować w taki sposób, aby oczy były nieco powyżej środka ekranu. Natomiast przedramiona powinny leżeć poziomo, dzięki czemu nie będą się one zbyt szybko męczyły.
 • Po drugie ważna jest klawiatura, na której chcesz zacząć uczyć się szybko pisać. Najlepsze rezultaty uzyskasz w przypadku klawiatury ergonomicznej, w której to producenci postarali się o praktyczne i funkcjonalne ułożenie rąk podczas pisania. Same klawisze powinny się lekko wciskać, być nisko osadzone i nie wydawać irytującego hałasu podczas pracy. Liczy się również wielkość niektórych klawiszy, a szczególnie BackSpace – im większy, tym duże prawdopodobieństwo, że zawsze w niego trafisz.
 • Po trzecie kurs szybkiego pisania na klawiaturze warto zaplanować w konkretnym terminie, na przykład 15-20 minut każdego dnia. Dobrze jest również zaplanować porę dnia, w której jesteś jeszcze orzeźwiony i skupiony, a przyjdzie Ci o wiele łatwiej.
 • Po czwarte nie wracaj do złych nawyków związanych z pisaniem na klawiaturze za pomocą 2 palców. I coraz bardziej rezygnuj z patrzenia na klawiaturę.
 • Po piąte nigdy nie śpiesz się pisząc na klawiaturze, ponieważ popełnisz błędy, które na pewno nie zachęcą Cię do dalszej nauki. O wiele lepsze wyniki uzyskasz, jeśli skupisz się na poprawnym pisaniu, z czasem zwiększając jego szybkość.
 • Po szóste nie zniechęcaj się po dniu, tygodniu i miesiącu nauki szybkiego pisania na klawiaturze. Jeśli już przebrniesz przez ten okres, to zapewne zauważysz ogromny postęp. A on tym bardziej zachęci Cię, abyś podszkolił się w tym kierunku jeszcze bardziej.

Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie?

Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie na klawiaturze

Przede wszystkim miałem dużą motywację. Zależało mi na opanowaniu tej umiejętności, ponieważ okazała się bardzo przydatna w mojej pracy. Wiedziałem, że im szybciej będę pisać to automatycznie więcej będę zarabiać. Miało to szczególne znaczenie wtedy, gdy ponad 10 lat temu pisałem zwykłe precle i teksty seo, a tam przede wszystkim liczyła się szybkość pisania i szybkie myślenie.

Uczyłem się codziennie i choć aktualnie od wielu lat nie mam potrzeby bardzo szybkiego pisania na klawiaturze, to i tak cenię sobie zdobytą umiejętność. Piszę już mniej tekstów(szczególnie na strony www, wpisy na tym blogu i do Social Media). Ale ciesze się, że piszę bezwzrokowo i jeśli jest taka potrzeba, to bardzo szybko!

Dowód na bezwzrokowe pisanie na klawiaturze:

bezwzrokowe pisanie na klawiaturze czyli kurs szybkiego pisania - dowód bezwzrokowego pisania na klawiaturze

Test szybkiego pisania :

W powyżej opisanych programach ukazujących bezwzrokowe pisanie na klawiaturze masz możliwość przeprowadzić swój test szybkiego pisania. Jeśli uda Ci się osiągnąć już jakieś ciekawe wyniki, to podziel się nimi w komentarzu. To dla innych dodatkowa motywacja i dla mnie również 🙂

Życzę powodzenia – bezwzrokowe pisanie na klawiaturze jest w zasięgu Twoich możliwości. Pisząc szybciej zaoszczędzisz swój cenny czas, łatwiej Ci będzie prowadzić bloga, a zarazem pracować jako copywriter czy ktokolwiek inny. Powodzenia!

39 Comments

 1. Ina

  Szkoda, że szybkość nie idzie u Ciebie w parze z jakością. Jak na copywritera masz za dużo błędów w każdym wpisie.

  1. Jak Się Rozwijać

   To racja, czasami za dużo sobie narzucam nowych artykułów, a nie mamy czasu na sprawdzenie błędów (może będziemy musieli to delegować). Dzięki za uwagę. Teraz i tak sporo wpisów aktualizujemy, więc postaramy się, aby były bezbłędne 🙂

 2. Bielecki.es

  Piszę już niemal całkowicie bezwzrokowo, choć początki były naprawdę trudne to nie korzystałem z żadnych programów do nauki takiego sposobu pisania. Codzienna praktyka sprawiła, że z czasem pisałem na klawiaturze coraz szybciej i intuicyjnie zacząłem wybierać klawisze na klawiaturze. 😉

