Dlaczego warto prowadzić własny blog? 24 powody!

Dlaczego warto prowadzić własny blog? 24 powody!

Dlaczego warto prowadzić własny blog? Okazuje się, że powodów może być bardzo wiele. Zapoznaj się z tymi najważniejszymi. A może już niedługo i Ty zdecydujesz się na ten krok i zaczniesz prowadzić bloga, który pozwoli Ci uzyskać konkretne wyniki.

czy prowadzenie bloga to coś dla Ciebie?!

Liczy się pierwszy krok, dlatego poznaj powody, dla których warto mieć bloga, a następnie przystąp do działania.


Spis treści:

 1. Jak zacząć prowadzić blog?
 2. Dlaczego warto prowadzić własny blog - 24 powody

Jak zacząć prowadzić własny blog?

jak zacząć prowadzenie bloga

Na początek dokładnie ustal, dlaczego chcesz prowadzić bloga. I jeśli powód jest ważny i zamierzasz ten blog prowadzić przez wiele lat, to od razu zainwestuj we własny serwer i domenę. Dużo Cię to nie wyniesie, ponieważ około 100 zł na rok, a na początek pewne firmy hostingowe będą mogły Ci zaproponować jeszcze lepszą ofertę - promocję 50% czy inną 🙂

Jeśli interesuje Cię ciekawa promocja w tym zakresie, to zajrzyj po prezent w artykule "Najlepsze polskie serwery i domeny". Jeśli jednak masz obawy czy w ogóle warto prowadzić bloga, to zacznij blogować z wykorzystaniem darmowych platform.

Popularne darmowe platformy do prowadzenia bloga:

WordPress daje świetne możliwości, więc warto, abyś przekonał się szczególnie do niego. Później nawet sprawa związana z przeniesieniem bloga na własną domenę okazuje się o wiele prostsza. I co najważniejsze. Na swojej nowej domenie będziesz zapewne pracować na szablonie WordPress, więc dalsze prowadzenie bloga nie będzie już dla Ciebie takie trudne 🙂

Więcej wskazówek w artykule: "Jak założyć bloga?"


Dlaczego warto prowadzić własny blog - 24 powody!

Film z kanału #JakSieRozwijac:

1. Zacznij przygodę z kreatywnością

Prowadzenie bloga pozwoli Ci nauczyć się myśleć jeszcze bardziej kreatywnie. Możesz później dzielić się ze światem swoją twórczością. A w przyszłości blog będzie stanowił Twoje portfolio jako artysty. Wystarczy, że na blogu zaczniesz zamieszczać ciekawe artykuły, wiersze, zdjęcia, rysunki, filmy czy inne dzieła.

Wielu odbiorców Twojego bloga będzie chętnie dzieliło się swoimi opiniami, a możliwe, że będą dziękować Ci za cenne inspiracje, które im zapewniasz. A część z nich to może Twoi przyszli przyjaciele, klienci. Kto wie? 🙂

2. Utrzymuj kontakt z krewnymi i przyjaciółmi

Zdarza się, że sporo podróżuje bądź pracujesz. I przez to nie zawsze masz czas dla najbliższych. W tym celu warto dawać im znać poprzez regularne prowadzenie bloga. Poprzez nowe wpisy możesz niejako powiedzieć im "co u Ciebie słychać?". Dodatkowo podzielisz się z nimi wspaniałymi zdjęciami.

Możesz nawet stworzyć pewnego rodzaju pamiętnik blogowy, który będzie dostępny tylko dla wybranej grupy odbiorców. A innym razem udostępniasz swój blog dla całego świata, Twój wybór!

3. Stajesz się sławny

Poprzez prowadzenie ciekawego bloga możesz zaistnieć w Internecie. Kolejne osoby będą mogły cię rozpoznawać, śledzić, lajkować. A później pewne firmy będą chciały nawiązać z Tobą współpracę. Możliwe, że pójście w tym kierunku to także sposób na ciekawy zarobek. Czemu więc nie spróbować?!

