Dlaczego warto prowadzić własny blog? 20 powodów i wskazówki

Dlaczego warto prowadzić własny blog 20 powodów

Dlaczego warto prowadzić własny blog? Okazuje się, że powodów może być bardzo wiele. Zapoznajmy się z tymi najważniejszymi. A może już niedługo i My zdecydujemy się na ten krok i zaczniemy prowadzić bloga, który pozwoli nam uzyskać konkretne wyniki.

czy prowadzenie bloga to coś dla nas?!

Liczy się pierwszy krok, dlatego poznajmy powody, dla których warto mieć bloga, a następnie przystąpmy do działania.


Spis treści:

 1. Jak zacząć prowadzić blog?
 2. Dlaczego warto prowadzić własny blog – 24 powody

Jak zacząć prowadzić własny blog?

jak zacząć prowadzenie bloga

Na początek dokładnie ustalmy, dlaczego chcemy prowadzić bloga. I jeśli powód jest ważny i zamierzamy ten blog prowadzić przez wiele lat, to od razu zainwestujmy we własny serwer i domenę. Dużo nas to nie wyniesie, ponieważ około 100 zł na rok, a na początek pewne firmy hostingowe będą mogły nam zaproponować jeszcze lepszą ofertę – promocję 50% czy inną.

Jeśli interesuje nas ciekawa promocja w tym zakresie, to zajrzyjmy po prezent w artykule Najlepsze polskie serwery i domeny. Jeśli jednak mamy obawy czy w ogóle warto prowadzić bloga, to zacznijmy blogować z wykorzystaniem darmowych platform.

Popularne darmowe platformy do prowadzenia bloga:

WordPress daje świetne możliwości, więc warto, abyś przekonali się szczególnie do niego. Później nawet sprawa związana z przeniesieniem bloga na własną domenę okazuje się o wiele prostsza. I co najważniejsze, na swojej nowej domenie będziemy zapewne pracować na szablonie WordPress, więc dalsze prowadzenie bloga i ustawienie jego wyglądu, nie będzie już dla nas takie trudne 🙂

Więcej wskazówek w artykule: „Jak założyć bloga na własnej domenie i hostingu?


Dlaczego warto prowadzić własny blog – 20 powodów!

1. Zacznijmy przygodę z kreatywnością

Prowadzenie bloga pozwoli nauczyć się myśleć jeszcze bardziej kreatywnie. Możemy później dzielić się ze światem swoją twórczością. A w przyszłości blog będzie stanowił nasze portfolio jako artysty(także jako Copywritera). Wystarczy, że na blogu zaczniemy zamieszczać ciekawe artykuły, wiersze, zdjęcia, rysunki, filmy czy inne dzieła.

Wielu odbiorców bloga będzie chętnie dzieliło się swoimi opiniami, a możliwe, że będą dziękować nam za cenne inspiracje, które im zapewniamy. A część z nich to może nasi przyszli klienci. Kto wie? 🙂

2. Utrzymujmy kontakt z krewnymi i przyjaciółmi

Zdarza się, że często podróżujemy bądź pracujemy. I przez to nie zawsze mamy czas dla wszystkich krewnych, przyjaciół i znajomych. W tym celu warto dawać im znać „co u nas?”, poprzez regularne prowadzenie bloga. Dodatkowo podzielimy się z nimi wspaniałymi zdjęciami z podróży.

Możemy nawet stworzyć pewnego rodzaju pamiętnik blogowy, który będzie dostępny tylko dla wybranej grupy odbiorców. A innym razem udostępniamy swój blog dla całego świata, nasz wybór!

3. Stajemy się znani

Poprzez prowadzenie ciekawego bloga możemy zaistnieć w Internecie. Kolejne osoby będą mogły nas rozpoznawać. A później pewne firmy będą chciały nawiązać z nami współpracę. Możliwe, że pójście w tym kierunku to także sposób na ciekawy zarobek. Czemu więc nie spróbować?!

