Jak zrobić, wydać i sprzedać własną książkę / ebooka?

Jak zrobić, wydać i sprzedać własną książkę ebooka

Nad wydaniem swojej książki / ebooka zastanawia się naprawdę wiele osób. Może i Ty kiedyś będziesz mieć podobnie. Jeśli już tak myślisz, to dobrze, abyś przekonał się, jak ułatwić sobie tą drogę wydania i sprzedaży książki czy e-booka.

Poznaj bliżej serwis Ridero, z którego korzystam. Bądź zdecyduj się na współpracę z innym, jak Helion (OnePress) bądź innymi wydawnictwami.

Dzięki niemu zrobisz, wydasz i sprzedasz swoją książkę / ebooka w popularnych księgarniach internetowych, uzyskując z tego wysoką prowizję. Dodatkowo to Ty decydujesz o cenie książki, jej grafikach itp.


Jak zrobić książkę/ebooka?

Utwórz konto w serwisie Ridero.eu

Potwierdź swoje konto przez email. Zaloguj się i przejdź do “Strefa Autora“.

strefa autora w serwisie ridero by wydać i sprzedać własną książkę

Teraz kliknij w zielony przycisk “Utwórz nową książkę“.

utwórz nową książkę w serwisie ridero

Teraz wpisz dane autora, tytuł książki, a nawet załącz pliki do książki (jeśli nie masz, to nie musisz).

utwórz nową książkę w serwisie ridero - dane książki ebooka

Teraz klikasz na samej górze w “Tekst”.

utwórz nową książkę w serwisie ridero - dodaj tekst i zdjęcia książki ebooka

Teraz znajdujesz się w edytorze tekstu książki / ebooka. Możesz tutaj dodać tekst ze swojego bloga, załączając pewne pliki czy załączając materiały znajdujące się na Twoim dysku Google.

utwórz nową książkę w serwisie ridero - edycja książki ebooka

Zalecam tworzenie książki w Formularzach Google. Jest tam edytor bardziej rozbudowany i dzięki temu automatycznie się zapisują dalsze treści Twojej książki. Później wystarczy, że taką treść będziesz mógł dodać do edytora Ridero. Jeśli nie zawsze możesz dołączyć w tym edytorze Ridero plików ze swojego dysku Google, to najlepiej, jeśli swój plik z Formularzy Google pobierzesz jako .docx. A następnie dodasz do edytorze Ridero.

Możesz także treść książki dodawać korzystając z Edytora Ridero, natomiast jego możliwości nie są tak wysokie. Gdy będziesz załączał do niego załączniki z dysku Google czy załączniki ze swojego komputera, to pamiętaj, że nie zaprezentują się one zawsze tak samo. W edytorze Ridero nadal będziesz musiał wprowadzić pewne poprawki.

Do dzieła, zacznij robić swoją książkę.


Jak wydać / opublikować książkę/ebooka?

Jeśli już ukończyłeś swoją książkę w Ridero, to następnie zajmujesz się okładką. Przechodzisz więc do “Strefy Autora”. Klikasz w swoją “książkę”. A następnie na samej górze w “Okładka”.

utwórz nową książkę w serwisie ridero - przygotowanie okładki książki i ebooka

Następnie po ukończeniu książki i okładki (okładkę możesz też zlecić grafikom Ridero za pln) przechodzisz do “Publikacja książki“.

jak wydać książkę - publikacja książki

Po uzupełnieniu tych “Informacji o książce”, “danych o autorze”, “gatunku książki” przechodzisz na dół i klikasz w “Opublikuj w sklepach“.

Na sam koniec ustalasz cenę swojej książki i widzisz, jaką otrzymujesz prowizję. Widzisz więc, że na przykład ustalając cenę Twojego minimalnego zarobku ze sprzedaży książki drukowanej wynosi przykładowo 30 zł, to cena książki w księgarni ok 50 zł.

jak wydać i sprzedać książkę i ebooka - prowizja z ridero

Inaczej ta prowizja i cena wychodzi w przypadku książki elektronicznej czyli ebooka. Tutaj dla ceny Twojego minimalnego zarobku ze sprzedaży w wysokości 30 zł cena E-booka w księgarniach internetowych wynosi

jak wydać i sprzedać książkę i ebooka - zarobki ze sprzedaży książki elektronicznej

Gdy to wszystko ustalisz, klikasz na samym dole w “Umieść w księgarniach“. To Ridero teraz zajmuje się weryfikacją Twojej książki. Moderacja może trwać kilka tygodni. Czasami możesz ją przyśpieszyć, gdy skontaktujesz się telefonicznie z Ridero. Później książka trafia do księgarni internetowych i jest sprzedawana, a Ty otrzymujesz prowizję. Później możesz ją sobie regularnie wypłacać.

Powodzenia w wydaniu swojej książki 🙂

Jak sprzedać swoją książkę/ebooka?

Widzisz, że zrobienie, wydanie i sprzedaż swojej książki czy e-booka nie jest w XXI wieku aż tak skomplikowana. Oczywiście możesz pomyśleć o Self Publishingu, jak to zrobił Michał Szafrański czy Maciej Aniserowicz. Natomiast to już wymaga znacznie więcej pracy i często posiadania własnej firmy.

Dlatego dla freelancerów i osób, które chcą mieć większy spokój pojawia się takie rozwiązanie, jak Ridero. Wykorzystaj je jak najszybciej, aby móc dzielić się z innymi własną drukowaną książką czy ebookiem. Powodzenia 🙂

Oczywiście wydając książkę można pozwolić sobie na selfpublishing (jeśli ma być ona napisana w języku angielskim i dostępna dla odbiorców z całego świata, to najlepiej tutaj wykorzystać Amazon KDP). W Polsce selfpublishing polegałby na samodzielnym przygotowaniu książki i późniejszą współpracą z drukarnią i firmą kurierską itp.(cenne materiały na ten temat znajdziesz na blogu Michała Szafrańskiego, który właśnie tak sprzedaje swoje książki i dokładnie to opisuje). W naszym kraju istnieją jeszcze inne wydawnictwa, z których wsparcia można skorzystać, np. Helion (on sprawi, że Twoje książki będą dostępne nawet w Empiku).

Także i Ty podziel się swoimi planami na książkę / ebooka. A może już udało Ci się wydać i sprzedać książki bądź masz pewne pytania. Daj znać!

4 Comments

  1. Agnieszka

    Bardzo przydatny tekst! Zapraszam do zapoznania się z moim e-bookiem “Głębia poranka”.

    1. Jak Się Rozwijać

      Cieszymy się, że pomógł. Gdyby były jakieś pytania, to śmiało daj nam znać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1