4. Dodatkowe wsparcie i motywacja

Żyje się nam o wiele łatwiej, gdy inni nas wspierają. Jeśli więc Ci tego brakuje, to prowadzenie bloga w ciekawym temacie jest dla Ciebie świetnym wyjściem. Możesz przecież odnaleźć osoby, które Cię zrozumieją, zaczną popierać i nawet życzyć Ci jak najlepiej.

Nawet, gdy masz poważne trudności życiowe, jesteś poważnie chory, to na pewno odnajdziesz czytelników, którzy nie będą na ciebie i Twoje troski obojętni. A możliwe, że i Ty pomożesz innym.

5. Uczysz się od innych

Kiedy prowadzisz bloga, to napotykasz przeróżne problemy. I najlepiej jest ich unikać. A staje się to możliwe, gdy zaczynasz obserwować ekspertów w prowadzeniu blogów. Jest ich naprawdę wielu. Do polskich można zaliczyć Michała Szafrańskiego, a zagranicznych Tima Ferrissa. Mogą oni okazać się dla Ciebie wspaniałymi mentorami, dzięki którym Twój bloga i warsztat będzie się rozwijał jeszcze bardziej.

6. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Zmieniaj świat

Prowadząc bloga wpływasz na pewnych ludzi, na ich myśli, decyzje, zakupy, a nawet plany życiowe. Jeśli więc chciałbyś przekonać się, jak wiele szczęścia wynika z dawania, to zacznij prowadzić blog. I co najważniejsze, przekonasz się również, że takie dobro do Ciebie wraca, więc tym bardziej warto!

7. Dla Google i Pozycjonowania

Okazuje się, że wyszukiwarki internetowe uwielbiają unikalny Content. Jeśli więc na twoim blogu będzie znajdowała się unikalna treść, z odpowiednimi nagłówkami h1-h3, słowami kluczowymi, tagami, to twoja pozycja w Google zacznie się znacząco poprawiać. Dodając do swojej strony nowe podstrony tworzysz długi ogon słów kluczowych, który prowadzi do niej i dzięki temu pozyskujesz nowych unikalnych użytkowników.

A do tego jeszcze starasz się pisać ciekawie i dzięki temu użytkownicy chętnie powracają na twój blog. Czytając Twoje artykuły nie wychodzą z założenia, że piszesz dla kasy, lecz starasz się dzielić naprawdę wartościową wiedzą. I właśnie wtedy możesz osiągnąć sukces!

8. Budowanie relacji

Blog pozwoli Ci nawiązać przeróżne relacje, z czytelnikami, klientami czy jeszcze pewnymi partnerami biznesowymi. Ta komunikacja jest obustronna, ponieważ Ty możesz dać odpowiedni Feedback. Samodzielnie decydujesz o tym, jakie komentarze będą się pojawiać.

Ale nie obawiasz się krytyki, lecz starasz się i na nią dobrze odpowiadać. Oczywiście spam pomijasz i usuwasz 🙂 Możesz do tego wykorzystać wtyczkę Usuwanie komentarzy i Antispam Bee (darmowe) bądź Akismet (już płatny).

9. Zdobywasz znajomości

Jako Bloger nawiązujesz kontakty z czytelnikami i innymi blogerami. Możliwe, że tą drogą będziesz mógł poznać wielu wspaniałych ludzi, którzy zaczną Cię uwielbiać, zostaną Twoimi przyjaciółmi, a nawet zaczną z Tobą współpracować.

Sam przyznam, że poprzez ten blog moje znajomości poszerzają się z każdego miesiąca na miesiąc. I cieszę się, że zazwyczaj zgłaszają się do mnie naprawdę ciekawi ludzie.

przy okazji pozdrowienia dla nich wszystkich 🙂

10. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Promocja

Poprzez blog jesteś w stanie promować swoje produkty czy usługi. Możliwe, że na początku o tym nie myślisz. Natomiast z czasem, gdy Twój blog zyska na popularności, to dobrze byłoby na tym skorzystać. A wystarczy, że dostarczysz swoim czytelnikom produkty/usługi, które są im potrzebne i będą z ich jakości naprawdę zadowoleni. Nabrali do Ciebie już zaufania, więc na pewno będzie to miało pozytywne przełożenie na Twoją sprzedaż.

