Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze: darmowe kursy i programy + wskazówki

Interesuje Cię bezwzrokowe pisanie na klawiaturze? Chcesz pisać szybko i bezbłędnie? Jeśli tak, to podszkól się w tym zakresie i wykorzystaj sprawdzone kursy szybkiego pisania na klawiaturze. Część z nich to darmowe kursy, natomiast pewne z nich są płatne. Zapraszam!

Już niedługo zaczniesz pisać bezwzrokowo 🙂

Pamiętaj, że umiejętność bezwzrokowego pisania okazuje się bardzo przydatna, jeśli pracujesz przed komputerem i wykonujesz różnorodne zadania. Dzięki niej oszczędzasz na czasie, a zarazem zwiększasz zakres swoich umiejętności i kwalifikacji. A czasami szybkość pisania decyduje o tym, ile tak naprawdę zarabiasz!

Spis treści „Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze”:

  1. Zalety bezwzrokowego pisania
  2. Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – darmowe kursy i programy
  3. Zasady bezwzrokowego pisania
  4. Pozycja dłoni i palców + układ klawiatury
  5. Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie?
  6. Poradniki wideo o szybkim pisaniu na klawiaturze
  7. Jak ułatwić sobie naukę szybkiego pisania na klawiaturze
  8. Nauka szybkiego pisania na klawiaturze: podsumowanie

Zalety bezwzrokowego pisania

  • szybko i wygodnie
  • zdrowo dla kręgosłupa i naszej postawy ciała
  • oszczędność czasu i sił
  • nowe kwalifikacje
  • większe zarobki

Nauka pisania na klawiaturze to proces opanowania umiejętności szybkiego i bezwzrokowego wprowadzania tekstu. Skupia się na ułożeniu rąk w odpowiednich miejscach, używaniu wszystkich palców oraz minimalizowaniu potrzeby patrzenia na klawiaturę. W efekcie pisanie staje się bardziej efektywne i mniej męczące.

Dlaczego warto nauczyć się pisać na klawiaturze?

Szybkie i bezwzrokowe pisanie na klawiaturze przynosi wiele korzyści:

  1. Zwiększa wydajność w pracy, pozwalając szybciej tworzyć treści.
  2. Zmniejsza zmęczenie rąk i oczu, dzięki ergonomicznemu ustawieniu rąk.
  3. Ułatwia multitasking, np. pisanie podczas rozmów telefonicznych.
  4. Może poprawić koncentrację, ponieważ nie trzeba odrywać wzroku od ekranu.

Statystyki dotyczące pisania na klawiaturze

Badania pokazują, że osoby, które opanowały szybkie pisanie, mogą pisać z prędkością od 40 do 75 słów na minutę (WPM). W porównaniu, średnia dla osób piszących „metodą dwupalczastą” wynosi około 20-30 WPM. Szybsze pisanie może skrócić czas pracy przy komputerze nawet o 30%.

Jeśli Twoja motywacja do szybkiego pisania na klawiaturze się zwiększyła, to przejdź dalej 🙂

Chcesz tak pisać bądź podobnie? Jeśli tak, to zapoznaj się z listą przydatnych serwisów i kursów szybkiego pisania. I nie zapomnij o cennych radach, które tutaj otrzymujesz!

Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – kursy i darmowe programy:

  1. Pisaniebezwzrokowe.pl – darmowy i rozbudowany serwis, bogaty w z ciekawe lekcje i system, który kontroluje nasz postęp. Dzięki niemu jesteśmy na bieżąco z lekcjami i ćwiczeniami ułatwiającymi opanowanie pisania za pomocą poszczególnych palców.
  2. Keybr – wyróżnia się nowoczesnym, minimalistycznym designem oraz zaawansowanymi statystykami, które pozwalają użytkownikowi śledzić swoje postępy. Program generuje unikalne ćwiczenia na podstawie najczęściej popełnianych błędów, co przyspiesza naukę.
  3. Ratatype – kurs posiadający ciekawy interfejs i praktyczne ćwiczenia, natomiast uwzględnia tylko alfabet angielski, nie pozwala nam więc na ćwiczenie wszystkich polskich znaków.

Te pogrubione serwisy i kursy szybkiego pisania najbardziej przypadły mi do gustu, więc szczególnie polecam!

Układ dłoni i klawiatury

1. Pozycja dłoni na klawiaturze

Aby osiągnąć biegłość w szybkim pisaniu, kluczowe jest odpowiednie ułożenie dłoni na klawiaturze. Idealnie, palce powinny spoczywać na tzw. „klawiszach bazowych”, czyli na literach F i J, które posiadają niewielkie wypustki, ułatwiające bezwzrokowe ustawienie rąk. Dzięki temu możesz pisać bez konieczności ciągłego patrzenia na klawiaturę, co znacząco zwiększa tempo pracy.

