O pracy zdalnej, freelancingu, biznesie online i zarabianiu przez Internet

Artykuły, filmy, książki i kursy online o tematyce: praca zdalna, biznes online, freelancing, copywriting, zarabianie online, tworzenie stron WWW, WordPress, SEO, YouTube, Amazon KDP, CANVA, Genially, matematyka, muzyka itp. Zapraszam do jego subskrypcji, a wtedy Twój rozwój gwarantowany. Już blisko 500 wpisów i około 10 tysięcy uczestników moich kursów!

Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze czyli nauka szybkiego pisania

Interesuje Cię bezwzrokowe pisanie na klawiaturze? Chcesz pisać szybko i bezbłędnie? Jeśli tak, to podszkól się w tym zakresie i wykorzystaj sprawdzone kursy szybkiego pisania na klawiaturze. Część z nich to darmowe kursy, natomiast pewne z nich są płatne. Zapraszam!

Już niedługo zaczniesz pisać bezwzrokowo 🙂

Pamiętaj, że umiejętność bezwzrokowego pisania okazuje się bardzo przydatna, jeśli pracujesz przed komputerem i wykonujesz różnorodne zadania. Dzięki niej oszczędzasz na czasie, a zarazem zwiększasz zakres swoich umiejętności i kwalifikacji. A czasami szybkość pisania decyduje o tym, ile tak naprawdę zarabiasz!

Wskazówki te i wiele innych przedstawiam w moim kursie „Jak zostać Copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów„, w którym możesz liczyć na wyjątkowe materiały wideo, pliki PDF oraz moje wsparcie. Później polecam przejść cały kurs „Jak zostać Freelancerem – pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online„.


Spis treści „Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze”:

 1. Zalety bezwzrokowego pisania
 2. Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – kursy
 3. Zasady bezwzrokowego pisania
 4. Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie?

Filmy z kanału #JakSieRozwijac ukazujący bezwzrokowe pisanie i moje wyzwanie 🙂


Zalety bezwzrokowego pisania:

 • szybko i wygodnie
 • zdrowo dla kręgosłupa i naszej postawy ciała
 • oszczędność czasu i sił
 • nowe kwalifikacje
 • większe zarobki?!

Jeśli Twoja motywacja do szybkiego pisania na klawiaturze się zwiększyła, to przejdź dalej 🙂

Chcesz tak pisać bądź podobnie? Jeśli tak, to zapoznaj się z listą przydatnych serwisów i kursów szybkiego pisania. I nie zapomnij o cennych radach umieszczonych na samym końcu wpisu!


Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – kursy:

 1. Pisaniebezwzrokowe.pl – darmowy i rozbudowany serwis, bogaty w z ciekawe lekcje i system, który kontroluje nasz postęp. Dzięki niemu jesteśmy na bieżąco z lekcjami i ćwiczeniami ułatwiającymi opanowanie pisania za pomocą poszczególnych palców.
 2. Touchtyping.guru – bardzo ciekawy i darmowy serwis, który w prosty sposób uczy bezwzrokowego pisania, przypadł mi do gustu. Organizowane są w nim pewne zawody, w których każdy może wziąć udział, a nawet stworzyć nowe wyzwanie i do niego dążyć.
 3. Piskle.pl – dostępny jest w wersji podstawowej i płatnej. Konto premium na pół roku kosztuje nas jedyne 39 zł, a zapewnia dostęp do zaawansowanych kursów i różnorodnych lekcji. Jeśli licząc korzyści wynikające z opanowania umiejętności szybkiego pisania to naprawę warto. Po drugie kursy szybkiego pisania organizowane w grupach kosztują o wiele drożej, nawet do 1800 zł, więc tak naprawdę można wiele zaoszczędzić. Ale zawsze możesz wybrać darmową wersję bądź inne kursy 🙂
 4. Bezwzrokowo.pl – serwis płatny, lecz bogaty w dodatkowe motywatory, jak przypomnienia na email o kolejnych lekcjach.
 5. Ratatype.com – kurs posiadający ciekawy interfejs i praktyczne ćwiczenia, natomiast uwzględnia tylko alfabet angielski, nie pozwala nam więc na ćwiczenie wszystkich polskich znaków.

Te pogrubione serwisy i kursy szybkiego pisania najbardziej przypadły mi do gustu, więc szczególnie polecam!


Zasady bezwzrokowego pisania

zasady bezwzrokowego pisania na klawiaturze czyli bezwzrokowe pisanie na klawiaturze porady

Przed rozpoczęciem nauki związanej z bezwzrokowym pisaniem warto jest opanować kilka ważnych podstaw. Dzięki nim o wiele łatwiej uzyskasz coraz lepsze rezultaty w pisaniu, a one tym bardziej zachęcą Cię do ukończenia kursu. A wtedy umiejętność szybkiego pisania pozostanie już na całe życie.