4. Uczymy się od innych

Kiedy prowadzimy bloga, to napotykamy przeróżne problemy. I najlepiej jest ich unikać. A staje się to możliwe, gdy zaczynamy obserwować ekspertów w prowadzeniu blogów. Jest ich naprawdę wielu. Do polskich można zaliczyć Michała Szafrańskiego, a zagranicznych Tima Ferrissa. Mogą oni okazać się dla nas wspaniałymi mentorami, dzięki którym nasz blog i warsztat będzie się rozwijał jeszcze bardziej.

5. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Zmieniamy świat

Prowadząc bloga wpływamy na pewnych ludzi, na ich myśli, decyzje, zakupy, a nawet plany życiowe. Jeśli więc chcemy przekonać się, jak wiele szczęścia wynika z dawania, to zacznijmy prowadzić praktycznego bloga. I co najważniejsze, przekonamy się również, że takie dobro do nas wraca, więc tym bardziej warto!

6. Dla Google i SEO

Okazuje się, że wyszukiwarki internetowe uwielbiają unikalny content. Jeśli więc na naszym blogu będzie znajdowała się unikalna treść, z odpowiednimi nagłówkami h1-h3, słowami kluczowymi, tagami, to nasza pozycja w Google zacznie się znacząco poprawiać. Dodając do swojej strony nowe podstrony tworzymy długi ogon słów kluczowych, który prowadzi do niej i dzięki temu pozyskujemy nowych unikalnych użytkowników, potencjalnych klientów.

A do tego jeszcze staramy się pisać ciekawie i dzięki temu użytkownicy chętnie powracają na nasz blog. Czytając nasze artykuły nie wychodzą z założenia, że piszemy dla kasy, lecz staramy się dzielić naprawdę wartościową wiedzą!

7. Budowanie relacji

Blog pozwoli nam nawiązać przeróżne relacje, z czytelnikami, klientami czy jeszcze pewnymi partnerami biznesowymi. Ta komunikacja jest obustronna, ponieważ My możesz dać odpowiedni feedback. Samodzielnie decydujemy o tym, jakie komentarze będą się pojawiać.

Ale nie obawiamy się krytyki, lecz staramy się i na nią dobrze odpowiadać. Oczywiście SPAM pomijamy i usuwamy na stałe.

8. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Promocja

Poprzez blog jesteśmy w stanie promować swoje produkty czy usługi. Możliwe, że na początku o tym nie myślimy. Natomiast z czasem, gdy nasz blog zyska na popularności, to dobrze byłoby na tym skorzystać. A wystarczy, że dostarczymy swoim czytelnikom produkty/usługi, które są im potrzebne i będą z ich jakości naprawdę zadowoleni. Nabrali do nas już zaufania, więc na pewno będzie to miało pozytywne przełożenie na dalszą sprzedaż.

9. Blog nadaje rozgłos naszej treści

Z czasem blog może docierać do coraz większej ilości odbiorców, w tym nawet do dziennikarzy, polityków, aktorów i wielu innych osób. Kolejny artykuł na blogu będzie dla nich czymś naprawdę ciekawym. Uznają, że właśnie dzięki niemu mogą stać się jeszcze mądrzejsi w pewnej dziedzinie bądź poznać nowinę na rynku IT czy w innym temacie.

10. Nie potrzebna nam wiedza techniczna

Aby zacząć prowadzić i rozwijać blog, nie musimy się znać na programowaniu (języku html, php czy innych) bądź projektowaniu stron. Już w przeciągu 5 minut możemy założyć swój pierwszy blog (nawet na własnej domenie), jeśli zdecydujemy się na WordPress.

Zobaczmy do: Najlepszy hosting na prowadzenie bloga!

11. Zyskujemy status eksperta

Nie dawajmy bezpośrednio do zrozumienia, że jesteś ekspertami, lecz starajmy się to udowodnić. Pokażmy to swoimi artykułami, filmami i inną wartościową treścią. Rozwiązujmy problemy ludzi, które dla nich są górą lodową, a dla nas czymś bardzo prostym. Już niedługo zapracujemy sobie na ich szacunek.

