Higiena oczu – 6 praktycznych wskazówek na poprawę wzroku

Higiena oczu - 6 praktycznych wskazówek na poprawę wzroku

Czy nasze oczy są suche, czerwone czy po prostu zmęczone? Może nasz narząd wzroku jest wrażliwy? Dzieje się tak, gdy sporo czasu spędzamy przed komputerem, telefonem i innymi urządzeniami. Musimy dalej pracować bądź się uczyć, więc co może nam pomóc. Idealnym rozwiązaniem okazuje się higiena oczu.

Poznajmy 6 wskazówek mających na celu wsparcie zdrowia i funkcjonalności naszych oczu. Zastosujmy się do nich, a nasz wzrok na pewno się poprawi.

1. Zdrowa dieta: te warzywa są dobre dla oczu

Jedzenie dużej ilości marchewki jest dobre dla oczu. Ale nie tylko marchewki zawierają witaminę A, która zwiększa ostrość widzenia. Papryka, buraki czerwone, roszponka, szpinak, morele i brokuły również dostarczają tej substancji.

Witaminy C i E chronią oczy przed “wolnymi rodnikami”. Są one wynikiem interakcji światła i tlenu i tworzą agresywną kombinację, która może uszkodzić komórki oka. Witamina C znajduje się w owocach cytrusowych, papryce, owocach dzikiej róży, czerwonej porzeczce, kiwi, kapuście kiszonej, brokułach, kiełkach brukselki i jarmużu. Witamina E jest dostarczana przez oleje roślinne, orzechy, soję, szparagi i jarmuż.

Zielone warzywa cieszą się doskonałą reputacją, ponieważ zawierają również substancję, luteinę, która odfiltrowuje szkodliwe promienie UV i tym samym działa prawie jak “naturalne okulary słoneczne” dla siatkówki. Nie zastępuje jednak prawdziwych okularów słonecznych filtrami UV!

2. Badanie kontrolne u okulisty

Wiele chorób oczu nie pojawia się nagle, lecz podstępnie. Wrażliwość na światło wzrasta, pogarsza się ostrość widzenia. Regularne badania kontrolne u okulisty mogą wykryć pierwsze oznaki choroby oczu we wczesnym stadium. Lekarze zalecają badania kontrolne co najmniej co pięć lat, nawet jeśli nie ma żadnych problemów.

Od 40. roku życia to profilaktyczne badanie kontrolne powinno odbywać się co dwa lata, ponieważ właśnie od tego wieku wzrasta ryzyko wystąpienia jaskry. Ta choroba oczu jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Osoby cierpiące na cukrzycę lub nadciśnienie powinny jeszcze częściej odwiedzać swojego lekarza. Coroczne badania kontrolne są zalecane dla diabetyków i osób chorych na miopię od trzech dioptrii w górę.

3. Higiena pracy przed komputerem

Długie dni pracy przy komputerze są męczące dla oczu, które zmuszone są patrzeć na krótki dystans godzinami na końcu. W ten sposób większość ludzi mruga znacznie mniej niż powinna, co często skutkuje suchością oczu, ponieważ każde mrugnięcie odnawia płyn łzawiący. A suche oczy mogą szybko doprowadzić do bólu głowy i zamazania wzroku. Zwróć uwagę na lokalizację stanowiska pracy, dobre oświetlenie i ergonomiczne krzesło biurowe.

Zalecana odległość pomiędzy okiem a ekranem wynosi około 50 do 80 centymetrów. Pozycja monitora ma również wpływ na zdrowie oczu: jeśli monitor jest umieszczony zbyt wysoko, oczy muszą pracować zbyt ciężko. Idealnie byłoby, gdyby stanowisko pracy znajdowało się pod kątem prostym do okna i było ustawione tak, aby górna krawędź ekranu była widoczna na wprost. Krzesło biurowe powinno być obrotowe i podtrzymywać ciało w taki sposób, aby łatwo było patrzeć przez okno na odległość.