11. Blog nadaje rozgłos Twojej treści

Z czasem Twój blog może docierać do coraz większej ilości odbiorców, w tym nawet do dziennikarzy, polityków, aktorów i wielu innych osób. Kolejny artykuł na blogu będzie dla nich czymś naprawdę ciekawym. Uznają, że właśnie dzięki niemu mogą stać się jeszcze mądrzejsi w pewnej dziedzinie bądź poznać nowinę na rynku IT czy innym z pierwszej ręki.

12. Nie potrzebna Ci wiedza techniczna

Aby zacząć prowadzić i rozwijać swój blog, nie musisz się znać na programowaniu (języku html, php czy innych) bądź projektowaniu stron. Już w przeciągu 5 minut możesz założyć swój pierwszy blog (nawet na własnej domenie), jeśli zdecydujesz się na WordPress.

Zobacz do: Najlepszy hosting na prowadzenie bloga!

13. Zyskujesz status eksperta

Nie dawaj bezpośrednio do zrozumienia, że jesteś ekspertem, lecz staraj się to udowodnić. Pokaż to swoimi artykułami, filmami i inną wartościową treścią. Rozwiązuj problemy ludzi, które dla nich są górą lodową, a dla Ciebie czymś bardzo prostym. Już niedługo zapracujesz sobie na ich szacunek.

Przykłady ekspertów blogowych:

 • Pat Flynn
 • Timothy Ferriss
 • Maciej Aniserowicz
 • Mirek Burnejko
 • Michał Szafrański
 • Szymon Owedyk - pss. Co ja? hmm....Już wyjaśniam. Zdarza się, że otrzymuję wiadomości i inni uznają mnie za eksperta od tego....i tamtego...Dziękuję pięknie, ale muszę przyznać, że jestem naprawdę normalnym człowiekiem i to, co robię sprawia mi ogromną przyjemność. Cieszę się, że moja wiedza i doświadczenie sprawiła, że inni zaczęli mnie traktować jeszcze poważniej i nawet są w stanie mi zaufać.

Wskazówka: Nie uważaj sam siebie za "eksperta", lecz rób swoje, a inni Cię za niego uznają.

14. Budujesz listę mailingową

Na blogu zachęcasz czytelników do newslettera. Dzięki temu przypominasz im o nowych artykułach i masz możliwość utrzymywania z nimi stałych relacji. Ale to nie wszystko. Przecież takie działanie sprawia, że budujesz coraz większą listę mailingową. I później będziesz mógł z niej skorzystać w wielu kierunkach. Oczywiście nie będziesz odsprzedawał swojej bazy maili. Takie działanie i tak nie jest zgodne z prawem, więc nie polecam. Natomiast ta baza maili umożliwia Ci utrzymywanie kontaktu z ważnymi odbiorcami, którzy mogą stać się nie tylko Twoimi czytelnikami, ale również klientami.

nadal email marketing okazuje się dość skuteczny

Czytelnicy na pewno zadbają o to, aby wiadomości od Ciebie nie były traktowane jak spam. Tym bardziej wszystkie wysyłane wiadomości od Ciebie będą do nich trafiać, więc prawdopodobieństwo ich utworzenia i korzystania z nich jest naprawdę wysokie. Wystarczy tylko zadbać o pisanie skutecznych e-maili. Nie możesz przecież sprzedawać im od tak pewnych swoich produktów czy usług. Czynisz to z czasem i tylko tak przy okazji. I co ważne, proponujesz coś naprawdę dobrego. Wtedy podchodzą do takiej oferty naprawdę poważnie i nadal decydują się na obserwowanie Twojego bloga.

15. Wspólny rozwój i nauka

Poprzez blogowanie rozwijasz się w różnych kierunkach. Uczysz się, aby być jeszcze lepszym blogerem i pisać wartościowe artykuły. Dodatkowo uczą Cię Twoi czytelnicy, które zachęcają Cię do obejrzenia ciekawych filmów, blogów, serwisów czy przeczytania własnych refleksji. Możliwe, że wielu z nich zainspiruje Cię do napisania kolejnych artykułów.

16. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Pomoc

Prowadzenie bloga może przyświecać dobrym celom, na przykład niesieniu pomocy innym. Możesz dzielić się swoją wiedza, doświadczeniem, umiejętnościami. Możliwe, że bardzo wiele osób na tym skorzysta. Później może przez przypadek dowiesz się, jak przypadkiem Twój blog przyczynił się do poprawy życia konkretnych osób.

Tak miło zaskoczony był na przykład Pat Flynn, który prowadzi ciekawy blog o dochodzie pasywnym i dodatkowo ma swój podcast. I to właśnie poprzez te media wiele osób się od niego uczyło, nabierało doświadczenia w prowadzeniu swoich biznesów. A pewni z nich uzyskali chęć do życia i dzięki temu osiągnęli naprawdę duży sukces. Jednym przykładem jest Michał Szafrański, który opowiada, że poprzez podcast Pata była w stanie poradzić sobie w negatywnym myśleniem i skupić się na działaniu. Dzięki temu aktualnie wydaje już 2 książkę, a jego blog o finansach cieszy się tak wysoką popularnością.

możesz więc uczyć innych i zarażać otwartością do świata, która we właściwy sposób poprowadzona, jest w stanie przynosić wiele szczęścia.

17. Własna książka

Prowadząc blog w konkretnym temacie, już po napisaniu wielu artykułów, możesz zebrać je w jedną całość i wydać swojego e-booka bądź książkę. Możliwe, że znajdziesz na to wielu odbiorców. A innym razem zdecydujesz się na napisanie książki w podobnym temacie, bardziej rozbudowanym bądź coś w tym stylu. tak uczynił również Tim Ferriss, Guy Kawasaki, których książki są aktualnie zaliczane do prawdziwych bestsellerów.

z twoją książką będzie podobnie, jeśli się postarasz 🙂

18. Badania rynku

Posiadając na blogu odpowiednią społeczność, możesz wysyłać do nich pewne pytania, poznawać ich problemy i największe zainteresowania. Dzięki temu dowiadujesz się, z kim masz naprawdę do czynienia i co mógłbyś dla nich uczynisz. Wiesz już, jaki kolejny artykuł może napisać na blogu, a innym razem, jaki produkt czy usługę wykonać w najbliższym czasie.

Możliwe, że stworzysz nawet własny kurs online i skierujesz go do swoich czytelników, ponieważ idealnie trafia w ich potrzeby. Wystarczy, że wyślesz do swojej publiczności pewną ankietę z pytaniami, a przecież maile będziesz już do nich posiadał, więc nic nie stoi na przeszkodzie.

19. Edukuj innych

Może zaliczasz się już do nauczyciela bądź trenera, więc z uczeniem drugich ma styczność każdego dnia. Czy nie warto byłoby prowadzić bloga, aby móc dzielić się swoją wiedzą z szerszym gronem odbiorców. Na taki blog będą zaglądali nie tylko twoi uczniowie, ale również pozostali. Z czasem możesz nawet pokusić się o tworzenie dla nich nie tylko artykułów, ale również nagrań wideo, warsztatów. Na pewno będą Ci wdzięczni 🙂

20. Efektywne wykorzystanie wolnego czasu

Masz wolny czas i niepotrzebnie tracisz go przed telewizorem czy w inny sposób? O wiele lepiej będzie, jeśli podzielisz się swoją wiedzą na blogu. A możliwe, że pójście w tym kierunku pozwoli Ci się rozwijać, odnaleźć sens w życiu i odnieść wiele innych korzyści, o których jest mowa w tym artykule.

21. Dlaczego warto prowadzić własny blog? Nauka pisania

Poprzez prowadzenie bloga zaczynasz rozwijać swój warsztat pisarski. Uczysz się dobierania odpowiednich słów, korzystania ze słownika i wiele innych. A kiedy wprowadzisz pewne błędy, to zapewne czytelnicy zwrócą Ci na uwagę - pewni poloniści się znajdą. Natomiast nie musisz się wtedy wściekać, lecz przyjąć to z godnością i później popełniać tych błędów znacznie mniej.

Możliwe, że z czasem zdecydujesz się na zawód dziennikarza i pójdziesz na studia w tym kierunku. Bądź już znajdujesz się w takim miejscu. Wtedy blog dalej może Cię rozwijać i pozwalać Ci pracować nad swoim unikalnym stylem pisania.

Zobacz także: Bezwzrokowe pisanie - jak nauczyć się szybko pisać?!

22. Zarabianie

Poprzez odpowiedni blog i utrzymywanie dobrych relacji z czytelnikami jesteś w stanie dodatkowo zająć się sprzedażą i zarabianiem. Jest wiele sposobów, na przykład: kurs online, książka, konsultacje, warsztaty, współpraca z firmami, recenzje produktów, własny sklep, afiliacja i inne.

23. Brak Ci pomysłu na życie

Nie do końca wiesz, co chcesz w życiu robić? Prowadząc blog rozpoczniesz pewien eksperyment. Będziesz przecież poznawał nową wiedzę, umiejętności, poszerzał znajomości, podróżował i rozmawiał z wieloma osobami.

poznasz życie z szerszej perspektywy

Właśnie to sprawi, że w pewnych rzeczach zakochasz się szczególnie. Nie będziesz już dłużej myśleć, co zrobić w życiu. Dowiesz się, kim chcesz być i co w życiu sprawia Ci najwięcej zadowolenia.

24. Dla firmy

Klienci korzystający z Twoich usług mogą być zaciekawieni ciekawostkami z życia firmy, jej rozwoju, wprowadzenia nowej oferty, promocji. Prowadzenie bloga umożliwia wprowadzenie storytellingu, który wpływa na budowanie marki i pozytywnej historii Twojej firmy. Dodatkowo buduje jeszcze bardziej Twoje relacje z klientami. Komunikujesz się z nimi, poznajesz ich pewne oczekiwania, potrzeby, uwagi. A przecież aktualni i nowi Klienci o wiele chętniej wybierają firmę, z którą weszli w pewne relacje.

twoja firma może to uzyskać poprzez odpowiedni blog

A dodatkowo dzięki niemu zaczniesz promować skutecznie stroną firmową, co sprawi, że będzie ona lepiej widoczna w google na długi ogon słów kluczowych. Wystarczy tylko poświęcić odpowiednią ilość czasu i zadbać o systematyczne prowadzenie takiego bloga - na przykład 1 artykuł na tydzień.

Podsumowanie: Poznałeś 24 powody, dlaczego warto prowadzić własny blog. Jesteś już zdecydowany?! Jeśli tak, to zajrzyj do poniższych artykułów, które podpowiedzą Ci, jak powinieneś prowadzić swój blog i zadbać o jego dalszą promocję. Powodzenia 🙂

Jak takiego bloga szybko zbudować i samodzielnie nim zarządzać wyjaśniam w moich kursach "Ogarnij WordPress i tworzenie stron www / bloga" oraz "Tworzenie stron WIX - jak stworzyć stronę, bloga i sklep w 1 godzinę?". A jeśli lubisz czytać to polecam książkę "Ogarnij SEO i WordPress"!

Zobacz także: Jak zacząć prowadzić bloga?

Najlepsze motywy WordPress na Bloga

Jak skutecznie pozycjonować bloga?!

2 Responses
 1. Najfajniejsze w blogowaniu jest to, że można rozwiązywać problemy innych ludzi 🙂
  Tworzysz artykuł, w którym opisujesz krok po kroku jak rozwiązałeś swój problem. Publikujesz go i okazuje się, że właśnie pomogłeś komuś kto również ma podobny problem do Twojego i rozwiązał go dzięki Twojej publikacji.
  Super uczucie gdy dowiadujesz się o tym z komentarza pod wpisem lub prosto z maila od takiej osoby 🙂

Dodaj komentarz :)