12. Budujemy listę mailingową

Na blogu zachęcamy czytelników do zapisu do newslettera. Dzięki temu przypominamy im o nowych artykułach i mamy możliwość utrzymywania z nimi stałych relacji. Ale to nie wszystko. Przecież takie działanie sprawia, że budujemy coraz większą listę mailingową. I później będziemy mogli z niej skorzystać w wielu kierunkach. Oczywiście nie będziemy odsprzedawali swojej bazy maili. Takie działanie i tak nie jest zgodne z prawem, więc nie polecam. Natomiast ta baza maili umożliwia nam utrzymywanie kontaktu z ważnymi odbiorcami, którzy mogą stać się nie tylko naszymi stałymi czytelnikami, ale również klientami.

Nadal email marketing okazuje się bardzo skuteczny!

Czytelnicy na pewno zadbają o to, aby wiadomości od nas nie były traktowane jak spam. Wystarczy tylko zadbać o pisanie skutecznych e-maili oraz korzystać z odpowiedniego systemu do wysyłania newslettera. Nie możemy przecież sprzedawać im od tak pewnych swoich produktów czy usług. Czynimy to z czasem i tylko tak przy okazji. I co ważne, proponujemy coś naprawdę dobrego. Wtedy podchodzą do takiej oferty naprawdę poważnie i nadal decydują się na obserwowanie naszego bloga.

13. Wspólny rozwój i nauka

Poprzez blogowanie rozwijamy się w różnych kierunkach. Uczymy się, aby być jeszcze lepszym w danej dziedzinie i pisać wartościowe artykuły. Dodatkowo uczą nas czytelnicy, którzy zachęcają do obejrzenia ciekawych filmów, blogów, serwisów czy przeczytania własnych artykułów. Możliwe, że wielu z nich zainspiruje nas do napisania nowych artykułów na nasz blog.

14. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Pomoc

Prowadzenie bloga może przyświecać dobrym celom, na przykład niesieniu pomocy innym. Możemy dzielić się swoją wiedza, doświadczeniem, umiejętnościami. Możliwe, że bardzo wiele osób na tym skorzysta. Później może przez przypadek dowiemy się, jak nasz blog przyczynił się do poprawy życia konkretnych osób.

Tak miło zaskoczony był na przykład Pat Flynn, który prowadzi ciekawy blog o dochodzie pasywnym i dodatkowo ma swój podcast. I to właśnie poprzez te media wiele osób się od niego uczyło, nabierało doświadczenia w prowadzeniu swoich biznesów. A pewni z nich uzyskali chęć do życia i dzięki temu osiągnęli naprawdę duży sukces. Jednym przykładem jest Michał Szafrański, który opowiada, że poprzez podcast Pata była w stanie poradzić sobie z negatywnym myśleniem i skupić się na dalszym działaniu. Dzięki temu aktualnie wydaje już 2 książkę, a jego blog o finansach cieszy się wysoką popularnością.

możemy więc uczyć innych i zarażać otwartością do świata, która we właściwy sposób poprowadzona, jest w stanie przynosić wiele szczęścia.

15. Własna książka

Prowadząc blog w konkretnym temacie, już po napisaniu wielu artykułów, możemy zebrać je w jedną całość i wydać swojego e-booka bądź książkę. Możliwe, że znajdziemy na to wielu odbiorców. A innym razem zdecydujemy się na napisanie książki w podobnym temacie, ale bardziej rozbudowany .

16. Badania rynku

Posiadając na blogu odpowiednią społeczność, możemy wysyłać do nich pewne pytania, poznawać ich problemy i największe zainteresowania. Dzięki temu dowiadujemy się, z kim mamy naprawdę do czynienia i co móglibyśmy dla nich uczynić. Wiemy już, jaki kolejny artykuł może napisać na blogu, a innym razem, jaki produkt czy usługę wykonać w najbliższym czasie.

Możliwe, że stworzymy nawet własny kurs online i skierujemy go do swoich czytelników, ponieważ idealnie trafia w ich potrzeby. Wystarczy, że wyślemy do swojej publiczności pewną ankietę z pytaniami, a przecież maile będziemy już do nich posiadali, więc nic nie stoi na przeszkodzie.

