Błędny przelew z konta – jak szybko odzyskać pieniądze w każdym banku?

Błędny przelew z konta - jak szybko odzyskać pieniądze w każdym banku?

Pomyliliśmy cyfry w czasie dokonywania przelewu pieniędzy? Nie panikuj, przelew możemy cofnąć. Pewnie niejednemu z nas zdarzyło się kiedyś pomylić przypadkowo numery konta bankowego bądź wpisaliśmy inną sumę przelewu(np. za dużo). Wiadomo, w takiej sytuacji przeważnie dochodzą niezbyt przyjemne emocje, uczucia, a nawet panika. Jednak, zamiast panikować, gdy zrobimy błędny przelew, lepiej przejść od razu do działań. Dzięki temu szybciej odzyskamy swoje pieniądze!

Oczywiście mogą się wydarzyć inne zdarzenia losowe, wynikające nie z naszej winy, jak np. błąd systemu informatycznego banku lub jego pracownika albo inne okoliczności. Poniższy artykuł pokazuje, co można i należy w takiej sytuacji zrobić, aby felerny (błędny) przelew wycofać. Z tego powodu warto więc zapoznać się z informacjami zawartymi w tym tekście.

Ile trwa przelew, oczekiwanie na transfer pieniężny?

Każdy wykonany przelew bankowy(niezależnie przelewanej od kwoty i rodzaju waluty) musi na początku przejść przez tzw. sesję wychodzącą z banku nadawcy. W pierwszej kolejności jest on zaksięgowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową(KIR), a dopiero na samym końcu przechodzi on przez sesję przychodzącą w banku właściwego adresata przelewu. Czas oczekiwania jaki musi upłynąć, zanim pieniądze pojawią się na koncie adresata, uzależniony jest od godziny.

Dokładniej rzecz ujmując zależne, od pory dnia lub nocy, w której została wydana dyspozycja realizacja przelewu z banku nadawcy do banku odbiorcy(adresata).

Sesje czasowe dzielą się na:

 • sesja pierwsza: trwa ona od godziny 10:30 do 11:00,
 • sesja druga: rwa ona pomiędzy godziną 14:00 do 15:00,
 • sesja trzecia: trwa ona między godziną 17:00 do 17:30.

Zatem, jak cofnąć błędny przelew pieniędzy z konta?

Wiadomo, że numery rachunkowe kont bankowych nie należą do krótkich. Jeśli przepisujemy numer rachunku ręcznie z kartki albo w pośpiechu, wtedy o pomyłkę wcale nie jest trudno. Z tego względu mnóstwo polskich konsumentów zastanawia się jak anulować przelew bankowy. Czy anulowanie przelewu jest w Polsce możliwe?

Warto dodać i zapamiętać jedno – w większości funkcjonujących w naszym kraju banków jest to całkowite możliwe, aby dokonać cofnięcia dyspozycji przelewu pieniężnego.

Przeważnie taka usługa jest zwyczajnie bezpłatna oraz nie wiąże się z obowiązkiem ponoszenia żadnych specjalnych, dodatkowych opłat, czy prowizji bankowych(pobieranych przez banki). Niestety niektóre banki za anulowanie transferu każą sobie jeszcze dodatkowo płacić.

Trzy sposoby wycofania błędnego przelewu

Oczywiście w zależności od tego, w jakim banku mamy konto bankowe, można wykonać anulowanie przelewu bankowego na jeden z trzech sposobów:

 • wycofanie przelewu w systemie bankowości elektronicznej(online): opcja ta dostępna jest niezwykle rzadko(najczęściej dotyczy to wyłącznie przelewów z datą przyszłą);
 • wycofanie przelewu przez zgłoszenie dyspozycji na infolinii banku, metoda ta, cofnięcia operacji przelewu jest obecnie najpopularniejsza w zastosowaniu codziennym;
 • wycofanie transferu pieniędzy poprzez osobistą wizytację w oddziale macierzystego banku;

Jakie banki pobierają opłatę za wycofanie błędnego przelewu?

Lista banków w Polsce, w których możliwe jest wycofanie przelewu, które nie trafiły jeszcze do sesji wychodzącej systemu ELIXIR:

 1. Bank BNP Paribas – wycofanie zlecenia przelewu jest możliwe tylko i wyłącznie w kontakcie telefonicznym z infolinią tego banku. Za usługę trzeba zapłacić, jest to: 25 złotych.
 2. Citi Handlowy – cofnięcie przelewu również jest możliwe, ale tylko poprzez zgłoszenie problemu na infolinie. Usługa wycofania przelewu w tym banku jest bezpłatna.
 3. Credit Agricole – wycofanie transferu pieniędzy możliwe jest tylko w placówce banku Credit Agricole. Oprócz tego możliwe jest wycofanie wyłącznie tych przelewów, które zostały zlecone w danej placówce banku.
 4. Eurobank anulowanie przelewu bankowego jest dostępne wyłącznie za pośrednictwem infolinii banku. Taka funkcja w Eurobanku jest całkowicie bezpłatna.
 5. Getinbank – wycofanie dyspozycji przelewu możliwe jest tylko i wyłącznie na infolinii bankowej. Wycofanie przelewu w jest świadczona za darmo.
 6. mBank – wycofanie operacji przelewu z systemu jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem infolinii macierzystego banku. Dyspozycja cofnięcia przelewu w mBank jest również bezpłatna.
 7. PKO BP – to, jak na razie jedyny taki bank, gdzie przelew można wycofać z poziomu bankowości online(internetowej). Ponadto dogodność, ta usługa jest całkowicie bezpłatna.
 8. Santander Bank Polska – wycofanie się z operacji przelewu bankowego jest dostępne dla Klientów wyłącznie z poziomu infolinii bankowej. Za taką usługę trzeba wówczas zapłacić równowartość: 25 złotych.
 9. Idea Bank – wycofanie przelewu jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem infolinii. Usługa wycofania przekazu finansowego jest całkowicie bezpłatna.
 10. Bank Millennium – można wycofać przelew, ale wyłącznie takie zlecenie, które jest stałe bądź zlecenie z tzw. przyszłą datą.

Jak można wyczytać z powyższego tekstu różne banki pochodzącą różnie do wycofania błędnego przelewu z konta. Na podstawie tego zaleca się wykonywanie przelewu z pełną rozwagą oraz spokojem (bez zbędnego pośpiechu i stresu), a także w bezpiecznym miejscu i dobrze zabezpieczonym urządzeniu podczas wprowadzania numer rachunku bankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1