  1. Jak Się Rozwijać

   Mieliśmy podobnie, choć korzystaliśmy przez krótki czas z programów do nauki szybkiego pisania. Natomiast w większości udało się uczyć poprzez realizację coraz nowych zleceń na teksty. Na początku była to masówka, czyli teksty SEO i precle. Ale dzięki nim aktualnie piszemy bezwzrokowo, więc było warto 🙂

 3. Śnieżynka

  Do programów wartych uwagi dodałabym również Mistrza Klawiatury, na którym ja jakieś 10 lat temu nauczyłam się tej cennej umiejętności, jeszcze w szkole średniej 🙂
  Jeśli chodzi o wskazówki jak się uczyć, to pamiętam, że moja nauczycielka ciągle nam powtarzała: rytmika! Rytmika jest jednym z większych kluczy do sukcesu bezwzrokowego pisania. Warto od początku uczyć się pisać rytmicznie, wtedy nawet wolno, ale rytmicznie z czasem można zwiększać tempo, a bezbłędność będzie za tym szła.
  Swoją drogą ten komentarz jak i wszystko w necie piszę od lat 10 już bezwzrokowo i NAPRAWDĘ polecam. Cudowna oszczędność czasu, zdolność zobaczenia dużo więcej (np. w rozmowie na czacie, gdy piszę do kogoś, widzę, czy w międzyczasie ktoś mi coś napisał. Jeśli patrzę na klawiaturę, to mogę zobaczyć okienko czata i ewentualne wiadomości dopiero, gdy przeniosę na nie wzrok).

  A z tych programów, o których Pan pisze, znam tylko ten pierwszy. Zastanawiałam się niedawno czy nie zrobić sobie papierka na to, ale poza tym, że zrobiłam parę razy transkrypcję, na której wpadł fajny grosz do kieszeni, to nie jest mi to dokumentowanie do niczego potrzebne. Z takich kursów online można również dyplom dostać, więc jeśli ktoś potrzebuje faktycznie do pracy, ku zwiększeniu zarobków, to warto zwrócić uwagę i pomyśleć o tym 🙂
  Z doświadczenia już popieram każdą radę, którą Pan tu wymienia 🙂

  Pozdrawiam serdecznie! Śnieżynka

  1. Jak Się Rozwijać

   Super historia i cieszę się, jak zapewne i inni czytelnicy, że dokładnie ją opisałaś. Świetnie, że udało Ci się już opanować bezwzrokowe pisanie, nasz zespół także ma to opanowane 🙂 To miło patrzyć na swoją pracę z szerszej perspektywy, a nie tylko ograniczać się widokiem klawiatury 🙂 Pozdrawiamy!

 4. Goga

  Uwielbiam bezwzrokowe pisanie, nauczyłam się go jak miałam naście lat 🙂 Świetny tekst 🙂

  1. Jak Się Rozwijać

   Dzięki wielkie i cieszymy się, że zapewniliśmy Ci miłe wspomnienia 🙂

 5. Bilib World

  Ja nauczyłam się bezwzrokowego pisania na klawiaturze dzięki programowi Mistrz klawiatury. Polecam 🙂

  1. Jak Się Rozwijać

   Kolejny podobny wpis, więc zapewne wielu już skorzystało na tym programie do szybkiego pisania na klawiaturze (mistrzu klawiatury) 🙂 Może także i inni się przekonają. Aktualnie mają coraz większy wybór tych kursów szybkiego pisania, nie tak słabo jak dawniej 🙂 Część osób z naszego zespołu uczyła się szybko pisać w technikum, gdzie odbywały się lekcje pisania na maszynie. To były czasy 🙂

 6. Ola Gościniak

  Też piszę bezwzrokowo, nauczyłam się jeszcze w gimnazjum z programem Mistrz Klawiatury 🙂 Bardzo sobie chwalę tę umiejętność 🙂

  1. Jak Się Rozwijać

   Super Ola, to zapewne dlatego nietrudno przychodzi Ci pisanie nowych wpisów na blogu. Pozdrawiamy!

 7. Edyta Mój kawałek podłogi

  Nie wiedziałam, że są takie kursy online. Sama piszę już od dość dawna nie patrząc w klawiaturę i nie ukrywam, że to jest bardzo przydatne!