Dodatkowo już w jednym artykule zwracałem uwagę na wyjątkowe okulary blokujące niebieskie światło Eyeshield, które warto zakładać po zachodzie słońca. Dzięki nim oczy nie są tak zmęczone, wysuszone, a zarazem poprawia się jakość snu. Tym bardziej warto je wypróbować. A ode mnie masz specjalny rabat -5% na te okulary i wszelkie inne produkty występujące w sklepie Eyshield. Podczas składania zamówienia wykorzystaj kod rabatowy: “jaksierozwijac“.

4. Ćwiczenia dla oczu

Nasze oczy potrzebują faz odpoczynku, te ćwiczenia dadzą Ci krótką przerwę na odciążenie wzroku:

A. Ćwiczenie bliskiego zasięgu

Oczy potrzebują zmiany. Upewnij się, że regularnie zmieniasz odległości widzenia. Ćwiczy to regulację ostrości wzroku. Kilka razy dziennie, świadomie patrzeć przez okno na odległość. Patrzeć na horyzont, biorąc kilka głębokich oddechów. Świadome oddychanie odpoczywa na całym ciele, a nawet na oczach.

B. Masaż trzypunktowy

Ćwiczenie to jest szczególnie odpowiednie dla osób, które noszą okulary, ale także dla wszystkich osób, które ich nie noszą. Umieść kciuk i środkowy palec na korzeniu nosa i palec wskazujący między brwiami. Następnie delikatnymi kolistymi ruchami masować wszystkie trzy palce przez 10 do 20 sekund.

5. Suche oczy: domowe środki zaradcze mogą przynieść ulgę

Palenie, swędzenie i pocieranie oczu często pogarsza sytuację? Te naturalne domowe środki zaradcze mogą zapewnić ulgę przy pierwszych oznakach suchych oczu:

A. Ser ogórkowy lub twarogowy

Nakładać na zamknięte oczy: plastry ogórka zachować świeże przez około 10 minut. Jeśli wolisz ciepło, po prostu rozłóż na oczach łyżkę ciepłego twarogu. Pozostańcie nieruchomo przez kwadrans, a następnie dokładnie umyjcie to miejsce. Oba zastosowania mają efekt chłodzenia.

B. Masaż łzami

Delikatny masaż okolic oczu opuszkami palców stymuluje produkcję płynu łzowego. Następnie kolistymi ruchami masować skórę na zamkniętych oczach opuszkami palców bez nacisku. To rozprowadza płyn łzawiący. Jeśli dyskomfort nie zniknie po trzech dniach, zaleca się konsultację z lekarzem.

6. Menopauza: wczesne działanie przeciwko suchym oczom

Kiedy organizm kobiety doświadcza zaburzeń równowagi hormonalnej, zmiany skórne i włosy oraz nagłe uderzenia gorąca zakłócają codzienne życie, jest to czas menopauzy. Wiele kobiet cierpi wtedy z powodu suchych oczu, ponieważ zmiana hormonalna wpływa na film łzowy. Jeśli wydzielina jest zaburzona, a rogówka nie jest wystarczająco nawilżona, oczy zaczynają się palić, zaczerwienić i czuć się jak ciało obce.

W tym okresie stosowanie zabiegów hormonalnych może nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia suchych oczu, i w tym przypadku ponownie zaleca się konsultację z lekarzem, który będzie w stanie złagodzić problemy z odpowiednim leczeniem.

Higienia oczu – podsumowanie

Nasz wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, o którego jakość warto zadbać. Im wcześniej się o to postaramy, tym nasze oczy okaża się zdrowe przez długie lata. Pamiętajmy o tym my, dorośli, a zarazem przypilnujmy pod tym względem swoje dzieci i pozostałych bliskich.

Dodatkowo nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Gdybyśmy nie pili codziennie 2-3 litrów wody, to również nasze oczy by na tym traciły. I pamiętajmy o przerwach w pracy i nauce. Wtedy nie korzystajmy z komputera, telefonów, telewizora czy innych urządzeń, które mogą męczyć nasze oczy. Znacznie lepiej wtedy wyjść na spacer czy porozmawiać z bliską osobą, z którą mieszkamy. A na koniec każdego dnia zapewnijmy sobie dobry sen, kiedy to nasze oczy odpoczywają.

Poza tym polecamy Ci zdrową żywność w SportFood.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1