2. Klawiatura bez tajemnic

Na rynku dostępne są różne typy klawiatur, które różnią się rozmieszczeniem klawiszy. Niemniej jednak każda standardowa klawiatura ma te same podstawowe elementy:

  • Klawisze funkcyjne (F1-F12): Używane do specyficznych funkcji, w zależności od programu.
  • Klawisze kontrolne: Alt, Ctrl, logo Windows™ oraz ESC, które pozwalają na kombinacje skrótów klawiaturowych.
  • Klawisze alfanumeryczne: To litery, cyfry oraz klawisze Spacji i Enter, które przypominają układ na maszynie do pisania.
  • Klawisze nawigacyjne: Strzałki, Home, Delete, Insert, Page Up, Page Down, End – służą do poruszania się po tekście.
  • Klawisze numeryczne: Blok po prawej stronie klawiatury, zawierający cyfry.

3. Jak uzyskać polskie znaki?

Szybkie pisanie w języku polskim wymaga umiejętności wstawiania polskich znaków. Oto jak je uzyskać, korzystając z prawego klawisza Alt:

  • ą: Prawy Alt + a
  • ę: Prawy Alt + e
  • ó: Prawy Alt + o
  • ł: Prawy Alt + l
  • ż: Prawy Alt + z
  • ź: Prawy Alt + x
  • ć: Prawy Alt + c
  • ń: Prawy Alt + n
  • ś: Prawy Alt + s

Dla dużych liter wystarczy przytrzymać klawisz Shift, np. Shift + a = A.

4. Zmiana układu klawiatury

Jeśli przypadkowo zmienisz układ klawiatury (np. litery z i y zostaną zamienione miejscami), możesz to szybko naprawić za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + Shift.

Dzięki tym prostym zasadom i regularnej praktyce, opanujesz sztukę szybkiego i efektywnego pisania na klawiaturze!

Zasady bezwzrokowego pisania

zasady bezwzrokowego pisania na klawiaturze czyli bezwzrokowe pisanie na klawiaturze porady

Przed rozpoczęciem nauki związanej z bezwzrokowym pisaniem warto jest opanować kilka ważnych podstaw. Dzięki nim o wiele łatwiej uzyskasz coraz lepsze rezultaty w pisaniu, a one tym bardziej zachęcą Cię do ukończenia kursu. A wtedy umiejętność szybkiego pisania pozostanie już na całe życie.

  • Po pierwsze musisz przypatrzyć się warunkom, które panują w pobliżu naszego komputera. O wiele łatwiej będzie przebiegać nauka szybkiego pisania, jeśli przyjmiesz wyprostowaną postawę. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiedni fotel bądź krzesło, z regulowaną wysokością oparcia i podłokietnikami. Wysokość siedzenia należy dostosować w taki sposób, aby oczy były nieco powyżej środka ekranu. Natomiast przedramiona powinny leżeć poziomo, dzięki czemu nie będą się one zbyt szybko męczyły.
  • Po drugie ważna jest klawiatura, na której chcesz zacząć uczyć się szybko pisać. Najlepsze rezultaty uzyskasz w przypadku klawiatury ergonomicznej, w której to producenci postarali się o praktyczne i funkcjonalne ułożenie rąk podczas pisania. Same klawisze powinny się lekko wciskać, być nisko osadzone i nie wydawać irytującego hałasu podczas pracy. Liczy się również wielkość niektórych klawiszy, a szczególnie BackSpace – im większy, tym duże prawdopodobieństwo, że zawsze w niego trafisz.
  • Po trzecie kurs szybkiego pisania na klawiaturze warto zaplanować w konkretnym terminie, na przykład 15-20 minut każdego dnia. Dobrze jest również zaplanować porę dnia, w której jesteś jeszcze orzeźwiony i skupiony, a przyjdzie Ci o wiele łatwiej.
  • Po czwarte nie wracaj do złych nawyków związanych z pisaniem na klawiaturze za pomocą 2 palców. I coraz bardziej rezygnuj z patrzenia na klawiaturę.
  • Po piąte nigdy nie śpiesz się pisząc na klawiaturze, ponieważ popełnisz błędy, które na pewno nie zachęcą Cię do dalszej nauki. O wiele lepsze wyniki uzyskasz, jeśli skupisz się na poprawnym pisaniu, z czasem zwiększając jego szybkość.
  • Po szóste nie zniechęcaj się po dniu, tygodniu i miesiącu nauki szybkiego pisania na klawiaturze. Jeśli już przebrniesz przez ten okres, to zapewne zauważysz ogromny postęp. A on tym bardziej zachęci Cię, abyś podszkolił się w tym kierunku jeszcze bardziej.

Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie?

Jak opanowałem bezwzrokowe pisanie na klawiaturze

Przede wszystkim miałem dużą motywację. Zależało mi na opanowaniu tej umiejętności, ponieważ okazała się bardzo przydatna w mojej pracy. Wiedziałem, że im szybciej będę pisać to automatycznie więcej będę zarabiać. Miało to szczególne znaczenie wtedy, gdy ponad 10 lat temu pisałem zwykłe precle i teksty SEO (w agencjach reklamowych), a tam przede wszystkim liczyła się szybkość pisania i szybkie myślenie.

Uczyłem się codziennie i choć aktualnie od wielu lat nie mam potrzeby bardzo szybkiego pisania na klawiaturze, to i tak cenię sobie zdobytą umiejętność. Piszę teraz więcej profesjonalnych tekstów (na strony WWW, wpisy na blogu i do social media). Ale ciesze się, że piszę bezwzrokowo i jeśli jest taka potrzeba, to bardzo szybko.

Dowód na bezwzrokowe pisanie na klawiaturze:

bezwzrokowe pisanie na klawiaturze czyli kurs szybkiego pisania - dowód bezwzrokowego pisania na klawiaturze
nauka pisania bezwzrokowego na klawiaturze darmowy program online

Test szybkiego pisania :

W powyżej opisanych programach ukazujących bezwzrokowe pisanie na klawiaturze masz możliwość przeprowadzić swój test szybkiego pisania. Jeśli uda Ci się osiągnąć już jakieś ciekawe wyniki, to podziel się nimi w komentarzu. To dla innych dodatkowa motywacja i dla mnie również 🙂

Poradniki wideo o nauce szybkiego pisania na klawiaturze

Poradniki wideo z kanału #JakSieRozwijac:

Dawny materiał:

Jak ułatwić sobie naukę szybkiego pisania na klawiaturze

Jeśli chcesz usprawnić naukę bezwzrokowego pisania, warto znaleźć aktywności, które nie tylko zmuszą cię do częstszego korzystania z klawiatury, ale będą miały także inne korzyści. Oto kilka pomysłów:

  1. Prowadzenie własnego notatnika online – zakładanie notatnika online to świetny sposób, by regularnie ćwiczyć pisanie. Codzienne zapisywanie myśli, pomysłów czy wrażeń sprawia, że uczysz się pisać szybciej i bez patrzenia na klawiaturę. Dodatkowo, taki pamiętnik może być wartościowym narzędziem do refleksji i rozwoju osobistego.
  2. Prowadzenie bloga – blogowanie to świetna okazja, by połączyć naukę szybkiego pisania z rozwijaniem pasji. Prowadzenie bloga nie tylko pomoże ci w doskonaleniu pisania, ale także może w przyszłości stać się źródłem zarobku. Regularne pisanie postów zmotywuje cię do nauki, a przy okazji zbudujesz swoją markę online.
  3. Praca jako copywriter – zatrudnienie się jako copywriter w agencji reklamowej lub serwisach oferujących zlecenia dla copywriterów to sposób na naukę pisania „w biegu” i dodatkowy zarobek. Tworzenie tekstów na zlecenie wymaga szybkiego pisania, a świadomość zarobków daje dodatkową motywację do doskonalenia tej umiejętności.
  4. Pisanie na forach internetowych lub grupach dyskusyjnych – udzielanie się na forach internetowych lub w grupach dyskusyjnych to kolejna okazja, by trenować pisanie. Wymiana opinii i myśli w formie pisemnej pozwala rozwijać umiejętność szybkiego formułowania zdań i reakcji na różne tematy.
  5. Gry edukacyjne związane z pisaniem – istnieje wiele gier edukacyjnych, które uczą szybkiego pisania na klawiaturze w formie zabawy. Świetnie nadają się one do relaksu, jednocześnie rozwijając twoje umiejętności bezstresowo.

Wybierz metodę, która najbardziej ci odpowiada, i połącz naukę z pasją lub pracą – to najlepszy sposób na szybkie opanowanie bezwzrokowego pisania.

Nauka szybkiego pisania na klawiaturze: podsumowanie

Na zakończenie, nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze to inwestycja w efektywność, którą docenisz każdego dnia. Regularna praktyka przyniesie wymierne korzyści – nie tylko zwiększysz swoją produktywność, ale także zmniejszysz zmęczenie rąk i oczu.

