Przerwa w pracy i relaks – jak wpływa na wydajność i zdrowie?

Przerwa w pracy i relaks - jak wpływa na wydajność i zdrowie?

Każdemu z nas przyda się przerwa w pracy. Bez względu na to, czym się zajmujesz. Jeśli więc pracujesz w firmie, korporacji czy nawet we własnym domu, to przynajmniej co 2-3 godziny zapewnij sobie chwilę spokoju.

Dlaczego takie przerwy są wskazane? Bez przerw zmniejsza się nasza wydajność i co ważne, pogarsza się również stan naszego zdrowia. Nie bez powodu każdemu pracownikowi wysilającemu się na cały etat przysługuje w ciągu 8 godzin pracy 30 minut przerwy. Najlepiej więc, jeśli w ciągu całego dnia pracy zapewnimy sobie kilka przerw, na przykład 5, 10 czy 15 minutowe.


Które zwierze chcesz przypominać?

 1. Sokół wędrowny 389 km/h
 2. Orzeł przedni 320 km/h
 3. Sokół norweski 209 km/h
 4. Jerzyn zwyczajny 171 km/h
 5. Gepard 120 km/h
 6. Ptak Słonka amerykańska nawet poniżej 8 km/h
 7. Leniwiec z wysiłkiem wyciąga 0,24 km/h
 8. Ślimak 0,007 km/h

Zapewne nie chcesz z czasem być wydajny, jak poniższy ślimak 🙂

Przerwa w pracy – Zaczynamy!

Wyjmij słuchawki i włącz filmik, a następnie wsłuchaj się w niesamowite odgłosy natury. Najlepiej będzie, gdy jeszcze zamkniesz oczy i wygodnie usiądziesz na fotelu bądź położysz się na plecach. Na pewno dzięki temu się zrelaksujesz i nabierzesz jeszcze więcej sił do dalszej pracy.

Pamiętaj: W tym czasie nie pracuj, nie przeglądaj poczty, profili społecznościowych, lecz zapewnij sobie minimum 5 minut przerwy. W tym czasie możesz oczywiście pozwolić sobie na zjedzenie kanapki bądź innej przekąski oraz na uzupełnienie elektrolitów – tutaj polecam Ci zwykła filtrowaną wodę. A jeśli szukasz sprawdzonego miejsca ze zdrową żywnością, to koniecznie zajrzyj do SportFood.


Po przerwie: woda zawsze na biurku!

Podczas pracy przed biurkiem mózg i wiele innych organów pracuje na wysokich obrotach. Aby wszystko działało prawidłowo, musisz codziennie zaopatrywać się w odpowiednią ilość wody, czyli przynajmniej 0.03 litra na każdy 1 kg naszej masy ciała. Jeśli więc ważysz 90 kg, to wystarczy sobie obliczyć: 90×0.03 = 2.7 litra. Tak to wygląda w moim przypadku. Staraj się tutaj nie uwzględniać kawy i herbaty oraz innych napojów.

Aby nie zapomnieć o uzupełnianiu płynów polecam przed rozpoczęciem pracy uzupełnić 1.5 bądź 2 litrową butelkę i postawić ją na biurku. Ja filtruję wodę z kranu, a następnie przelewam ją do takiej butelki. Zazwyczaj już przed snem przygotowuję pełną butelkę na następny dzień pracy. Polecam!

Gdy o to zadbasz, to w pracy okażesz się jeszcze bardziej wydajny. A częste picie sprawi, że cały Twój organizm będzie dobrze pracował. Co kilka godzin będziesz latać do łazienki, ale taka krótka przerwa w pracy na pewno wyjdzie Ci na dobre. Powodzenia!

7 Comments

 1. […] nie pili codziennie 2-3 litrów wody, to również nasze oczy by na tym traciły. I pamiętajmy o przerwach w pracy i nauce. Wtedy nie korzystajmy z komputera, telefonów, telewizora czy innych urządzeń, które mogą […]

 2. […] Korzystanie z oprogramowania do śledzenia czasu i optymalizacja czasu przerwy pracownika może pomóc złagodzić problemy z produktywnością wynikające z niepomyślnych przerw. Pomaga w tym również technika pomodoro, o której więcej w artykule "Przerwa w pracy i relaks". […]

 3. Marzenka

  Dobry wpis. Dodaję stronę do ulubionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1