 • Po pierwsze musisz przypatrzyć się warunkom, które panują w pobliżu naszego komputera. O wiele łatwiej będzie przebiegać nauka szybkiego pisania, jeśli przyjmiesz wyprostowaną postawę. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiedni fotel bądź krzesło, z regulowaną wysokością oparcia i podłokietnikami. Wysokość siedzenia należy dostosować w taki sposób, aby oczy były nieco powyżej środka ekranu. Natomiast przedramiona powinny leżeć poziomo, dzięki czemu nie będą się one zbyt szybko męczyły.
 • Po drugie ważna jest klawiatura, na której chcesz zacząć uczyć się szybko pisać. Najlepsze rezultaty uzyskasz w przypadku klawiatury ergonomicznej, w której to producenci postarali się o praktyczne i funkcjonalne ułożenie rąk podczas pisania. Same klawisze powinny się lekko wciskać, być nisko osadzone i nie wydawać irytującego hałasu podczas pracy. Liczy się również wielkość niektórych klawiszy, a szczególnie BackSpace – im większy, tym duże prawdopodobieństwo, że zawsze w niego trafisz.
 • Po trzecie kurs szybkiego pisania na klawiaturze warto zaplanować w konkretnym terminie, na przykład 15-20 minut każdego dnia. Dobrze jest również zaplanować porę dnia, w której jesteś jeszcze orzeźwiony i skupiony, a przyjdzie Ci o wiele łatwiej.
 • Po czwarte nie wracaj do złych nawyków związanych z pisaniem na klawiaturze za pomocą 2 palców. I coraz bardziej rezygnuj z patrzenia na klawiaturę.
 • Po piąte nigdy nie śpiesz się pisząc na klawiaturze, ponieważ popełnisz błędy, które na pewno nie zachęcą Cię do dalszej nauki. O wiele lepsze wyniki uzyskasz, jeśli skupisz się na poprawnym pisaniu, z czasem zwiększając jego szybkość.
 • Po szóste nie zniechęcaj się po dniu, tygodniu i miesiącu nauki szybkiego pisania na klawiaturze. Jeśli już przebrniesz przez ten okres, to zapewne zauważysz ogromny postęp. A on tym bardziej zachęci Cię, abyś podszkolił się w tym kierunku jeszcze bardziej.

Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie?

Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie na klawiaturze

Przede wszystkim miałem dużą motywację. Zależało mi na opanowaniu tej umiejętności, ponieważ okazała się bardzo przydatna w mojej pracy. Wiedziałem, że im szybciej będę pisać to automatycznie więcej będę zarabiać. Miało to szczególne znaczenie wtedy, gdy ponad 10 lat temu pisałem zwykłe precle i teksty seo, a tam przede wszystkim liczyła się szybkość pisania i szybkie myślenie.

Uczyłem się codziennie i choć aktualnie od wielu lat nie mam potrzeby bardzo szybkiego pisania na klawiaturze, to i tak cenię sobie zdobytą umiejętność. Piszę już mniej tekstów(szczególnie na strony www, wpisy na tym blogu i do Social Media). Ale ciesze się, że piszę bezwzrokowo i jeśli jest taka potrzeba, to bardzo szybko!

Dowód na bezwzrokowe pisanie na klawiaturze:

bezwzrokowe pisanie na klawiaturze czyli kurs szybkiego pisania - dowód bezwzrokowego pisania na klawiaturze

Test szybkiego pisania :

W powyżej opisanych programach ukazujących bezwzrokowe pisanie na klawiaturze masz możliwość przeprowadzić swój test szybkiego pisania. Jeśli uda Ci się osiągnąć już jakieś ciekawe wyniki, to podziel się nimi w komentarzu. To dla innych dodatkowa motywacja i dla mnie również 🙂

Życzę powodzenia – bezwzrokowe pisanie na klawiaturze jest w zasięgu Twoich możliwości. Pisząc szybciej zaoszczędzisz swój cenny czas, łatwiej Ci będzie prowadzić bloga, a zarazem pracować jako Copywriter czy ktokolwiek inny. Powodzenia!

Podobne wpisy

39 thoughts on “Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze Kurs szybkiego pisania online

  1. To racja, czasami za dużo sobie narzucam nowych artykułów, a nie mam czasu na sprawdzenie błędów(może będę musiał to delegować). Dzięki za uwagę. Teraz i tak sporo wpisów aktualizuję, więc postaram się, aby były bezbłędne 🙂

 1. Piszę już niemal całkowicie bezwzrokowo, choć początki były naprawdę trudne to nie korzystałem z żadnych programów do nauki takiego sposobu pisania. Codzienna praktyka sprawiła, że z czasem pisałem na klawiaturze coraz szybciej i intuicyjnie zacząłem wybierać klawisze na klawiaturze. 😉

  1. Miałem podobnie, choć ja korzystałem przez krótki czas z programów do nauki szybkiego pisania. Natomiast w większości nauczyłem się poprzez realizację coraz nowych zleceń na teksty. Na początku była to masówka, czyli teksty seo i precle. Ale dzięki nim aktualnie piszę bezwzrokowo, więc było warto 🙂