  1. Jak Się Rozwijać

   Cieszę się, jeśli chciałabyś się jeszcze podszkolić, to na pewno warto. W zależności od potrzeb oczywiście 🙂 My pomagamy już tysiącom osób poprzez nasze kursy online 🙂

 8. szaryswit

  Pamiętam podobny kurs sprzed wielu lat 🙂 teraz pewnie wygląda to inaczej, muszę spróbować, dzięki za podpowiedź

 9. Ale

  Fajnie by było tak umieć 🙂

  1. Jak Się Rozwijać

   I Tobie również może się to udać, wystarczy chcieć i ćwiczyć 🙂

 10. Małgorzata Śmiechowicz

  Czas chyba zgłębić temat

  1. Jak Się Rozwijać

   Zapraszamy, co pewien czas będą jeszcze inne ciekawy artykuły z tematyki organizacji pracy 🙂

 11. Bookowa Dziewczyna

  Ciekawy wpis, nie wiedziałam, że aż tyle czynników ma wpływ na osiągnięcie sukcesu i zdobycie tej umiejętności. Sama od jakiegoś czasu staram się pisać bez wzrokowo, mam nadzieję, że teraz będzie mi łatwiej robić postępy 🙂

 12. MartieLifeStyle

  Pisze szybko, ale z błędami. Później zajmuje mi dużo czasu poprawianie ich. Na pewno skorzystam z rad.

  1. Jak Się Rozwijać

   Cieszymy się, na pewno wyjdzie Ci to na dobre, powodzenia 🙂

 13. Monika Halman

  Super 🙂 Bardzo mi się przyda ten artykuł, chętnie podszkolę się w pisaniu bezwzrokowym. Póki co moje wyniki są bardzo średnie: 357 uderzeń, dokładność 99,72%, WPM 71,40 a wynik pisania to 71,20 przy trudności 0,75 😀

  1. Jak Się Rozwijać

   Super, cieszymy się, że pochwaliłaś się swoim wynikiem. Powodzenia w ćwiczeniach, zapewne każdego dnia uda Ci się poprawić rezultat 🙂

 14. Karolina / Nasze Bąbelkowo

  Chyba nigdy nie dojdę do takiego poziomu i perfekcji – ale Tobie gratuluję i życzę dalszych sukcesów 🙂

  1. Jak Się Rozwijać

   Gdybyś wyznaczyła sobie taki cel, to zapewne dałabyś radę. Istota to nie poddawać się na samym starcie i później w trudnych chwilach, pozdrawiamy 🙂

 15. Beata Szymańska

  Mój problem z pisaniem bezwzrokowym polega na tym, że kiedy się zapominam, to potrafię pisać bez patrzenia na klawiaturę, bo palce pamiętają położenie klawiszy, ale po chwili sobie to uświadamiam i oczy znowu lecą na klawiaturę. Ale może dzięki temu tekstowi podejmę wyzwanie i zacznę ćwiczyć, żeby już nie zerkać na klawisze.

 16. Samanta Dryja

  Nigdy się nie zastanawiałam nad tym, by uczyć się pisania bezwzrokowego na klawiaturze, być może dlatego że od kilku lat samo weszło mi w to krew (dzięki licznym pracom semestralnym i rocznym ;D). Nie wiedziałam też, że są specjalistyczne szkolenia w tym kierunku. Z pewnością przydadzą się one osobom, które chcą lub już zarabiają dzięki uderzaniu w klawiaturę 🙂

  1. Jak Się Rozwijać

   Dokładnie, i przede wszystkim, choć w mniejszym i większym stopniu każdej osobie, która korzysta z komputera 🙂

 17. Klaudia

  Fajny i przydatny wpis. Ja nie korzystałam z żadnego kursu, ale przez częstotliwość pisania na komputerze sama się nauczyłam 🙂 Jak widać też można, mimo to rady fajne, z pewnością skorzystam. Pozdrawiam

  1. Jak Się Rozwijać

   Można, sami to pamiętamy, jak pierwszych kilka tekstów o długości 1000 znaków pisaliśmy około godziny, a nawet dłużej. Nie poddawaliśmy się i po miesiącu było widać duży postęp. Jednak z czasem korzystaliśmy z programów do szybkiego pisania, aby jeszcze się udoskonalić w tym kierunku i wyeliminować pewne błędy 🙂

 18. Marina

  Wow, niezly wynik! Sama od niedawna w pracy motywuje sie, zeby nie zagladac na klawiature, idzie coraz lepiej, ale sa tez bledy i jest ich zdecydowanie wiecej niz 20 😀
  W kazdym razie dzieki za wskazowki, zerkne na linki 🙂
  Pozdrawiam,

  1. Jak Się Rozwijać

   Dzięki wielkie i zapraszamy co jakiś czas. I koniecznie poznaj nasze kursy online o grafice, marketingu, IT i zarabianiu przez Internet 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1