Pamiętaj, aby nie zniechęcać się na początku, każdy ma swoje tempo. Dzięki systematycznym ćwiczeniom, wkrótce zauważysz, że pisanie bez patrzenia na klawiaturę staje się naturalne. Zacznij od małych kroków i świętuj swoje postępy, a szybko odczujesz, jak bardzo ta umiejętność ułatwia pracę oraz codzienne zadania.

Życzę powodzenia – bezwzrokowe pisanie na klawiaturze jest w zasięgu Twoich możliwości. Pisząc szybciej zaoszczędzisz swój cenny czas, łatwiej Ci będzie prowadzić bloga, a zarazem pracować jako copywriter czy ktokolwiek inny. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

39 komentarzy

  1. Szkoda, że szybkość nie idzie u Ciebie w parze z jakością. Jak na copywritera masz za dużo błędów w każdym wpisie.

    1. To racja, czasami za dużo sobie narzucam nowych artykułów, a nie mamy czasu na sprawdzenie błędów (może będziemy musieli to delegować). Dzięki za uwagę. Teraz i tak sporo wpisów aktualizujemy, więc postaramy się, aby były bezbłędne 🙂

  2. Bielecki.es pisze:

    Piszę już niemal całkowicie bezwzrokowo, choć początki były naprawdę trudne to nie korzystałem z żadnych programów do nauki takiego sposobu pisania. Codzienna praktyka sprawiła, że z czasem pisałem na klawiaturze coraz szybciej i intuicyjnie zacząłem wybierać klawisze na klawiaturze. 😉

    1. Mieliśmy podobnie, choć korzystaliśmy przez krótki czas z programów do nauki szybkiego pisania. Natomiast w większości udało się uczyć poprzez realizację coraz nowych zleceń na teksty. Na początku była to masówka, czyli teksty SEO i precle. Ale dzięki nim aktualnie piszemy bezwzrokowo, więc było warto 🙂

  3. Śnieżynka pisze:

    Do programów wartych uwagi dodałabym również Mistrza Klawiatury, na którym ja jakieś 10 lat temu nauczyłam się tej cennej umiejętności, jeszcze w szkole średniej 🙂
    Jeśli chodzi o wskazówki jak się uczyć, to pamiętam, że moja nauczycielka ciągle nam powtarzała: rytmika! Rytmika jest jednym z większych kluczy do sukcesu bezwzrokowego pisania. Warto od początku uczyć się pisać rytmicznie, wtedy nawet wolno, ale rytmicznie z czasem można zwiększać tempo, a bezbłędność będzie za tym szła.
    Swoją drogą ten komentarz jak i wszystko w necie piszę od lat 10 już bezwzrokowo i NAPRAWDĘ polecam. Cudowna oszczędność czasu, zdolność zobaczenia dużo więcej (np. w rozmowie na czacie, gdy piszę do kogoś, widzę, czy w międzyczasie ktoś mi coś napisał. Jeśli patrzę na klawiaturę, to mogę zobaczyć okienko czata i ewentualne wiadomości dopiero, gdy przeniosę na nie wzrok).

    A z tych programów, o których Pan pisze, znam tylko ten pierwszy. Zastanawiałam się niedawno czy nie zrobić sobie papierka na to, ale poza tym, że zrobiłam parę razy transkrypcję, na której wpadł fajny grosz do kieszeni, to nie jest mi to dokumentowanie do niczego potrzebne. Z takich kursów online można również dyplom dostać, więc jeśli ktoś potrzebuje faktycznie do pracy, ku zwiększeniu zarobków, to warto zwrócić uwagę i pomyśleć o tym 🙂
    Z doświadczenia już popieram każdą radę, którą Pan tu wymienia 🙂

    Pozdrawiam serdecznie! Śnieżynka

    1. Super historia i cieszę się, jak zapewne i inni czytelnicy, że dokładnie ją opisałaś. Świetnie, że udało Ci się już opanować bezwzrokowe pisanie, nasz zespół także ma to opanowane 🙂 To miło patrzyć na swoją pracę z szerszej perspektywy, a nie tylko ograniczać się widokiem klawiatury 🙂 Pozdrawiamy!

  4. Goga pisze:

    Uwielbiam bezwzrokowe pisanie, nauczyłam się go jak miałam naście lat 🙂 Świetny tekst 🙂

  5. Ja nauczyłam się bezwzrokowego pisania na klawiaturze dzięki programowi Mistrz klawiatury. Polecam 🙂

    1. Kolejny podobny wpis, więc zapewne wielu już skorzystało na tym programie do szybkiego pisania na klawiaturze (mistrzu klawiatury) 🙂 Może także i inni się przekonają. Aktualnie mają coraz większy wybór tych kursów szybkiego pisania, nie tak słabo jak dawniej 🙂 Część osób z naszego zespołu uczyła się szybko pisać w technikum, gdzie odbywały się lekcje pisania na maszynie. To były czasy 🙂

  6. Ola Gościniak pisze:

    Też piszę bezwzrokowo, nauczyłam się jeszcze w gimnazjum z programem Mistrz Klawiatury 🙂 Bardzo sobie chwalę tę umiejętność 🙂

  7. Edyta Mój kawałek podłogi pisze:

    Nie wiedziałam, że są takie kursy online. Sama piszę już od dość dawna nie patrząc w klawiaturę i nie ukrywam, że to jest bardzo przydatne!

    1. Cieszę się, jeśli chciałabyś się jeszcze podszkolić, to na pewno warto. W zależności od potrzeb oczywiście 🙂 My pomagamy już tysiącom osób poprzez nasze kursy online 🙂

  8. Pamiętam podobny kurs sprzed wielu lat 🙂 teraz pewnie wygląda to inaczej, muszę spróbować, dzięki za podpowiedź

  9. Małgorzata Śmiechowicz pisze:

    Czas chyba zgłębić temat

  10. Ciekawy wpis, nie wiedziałam, że aż tyle czynników ma wpływ na osiągnięcie sukcesu i zdobycie tej umiejętności. Sama od jakiegoś czasu staram się pisać bez wzrokowo, mam nadzieję, że teraz będzie mi łatwiej robić postępy 🙂

  11. Pisze szybko, ale z błędami. Później zajmuje mi dużo czasu poprawianie ich. Na pewno skorzystam z rad.

  12. Super 🙂 Bardzo mi się przyda ten artykuł, chętnie podszkolę się w pisaniu bezwzrokowym. Póki co moje wyniki są bardzo średnie: 357 uderzeń, dokładność 99,72%, WPM 71,40 a wynik pisania to 71,20 przy trudności 0,75 😀

    1. Super, cieszymy się, że pochwaliłaś się swoim wynikiem. Powodzenia w ćwiczeniach, zapewne każdego dnia uda Ci się poprawić rezultat 🙂

    1. Gdybyś wyznaczyła sobie taki cel, to zapewne dałabyś radę. Istota to nie poddawać się na samym starcie i później w trudnych chwilach, pozdrawiamy 🙂

  13. Beata Szymańska pisze:

    Mój problem z pisaniem bezwzrokowym polega na tym, że kiedy się zapominam, to potrafię pisać bez patrzenia na klawiaturę, bo palce pamiętają położenie klawiszy, ale po chwili sobie to uświadamiam i oczy znowu lecą na klawiaturę. Ale może dzięki temu tekstowi podejmę wyzwanie i zacznę ćwiczyć, żeby już nie zerkać na klawisze.

  14. Nigdy się nie zastanawiałam nad tym, by uczyć się pisania bezwzrokowego na klawiaturze, być może dlatego że od kilku lat samo weszło mi w to krew (dzięki licznym pracom semestralnym i rocznym ;D). Nie wiedziałam też, że są specjalistyczne szkolenia w tym kierunku. Z pewnością przydadzą się one osobom, które chcą lub już zarabiają dzięki uderzaniu w klawiaturę 🙂

    1. Dokładnie, i przede wszystkim, choć w mniejszym i większym stopniu każdej osobie, która korzysta z komputera 🙂

  15. Fajny i przydatny wpis. Ja nie korzystałam z żadnego kursu, ale przez częstotliwość pisania na komputerze sama się nauczyłam 🙂 Jak widać też można, mimo to rady fajne, z pewnością skorzystam. Pozdrawiam

    1. Można, sami to pamiętamy, jak pierwszych kilka tekstów o długości 1000 znaków pisaliśmy około godziny, a nawet dłużej. Nie poddawaliśmy się i po miesiącu było widać duży postęp. Jednak z czasem korzystaliśmy z programów do szybkiego pisania, aby jeszcze się udoskonalić w tym kierunku i wyeliminować pewne błędy 🙂

  16. Marina pisze:

    Wow, niezly wynik! Sama od niedawna w pracy motywuje sie, zeby nie zagladac na klawiature, idzie coraz lepiej, ale sa tez bledy i jest ich zdecydowanie wiecej niz 20 😀
    W kazdym razie dzieki za wskazowki, zerkne na linki 🙂
    Pozdrawiam,

    1. Dzięki wielkie i zapraszamy co jakiś czas. I koniecznie poznaj nasze kursy online o grafice, marketingu, IT i zarabianiu przez Internet 🙂