 2. Do programów wartych uwagi dodałabym również Mistrza Klawiatury, na którym ja jakieś 10 lat temu nauczyłam się tej cennej umiejętności, jeszcze w szkole średniej 🙂
  Jeśli chodzi o wskazówki jak się uczyć, to pamiętam, że moja nauczycielka ciągle nam powtarzała: rytmika! Rytmika jest jednym z większych kluczy do sukcesu bezwzrokowego pisania. Warto od początku uczyć się pisać rytmicznie, wtedy nawet wolno, ale rytmicznie z czasem można zwiększać tempo, a bezbłędność będzie za tym szła.
  Swoją drogą ten komentarz jak i wszystko w necie piszę od lat 10 już bezwzrokowo i NAPRAWDĘ polecam. Cudowna oszczędność czasu, zdolność zobaczenia dużo więcej (np. w rozmowie na czacie, gdy piszę do kogoś, widzę, czy w międzyczasie ktoś mi coś napisał. Jeśli patrzę na klawiaturę, to mogę zobaczyć okienko czata i ewentualne wiadomości dopiero, gdy przeniosę na nie wzrok).

  A z tych programów, o których Pan pisze, znam tylko ten pierwszy. Zastanawiałam się niedawno czy nie zrobić sobie papierka na to, ale poza tym, że zrobiłam parę razy transkrypcję, na której wpadł fajny grosz do kieszeni, to nie jest mi to dokumentowanie do niczego potrzebne. Z takich kursów online można również dyplom dostać, więc jeśli ktoś potrzebuje faktycznie do pracy, ku zwiększeniu zarobków, to warto zwrócić uwagę i pomyśleć o tym 🙂
  Z doświadczenia już popieram każdą radę, którą Pan tu wymienia 🙂

  Pozdrawiam serdecznie! Śnieżynka

  1. Super historia i cieszę się, jak zapewne i inni czytelnicy, że ją dokładnie opisałaś. Świetnie, że udało Ci się już opanować bezwzrokowe pisanie – podobnie, jak i ja 🙂 To miło patrzyć na swoją pracę z szerszej perspektywy, a nie tylko ograniczać się widokiem klawiatury 🙂 Pozdrawiam!

  1. Kolejny podobny wpis, więc zapewne wielu już skorzystało na tym Mistrzu Klawiatury 🙂 Może także i inni się przekonają. Aktualnie mają coraz większy wybór tych kursów szybkiego pisania na klawiaturze, nie jak dawniej 🙂

 3. Też piszę bezwzrokowo, nauczyłam się jeszcze w gimnazjum z programem Mistrz Klawiatury 🙂 Bardzo sobie chwalę tę umiejętność 🙂

 4. Nie wiedziałam, że są takie kursy online. Sama piszę już od dość dawna nie patrząc w klawiaturę i nie ukrywam, że to jest bardzo przydatne!

 5. Ciekawy wpis, nie wiedziałam, że aż tyle czynników ma wpływ na osiągnięcie sukcesu i zdobycie tej umiejętności. Sama od jakiegoś czasu staram się pisać bez wzrokowo, mam nadzieję, że teraz będzie mi łatwiej robić postępy 🙂

 6. Super 🙂 Bardzo mi się przyda ten artykuł, chętnie podszkolę się w pisaniu bezwzrokowym. Póki co moje wyniki są bardzo średnie: 357 uderzeń, dokładność 99,72%, WPM 71,40 a wynik pisania to 71,20 przy trudności 0,75 😀

 7. Mój problem z pisaniem bezwzrokowym polega na tym, że kiedy się zapominam, to potrafię pisać bez patrzenia na klawiaturę, bo palce pamiętają położenie klawiszy, ale po chwili sobie to uświadamiam i oczy znowu lecą na klawiaturę. Ale może dzięki temu tekstowi podejmę wyzwanie i zacznę ćwiczyć, żeby już nie zerkać na klawisze.

 8. Nigdy się nie zastanawiałam nad tym, by uczyć się pisania bezwzrokowego na klawiaturze, być może dlatego że od kilku lat samo weszło mi w to krew (dzięki licznym pracom semestralnym i rocznym ;D). Nie wiedziałam też, że są specjalistyczne szkolenia w tym kierunku. Z pewnością przydadzą się one osobom, które chcą lub już zarabiają dzięki uderzaniu w klawiaturę 🙂

 9. Fajny i przydatny wpis. Ja nie korzystałam z żadnego kursu, ale przez częstotliwość pisania na komputerze sama się nauczyłam 🙂 Jak widać też można, mimo to rady fajne, z pewnością skorzystam. Pozdrawiam

  1. Można, sam pamiętam, jak pierwszych kilka tekstów o długości 1000 znaków pisałem około godziny, a nawet dłużej. Nie poddawałem się i po miesiącu było widać duży postęp. Jednak z czasem zacząłem korzystać z tych programów do szybkiego pisania, aby jeszcze się udoskonalić w tym kierunku i wyeliminować pewne błędy 🙂

 10. Wow, niezly wynik! Sama od niedawna w pracy motywuje sie, zeby nie zagladac na klawiature, idzie coraz lepiej, ale sa tez bledy i jest ich zdecydowanie wiecej niz 20 😀
  W kazdym razie dzieki za wskazowki, zerkne na linki 🙂
  Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *