Wypalenie zawodowe to coś, co spotyka nie tylko osoby pracujące na etacie, ale również freelancerów czyli pracowników zdalnych. Czy można się przed tym uchronić? Jak nie wypalić się zawodowo jako freelancer? Może czasami ta praca Cię przerasta z jakiegoś powodu, np. otrzymujesz ciągle te same zlecenia; pracujesz zbyt długo w ciągu dnia itp. Powodów może być dość sporo, dlatego przekonaj się, jak nie wypalić się zawodowo w pracy zdalnej.
Dowiesz się więc, jak skutecznie walczyć z wypaleniem zawodowym
Zwalcz wypalenie zawodowe w pracy zdalnej / u Freelancera
- Dzieje się tak często, ponieważ w swojej pracy wysilają się w zbyt wąskiej specjalizacji. Jako Freelancerzy nie chcemy poprzestawać tylko na tworzeniu prostych rzeczy, realizacji prostych i mało ambitnych zleceń. Przyjmujemy również te trudniejsze, które wymagają od nas większej kreatywności, zaangażowania. To właśnie dzięki nim praca daje nam motywację i większe zadowolenie. Nie ograniczaj się więc do prostych zleceń, lecz przyjmij coraz trudniejsze. Próbuj 🙂
- Osiągaj coraz większe sukcesy zawodowe. Jest to tym bardziej możliwe, gdy współpracujesz z poważniejszymi Klientami, bierzesz udział w konkursach branżowych itp.
- Nie przejmuj się zbytnio konkurencją i koniecznością obniżania stawek. Możesz przecież nadal szukać Klientów, którzy Cię docenia. Albo przyjąć inną strategię, realizować te trudniejsze zlecenia, sprzedawać własne produkty, realizować nowe usługi bądź na wyższym poziomie.
- Otwieraj się na ludzi, już na swoich klientów, gdy kontaktujesz się z nimi telefonicznie, e-mailowo, bezpośrednio. Dzięki temu samotność nie będzie Ci doskwierać i zbierać siły do pracy.
- Dbaj o przerwy w pracy i wyjeżdżaj regularnie na urlop. 2 tygodnie urlopu w ciągu roku lub nawet dwa takie wyjazdy to dla Ciebie reset, który sprawi, że nabierze sił i energii do pracy. Dodatkowo w ciągu każdego tygodnia nie zapominaj o odpowiedniej diecie i sporcie – te rzeczy na pewno sprawią, że będziesz o wiele lepiej przygotowany do pracy.
- Poszukaj nowych źródeł dochodu. Dzięki temu nie znudzisz się ciągle tą samą pracą, lecz będziesz ją sobie urozmaicał. Pomocą okażą się sprawdzone już “Pomysły na biznes offline” i “Pomysły na biznes w domu” czy “Pomysły na biznes dla młodych“. Jeszcze więcej w artykule “Jak zarabiać w Internecie?“.
- Zmień miejsce pracy – gdy zmęczy Cię ta w domu, to może warto popracować w parku na zewnątrz, na plaży, w kawiarni, w galerii handlowej.
- Pójdź na etat bądź część etatu, a pracę freelancera dalej rozwijaj. Możliwe, że lubisz takie zmiany, więc co jakiś czas będziesz mógł kończyć etat i wrócić do Freelancingu. A później znów możesz to zmienić.
Walcz więc skutecznie z wypaleniem zawodowym!