17. Edukujmy innych

Może zaliczamy się już do nauczyciela bądź trenera, więc z uczeniem drugich mamy styczność każdego dnia. Czy nie warto byłoby prowadzić bloga, aby móc dzielić się swoją wiedzą z szerszym gronem odbiorców przez 24 godziny na dobę.

Na taki blog będą zaglądali nie tylko twoi uczniowie, ale również pozostali. Z czasem możemy nawet pokusić się o tworzenie dla nich nie tylko artykułów, ale również nagrań wideo, warsztatów, webinarów, książek, kursów itp. Na pewno odbiorcy będą nam wdzięczni 🙂

18. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Nauka pisania

Poprzez prowadzenie bloga zaczynamy rozwijać swój warsztat pisarski. Uczymy się dobierania odpowiednich słów, korzystania ze słownika i wiele innych. A kiedy wprowadzimy pewne błędy w artykułach, to zapewne czytelnicy zwrócą Ci na na to uwagę – pewni poloniści się znajdą. Natomiast nie musimy się wtedy wściekać, lecz przyjąć to z godnością i później popełniać tych błędów znacznie mniej.

Zobacz także: Bezwzrokowe pisanie – jak nauczyć się szybko pisać?!

19. Zarabianie

Poprzez odpowiedni blog i utrzymywanie dobrych relacji z czytelnikami jesteśmy w stanie dodatkowo zająć się sprzedażą i zarabianiem. Jest wiele sposobów, na przykład: kurs online, książka, konsultacje, warsztaty, współpraca z firmami, recenzje produktów, własny sklep, afiliacja i inne.

20. Dla firmy

Klienci korzystający z naszych usług mogą być zaciekawieni ciekawostkami z życia firmy, jej rozwoju, wprowadzenia nowej oferty, promocji. Prowadzenie bloga umożliwia wprowadzenie storytellingu, który wpływa na budowanie marki i pozytywnej historii firmy. Dodatkowo buduje jeszcze bardziej relacje z klientami. Komunikujemy się z nimi, poznajemy ich pewne oczekiwania, potrzeby, uwagi. A przecież aktualni i nowi klienci o wiele chętniej wybierają firmę, z którą weszli w pewne relacje.

Nasza firma może to uzyskać poprzez odpowiedni blog!

A dodatkowo dzięki niemu zaczniemy promować skutecznie stroną firmową, co sprawi, że będzie ona lepiej widoczna w google na długi ogon słów kluczowych. Wystarczy tylko poświęcić odpowiednią ilość czasu i zadbać o systematyczne prowadzenie takiego bloga – na przykład 1 artykuł na tydzień, a nawet więcej.

Podsumowanie: Poznaliśmy powody, dlaczego warto prowadzić własny blog. Jesteśmy już zdecydowani?! Jeśli tak, to zajrzyjmy do poniższych artykułów, które podpowiedzą nam, jak prowadzić swój blog i zadbać o jego dalszą promocję.

Jak takiego bloga szybko zbudować i samodzielnie nim zarządzać wyjaśniam w moich kursach „Ogarnij WordPress i tworzenie stron www / bloga” oraz „Tworzenie stron WIX – jak stworzyć stronę, bloga i sklep w 1 godzinę?„. A jeśli lubisz czytać to polecam książkę „Ogarnij SEO i WordPress„!

Zobacz także: Jak zacząć prowadzić bloga?

Najlepsze motywy WordPress na Bloga

Jak skutecznie pozycjonować bloga?!

2 Comments

 1. Mariusz Kobak

  Najfajniejsze w blogowaniu jest to, że można rozwiązywać problemy innych ludzi 🙂
  Tworzysz artykuł, w którym opisujesz krok po kroku jak rozwiązałeś swój problem. Publikujesz go i okazuje się, że właśnie pomogłeś komuś kto również ma podobny problem do Twojego i rozwiązał go dzięki Twojej publikacji.
  Super uczucie gdy dowiadujesz się o tym z komentarza pod wpisem lub prosto z maila od takiej osoby 🙂

  1. Szymon Owedyk

   Zgadza się Mariusz, to super uczucie. Na pewno wielokrotnie tego doznałeś 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.